Ice racer - Ślizgacz lodowy, betonowy oraz pływający

auta...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Ice racer - Ślizgacz lodowy, betonowy oraz pływający

Post autor: Adrián »

Dzięki za miłe słowa :-)
Profile alu 10x10mm. Natomiast klatka miała być z alu ale nie wyszło jak chciałem a giac też nie było czym. Poszedłem na "łatwiznę" dzięki sugestii Jelcyna, użyłem rurki pcv na oko ok 8mm. Świetnie się profiluje na udzie ;-)
Wystarczająco pancerna.
Tak, klatka z lekkim zapasem na 7" śmigło. Nie planuję rozbudowy o większy silnik. Chciałem wykorzystać to co mam.
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Ice racer - Ślizgacz lodowy, betonowy oraz pływający

Post autor: yoseph »

Kurde, myślę nad dwoma bliźniaczymi egzemplarzami, dla mnie i dla brata, ale w wersji mini. Takimi które będą napędzane silnikami z 250. Do ganiania się z bratem po niewielkim podwórku :)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Ice racer - Ślizgacz lodowy, betonowy oraz pływający

Post autor: Adrián »

Pomysł fajny. Dobry silnik z 250 też ma duży ciąg. Tylko jak postawisz na alu, to poszedłbym w coś mniejszego i lżejszego. Chyba, że zastosujesz jeden profil 10x10. Jak nie przesadzisz, to nie powinno być ciężko. Tym bardziej, że robisz wersje mini :-)
Jak zamkniesz się poniżej 500gr ze wszystkim, to będzie spoko. Wszystko poniżej, będzie latało ;p
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Re: Ice racer - Ślizgacz lodowy, betonowy oraz pływający

Post autor: jelcyn »

Jest lód na dużym akwenie :) http://miejskoaktywni.pl/kamera.php Trzeba odświeżyć jeśli się nie ładuje.
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Ice racer - Ślizgacz lodowy, betonowy oraz pływający

Post autor: yoseph »

Duża wersja bardzo mi się podoba, na pewno ciekawiej się ją prowadzi, ma większą bezwładność jest większy "fun factor", tyle że żeby takim się pobawić muszę przynajmniej spakować się w samochód i pojechać 5-10 km, a takimi małymi można się pogadanić nawet po dosyć niewielkim podwórku w ciasnej zabudowie. A jeszcze jednym czynnikiem jest to że mam spoooro młodeszego brata i dla niego też byłaby to zabawa :)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Ice racer - Ślizgacz lodowy, betonowy oraz pływający

Post autor: Adrián »

Wreszcie doszedł amperomierz. Dzisiaj polutuję złącza i spr ile wciąga na obecnym śmigle 6x4- 6x5, zakładam, ze 25-30A. APC 7x5 już do mnie leci. Na początku założyłem na próbę 7x5, jakieś stare, seryjne z bixa 2, straszne do wyważenia, ale bez butelek na 30% gazu już się poruszał. Na mniejszych 6" trzeba było ok 45-50%. Myślę, że będzie super, tym bardziej z lżejszą baterią. Powinno wyjść 1:1 :-)

6x4 sprawdzone, maksymalnie 29-30A. Jest spory zapas na 7" powinien fajnie latać i powoli robi się coraz chłodniej :-)
Tylko czasu brakuje, żeby cokolwiek zrobić przy ślizgaczu..
Pewnie się skończy na tym co jest, tylko dokleję fpv i poskracam przewody..
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Ice racer - Ślizgacz lodowy, betonowy oraz pływający

Post autor: yoseph »

To i ja się pochwalę na szybko moją twórczością.
Model bardzo niewielki, ale zostawiłem sobie możliwość szybkiego powiększenia, między ramiona wklejam listewki i już:)
Zasilany będzie napędem z 250 -tki. Powstał przy pomocy... nieużywanego już tricoptera:) Uciąłem tylne ramie z mechanizmem pochylającym silnik i za jednym zamachem mam napęd i sterowanie wektorem ciągu. Płyta na wyposażenie też pochodzi z tri. To moja pierwsza konstrukcja a że miałem możliwości to jeszcze cięta na laserze :)
W stanie takim jak na zdjęciu ma 30cm szerokości i znikomą wagę- 70g
Obrazek

