Rhino 3 FPV

auta...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
kazikfer
Posty: 774
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 12:33
Lokalizacja: Szczecin

Rhino 3 FPV

Post autor: kazikfer »

Cześć wszystkim

Jak zwykle to się dzieje człowiek zaprzęgnięty do życia zawodowego wraca do hobby z czasu studiów. Także zakupiłem w miarę przyzwoitego Rhino 3 po przecenie, który wydaje mi się na początek w miarę fajnym modelem (po za starą jednostką napędową - szczotka 540) to posiada napęd 4x4, 4 amorki, aluminiowa podłogę, mechanizm różnicowy, radio 2.4 i całkiem zgrabny wygląd. Od siebie dorzuciłem mu dwie lampki na przód i dwa pakiety po 2000 mah bo miałem :)

Obrazek

Postanowiłem zrobić z niego FPV używając tego co mam, a że błędem młodości do tego celu zakupiłem http://www.elro.eu/pl/produkty/cat/bezp ... ra-cyfrowa no to teraz muszę cierpieć :) zakupie coś lepszego, ale żeby nikt nie popełnił tego błędu to napomnę tylko ze transmisja obrazu działa tylko w momencie jak auto stoi a jak gdzieś jedzie to obraz znika, co oczywiście ma się nijak do zabawy FPV, korzyści tego systemu są takie że ma diody podczerwieni i automatyczny tryb nocny oraz zarówno nadajnik z kamera jak i odbiornik działa na zwykle paluszki 4xAA ale nicto...

Rozumiem ze kamera jest przemysłowa i służy do monitorowania budynków, tym samym nikt nie zakładał że budynek będzie się przemieszczał..... ale gdyby ktoś znał na to lekarstwo to chętnie posłucham. W każdym razie nie poddaje się i postanowiłem że się pobawię tak czy siak. Tym samym zbudowałem czapko-google FPV używając chińskiego monitorka za 30 pln. Który śmiga po przez podłączenie zasilania do aparatury :) A odbiornik postanowiłem umieścić w opasce do biegania, którą sie zakłada na ramię - nie chcę mieć niczego nadawczo-odbiorczego na głowie ;)

Obrazek

Kolejną modyfikacją którą chce się zająć to zamontowanie niskobudżetowej (max do 200 pln z przesyłką) krótkofalówki. Znalazłem w tej cenie w miarę przyzwoitą krótkofalówkę http://allegro.pl/krotkofalowki-cobra-m ... 16833.html której główną zaletą jest cena i modyfikacja czułości VOX czyli funkcji która umożliwia wykrycie głosu, natomiast jeszcze nie wiem jak ona działa, przypuszczam że jedna krótkofalówka ma włączone wykrywanie głosu i nadaje dźwięk jak ktoś mówi, a druga czyli w tym przypadku pilota RC nadaje w momencie wciśnięcia przycisku nadawania - na to liczę - i żeby komunikacja mogła się odbywać w dwie strony bez potrzeby dotykania modelu przez osobę z którą się rozmawia.

Chętnie posłucham opinii na temat pomysłu z krótkofalówką zanim umoczę kolejne 200 pln ;)

Obrazek
Bogaty przedsiębiorca do bezrobotnego na zasiłku podczas rozmowy kwalifikacyjnej:
- Nie wstyd panu tak wykorzystywać system?
- A Panu?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Rhino 3 FPV

Post autor: Verid »

kazikfer pisze:no to teraz muszę cierpieć :) zakupie coś lepszego, ale żeby nikt nie popełnił tego błędu to napomnę tylko ze transmisja obrazu działa tylko w momencie jak auto stoi a jak gdzieś jedzie to obraz znika, co oczywiście ma się nijak do zabawy FPV, korzyści tego systemu są takie że ma diody podczerwieni i automatyczny tryb nocny oraz zarówno nadajnik z kamera jak i odbiornik działa na zwykle paluszki 4xAA ale nicto...
No transmisja wideo na 2,4GHz i aparatura na 2,4GHz to musi się jadzić. Poza tym jak chcesz w pomieszczeniu to anteny wideo powinny być o polaryzacji kołowej - mniej odbić. No i jeżeli zasilasz auto i nadajnik z tego samego źródła to szarpnięcie zasilania wywołane przez silnik spowoduje że nadajnik klęknie bo będzie miał za mało.
kazikfer pisze:Kolejną modyfikacją którą chce się zająć to zamontowanie niskobudżetowej (max do 200 pln z przesyłką) krótkofalówki.
A to czemu konkretnie ma służyć?
Ten wredny...
Awatar użytkownika
kazikfer
Posty: 774
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 12:33
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rhino 3 FPV

