Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

na wodzie i pod wodą

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

damix181
Posty: 10
Rejestracja: niedziela 05 sty 2020, 14:02
Lokalizacja: Kalisz

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: damix181 »

Witam wszystkich łódka już po kilku wyprawach na ryby i wielu testach na wodzie jestem zadowolony z efektu i jeszcze raz chciałbym podziękować osobom które mi pomogły przy konfiguracji łódki. Ponieważ sam uzyskałem pomoc na tym forum postanowiłem że być może ja dołożę cegiełkę dla wszystkich tych którzy chcą zacząć swoją przygodę z APM i nagrałem filmik w którym w prosty sposób staram się wyjaśnić zasadę działania łódki. Może komuś się to przyda.


Filmik
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: pawelsky »

Bardo fajny i mysle dla wielu potencjalnych kontruktorow lodki zanetowej przydatny filmik.

Jedna drobna uwaga. Powrot do domu nie powinien byc 'wymuszany' poprzez wylaczenie aparatury. Co do zasady aparatura powinna byc caly czas wlaczona tak zebys caly czas mial pelna kontrole nad lodka. Lepiej ustawic powrot do domu na ktoryms z przelacznikow a aparature miec caly czas wlaczona. Powrot do brzegu w wypadku zaniku sygnalu tylko jako zabezpieczenie na wypadek sytuacji awaryjnej.
damix181
Posty: 10
Rejestracja: niedziela 05 sty 2020, 14:02
Lokalizacja: Kalisz

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: damix181 »

Dzięki za podpowiedź w sumie mam jeszcze jeden wolny switch więc można było by go wykorzystać.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: maxiiii »

Jak to zrobić masz opisane w instrukcji.
pachulg
Posty: 7
Rejestracja: sobota 04 kwie 2020, 15:27
Lokalizacja: Sląsk

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: pachulg »

Dzień dobry. Jestem nowy na forum więc proszę o wyrozumiałość.Próbuję doposażyć moją łódkę w GPS na APM 2.8 ale mam kilka problemów.Po zainstalowaniu gotowego wsadu z tego forum i wyłączeniu wszystkich miksów w aparaturze APM nie miksuje mi silników. Dzieła to obecnie następująco : daję drążek do przodu silnik lewy daje do przodu,daje drążek do tyłu silnik lewy daje do tyłu natomiast jak daje drążek w lewo to prawy silnik daje w lewo i odwrotnie .Co robię nie tak.Druga sprawa to ustawienie trybu lotu na przełączniku a mianowicie wszyscy ustawiają Manual Learning i Auto a w moim przypadku nie ma opcji Learning więc ustawiłem Hold ale w tym przypadku APM wcale nie steruje silnikami.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: maxiiii »

Jak podłączyłeś odbiornik z APM a jak silniki.
pachulg
Posty: 7
Rejestracja: sobota 04 kwie 2020, 15:27
Lokalizacja: Sląsk

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: pachulg »

Dziękuję za odpowiedź ale okazało się ,że niewłaściwie wgrałem plik do APM-a i silniki już miksują . Mam jednak inny problem ponieważ automatycznie po załadowaniu pliku tryby lotu ustawiły się następująco :przełącznik góra to manual,przełącznik środek nie ma nic natomiast przełącznik dół ustawił się na auto.Tak ma być? I jeszcze jedno jak przełączę przełącznik na środek(gdzie w trybie lotu żaden tryb nie jest wpisany) w celu zaznaczenia punktu i go zaznaczam to w momencie zaznaczania oba silniki pracują na maxa a jak wyłączam przycisk zaznaczania to silniki też przestają działać.

Edytuj posty!

