Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

na wodzie i pod wodą

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

uki80
Posty: 45
Rejestracja: sobota 28 mar 2020, 17:54
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: uki80 »

Racja RTL a nie rth ale właśnie tak mam w 3 pozycji. Więc zamiast tego w tym miejscu powinno być auto? Dziwne to trochę że powrót do domu jest w opcji auto ale kłócił się nie będę. Widze, że na pierwsze pływanie trzeba bedzie zabrać kabelek i laptopa.
Speedaco
Posty: 106
Rejestracja: sobota 23 lip 2016, 20:14
Lokalizacja: Myślenice

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: Speedaco »

Nie rozumiem co tutaj jest dziwne? Tak jest i tyle. Możesz sobie w MissionPlanner ustawić co chcesz. Sensowne są te 3 tryby: MANUAL, LEARNING, AUTO i możesz sobie to ustawić w domu na komputerze. APM nie daje zbyt wielu możliwości jako autopilot do łódki i pewnie nie tylko do łódki bo nie jest od dawna już wspierany i rozwijany. Ja używam zupełnie innego wynalazku bo ten mi nie wystarczał, ale w czasie kiedy się nim bawiłem nie stanowiła dla mnie problemu taka kombinacja: pstryk SWA w trybie AUTO by łódka wróciła do mnie.
Ostatnio zmieniony wtorek 21 kwie 2020, 08:47 przez Speedaco, łącznie zmieniany 1 raz.
pachulg
Posty: 7
Rejestracja: sobota 04 kwie 2020, 15:27
Lokalizacja: Sląsk

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: pachulg »

Dzień dobry Panowie..Kilka postów wyżej ktoś napisał, że za pływanie łódki zakosami odpowiedzialne jest odświeżanie GPS. I teraz moje pytanie jak się zmienia ten parametr?
uki80
Posty: 45
Rejestracja: sobota 28 mar 2020, 17:54
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: uki80 »

Speedaco ja rozumiem co napisałeś i wiem jak to działa. Dziwi mnie tylko to że skrót RTL czyli powrót do domu jest w mission planer pomijany a i tak łódka wraca do brzegu. Ale nie ważne. Protestujemy i się samo okaże.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: pawelsky »

pachulg pisze:I teraz moje pytanie jak się zmienia ten parametr?
ublox uCenter
pachulg
Posty: 7
Rejestracja: sobota 04 kwie 2020, 15:27
Lokalizacja: Sląsk

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: pachulg »

Witam Pawelsky.Czy ten parametr zmienia się w Full Parametr list i na jaką wartość by łódka nie wężykowała.Moja łódka wężykuje przez pierwsze 3 metry a później jakby koryguje kurs do celu?
Speedaco
Posty: 106
Rejestracja: sobota 23 lip 2016, 20:14
Lokalizacja: Myślenice

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: Speedaco »

pachulg Może spróbuj wpisać w google frazę: ublox uCenter to coś Ci się rozjaśni... A tak na marginesie napiszę tylko, że żadna zmiana parametrów GPS poprzez u-center - przynajmniej w moim przypadku nie była konieczna ani też nic nie zmieniła w sensie wężykowania.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: pawelsky »

pachulg pisze:na jaką wartość
Masz to napisane w jednym z wczesniejszych postow w tym watku.
uki80
Posty: 45
Rejestracja: sobota 28 mar 2020, 17:54
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: uki80 »

Małe pytanie. A co jeśli nie mam opcji learning? Są tylko manual, acro, Sterling, hold, loiter, follow, Simple, auto, RTL, Smart RTL, guided
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: maxiiii »

To wygraj wersję 1.36.
uki80
Posty: 45
Rejestracja: sobota 28 mar 2020, 17:54
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: uki80 »

Mam 1.3.70 build 1.3.7277 - to źle?

Edytuj posty!

Maxiiii poszedłem za twoją rada i zainstalowałem mp1.3.6 no i niestety wszystko muszę ustawiać od nowa. Zastanawiam się tylko czy w wersji 1.3.70 nie dało się tego zrobić czy może APM nie jest już wspierany? Niestety w 1.3.6 nie widzę ustawienia dla Apm2.8 tylko apm2.5
Slawek82
Posty: 8
Rejestracja: piątek 06 mar 2020, 19:09
Lokalizacja: Polska

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: Slawek82 »

Witam. Czy jest możliwość zamontowania APM w pozycji bocznej jeśli używam kompasu zewnętrznego ?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
uki80
Posty: 45
Rejestracja: sobota 28 mar 2020, 17:54
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: uki80 »

Po ciężkich bojach z resetem portów USB, przeinstalowaniem windowsa i zmianą komputera MissionPlaner działa mi tylko w wersji 1.3.70 na chwilę obecną. Łódka obecnie ma wgrany wsad z neta i jest po pierwszych testach. Dokładnie to mam 3 problemy

1 - pływanie wężykiem. raz działa lewy silnik przez sekundę, następnie prawy sekundę itd. Wydaje mi się, że wina PID'ów, ale którego dokładnie parametru to nie wiem. Może ma ktoś opis menu "Basic Tuning"?

