Model do wciągania sznurka w rurach kanalizacji deszczowej

auta...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

lukaswit
Posty: 7
Rejestracja: sobota 05 lip 2014, 22:51
Lokalizacja: Rzeszów

Model do wciągania sznurka w rurach kanalizacji deszczowej

Post autor: lukaswit »

Potrzebuje wciągać kabel światłowodowy do rur kanalizacji deszczowej (od 315mm z polietylenu do 800mm betonowych). Niestety użycie pilota o fi 11mm który przy rurach 100mm sprawdza się idealnie przy tak dużych średnicach nie zdaje egzaminu. A że modele latające nie są mi obce wpadłem na pomysł że wykorzystam model samochodu do wciągnięcia pilota w postaci sznurka polipropylenowego. Potrzebuje coś z dobrą przyczepnością(duże opony i miękkie bo może być zamulona rura) i takim przełożeniem żeby można było jeździć wolno (np. 1cm/s). Do modelu zamontuje kamerę z transmiterem na 1.3Ghz i reflektor LED, nie wykluczam więcej sprzętu. W sumie wystarczyłby mi samo podwozie z układem jezdnyem i serwem kierowniczym bo resztę zmontowałbym sam. W związku z tym że nie mam w ogóle doświadczenia w samochodach czekam na Wasze spostrzeżenia co do mojego pomysłu i jakieś sugestie co kupić (może ktoś ma coś do sprzedania?)
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Model do wciągania sznurka w rurach kanalizacji deszczow

Post autor: kuczy »

lukaswit pisze:Do modelu zamontuje kamerę z transmiterem na 1.3Ghz
Jak dla mnie - tutaj może być problem.
Co innego propagacja w powietrzu, a co innego pod ziemią - sądzę, że tłumienie sygnału radiowego będzie tak duże że zarówno sterowanie jak i przesył video rozwiązał bym za pomocą przewodu tu kolejny problem bo przewód będzie mógł być bardzo napięty - więc powinien być wzmocniony drutem stalowym - takie przewody (miedź przeplatana ze stalą) kiedyś stosowano w kablach telekomunikacyjnych wiszących jako linia napowietrzna.

Puszczając wodze fantazji - jeśli pracujesz w światłowodach to za pojazdem mógłby się ciągnąć cienki światłowód przez który przejdzie bez problemu i sterowanie i Video - po przejechaniu rury przewód byłby odczepiany od pojazdu zabezpieczeny i wycofywany - ew (nie wiem jakie są koszty) - zostawał by razem z docelowym kablem na wieki wieków.

a dopiero doczytałem - chcesz przeciągać "pilota" - to zastanów się nad tym kablem miedź [aluminium]/stal jako pilot - rozwiązał być obie sprawy za jednym razem - taki kabel jest bardzo mocny.
- teraz widzę na stronach telefoniki, że jest Aluminium/Stal - ale jako pilot nie ma to większego znaczenia.
lukaswit
Posty: 7
Rejestracja: sobota 05 lip 2014, 22:51
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Model do wciągania sznurka w rurach kanalizacji deszczow

Post autor: lukaswit »

Myślałem o problemie z propagacją ale ja będę nad pojazdem czyli maks kilka metrów i do 1metra ziemi, zresztą w razie czego jestem w stanie zrobić takie połączenie kablowe (komunikacja po IP-konwerterem światłowodowym, raspberrypi strumienijąca obraz z kamerki z zestawu oraz sterująca PWM serwem i silnikiem, są przykłady w internecie na ta płytkę na obie rzeczy) . W temacie bardziej mnie interesują sama jazda i model bo tutaj jestem zielony.
Ostatnio zmieniony środa 17 sie 2016, 21:34 przez lukaswit, łącznie zmieniany 1 raz.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Model do wciągania sznurka w rurach kanalizacji deszczow

Post autor: kuczy »

to chyba chcesz zbudować coś na zasadzie kamery do inspekcji rur:
Obrazek

coś takiego ? - kontroler lotu APM z wgranym oprogramowaniem ArduRover powinien dać radę.
lukaswit
Posty: 7
Rejestracja: sobota 05 lip 2014, 22:51
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Model do wciągania sznurka w rurach kanalizacji deszczow

Post autor: lukaswit »

Tu chodzi o wciągnięcie kabla ale temat jest rozwojowy. Na tą chwilę chce coś na jutro szybko zmajstrować żeby kabel wciągnąć więc chyba kupię coś co jest na miejscu i przepchamy 80 metrowy odcinek rur z kręgów betonowych 80cm w które człowiek nie będzie wchodził bo ryzyko zatrucia gazami jest.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Model do wciągania sznurka w rurach kanalizacji deszczow

Post autor: kuczy »

lukaswit, do przeciągania światłowodów najczęściej przecież używa się tego:

http://www.fca.com.pl/img/media/0MI-PIL ... %20(1).jpg

przynajmniej w gminie w której pracuję - a 80m to raczej nie problem... W każdym razie pomysł bardzo ciekawy - mam nadzieję, że opiszesz tutaj swoją koncepcję na takie urządzenie
lukaswit
Posty: 7
Rejestracja: sobota 05 lip 2014, 22:51
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Model do wciągania sznurka w rurach kanalizacji deszczow

Post autor: lukaswit »