Post autor: kazikfer »

nic podobnego.. transmisja Fpv i rc na 2,4 nic nie "jadzi" :) to tylko teoria.
Nadajnik nie klęknie bo ma osobne zasilanie , a link video sie zrywa z powodu ruchu.
A co do krotkofalówek to chyba oczywiste że do transmisji głosu w dwie strony :)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%B3tkofal%C3%B3wka
Bogaty przedsiębiorca do bezrobotnego na zasiłku podczas rozmowy kwalifikacyjnej:
- Nie wstyd panu tak wykorzystywać system?
- A Panu?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Rhino 3 FPV

Post autor: Verid »

kazikfer pisze:nic podobnego.. transmisja Fpv i rc na 2,4 nic nie "jadzi" :) to tylko teoria.
:mrgreen:
kazikfer pisze:a link video sie zrywa z powodu ruchu
Ciekawa teoria - pewnie fale nie nadążają....
Jak weźmiesz autko w łapkę i nim pomajtasz w przód i w tył to też zanika czy nie masz aż tak szybkich rąk?
kazikfer pisze:A co do krotkofalówek to chyba oczywiste że do transmisji głosu w dwie strony :)
Ale już nie tak oczywiste po cholerę ci ta transmisja mądralo. Jak chcesz porady czy sprzęt się nada to chciał nie chciał musisz się podzielić swoimi niecnymi zamiarami do czego konkretnie bo że do transmisji głosu w obie strony się nadaje to już sobie wyczytałeś z Wiki.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
kolsek345
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2013, 19:08
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rhino 3 FPV

Post autor: kolsek345 »

Ale przeciez w przypadku linku RC i AV na 2.4 to nadajnik video modelu zakłocic powinien odbiornik RC modelu a nie odwrotnie ;-)
EASY STAR II 1800mm+KFC32FTB - RC:TaranisQ7-Frsky-100mW+Patch14dbi ,AV:500mW 5.8GHz+Patch 23dBi , Z-84(APM),QLRS-4SLion3500mAh-60kmUAV
Awatar użytkownika
kazikfer
Posty: 774
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 12:33
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rhino 3 FPV

Post autor: kazikfer »

trafny opis w stopce Twojego maila kolego :)
Bogaty przedsiębiorca do bezrobotnego na zasiłku podczas rozmowy kwalifikacyjnej:
- Nie wstyd panu tak wykorzystywać system?
- A Panu?
szymon220997
Posty: 291
Rejestracja: wtorek 30 wrz 2014, 02:26
Lokalizacja: Opole

Re: Rhino 3 FPV

Post autor: szymon220997 »

Verid ma w 100% rację. Aparatura nadająca na 2.4 ghz zakłóca odbiornik video, dlatego obraz znika. Spróbuj przy wyłączonej aparaturze ruszać modelem, sprawdzając co dzieje się z obrazem w goglach.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Rhino 3 FPV

Post autor: Verid »

Kolsek - jedno i drugie. Nadajnik wideo atakuje odbiornik drastycznie redukując zasięg czego już kilka osób tutaj doświadzczyło gdy przeszły z 35MHz Rc na 2,4GHz a miały wideo 2,4. Nadajni RC z kolei potrafi narobić na wizję, szczególnie przy RC typu FASST/FHSS/ACSST. Kiedyś mały włos bym tak ES'a stracił jak kolega przyszedł się pochwalić nową Futabą a ja akurat byłem w powietrzu na wideo 2,4 właśnie. Ledwo maszynę na ziemię sprowadziłem. Ale cóż, inne wiedzą lepiej... :mrgreen:
Ten wredny...
Awatar użytkownika
kolsek345
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2013, 19:08
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rhino 3 FPV

Post autor: kolsek345 »

Zgadza sie bedzie to sie zakłocało a nawet zatykało tor radiowy podwójnie i w modelu i na ziemi przy czym na ziemi mozna jeszcze oddalic od siebie anteny a w modelu nie bardzo bo przestrzen ograniczona przeciez.W kazdym badz razie ja to cienko widze ;-)
EASY STAR II 1800mm+KFC32FTB - RC:TaranisQ7-Frsky-100mW+Patch14dbi ,AV:500mW 5.8GHz+Patch 23dBi , Z-84(APM),QLRS-4SLion3500mAh-60kmUAV
Awatar użytkownika
kazikfer
Posty: 774
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 12:33
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rhino 3 FPV

Post autor: kazikfer »

Macie racje posprawdzałem wszystko jeszcze raz na zimno...
pomachałem kamera bez włączonej apki i działa wiec ruch nie ma nic do rzeczy...

problem jest jednak bardziej zastanawiający a mianowicie apka "sieje" na przekaz video tylko przy używaniu spustu gazu a przy skręcaniu lewo prawo nic się nie dzieje.. oczywistym wydaje się ze silnik wytwarza pole elektromagnetyczne i to dlatego przy gazie i wstecznym video wysiada a przy skręcaniu serwem lewo prawo nic się nie dzieje....

