Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

na wodzie i pod wodą

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Speedaco
Posty: 106
Rejestracja: sobota 23 lip 2016, 20:14
Lokalizacja: Myślenice

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: Speedaco »

Po co jakakolwiek sygnalizacja. Ideą działania autopilota według mnie jest to, bym w warunkach słabej widoczności czy nawet jej braku (noc, mgła) - miał pewność tego, że łódka osiągnęła zapisany punkt w trybie autopilota.
Istnieją rozwiązania oparte również o kontroler lotu APM oraz niezbędne modyfikacje nadajnika plus dodatkowe elementy, kiedy to na wyświetlaczu nadajnika widzimy czy to nastąpiło. To bardzo usprawnia działanie naszej zabawki. Kiedy w nadajniku masz ustawione: GPS ( wiadomo ile satelitów znalazł bo ich liczba jest wyświetlana a minimum to 6 by wszystko działało jak trzeba, MODE gdzie wyświetlany jest tryb w jakim w danym momencie jest łódka i DISTANCE w metrach gdzie widać po pierwsze - czy łódka płynie w kierunku do Ciebie czy wręcz przeciwnie ( bo tych metrów albo ubywa albo przybywa) no i w końcu wiadomo na jaki dystans wywozi się swoje zestawy czy też wypływa sondując dno akwenu..
Do tej pory to wszystko było "na oko"
Wracając do tematu sygnalizacji o jakiej piszesz. Widzimy w nadajniku dystans na jakim łódka się zatrzymała i komunikat HOLD informujący o fakcie zatrzymania się naszego pływadełka... Myślę, że taka informacja jest wystarczająca by wiedzieć czy łódka stoi czy też płynie.
To jednoznaczna informacja nie pozostawiająca wątpliwości.
Wracamy do brzegu w trybie RTL i również dzieje się to z automatu. Jeśli jest obawa, że możemy w trybie automatycznego powrotu wpłynąć w zestawy swoje czy kolegów to istnieje oczywiście tryb MANUAL i światła obrysowe w łódce i wtedy płyniemy tam gdzie chcemy omijając przeszkody.
Jakakolwiek telemetria może ( nie musi) - być, ale jest fajnym dodatkiem według mnie.

Oczywiście jest to jedna z możliwych opcji do zastosowania. Można próbować pewnie i tak jak TY kombinujesz. Pewnie koledzy podpowiedzą co i jak bo ja nie wiem :-?
Ostatnio zmieniony niedziela 31 mar 2019, 20:10 przez Speedaco, łącznie zmieniany 1 raz.
larith
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 08 sty 2019, 08:58

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: larith »

Potrzebuje jakoś zasygnalizować diodami led że łódka dotarła do celu
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: pawelsky »

larith pisze:Potrzebuje jakoś zasygnalizować diodami led że łódka dotarła do celu
Silnik szczotkowy czy nie?
Rafii
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 04 mar 2019, 07:15

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: Rafii »

Poli25 pisze:Tryb Hold włącza się wówczas jeśli nie masz wgranej misji. Zaznacz parę punktów i zapisz a tryb auto będzie działał jak należy.
Kolego możesz opisać mi jak mam to zrobić??
Speedaco
Posty: 106
Rejestracja: sobota 23 lip 2016, 20:14
Lokalizacja: Myślenice

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: Speedaco »

Nie chce się szukać choćby na Youtube co? Wystarczy wpisać frazę - GPS autopilot i masz https://www.youtube.com/watch?v=Gebe7BhqTmw
larith
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 08 sty 2019, 08:58

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: larith »

pawelsky pisze:
larith pisze:Potrzebuje jakoś zasygnalizować diodami led że łódka dotarła do celu
Silnik szczotkowy czy nie?
Szczotkowy i chyba wymyśliłem rozwiązanie. Podłącze się bezpośrednio pod silnik przez mostek prostowniczy i lm317
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: pawelsky »

larith pisze:Szczotkowy i chyba wymyśliłem rozwiązanie. Podłącze się bezpośrednio pod silnik przez mostek prostowniczy i lm317
Potrzebujesz rezystor a nie regulator. Diody zasila sie pradowo a nie napieciowo.
larith
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 08 sty 2019, 08:58

