Czy da się złożyć FPV który uzyska ponad 1 km zasięgu ?

auta...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Czy da się złożyć FPV który uzyska ponad 1 km zasięgu ?

Post autor: Adrián »

Dokładnie, jak pisze kolega.
Autkiem, to tylko 1,2 chyba, ze interesuje Cię jeżdżenie "koło nogi".
Szkoda wydawać kasę na 5.8, to się nie sprawdzi tam, gdzie chcesz jeździć.
Awatar użytkownika
Takpoprostu
Posty: 98
Rejestracja: piątek 12 sty 2018, 12:42
Lokalizacja: Czarnków

Re: Czy da się złożyć FPV który uzyska ponad 1 km zasięgu ?

Post autor: Takpoprostu »

Zakupiłem już zestaw 5.8 GHz z świadomością że może być krucho z zasięgiem. Jednak zrobiłem to do testu. Do tego mam jeszcze świadomość że mój model ma aparaturę Modecraft GT 3.2 :) Więc i on pewnie ograniczy mi nieźle zasięg. Ale jak faktycznie będzie mi za mało i spodoba się zabawa - sprzedam link video i wskoczę na FOX,a 1.2 GHz

Kupiłem taki zestaw:
Załączniki
zx.png
zx.png (132.78 KiB) Przejrzano 3754 razy
Awatar użytkownika
Baqsthc
Posty: 1076
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 21:12
Lokalizacja: Legnica

Re: Czy da się złożyć FPV który uzyska ponad 1 km zasięgu ?

Post autor: Baqsthc »

Aha, zapomniałem o jednej kwestii która wypadła mi z głowy. Nie da się tak jeździć szybko w terenie. Obraz trzęsie niemiłosiernie. Żadnych szczegółów na drodze nie zobaczysz jadąc szybciej :D
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Czy da się złożyć FPV który uzyska ponad 1 km zasięgu ?

Post autor: Adrián »

Chyba, że zrobisz sobie mini gimbal, chociaż osi pitch. Idealnie pitch i roll.

Jak zostałeś przy 5.8, to chociaż zainwestuj w dobre anteny.
Awatar użytkownika
Takpoprostu
Posty: 98
Rejestracja: piątek 12 sty 2018, 12:42
Lokalizacja: Czarnków

Re: Czy da się złożyć FPV który uzyska ponad 1 km zasięgu ?

Post autor: Takpoprostu »

Baqsthc pisze:Aha, zapomniałem o jednej kwestii która wypadła mi z głowy. Nie da się tak jeździć szybko w terenie. Obraz trzęsie niemiłosiernie. Żadnych szczegółów na drodze nie zobaczysz jadąc szybciej :D
Kurde, myślałem o tym - aż tak źle ?

Adrián pisze:Chyba, że zrobisz sobie mini gimbal, chociaż osi pitch. Idealnie pitch i roll.

Jak zostałeś przy 5.8, to chociaż zainwestuj w dobre anteny.
Tak tak wyczytałem że anteny stąd:
https://www.actuna.com/pl/?fbclid=IwAR1 ... KGSrijgjnM

A co do gimbala... Hmmm.... Też chodził mi po głowie chociaż 2 osiowy - tam mam sporo miejsca mógłbym pomyśleć. Czy możecie coś polecić niedrogiego - plug&play ? :D
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Czy da się złożyć FPV który uzyska ponad 1 km zasięgu ?

Post autor: Adrián »

Do płytkowej?
Tylko diy, jeszcze nie widziałem tak małego gotowca, którego można by użyć w tym projekcie.
Silniki rcx h1806
Kontroler storm32 lub alexmos

Wystarczy też jedna oś, to już będzie duża poprawa, ale ideałem będą dwie. 3 są niepotrzebne w tym przypadku.

Jak masz gogle z diversity, to w prodrone, kupisz cały zestaw 2 pagody + helikal.
Awatar użytkownika
Baqsthc
Posty: 1076
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 21:12
Lokalizacja: Legnica

Re: Czy da się złożyć FPV który uzyska ponad 1 km zasięgu ?

Post autor: Baqsthc »

Hmm no mam wątpliwości co do tego czy gimbal ogarnie drgania o tej częstotliwości
Awatar użytkownika
Takpoprostu
Posty: 98
Rejestracja: piątek 12 sty 2018, 12:42
Lokalizacja: Czarnków

Re: Czy da się złożyć FPV który uzyska ponad 1 km zasięgu ?

