Cruiser 9"

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

Cruiser 9"

Post autor: Pengo »

Witam
Buduję pierwszy quadcopter większy niż 5", mam na koncie kilka popełnionych od podstaw ale zawsze to były racery. Teraz potrzebuję czegoś większego co poleci dalej i dłużej i wybór padł na cruisera 9". Wczoraj odkopałem projekt z przed roku i wyciąłem ramę. Ramiona są z węgla 4,8mm dolna płytka z 2,4mm reszta z 1,5mm. Boczne zasobniki są odłączane w zależności od sprzętu który będę miał na pokładzie. Jeszcze waham się nad FC czy wrzucić pixhawka czy coś mniejszego 36x36. Jak widać rama przypomina przerośniętą wyścigówkę, pakiet będzie na grzbiecie. Obraz będę chciał nadawać na 1,2ghz a sterowanie R9M albo QLRS jeszcze nie zdecydowałem się na moduł. Podgląd FPV i nagrywanie FHD przez kamerkę Runcam 2, podobno sprawdza się do spokojnego latania FPV. Mam pytanie co do silników. Nie mam doświadczenia z takimi copterami, na zdjęciu jest silnik ze skrzydełka emax MT2216 810kv, i z tego co widzę to nawet by się nadał. Jakie jeszcze silniki byście polecili do takiego coptera? zasilanie 4s.
IMG-3927.jpg
IMG-3927.jpg (47.02 KiB) Przejrzano 5632 razy
IMG-3921.jpg
IMG-3921.jpg (51.02 KiB) Przejrzano 5632 razy
IMG-3919.jpg
IMG-3919.jpg (52.89 KiB) Przejrzano 5632 razy
IMG-3915.jpg
IMG-3915.jpg (41.24 KiB) Przejrzano 5632 razy
IMG-3928.jpg
IMG-3928.jpg (36.55 KiB) Przejrzano 5632 razy
Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: Cruiser 9"

Post autor: Adriee »

Pengo, możesz zważyć tą ramkę? Jaką pojemność baterii przewidujesz do tego modelu?
Bardzo zaciekawił mnie Twój projekt.
Kibicuję Ci do pełnego ukończenia LongRangera ;)
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Cruiser 9"

Post autor: Majk99 »

W takich dużych kopterach doświadczenia nie mam, ale proponowałbym jakieś "racerowe" fc i do tego inav, a jako link rc TBS Crossfire. Poza tym jakoś bardzo ciężko to wygląda, może przez te "zasobniki" ale widziałem już kilka dużych kopterów i na pewno wyglądały na lżejsze ;-)
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Cruiser 9"

Post autor: Pengo »

Rama waży w pełnej opcji 260g, można jeszcze trochę urwać ażurując bardziej, wszystkie śruby i nakrętki są ze stali nierdzewnej co też dodaje kilka gram ale akurat na tym nie mam zamiaru oszczędzać, we wszystkich projektach używam kwasiaków i nawet po latach nie ma rudej :) Co do pakietów to najprawdopodobniej będą to li-Ion 4S3P czyli pojemność 9000mah i waga 600g. W weekend wrzucę na hamownię tego emaxa, sprawdzę ile ciągu generuje i Amperów pobiera. W skrzydełku był strasznie ekonomiczny ale boję się że 810kv przy śmigle 9" może być trochę mało. Rama jest bardzo sztywna trzeba sporo siły przyłożyć aby się ramiona ugięły, jest to zaleta budowy pudełkowej z wpustami. Rozmiar ramy to 400mm
IMG-3942.jpg
IMG-3942.jpg (61.41 KiB) Przejrzano 5568 razy
IMG-3923.jpg
IMG-3923.jpg (56.73 KiB) Przejrzano 5568 razy
Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Cruiser 9"

Post autor: Pengo »

dla przykładu tbs discovery wazy 192g więc moja waga to nie jest jeszcze dramat rezygnując z bocznych płytek i tych zasobników zbliżę się do tej wagi ale to nie jest sprzęt w którym będę walczył o każdy gram, bo wtedy bym mógł poprostu te ramiona przykręcił do mojej wyścigówki i miałbym żyrandol z wielkimi smigłami :)
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Cruiser 9"

Post autor: Tanner »

Piękny carbon :-D
Czy wejdą Ci śmigła 10"? Silniki widzę dają radę z takimi, więc jeśli wejdą do ramy to szkoda się ograniczać, będzie lepsza wydajność. Same silniki też wyglądają spoko, chyba nie ma co szukać nic innego.

Co do FC, iNav z tego co widzę bardzo fajnie się rozwija - zobacz dokumentację oraz ostatnie wydania. Sprzętu - FC - też jest masa do wyboru. W takim kompaktowym kopterze nie widzę póki co żadnych realnych braków względem pixa, jedynie np. telemetria - pix komunikuje się MavLinkiem i jest dużo modemów do wyboru, iNav korzysta z MSP i trzeba kombinować.