2 - kolejna sprawa to podczas zapamiętywania waypointów zawsze pomijany jest pierwszy, czyli zaczyna odtwarzać trasę dopiero od drugiego

3 - Funkcja RTL nie działa mi z przełącznika (3 pozycyjny na "auto" i SWC na pozycję 2). Natomiast działa po kilku sekundach jeśli wyłączę radio, choć czasem płynie zupełnie w innym kierunku

Gdyby ktoś wiedział ja rozwiązać te problemy i miał trochę ochoty popisać z góry dzięki. Dodam, że w tygodniu będę zmieniał GPS z M7 na M8N (mam po prostu 2 więc założę ten drugi)
Mariusz286
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 19 maja 2019, 19:19
Lokalizacja: Rybnik

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: Mariusz286 »

uki80 pisze:Po ciężkich bojach z resetem portów USB, przeinstalowaniem windowsa i zmianą komputera MissionPlaner działa mi tylko w wersji 1.3.70 na chwilę obecną. Łódka obecnie ma wgrany wsad z neta i jest po pierwszych testach. Dokładnie to mam 3 problemy

1 - pływanie wężykiem. raz działa lewy silnik przez sekundę, następnie prawy sekundę itd. Wydaje mi się, że wina PID'ów, ale którego dokładnie parametru to nie wiem. Może ma ktoś opis menu "Basic Tuning"?

2 - kolejna sprawa to podczas zapamiętywania waypointów zawsze pomijany jest pierwszy, czyli zaczyna odtwarzać trasę dopiero od drugiego

3 - Funkcja RTL nie działa mi z przełącznika (3 pozycyjny na "auto" i SWC na pozycję 2). Natomiast działa po kilku sekundach jeśli wyłączę radio, choć czasem płynie zupełnie w innym kierunku

Gdyby ktoś wiedział ja rozwiązać te problemy i miał trochę ochoty popisać z góry dzięki. Dodam, że w tygodniu będę zmieniał GPS z M7 na M8N (mam po prostu 2 więc założę ten drugi)

Po zmianie GPS-a jest jakaś poprawa czy dalej ci myszkuje
uki80
Posty: 45
Rejestracja: sobota 28 mar 2020, 17:54
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: uki80 »

Jestem po zmianie GPS tak jak pisałem wyżej. Myszkowanie to było ustawienie złych PID'ów. Nie doszedłem jeszcze do idealnego ich ustawienia ale jest lepiej. Obecnie mam P=0.2, I=0,2, D bez zmian czyli 0,05. Gdyby ktoś wiedział jak je ustawić idealnie byłbym wdzięczny. Odnośnie samych GPS'ów jedyne co zauważyłem to natychmiastowe łapanie FIX-ów ("8" w sekundę a "7" poł minuty). O dokładności się nie wypowiem bo nie wiem. Jedyne co mnie dziwi to i jeden i drugi mruga mi na niebiesko a na filmach na YT widziałem, że świecą się na zielono. U mnie tak nie ma.

Obecnie oprócz nieidealnego ustawienia PID'ów borykam się jeszcze z dwoma problemami. Jeden to jak pisałem, że zawsze zapamiętywanie pierwszego waypointu jest pomijane, a łódka zaczyna pływanie od 2 punktu. I kolejny problem to RTL który działa mi tylko w trakcie trwania misji pływania po punktach w trybie "auto". Po skończeniu misji łajba przechodzi w tryb "hold" i z pozycji SWD RTL już nie działa. Dodam, że mam radio flysky i6 ale bez modyfikacji na 10 kanałów i nie mam możliwości ustawienia czegoś takiego jak SWC+D. Jeśli chodzi o ten RTL to już połowę włosów sobie wyrwałem. Ktoś kiedyś wspominał o ustawieniu PWM, ale w tym temacie niewiele wiem, gdzie dokładnie i jak.
ODPOWIEDZ