Ralacja z budowy: Scale FPV :-)

auta...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Jakub_RC
Posty: 389
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2011, 15:17
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów
Kontakt:

Ralacja z budowy: Scale FPV :-)

Post autor: Jakub_RC »

No i dopadło mnie, chciałbym zrobić sobie model FPV, ale jeżdżący :-)
Wybór jeszcze nie zapadł, ale obecnie rozglądam się za czymś w stylu Crawler, tyle że z obudową w skali, z możliwością dołożenia wielu detali, oświetlenia oraz ukrycia FPV w kabinie ;-)
Crawling FPV to jednak na pewno nie będzie, po prostu podobają mi się te modele.

Rozglądam się za czymś takim:
Obrazek
lub takim:
Obrazek
Oczywiście KIT-y, bo ja nie jestem typem Phantomowca ;-)

W międzyczasie, postanowiłem też sprawić sobie aparaturę pistoletową z odpowiednią ilością kanałów oraz rozbudować ją o odbiornik FPV i niewielki - pewnie około 3-5 cali ekran FPV.
I tu spotkał mnie ZONK, większość takich aparaturek ma maksymalnie 4 kanały i cenę niezbyt dostosowaną do możliwości. Pomijam tu ogólną paranoję, że w technologi wifi 2.4GHZ możemy oglądać film HD, ale przesył np: 16 kanałów po 2.4GHZ to już "problem" dla producentów aparatur.
Postanowiłem iść na całość i stworzyć własną 8 kanałową aparaturę pistoletową, do której potem dorzucę instalację FPV.
Mam 12-stu kanałową Futabę więc robienie nowej aparatury to trochę sztuka dla sztuki, ale osobiście będzie to dla mnie wesołym eksperymentem :-)

Przepis na 8 kanałową, pistoletową aparaturę FPV własnej konstrukcji: :-D

Założenia:
- minimum 6 kanałów (planowane 8)
- rewersy i trymery z poziomu aparatury
- praca z dowolnym wymiennym Futabowskim modułem
- możliwość programowania DR, mikserów i expo z poziomu windows (wystarczy możliwość w domu, na dworze mi to potrzebne nie będzie)
- zasilanie z lipo
- za układ posłuży pewnie arduino pro mini, czyli zwykła atmega 328.

- docelowo odbiornik odbiornik AV i ekran.

Jakiś czas temu dałem więc ogłoszenie na naszej giełdzie:
Jakub_RC pisze: [k] uszkodzoną/niesprawną aparaturę pistoletową.
Może komuś zalega i szykuje się do jej wyrzucenia. Potrzebuję tylko by miała wszystkie elementy mechaniczne - spust i "kierownicę".
Może być rozłożona, bez elektroniki, bez modułu, bez anteny. Potrzebuję tylko obudowę i jej elementy mechaniczne.
Najlepiej sprawne potencjometry, ale bez tego też się obejdzie.
Oczywiście za jakieś symboliczne pieniądze, lub drobną wymianę ;-)
Potrzebowałem obudowy i mechaniki.
Z pomocą przyszedł kolega "mmuchomor", który wysłał mi pozostałość po prostej 2 kanałowej aparaturce 27MHz, za co mu serdecznie dziękuję :-) Transakcja za 11zł okazała się strzałem w 10!
"Aparaturka" kiedyś wyglądała zapewne tak :mrgreen:
Obrazek
Do mnie przyszła z brakami i w częściach, ale wszystko czego potrzebowałem było!
Obrazek

W pierwszej kolejności trzeba było ją rozebrać do końca, sprawdzić mechanizmy oraz w jakim stanie są potencjometry. Brakowało też sprężynki od kierownicy.
Obrazek

Wyskrobana skorupka: ;-)
Obrazek

Sprężynkę dało się szybko dorobić :-)
Obrazek

Dwa najważniejsze mechanizmy zregenerowane, teraz czas na domontowanie dodatkowych potencjometrów i dźwigni do pozostałych 6 kanałów, ale to już w następnym poście.
Obrazek






Edycja 21.12.2014.
Nie chcę pisać posta pod postem, więc ciąg dalszyponiżej:


Czas dorobić dodatkowe kanały.
Na pierwszy ogień pójdą kanały przełączalne, dwupozycyjne 5 i 6. W aparaturce wywierciłem dwie dziury.
Obrazek

a potem zamontowałem w nich przełączniki hebelkowe dwupozycyjne:
Obrazek

Natomiast w tych dużych dziurach były kiedyś dwa duże pokrętła trymerów. Trochę to bezsensu by znów je tam dawać.
Obrazek

