Cruiser 9"

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Cruiser 9"

Post autor: Pengo »

Pierwszy lot za mną, pogoda niezbyt dopisała ponieważ mocno wiało. Nigdy nie latałem innymi wirnikowcami niż 5" wyścigówki, więc nie mam za bardzo jak porównywać charakterystykę lotu. Ogólnie czuć tę masę i dużą bezwładność latając w acro. Wiem wiem to nie jest copter do takiego latania, ale jest dość żwawy i spokojnie mogłem latać 1m nad ziemią jednak musiałem pamiętać że tak ciasno nie wchodzi w zakręty :) Czułem ten silny wiatr lecąc z wiatrem i pod wiatr, na razie bez gps, więc latałem w promieniu 300m. Bateria spisała się dobrze, muszę pozmniejszać wartości alarmów o niskim napięciu pakietu ponieważ szybko napięcie w celach spada do 3,5v ale to raczej normalne przy li-ion. przy napięciu 2,9v na cele nadal pakiet miał sporo soku. W zawisie pobór prądu wynosił 11,5-12,00A, spokojny lot to tak 15A oczywiście może też pobrać 80A jak się doda dużo gazu, ale to już testowałem na małym lipo 4s 1300mah. Copter był podłączny do zasilania przez 35min z tego w powietrzu spędził 25min ile pobrał z baterii to się okaże jak naładuję pakiet, według licznika 4412mah ale nie wiem na ile precyzyjnie jest fabrycznie skalibrowany. Co do PID to nigdy tym się nie bawiłem więc na razie nie ruszam tego. Kolejny etap to instalacja anteny gps. Następnie będzie zmiana vtx na 1,2ghz i rx na 900mhz.
IMG-0052.JPG
IMG-0052.JPG (307.19 KiB) Przejrzano 4913 razy
IMG-0054.JPG
IMG-0054.JPG (400.04 KiB) Przejrzano 4913 razy
IMG-0056.JPG
IMG-0056.JPG (450.05 KiB) Przejrzano 4913 razy
IMG-0059.JPG
IMG-0059.JPG (139.77 KiB) Przejrzano 4913 razy
Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Cruiser 9"

Post autor: Pengo »

Przesiadłem się z betaflight na inav poniewaz wyczytałem że w betaflight nie ma opcji gps position hold, czyli aby quad wisial w miejscu. I od razu pojawil sie problem... nie moge go uzbroic. Na poczatku mam wszystko wypiete czyli brak gps, magnetometru. Tak jak w wyscigowce, oczywiscie fc skalibrowany, tak samo regle, nawet w cli zrobilem opcje nav extra arming safety na off i nie chce sie uzbroic, przelaczam przycisk na aparaturze i nic sie nie dzieje, wszystkie ptaszki mam na zielono w checkliscie, nie mam ustawionych zadnych trybow z nawigacja bo gdy sa aktywne to tez nie uzbroje. Zero reakcji, jak dam przepustnice w gore to wyswietla mi informacje ze nie bede mogl uzbroic co jest oczywiste. O czym zapomnialem? Jeszcze raz wgralem beta flight, analogiczne ustawienia i quad uzbraja sie.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Cruiser 9"

Post autor: Tanner »

Masz podpięte OSD? miałem podobny problem po którymś update wersji, dodali kilka parametrów które nie miałem ustawione więc juz podczas włączania miałem na LCD informację, niestety w GUI na komputerze nigdzie. Więc musiałem brać parametr o którym krzyczało OSD, sprawdzać w dokumentacji jego domyślną wartość, ustawiać ją w CLI, restart i tak w kółko 15 razy zanim przestał krzyczeć o kolejne ustawienia.
Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Cruiser 9"

Post autor: Pengo »

Tak mam podpiete osd i nie ma zadnej informacji ze jest problem np jak gps nie zlapie fixa to mi krzyczy ze nie moge uzbroic itd.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Cruiser 9"

Post autor: Tanner »

A dla pewności, podłącz się do kompa i w zakładce MODES gdy próbujesz uzbroić, to zobacz w ARM czy suwak się rusza faktycznie i tylko ARM się nie podświetla.
Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Cruiser 9

Post autor: Pengo »

Suwak sie na pewno rusza ale musze zerknac czy sie podswietla na niebiesko, moze byc poza zakresem?

Edytuj posty!

Problem rozwiązany. Arm w modes nie podświetlał się na niebiesko. Przełączniki na aparaturze działają w zakresie od 900 do 2100 i inav nie widział tej maxymalnej wartości (niby widział ale nic się nie działo), musiałem kilka procent zjechać na aparaturze do mniej więcej 2000 i wszystko działa :) Taka prosta rzecz a nie zauważyłem jej i wczoraj spać nie mogłem :P
Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Cruiser 9"

Post autor: Pengo »

Spotkała mnie dziwna sytuacja... chciałem zrobić test position hold, a więc odpaliłem quada, poczekałem aż złapał 10+ satelit wystartowałem nim w trybie Acro i gdy wisiałem 2 metry nad ziemią włączyłem poshold (chyba tak to się nazywa w inavie) i w tym samym momencie silniki wskoczyły na maksymalne obroty i quad zaczął uciekać w górę kierując się na południe. Ponieważ działo się to bardzo szybko a nie chciałem stracić sprzętu i był brak reakcji na przepustnice, rozbroiłem go i upadł z kilkunastu metrów w trawę. Co mogło być przyczyną takiego zachowania? niestety nie miałem włożonej karty sd od blackboxa więc logów nie sprawdzę.
Awatar użytkownika
Avatar
Posty: 127
Rejestracja: środa 12 sie 2015, 19:46
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Cruiser 9"

Post autor: Avatar »

Sprawdź czy masz dobrze ustawioną orientację magnetometru. Najlepiej sprawdzić to z telefonem, jakimś kompasem. Jak kręcisz modelem i telefonem w tym samym kierunku, czy pokazuje się wskazanie stopni zgadza. Miałem podobną sytuację.
Aparatura: Taranis 9XD + pulpit
Modele: MPX Easy Glider 4; dronik 5" na ramie KHXC5 GEPRC
Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Cruiser 9"

Post autor: Pengo »

Sprawdzę magnetometr, przypomniało mi się że podczas ustawiania wszystkiego w Inav ustawiłem magnetometr na 270Flip, taka była porada na jednym z filmów na yt, oraz innym forum. Ta zmiana mogła by być przyczyną? z braku czasu patent z telefonem będę mógł sprawdzić w weekend dopiero
ODPOWIEDZ