Mam taki pilot 11mm bo zaciągnietych mam kilometry kabla w kanalizacji teletechnicznej orange ale tam są rury 110mm i do takich dużych kręgów trzeba czegoś sztywniejszego, poza tym są zamulenia i wtedy stalka nie przejdzie. Sprawdzałem już osobiście.
Awatar użytkownika
Arthor
Posty: 350
Rejestracja: piątek 06 lut 2015, 16:50
Lokalizacja: Antyle

Re: Model do wciągania sznurka w rurach kanalizacji deszczow

Post autor: Arthor »

A kto powiedział że to ma być pojazd jeżdżący? A gdyby tak skrzyżować standardową 250-kę z takimi osłonami...
mocy wystarczy żeby przeciągnąć zgrzewkę piwa, a co dopiero 100m nitki. Nie wiem na ile te rury są kręte. Czy stojąc przy jednym końcu widać drugi, czy to jest labirynt? Bo jeśli prosta droga, to sygnał radiowy przejdzie. A jak nie, to ta 250-ka też pociągnie cienki światłowód do sterowania...
Awatar użytkownika
siwytd
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek 18 lip 2016, 09:59
Lokalizacja: Gdynia

Re: Model do wciągania sznurka w rurach kanalizacji deszczow

Post autor: siwytd »

Jesli ma to byc jednak samochod rc to wg mnie tylko jakas trialowka/crawler.
Jezdzi powoli, mocy ma duzo, a na blocie i piachu radzi sobie swietnie bo do tego sa stworzone, zwlaszcza z dociazonymi i pustymi oponami.
Do tego jesli zastosujesz silnik szczotkowy ktory wody sie nie boi (bo mozna tez BL sensorowana, ale w tym wypadku nie ma to sensu) i jakis regulator WP, to nawet jak ci sie kaluza trafi tam w tych rurach to nie bedzie problem.
Ja np mam takie cos http://rc-trial.pl/1986-chevrolet-k-5-b ... 13360.html
ale to tylko przyklad tego co mozesz kupic. W tym moim watku jest pokazane skladanie wiec mozesz pogladowa sobie temat przyblizyc.
Moze wogole zarejestruj sie na tym forum i tam zadaj pytanie to ci "dinozaury" czyli bardziej obyci w temacie cos lepiej doradza?
W sumie nie musisz skladac calego z buda, wyciagarka itp, ale jak juz masz zainwestowac to moze warto zrobic go na gotowo i miec przy okazji model do pojezdzenia po wetepach w wolnym czasie? :-P
chcialem dobrze - wyszlo jak zawsze :)

Phantom 3 Adv., XK X251
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Model do wciągania sznurka w rurach kanalizacji deszczow

Post autor: kuczy »

Arthor pisze:A gdyby tak skrzyżować standardową 250-kę
Wydaje mi się, że wielowirnikowiec odpada z dwóch powodów:
- maszyna ma ciągnąć za sobą pilot (sznurek) - który będzie ciągnął maszynę do tyłu i w dół, nie raz nie dwa wadząc np o już istniejące w rurze kable, błoto itp
- pilotowanie koptera w rurach średnicy "od 315mm z polietylenu do 800mm betonowych" z zamuleniami - myślę, że poziom pilotażu musiał by być na poziomie mistrz. Trzeba by też wziąć pod uwagę, że w rurze o małej średnicy jest mało powietrza nad i pod maszyną - więc zawirowania powietrza raczej uniemożliwiły by lot....
średnica 31,5cm w środku kopter... - ja bym się nie podjął ;)
Awatar użytkownika
kaczmarsky
Posty: 505
Rejestracja: poniedziałek 08 lis 2010, 10:28
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Re: Model do wciągania sznurka w rurach kanalizacji deszczow

Post autor: kaczmarsky »

A może coś na gąsienicach? Taki pojazd nie jeździ zbyt szybko, ma dobrą przyczepność nawet w trudnym terenie i warunkach. Potrafi też złożyć zakręt o małym promieniu i pod kątem prostym. Myślę że i uciąg też ma znaczny.
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Re: Model do wciągania sznurka w rurach kanalizacji deszczow

Post autor: jelcyn »

Kopter do takiego zadania? :shock: Wizja radiem? :shock: Po co wyważać otwarte drzwi, szczególnie gdy temat jest dosyć skomplikowany? Kupa gotowych rozwiązań, tylko kopiować.

Obrazek
Awatar użytkownika
Arthor
Posty: 350
Rejestracja: piątek 06 lut 2015, 16:50
Lokalizacja: Antyle

Re: Model do wciągania sznurka w rurach kanalizacji deszczow

Post autor: Arthor »

kuczy pisze:Wydaje mi się, że wielowirnikowiec odpada z dwóch powodów:
jelcyn pisze:Kopter do takiego zadania? :shock:
oj czepiacie się. Godzina była późna, głowa przestała pracować, stąd taki nieprzemyślany pomysł ;-)
W mojej wizji chodziło o to, żeby kopter nie unosił się, tylko jechał na tych okrągłych osłonach po bokach. W teorii miałoby szansę zadziałać, ale faktycznie byłby to przerost formy nad treścią. No i nie pomyślałem o zawirowaniach powietrza, które rzeczywiście mogłyby wszystko zniweczyć. Tak czy owak dopisuję to do mojej "to-do list" na emeryturze ;)
ODPOWIEDZ