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: larith »

pawelsky pisze:
larith pisze:Szczotkowy i chyba wymyśliłem rozwiązanie. Podłącze się bezpośrednio pod silnik przez mostek prostowniczy i lm317
Potrzebujesz rezystor a nie regulator. Diody zasila sie pradowo a nie napieciowo.
Ja się nie znam, patrząc na wzór R = Uzas - Udiody/Idiody i wiedząc że na silniku napięcie zmienia się od 0-12v to jak mam dobrać rezystor ? Dla każdego napięcia będzie to inna wartość
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: pawelsky »

larith pisze: jak mam dobrać rezystor ?
Tak zeby maksymalny prad nie przekroczyl dopuszczalnego dla diody.
larith
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 08 sty 2019, 08:58

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: larith »

pawelsky pisze:
larith pisze: jak mam dobrać rezystor ?
Tak zeby maksymalny prad nie przekroczyl dopuszczalnego dla diody.

Możesz podać wzór jak policzyć rezystancję ? Ten co ja znam opiera się o napięcie, a ono jest zmienne
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: pawelsky »

larith pisze:Możesz podać wzór jak policzyć rezystancję ?
Po co? Sam go juz podales ponizej, choc w nie do konca poprawnym zapisie powinno byc R = (Uzas - Udiody)/Idiody
larith pisze:Ten co ja znam opiera się o napięcie, a ono jest zmienne
No i zmienny bedziesz miale tez prad (a co za tym idzie jasnosc swiecenia zaleznie od predkosci), wazne zeby nie przekroczyc maksymalnego dopuszczalnego dla diody.
ciuciubabka22
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 22 paź 2018, 14:31
Lokalizacja: Żory

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: ciuciubabka22 »

Potrzebuje pomocy w obsłudze APM-u
otóż mam wszystko zrobione w łódce tak jak tu na forum opisane oraz wsad załadowany i niby wszystko śmiga jak należy tylko że jeden problem jest taki że nie zawsze zapisuje punkty poi oraz nie zawsze można je skasować i moje pytanie czy oprócz wartości wskaźników położeń drążków i przełączników jest jeszcze coś odpowiedzialne za to że nie zawsze działa zapis poi i kasowanie.
Nadmienię że auto-powrót(RTL) do miejsca startu działa zawsze tylko problem z zapisywaniem poi i odpalaniem AUTO .
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: Poli25 »

ciuciubabka22 pisze:Potrzebuje pomocy w obsłudze APM-u
otóż mam wszystko zrobione w łódce tak jak tu na forum opisane oraz wsad załadowany i niby wszystko śmiga jak należy tylko że jeden problem jest taki że nie zawsze zapisuje punkty poi oraz nie zawsze można je skasować i moje pytanie czy oprócz wartości wskaźników położeń drążków i przełączników jest jeszcze coś odpowiedzialne za to że nie zawsze działa zapis poi i kasowanie.
Nadmienię że auto-powrót(RTL) do miejsca startu działa zawsze tylko problem z zapisywaniem poi i odpalaniem AUTO .
Sprawdź jak działa przełącznik od zapisywanie punktów, kasowanie odbywa się w taki sam sposób jak zapisywanie tylko w trybie manual.
ciuciubabka22
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 22 paź 2018, 14:31
Lokalizacja: Żory

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: ciuciubabka22 »

Poli25 pisze:
ciuciubabka22 pisze:Potrzebuje pomocy w obsłudze APM-u
otóż mam wszystko zrobione w łódce tak jak tu na forum opisane oraz wsad załadowany i niby wszystko śmiga jak należy tylko że jeden problem jest taki że nie zawsze zapisuje punkty poi oraz nie zawsze można je skasować i moje pytanie czy oprócz wartości wskaźników położeń drążków i przełączników jest jeszcze coś odpowiedzialne za to że nie zawsze działa zapis poi i kasowanie.
Nadmienię że auto-powrót(RTL) do miejsca startu działa zawsze tylko problem z zapisywaniem poi i odpalaniem AUTO .
Sprawdź jak działa przełącznik od zapisywanie punktów, kasowanie odbywa się w taki sam sposób jak zapisywanie tylko w trybie manual.
Przełącznik od trybów trzy pozycyjny zakres 902-1501-2003
przełącznik od zapisu zakres 902-2003
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: Poli25 »

Punkty kasujesz tylko w trybie manual po włączeniu łódki. Zapis punktów odbywa się w trybie learning tym samym przełącznikiem, musi działać.
ODPOWIEDZ