Post autor: Takpoprostu »

Adrián pisze:Do płytkowej?
Tylko diy, jeszcze nie widziałem tak małego gotowca, którego można by użyć w tym projekcie.
Silniki rcx h1806
Kontroler storm32 lub alexmos

Wystarczy też jedna oś, to już będzie duża poprawa, ale ideałem będą dwie. 3 są niepotrzebne w tym przypadku.
Miałem kiedyś takiego gotowca do gopro na storm32 3 osiowego - kurcze troszkę duży. Ale chyba właśnie bym potrzebował 3 osi. Tam drgania wchoda we wszystkich kierunkach - w końcu to offorad.
Adrián pisze:Jak masz gogle z diversity, to w prodrone, kupisz cały zestaw 2 pagody + helikal.
Nawet nie wiem czy moje gogle mają to :D Ale sądzę że tak skoro są dwie anteny...
Ten ? 150zł trochę dużo :( A nie wiadomo czy poprawi zasięg...
https://shop.prodrone.pl/en_US/p/Pagoda ... .8-GHz/204

Baqsthc pisze:Hmm no mam wątpliwości co do tego czy gimbal ogarnie drgania o tej częstotliwości Obrazek
Ale może chociaż trochę :)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Czy da się złożyć FPV który uzyska ponad 1 km zasięgu ?

Post autor: Adrián »

https://shop.prodrone.pl/en_US/p/Antenn ... da-2.1/119 x2 + https://shop.prodrone.pl/en_US/p/PRO-He ... .8-dbi/123

Poprawić, poprawi, ale czy to Ci wystarczy? Nie sądzę i tak przejdziesz na 1.2
Teraz pewnie zadasz pytanie, po co kupować nowe anteny, skoro zasięg i tak będzie nie taki jakbyś chciał? No właśnie, po co kupować 5.8 ;-)

To już jest uzależnione od ustawień, ale i tak dużo poprawi w stosunku do twardego połączenia.

Chyba, że poeksperymentujesz z jakimiś piankami, czy żelami, podkładkami pod kamerę. Montowanie na sztywno to słaby pomysł.

Tylko 3 oś po co? Chyba, lepiej by kamera się obracała razem z samochodem?

Duży gimbal do gopro się nie nadaje. Silniki są dopasowane do większej wagi. Te, które pokazałem, też mogą być za duże (chociaż lepsze). Mniejszych, seryjnych nie widziałem, trzeba przewijać samemu. Ale to nie jest duży problem, można dołożyć trochę balastu do kamery, by silniki dobrze pracowały, jak się okaże, że kamera jest za lekka.
Kwestia podejścia do problemu.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Czy da się złożyć FPV który uzyska ponad 1 km zasięgu ?

Post autor: Verid »

Takpoprostu pisze:w końcu to offorad.
I dlatego ja na przykład bym gimbala nie dawał, szczególne jeżeli
Takpoprostu pisze: chciałbym się poczuć jak by siedział w aucie
Siedząc w aucie offroad nie suniesz jak Mercedesem po autostradzie, nie? Po drugie, tak jak Baqsthc, mam poważne wątpliwości czy gimbal ci wybierze tak ostre szarpnięcia. Szczególnie że chcesz się poruszać spalinowcem gdzie wibracje od silników potrafią IMU doprowadzić do ciężkiego zajoba i za chwilę będziesz musiał kombinować z odpowiednią wibroizolacją żeby żyroskopy szału nie dostawały.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Takpoprostu
Posty: 98
Rejestracja: piątek 12 sty 2018, 12:42
Lokalizacja: Czarnków

Re: Czy da się złożyć FPV który uzyska ponad 1 km zasięgu ?

