SC8 fpv

auta...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

slay25
Posty: 3
Rejestracja: sobota 05 kwie 2014, 20:48
Lokalizacja: Pszczyna

SC8 fpv

Post autor: slay25 »

Witam jestem tu nowy jak był podobny temat to przepraszam. Jestem w trakcie budowy samochodu fpv który ma mi posłużyć do rajdów po leśnych drogach. Zakupiłem więc auto sc8 w skali 1:8 z silnikiem spalinowym nitro, kamerkę mobius z obiektywem szerokokątnym, nadajnik+ odbiornik AV 1,2 Ghz 1,5W. No i na początek problem bo zasięg nadajnika wideo okazuje się niesatysfakcjonujący bo nie przekracza 200m + czasami dołączają zakłócenia które mogły by sprzyjać rozbiciu modelu np o nagle wyrastające drzewo z ziemi:)(na instrukcji pisze za zasięg wynosi 1000-2000m rozumiem że w przestrzeni otwartej) Koledzy co mogę zrobić aby skutecznie zwiększyć zasięg? Myślałem dokupić wzmacniacz antenowy do odbiornika (20dB 1,2Ghz) + wymienić anteny batowe na anteny typu kończyna. Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: marbalon »

Skoro model nie może być wysoko to odbiornik jakoś wysoko dać na drzewko podwiesić np. i retransmisja video na ziemię do gogli / LCD. Inaczej będzie ciężko...
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Bądźmy szczerzy, przeszkody terenowe będą ci bruździć choćbyś nie wiem jak cudował. Koniczynki niewiele dadzą bo samochód nie pochyla się zmieniając polaryzację anten względem siebie. Mogą ciut pomóc na odbicia choć przy 1,2GHz nie są one tak uciążliwe. Bardziej by cię interesowała antena kierunkowa która pozwoli wychwycić choć cokolwiek dolatujące zza drzewa czy krzaków - Patch albo BiQuad.
Ten wredny...
michal_e
Posty: 632
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 14:18
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: michal_e »

coś mało te 200m. Też powoli myślę o samochodzie fpv i ostatnio testowałem na leśnej prostej drodze Tx/Rx z zestawu z goglami (5,8 200mW), więc odbiornik na głowie a nadajnik na 20cm.
na oryginalnych antenach na 150~180 m obraz GIT choć zależny od pochylenia głowy (mrówki), na koniczynkach od forumowego kolegi ( mimo wyglądających na niedopieszczone) podobna jakość odbioru około 50~70 metrów dalej. - pomiary z oka, bo to las ;-)
szczerze to też planuję jakieś 1,5 W w 1,2 i myślałem że będzie DUUUŻo lepiej.
Michał
Awatar użytkownika
Myszon
Posty: 1054
Rejestracja: wtorek 19 mar 2013, 13:56
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: Myszon »

Powiem szczerze że też mam od dawna Bonzera 4x4 i wolny zestawik FPV 1.2Ghz - chyba też w to wejdę :). Słuchaj na Twoim miejscu wrzucił bym na auto antenkę typu GP a na odbiornik Biquada. Wiadomo że przeszkody typu drzewa krzaki będą negatywnie wpływać na obraz ale powinno być zdecydowanie lepiej. Nie sugeruj się określeniami w specyfikacji odnośnie zasięgu. Wszystko tutaj zależy od przeszkód terenowych oraz anten. Mocą i wzmacniaczami nic nie osiągniesz - nie tędy droga.
slay25
Posty: 3
Rejestracja: sobota 05 kwie 2014, 20:48
Lokalizacja: Pszczyna

Post autor: slay25 »

Odbiornik był zawieszony wysoko. Antena nadawcza GP z synchronizuje się z anteną Biquada? Kurcze szkoda że nikt nie ma sprawdzonego pomysłu.

Hmm pomyśle jeszcze...
michal_e
Posty: 632
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 14:18
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: michal_e »

no i zrobiłem dzisiaj mały teścik:
łąka, dwa najdalsze odjazdy sięgały za kępę ze 30 brzóz

Traxxas summit - link 2,4 TQi
video:

1. 250mW 5,8 fat shark (odbiornik w goglach)
a/ baciki z zestawu
b/ koniczynki od forumowego kolegi

2. nadajnik fox 800mW 1,2 , odbiornik Lawmate
a/ baciki zestawowe foxa
b/ nadajnik bacik beverc (ze złotą nakrętką), odbiornik bacik lawmate
c/ koniczynki forumowego kolegi

wpt 1 - baza
wpt 2 - 300m - 1a - RC padło, video ok ale nie nagrało się i nie pamiętam
wpt 3 - 517m - 1b - RC padło, video 4/5
wpt 4 - 314m - 2a - RC padło. video 1/5
wpt 5 - 144m - 2b - RC padło, video 5/5 - co za diabeł siedzi w tym baciku :shock:
wpt 6 - 463m - 2c - RC padło, video 3/5

Obrazek

wnioski:
różne polaryzacje mniej się zakłócają ( Ameryki pan nie odkrył ;-) )
5.8 lepsze przy mniejszej mocy od 1.2 (teren otwarty) :shock:
ki diabeł z tym batem z beverc ?? , może to, że był niżej ( te foxowe dłuższe) ?
Michał
slay25
Posty: 3
Rejestracja: sobota 05 kwie 2014, 20:48
Lokalizacja: Pszczyna

Post autor: slay25 »

Dobre doświadczenie hmm to ten bat ze złotą nakrętkom zmniejsza zasięg ale polepsza jakość transmisji fal radiowych? kurcze to ten zestaw 250mW 5,8 fat shark+koniczynki najlepiej wyszły. Kolego a jakie gogle bys polecił bo biegam narazie z laptopem:P
michal_e
Posty: 632
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 14:18
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: michal_e »

nie polecę gogli ponieważ nie mam doświadczenia z innymi, musisz udać się na jakieś lotnisko i popróbować od kolegów po fachu.
Michał
ODPOWIEDZ