Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

na wodzie i pod wodą

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: maxiiii »

Głuś pisze:Masz na myśli - po utracie zasięgu? Przełączałem tryby i nic.
Po odzyskaniu łączności.
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: Głuś »

Dzięki maxiiii, łajba zapierdziela jak młody dzik po kartoflisku :-) Tylko trochę wężykiem więc czeka ją jeszcze pidowanie, ale ogólnie cel osiągnięty. Jak dopracuję to mogę wrzucić Twój wsad przerobiony na Pixhawka jeśli byli by chętni i oczywiście nie masz nic przeciwko ;-)
W zasadzie nawet mogę zrobić komplet z profilem do Q X7.
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: maxiiii »

Nie widzę problemu.:)
larith
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 08 sty 2019, 08:58

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: larith »

Mogę jakoś wytrymować jeden z silników łódki, trochę mi skręca na prawo jak pływam w trybie manualnym ?

APM 2.8
pablojarocin
Posty: 150
Rejestracja: sobota 10 sie 2013, 23:01
Lokalizacja: Jarocin

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: pablojarocin »

Może i głupie pytanie ale czy z FRSKY 9XD plus też to się da skonfigurować??? Mam APM 2.6 nigdy nie używane.
Da się to tak zrobić???
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: Głuś »

pablojarocin, a co się ma nie dać :)

maxiiii, ustawiałem dziś łajbę na wodzie przez telemetrie bo pływała wężykiem. Z tego co piszą w manualu: http://ardupilot.org/rover/docs/rover-t ... -rate.html trzeba najpierw ustawić FF gain, ale tutaj dało się zwiększyć zaledwie o 0,1 bo jak dałem więcej to zaczęło szarpać silnikami (silniki szczotkowe). Piszą tam niby, że P powinno być zawsze niższe niż FF, ale co bym nie robił z FF łajba źle pływa przy niskim P. Dopiero podkręcenie P w okolicę 1.3 dało efekt taki, że na fali w wietrzny dzień zaczęła płynąć prawie idealnie.
Niestety jak wiatr ustał, a woda się uspokoiła znowu zaczęła myszkować. Podpowiesz coś?

Druga sprawa - w trybie manual nie chce zapisywać WP, tzn, raz zapisze raz nie. Po dłuższych próbach okazało się, że trzeba dwa razy wcisnąć przełącznik w tym samym miejscu i WP wskakuje. Tez tak macie? W acro i innych trybach zapisuje normalnie, a wiem jak powinno to działać bo setki godzin na pixie wylatałem kopterami. Czyżby jakiś błąd w ArduRover?
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
larith
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 08 sty 2019, 08:58

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: larith »

Ktoś mi napiszę czy da się wytrymować sliniki żeby łódki nie znosiło na jedna ze stron w trybie manualnym ?
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: Poli25 »

larith pisze:Ktoś mi napiszę czy da się wytrymować sliniki żeby łódki nie znosiło na jedna ze stron w trybie manualnym ?
A trymy w radiu od czego masz!
Piotrekdziadek
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 27 sie 2019, 17:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: Piotrekdziadek »

Mam pytanie czy w Małopolsce znajdzie się spec co odpali apm 2.8 już straciłem nadzieję apm był u 2 speców i dalej lipa może ktoś pomoze

Scalenie

Sorki temat stary jak ja ale na lapku wszystko działa a na wodzie nic niedziała

Scalenie

Może ktoś się podejmie odpalenia tego apm wiadomo nie za ferii wyrazie coś proszę o sygnał 724 015 334

[MOD - Na dzień dobry sugeruję zapoznać się z regulaminem forum. Kolejny post pod postem zostanie stosownie nagrodzony]
larith
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 08 sty 2019, 08:58

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: larith »

Podczas pływanie w trybach RTL,Auto,Guided łódka płynie łukiem do celu, znosi ją na prawą stronę i za słabo kontruje kurs. Da to się jakoś podregulować?
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: Poli25 »

No pewnie że się da, pod warunkiem że umiesz pidować :)
shafter
Posty: 672
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 08:01
Lokalizacja: Bielsko-Biala

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: shafter »

Jakbyś uważnie przeczytał jego wypowiedź, to problem jest tylko w trybach GPS. Jeżeli łódka w "steering" i "acro" pływa w porządku to klasyczne PID'y nie mają z tym nic wspólnego.

Larith: Na początek spróboj powiekszyć parametr L1_NAV_PERIOD minimum do 35-40s. Zdejmij też troche Hz z pętli "throttle", nie pamiętam nazwy parametru ale u mnie pomogło dużo.
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: Poli25 »

shafter pisze:Jakbyś uważnie przeczytał jego wypowiedź, to problem jest tylko w trybach GPS. Jeżeli łódka w "steering" i "acro" pływa w porządku to klasyczne PID'y nie mają z tym nic wspólnego.
To Cie troszkę zaskoczę, miałem łódkę która pływała dobrze w trybie RTL a np w Cruise już był problem, u mnie pomogło pidowanie ale Twoja informacja też może być cenna.
larith
Posty: 18
Rejestracja: wtorek 08 sty 2019, 08:58

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: larith »

Nie wiem czy dobrze rozumuję ale wynika to z moich obserwacji. Pływam łódką w trybie learning i zaznaczam waypointy, jak już skończę i mam wybrane wszystkie punktu to używam trybu guided żeby płynąc do wybranego punku i tu zaczyna się problem, łódka nie płynie prosto do punku tylko wydaje mi się że przykleja się do trasy, która płynąłem w trybie learning. Nie podoba mi się takie zachowanie bo chciałbym żeby płynęła najkrótszą drogą. Mogę to jakoś skonfigurować ? APM 2.8
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: maxiiii »

Zaznacz tylko jeden punkt i daj auto.
ODPOWIEDZ