Post autor: Takpoprostu »

Adrián pisze:https://shop.prodrone.pl/en_US/p/Antenn ... da-2.1/119 x2 + https://shop.prodrone.pl/en_US/p/PRO-He ... .8-dbi/123

Poprawić, poprawi, ale czy to Ci wystarczy? Nie sądzę i tak przejdziesz na 1.2
Teraz pewnie zadasz pytanie, po co kupować nowe anteny, skoro zasięg i tak będzie nie taki jakbyś chciał? No właśnie, po co kupować 5.8 ;-)
Dzięki za linki - tak jak pisałem nadajnik kosztował mnie tylko 60zł więc sprzedam i przejdę na 1.2 jak by co. A gogle mają AV-in więc to nie problem - chyba ;-)

Adrián pisze:Tylko 3 oś po co? Chyba, lepiej by kamera się obracała razem z samochodem?
Tak sobie zerkałem na testy 2 sixs vs 3 axis i jednak lepiej 3 osiowy zbiera drgania. A zawsze silnik górny można ustawić by był twardszy. Na YT jest film gdzie gość posadził 2 osiowego gimbala na autku RC i nadal trzęsło jak diabli. Ale to było autko w skali 1:10. Mój model ma metr długości, prawie 15kg wagi - bardzo duże miękkie kołą i długi skok amortyzatorów - zapewne będzie lepiej zawieszenie zbierało nierówności/
Adrián pisze:Duży gimbal do gopro się nie nadaje. Silniki są dopasowane do większej wagi. Te, które pokazałem, też mogą być za duże (chociaż lepsze). Mniejszych, seryjnych nie widziałem, trzeba przewijać samemu. Ale to nie jest duży problem, można dołożyć trochę balastu do kamery, by silniki dobrze pracowały, jak się okaże, że kamera jest za lekka.
Kwestia podejścia do problemu.
ehh te modelarstwo ;)
Verid pisze:mam poważne wątpliwości czy gimbal ci wybierze tak ostre szarpnięcia.
Dlatego jak pisałem, mam nadzieje że amortyzacja samego modelu sporo odbierze. Nie chce płynąć jak po jeziorze - ale jednak jak zacznie mi telepotać przed oczami to może to być mocno "rzygogenne".
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Czy da się złożyć FPV który uzyska ponad 1 km zasięgu ?

Post autor: Verid »

Były przypadki na tym forum że założenie wycudowanej stabilizacji miast poprawić pogorszyło sprawę (nie tylko w temacie aut) stąd sugestia by sprawdzić co rzeczywiście będziesz miał przy połączeniu na sztywno ZANIM pójdziesz w czas (ustawienie customowego gimbala wymaga go trochę) i koszty które niekoniecznie będą rozwiązaniem problemu.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Czy da się złożyć FPV który uzyska ponad 1 km zasięgu ?

Post autor: Adrián »

Takpoprostu pisze:Dzięki za linki - tak jak pisałem nadajnik kosztował mnie tylko 60zł więc sprzedam i przejdę na 1.2 jak by co. A gogle mają AV-in więc to nie problem - chyba
Na tych antenach za wiele nie uzyskasz, więc możesz już myśleć o 1.2 i Anteny też do wymiany. Bo seryjne to nic nie warte.
Dobre anteny to podstawa, później moc nadajnika.

Z bimbalami się wstrzymaj. Zobacz jak będzie na sztywno, później ewentualnie zastosuj jakąś samoróbkę z amortyzacją, a później myśl o czymś innym, jak to Ci będzie przeszkadzało.

Jak chcesz się poczuć jak w "aucie", to zapakuj kamerę do środka, jak masz tam miejsce pod dachem i myśl prędzej o head trakerze.

To jak z goglami, trzeba się przekonać samemu, czy wolisz wiadro, czy 2 osobne ekrany.



Awatar użytkownika
Takpoprostu
Posty: 98
Rejestracja: piątek 12 sty 2018, 12:42
Lokalizacja: Czarnków

Re: Czy da się złożyć FPV który uzyska ponad 1 km zasięgu ?

Post autor: Takpoprostu »

Kurcze Adrian headtracker to niesamowity pomysł! Tylko że z tego co widzę nie ma zestawów... Sama płytka która pewnie trzeba konfigurować do tego kupić serwa itd. ajjj nie ogarnę... Tylko że to musi być połączone z aparaturą tak ? Moja tandetna GT3.2 takiej możliwości pewnie nie ma.

A co do gimbala to zrobię jak mówicie.. wstrzymam się. Zamówić zawsze można.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Czy da się złożyć FPV który uzyska ponad 1 km zasięgu ?

Post autor: Adrián »

Zamontuj na sztywno, kiedyś możesz dołożyć.
Są gotowe, są diy.
Przy jednym serwie, też ma to sens, ale przy 2 to ideał.

Prosty HT miałem zamontowany w slow boat 38s



Ale na razie skup się na jednym.
ODPOWIEDZ