Mam problem, pepsi kupuję tylko w 2L butelkach :)
Możliwe że na początek będzie jeździł na klockach ze styroduru.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Ice racer - Ślizgacz lodowy, betonowy oraz pływający

Post autor: Adrián »

Fajny, będzie lekki. Jak będziesz go oszczedzal, to da radę :-)
Do takiego malucha, to 0,5l pet powinny być idealne.
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Re: Ice racer - Ślizgacz lodowy, betonowy oraz pływający

Post autor: jelcyn »

yoseph, fajny, mały. Sterowanie kierunkiem które zaplanowałeś raczej nie zda egzaminu. Model będzie nadsterowny do tego stopnia, że ciężko będzie przejechać 5m po prostej.
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Ice racer - Ślizgacz lodowy, betonowy oraz pływający

Post autor: yoseph »

Właśnie tej stabilności na prostych się obawiam. Teraz sobie wymyśliłem, że jeśli faktycznie będzie z tym problem to wrzucę najprostsze żyro od helikoptra ;-) chociaż wolałbym uniknąć tego bo ostatnio już za dużo żyroskopów i autopilotów w moich modelach. A miało być prosto :)
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Re: Ice racer - Ślizgacz lodowy, betonowy oraz pływający

Post autor: jelcyn »

Jak już tyle zrobiłeś to pewnie warto sprawdzić jak to się będzie zachowywało. Jest pewne że środek ciężkości musisz ciągnąć jak najbardziej do tyłu. Mi się wydaje że nawet z żyroskopem nie będzie można dać dużo gazu bo zacznie kręcić bączki, ale mogę się mylić. Kumpel robił takie sterowanie 2 lata, a potem rok temu. Za każdym razem totalna nadsterowność.
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Ice racer - Ślizgacz lodowy, betonowy oraz pływający

Post autor: yoseph »

W razie czego spróbuję trochę złagodzić reakcje dodając pionowe stabilizatory za silnikiem, a jak to nie pomoże to 5 minut i silnik będzie na sztywno. Tak naprawdę to można zrobić to programowo :) Wydaje mi się że wszystko zależy od precyzji ustawienia.
Albo nawet można ustawić mikser który będzie łagodził reakcję kierunku w zależności od obrotów silnika, er9x nie ma większych ograniczeń :)
Opcji jest mnóstwo, wybiorę najlepszą :)
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Re: Ice racer - Ślizgacz lodowy, betonowy oraz pływający

Post autor: jelcyn »

Wydaje mi się że będzie problem nawet jak zrobisz te wszystkie kombinacje i jeszcze więcej. Czuję że to dla Ciebie wyzwanie więc trzymam kciuki i jestem bardzo ciekawy czy dasz radę jeździć po prostej z gazem maks.
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Ice racer - Ślizgacz lodowy, betonowy oraz pływający

Post autor: yoseph »

Jelcyn vs. Yoseph 1:0

Narazie to nie ma jakichkolwiek znamion stabilności :) Przynajmniej na panelach, ślizgi ze styroduru.
Na silniku- maleństwie multistar 1709-1900 :)
Chyba spasuję i zrobię to jak należy, wyzwanie to może nie. Czasami jak widzę że idę złą drogą to zmieniam koncepcję zamiast brnąć w to, kombinować przez tydzień a potem dojść do wniosku że nie tędy droga.
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Re: Ice racer - Ślizgacz lodowy, betonowy oraz pływający

Post autor: jelcyn »

Czyli już wiesz jak się zachowuje takie sterowanie :-) Nie ma to jak zobaczyć na własne oczy.
yoseph pisze:Przynajmniej na panelach, ślizgi ze styroduru.
Na innych nawierzchniach będzie to samo.
yoseph pisze:kombinować przez tydzień a potem dojść do wniosku że nie tędy droga.
Lepiej szlifować coś co z założenia dobrze działa.
ODPOWIEDZ