Udało mi się wyeliminować efekt pracy silników przy zaznaczaniu punktów nie zaznaczając nic w punkcie Switches assign.Zaznaczanie ustawiłem na SWB kanał 7 w odbiorniku i 7 w APM natomiast tryb lotu przełącznik trzy pozycyjny kanał 5 odbiornika i podłączyłem go do kanału 8 APM.Mam nadzieje że to zadziała na wodzie bo na sucho w domu jest chyba ok ale zobaczymy.
uki80
Posty: 45
Rejestracja: sobota 28 mar 2020, 17:54
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: uki80 »

U mnie w 3 pozycyjnym przełączniku jest manual, auto i RTL (podpatrzone z niemieckiego filmu na YT) ale nie wiem czy dobrze. Testy przede mną. Jedyne co zauważyłem to w trybie auto zapisuje jakieś wp ale wtedy nie działają silniki. A jak wy macie ustawione?
pachulg
Posty: 7
Rejestracja: sobota 04 kwie 2020, 15:27
Lokalizacja: Sląsk

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: pachulg »

Ja jestem już po pierwszych testach i na razie wszystko działa.Wgrałem do APM 2,8 gotowca z tego forum oraz ustawiłem aparaturę Jak w opisie w pierwszym poście.Podczas pierwszego pływania łódka zachowywała się dość dziwnie a mianowicie po zaznaczeniu punktu w trybie GPS i przełączeniu na Autotrase łódka płynęła całkowicie w inną stronę płynąć cały czas wężykiem.Okazało się ,że miałem źle skalibrowany kompas i po ponownej kalibracji łódka płynie już do właściwego punktu i wężykuje lekko tylko przez pierwsze dwa metry do puki nie ustali kursu a później jest już ok.Jak wgrasz plik z pierwszego postu to tryby lotu przypisane do przełącznika trzy pozycyjnego zapiszą się automatycznie i nie trzeba nic zmieniać.
uki80
Posty: 45
Rejestracja: sobota 28 mar 2020, 17:54
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: uki80 »

Nie będę teraz instalował wsadu jak już mam wszystko ustawione po swojemu (czy dobrze to się okaże). Chciałem tylko wiedzieć dlaczego w środkowym trybie (u mnie auto) silniki nie działają i czy ktoś ma takie ustawienia jak ja.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: maxiiii »

Silniki nie zadziałają jeżeli nie będzie oznaczonych punktów.
uki80
Posty: 45
Rejestracja: sobota 28 mar 2020, 17:54
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: uki80 »

No ale właśnie przy opcji auto zaznacza się punkty. Więc mam pływać normalnie na manualu, w momencie znalezieniu interesującego miejsca włączyć na auto i wtedy łódka staje i później znowu na manual itd. Jakoś innym w tej pozycji silniki działają w momencie zaznaczania wp.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: maxiiii »

Nie przy auto się już płynie po trasie. Punkty zaznacza się w trybie lerning. Ale to takie podstawy są. :)
uki80
Posty: 45
Rejestracja: sobota 28 mar 2020, 17:54
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: uki80 »

No ja rozumiem że to podstawy. Moje ustawienia są jak z filmiku na YT. To skoro do przelacznika 3-pozycyjnego jest manual, learning i auto to w takim razie gdzie jest rth?
Speedaco
Posty: 106
Rejestracja: sobota 23 lip 2016, 20:14
Lokalizacja: Myślenice

Re: Autopilot do łódki zanętowej APM 2.8 - oprogramowanie.

Post autor: Speedaco »

uki80 pisze:No ja rozumiem że to podstawy. Moje ustawienia są jak z filmiku na YT. To skoro do przelacznika 3-pozycyjnego jest manual, learning i auto to w takim razie gdzie jest rth?
Może RTL a nie rth... Tryb RTL czyli powrót do bazy, do domu jak zwał tak zwał - wprowadzasz będąc w trybie AUTO i włączając na krótko i wyłączając SWA czyli pstryk którym zaznaczasz punkty w trybie LEARNING. Łódka po tej operacji powinna wrócić pod nogi. :mrgreen:
ODPOWIEDZ