jednakże ta teoria sama się obaliła w momencie gdy zdjąłem kamerę z nadajnikiem z auta.. jeździłem nim po pokoju a kamera i nadajnik lez1aly obok mnie.. i odziwo video nadal się zrywało na gaz i wsteczny a nic się z video nie działo przy używaniu skrętu lewo prawo...

wniosek jaki mi przychodzi na myśl to taki ze kanał który służy do przód/tył pokrywa się z kanałem video... ale na 2.4 jest bardzo duża ilość rożnych pasm czy tam częstotliwości (nie wiem jak to się dokładnie nazywa) i teoretycznie nawet losowe zbindowane dwóch aparatur na te same częstotliwości 2.4ghz graniczy z cudem, wiec analogicznie z video wydaje mi się ze jest podobnie... Także koniec końców... już nic nie wiem....
Bogaty przedsiębiorca do bezrobotnego na zasiłku podczas rozmowy kwalifikacyjnej:
- Nie wstyd panu tak wykorzystywać system?
- A Panu?
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: Rhino 3 FPV

Post autor: mkrawcz1 »

Pytanie: czy to nie iskrzący na szczotkach silnik...
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Awatar użytkownika
kazikfer
Posty: 774
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 12:33
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rhino 3 FPV

Post autor: kazikfer »

tak silnik na szczotkach 540tka.... ale tak jak wspomniałem jak jest z dala od nadajnika i kamery np 3 metry to efekt jest ten sam..
Bogaty przedsiębiorca do bezrobotnego na zasiłku podczas rozmowy kwalifikacyjnej:
- Nie wstyd panu tak wykorzystywać system?
- A Panu?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Rhino 3 FPV

Post autor: Verid »

To weź odlutuj na chwilę elektronikę od silnika i przytknij baterię żeby silnik ruszył bez "pomocy" radia. Albo (co prostsze) wyłącz auto a zostaw włączoną aparaturę i naciśnij spust. Jak ci wizja siądzie no to zmień kanał na wideo - te proste aparaturki nie skaczą po kanałach więc są szanse że jak się odsuniesz w częstotliwości z wideo to RC nie polezie za tobą. Gorzej jak sobie dobiera jakiś kanał przy każdym uruchomieniu inny... Jak nie będzie zakłóceń to znaczy że coś (najprawdopodobniej silnik) w samochodzie ci sieje...
Ten wredny...
Awatar użytkownika
kazikfer
Posty: 774
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 12:33
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rhino 3 FPV

Post autor: kazikfer »

No dobra zweryfikuje dziś jak wrócę do domu po pracy.

A ktoś wie jak działa funkcja VOX w krótkofalówkach ?
Chce mieć jedna na podkładzie auta abym mógł się swobodnie komunikować z kimś do kogo podjadę modelem.

Wydaje mi się, że wtedy w tej krótkofalówce w modelu musiałbym włączyć VOX - że jak ktoś zacznie mówić to ona zacznie nadawać..
i... mam nadzieję ze wtedy jak chce odpowiedzieć to wciśnięcie przycisku nadawania w krótkofalówce 2 (czyli pilota) - przerwie nadawanie VOX z krótkofalówki z modelu........dobrze myślę ?
Bogaty przedsiębiorca do bezrobotnego na zasiłku podczas rozmowy kwalifikacyjnej:
- Nie wstyd panu tak wykorzystywać system?
- A Panu?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Rhino 3 FPV

Post autor: Verid »

kazikfer pisze:A ktoś wie jak działa funkcja VOX w krótkofalówkach ?
Zasada pracy VOX jest taka, że mamy detekcję sygnału akustycznego z mikrofonu i wzmacniacza z regulowanym poziomem odcięcia. Regulator ustawiamy w takim położeniu aby normalna rozmowa (jak przy nadawaniu) spowodowała uruchomienie nadajnika. Po skończeniu wypowiedzi (czas też może być regulowany) radio przełącza się na odbiór. Wadą tego systemu jest konieczność stosowania go w cichych pomieszczeniach bo po prostu każdy hałas o poziomie przekraczającym poziom rozmowy będzie przełączał system w stan nadawania. I podczas łączności nie można robić dłuższych przerw bo znów się przełączy.
Za użytkownikiem Preskaler z elektroda.pl

Dla ciebie to oznacza mniej więcej tyle że jak zainstalujesz VOX na aucie to będziesz z dużą dozą prawdopodobieństwa non stop puszczał w eter dźwięk pracującego silnika szczotkowego i grzechot budy.
kazikfer pisze:mam nadzieję ze wtedy jak chce odpowiedzieć to wciśnięcie przycisku nadawania w krótkofalówce 2 (czyli pilota) - przerwie nadawanie VOX z krótkofalówki z modelu........dobrze myślę ?
Niby dlaczego? Jak ktoś gada przez CB i ty ściśniesz gruchę to przerywasz mu nadawanie? Tu jest to samo tyle że grucha ściska się sama...
Ten wredny...
ODPOWIEDZ