Postanowiłem wykorzystać te otwory do stworzenia kanałów 3 i 4 opartych na pokrętłach.
Niestety, są one wielkie i potencjometr po prostu przez nie przelatuje.
Obrazek

Z pomocą przchodzi druk 3D ;-) 3 minuty projektowania...
Obrazek

...5 minut drukowania....
Obrazek

... i minuta na wkręcenie ;-)
Obrazek

Dodałem też następny przełącznik - trójpozycyjny z tyłu aparatury. Będą takie dwa, niestety w szufladzie miałem tylko jeden
Jutro wycieczka do sklepu po resztę brakującej "mechaniki", a potem czas napisać własny kodzik pod arduino ;)
Obrazek


Edycja 23.12.2014:

Byłem dziś w sklepie, kupiłem potencjometry na trymerki, dipy na rewersy, kapsle na potencjometry kanałów i płytkę uniwersalną.
Oczywiście zapomniałem kupić brakujący przełącznik trójpozycyjny :-/
Obrazek

Przełączniki rewersów i trymerków, razem z wyjściem Arduino będą ukryte w miejscu, gdzie kiedyś był kwarc. (Pamięta ktoś kwarce częstotliwości? :D )
Obrazek

Poszerzyłem otwór Proxonem...
Obrazek

...a elementy polutowałem:
Obrazek

Na szerokość i długość wszystko pasuje...
Obrazek

...ale na wysokość już nie bardzo. Błyskawicznie by się to ułamało...
Obrazek

Wydrukowałem więc ramkę dystansową:
Obrazek

Teraz wysokość jest okej, nic się nie urwie, a dostęp nadal łatwy. Później pewnie dorobię tam jakąś klapkę lub zaślepkę.
Obrazek

Sądzę, że wygląda ok :OK
Obrazek

Jak pewnie zauważyliście, tylko 4 kanały będą miały trymery dostępne z poziomu aparatury, tak samo rewersy. Nie z powodu jakiś ograniczeń sprzętowych czy programowych, a raczej dlatego, że nie sądzę bym potrzebował więcej na dworze z modelem. Oczywiście z poziomu Windows będę mógł trymować i rewersować wszystko
I na tym skończyłem dziś prace manualne.
Obrazek

Miałem jednak jeszcze trochę siły na projekt 3d koszyka na wymienne moduły:
Obrazek

A przez czas kiedy pisałem tego posta zdążyło się wydrukować... :D
Obrazek

Pasuje jak ulał. Jutro montaż :)
Obrazek

Dalszą relacje z budowy prowadzę na innym forum, bardziej związanym z tematyką aut RC. :-)
Pozdrawiam,
Jakub
modelepodwodne.pl plus zabawy FPV.
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Post autor: cebulator »

Ciekawy projekt tej aparatury.
Możesz podać linka do tej relacji na innym forum?
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Awatar użytkownika
szoja
Posty: 513
Rejestracja: czwartek 22 wrz 2011, 12:49
Lokalizacja: B-stok

Post autor: szoja »

Tez sie przyłączam do prozbę o linka:)
Awatar użytkownika
jedrekxxd
Posty: 223
Rejestracja: środa 27 paź 2010, 19:47
Lokalizacja: Niszczewice

Post autor: jedrekxxd »

szymon220997
Posty: 291
Rejestracja: wtorek 30 wrz 2014, 02:26
Lokalizacja: Opole

Post autor: szymon220997 »

Jakub_RC, Jest taka ewentualność, że udostępnisz kod tej aparatury ;-)
Awatar użytkownika
cosin
Posty: 125
Rejestracja: poniedziałek 04 mar 2013, 09:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cosin »

Ja mam /miałem bonzera FPV :)


Obrazek

Sam model poszedł trochę w kierunku crawlera - wolnoobrotowy silnik, duże przełożenia, zwiększony skok zawieszenia etc.

Patrząc na monitor jeździ się... trudno :) Byle jazda po trawie to spora telepawka obrazu.

Graty FPV na E-revo vxl - nie da się jeździć
Bixler 1400
Turnigy 9XR
Tarot FY690S
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=17045
ODPOWIEDZ