FC proponuję F722-SE (nowy model z podwójnym gyro) + ich PDB łączone tasiemką. Pokusiłbym się nawet o ESC 4w1. Te wszystkie kontrolery są już na F7, szybciej niż w klasycznym pixie. Taka kanapka będzie bardzo lekko,

Odnośnie pakietu - kurcze, myślę, że przy liion lepiej iść w 5S2P bo od razu po starcie napięcie pakietu praktycznie zrówna się z pełnym lipo 4s. Jak zrobisz 4S to będziesz latał w zakresie 14V - 10,8V - dla porównania przy lipo 3S masz 12,6V - 10,5V. Już nawet pomijając całą debatę lipo vs liion, silniki po prostu będą słabsze przy niższym napięciu.
Jak zrobisz 5S to masz zakres 17,5V - 13,5V - przy lipo 4S - 16,8V - 14V - całkiem podobnie :)

Nie będzie gimbala? Pewnie pobór w zawisie będzie ok. 10A więc czy będziesz miał pakiet 2P czy 3P, ogniwa HG2 spokojnie oddadzą całą pojemność - wnioskuję z testów które oglądałem.
Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Cruiser 9"

Post autor: Pengo »

Tanner, wejdą śmigła 10" ale trochę będą nachodzić na kadłub przez co będę miał ograniczony manewr pakietami. Projekt Jest pod 9", dziś jednak pomierzyłem tego emaxa, przy napięciu pakietu 16,2v ze śmigłem 10x4,5 było 1070g a z węglowym śmigłem 9x5,5 770g więc różnica znaczna w max ciągu, jednak przy ciągu 500g na jednym i drugim śmigle było około 4,5A a więc gdybym zastosował pakiet 5S2P i 9" śmigło powinienem uzyskać stosunek wagi do ciągu 2,5 czyli tyle co DJI mavic pro albo phantom 3 pro a to już chyba wystarczająco dla tego typu sprzętu.

Zastanawiałem się wcześniej nad FC F722-SE tylko wtedy ramę mógłbym mniejszą zrobić, ponieważ tutaj oprócz pixhawka miała być telemetria 500mw 433mhz ale jak teraz nad tym myślę to do lotów fpv raczej zbędny gadżet, wszystko mam dzięki OSD a dron ma służyć do szybkiego reagowania przeciwko trucicielom pszczół, więc nie będę planował misji w mission planner tylko szybki start lot na miejsce zdarzenia nagranie sprawcy i powrót. Gimbala nie planuję, może w przyszłości gopro ze stabilizacją obrazu :)
Awatar użytkownika
Japim
Posty: 342
Rejestracja: piątek 29 sie 2014, 09:19
Lokalizacja: Warszawa/ Zachod
Kontakt:

Re: Cruiser 9"

Post autor: Japim »

Pengo pisze:16,2v ze śmigłem 10x4,5 było 1070g a z węglowym śmigłem 9x5,5 770g
To są dwa zupełnie rożne śmigła. Jedno do unoszenia a drugie do szybkiego lotu. Śmigla o P/D o wartości większej niż 0.5 (skok/średnica) generują mniej ciągu statycznego niż o wartości poniżej 0.5 - ale lepiej spisują się przy szybszym locie postępowym. Pytanie na czym Ci zależy.

I nie rozumiem do czego te "boczne" powierzchnie? Będziesz woził tym coś?
Pozdrawiam,
Przemek
Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Cruiser 9"

Post autor: Pengo »

Bardziej zalezy mi na predkosci niz dlugim statycznym zawisie. Oczywiscie cala przestrzen jest rozplanowana i zwymiarowana aby za duzo pustej przestrzeni nie zostalo
Obrazek


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Cruiser 9"

Post autor: Pengo »

Jednak zdecyduję się na 5S2P w koszyku który bedzie montowany od spodu. Jakie silniki do tych smigiel 9x5,5 polecacie? [img]//uploads.tapatalk-cdn.com/201903 ... 3e5303.jpg[/img]
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Cruiser 9"

Post autor: Tanner »

Aaa, bo silnik masz tylko jeden. Wg mnie jest ok, nie wiem czy znajdziesz coś lepszego wartego zakupu 4 sztuk, względem dokupienia po prostu trzech brakujących.
Odbiornik mógłbyś zamontować np na "bocznej" ściance konstrukcji, z telemetrii rezygnujesz więc komory zostają puste. Faktycznie telemetria nie ma sensu skoro będziesz miał dobry link video i OSD na nim. Swoją droga, to wbudowane iNav'owe osd jest bardzo fajne i proste w konfiguracji. Zdecydowałeś się na jakieś konkretne ESC? Raczej będą musiały być przystosowane do 5S, nie mam pojęcia czy wyższe napięcie bez obciążenia im szkodzi. BTW. szacowałeś masę całości?
Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Cruiser 9"

Post autor: Pengo »

Tak silnik mam tylko jeden, z szacunków wychodzi mi w zaokrągleniu masa bez baterii około 750-800g.
Kurcze nie pomyślałem o tych esc na 5s, mam 5 esc praktycznie nowych Racerstar RS30A V2 30A Blheli_S ESC OPTO 2-4S z którymi ten emax ładnie pracuje i chciałem je wykorzystać, muszę sprawdzić czy ten zestaw pociągnie na 5S nie uśmiecha mi się kupować jeszcze nowe regle :( tym bardziej że te racestary w końcu bym gdzieś wykorzystał. dlatego jeszcze powstrzymuje się z zakupem silników, bo może faktycznie będę potrzebował o większym kv np. 1250 co zrekompensuje mi spadek napięcia na li-ion 4S2P z tego co widze to SunnySky X2216 2216 1250KV nadawały by się
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Cruiser 9"

Post autor: Adrián »

Matek f7 z inav, do tego jakiś gps bn np 808 i masz RTH i kilka bjerów w zestawie i zyskujesz mnóstwo miejsca i oszczędzasz na wadze. Możesz zastosować większy pakiet i zamontowałbym vtx przy kamerze, pod, lub pionowo, jak Ci tam wygodnie i odbiornik rc z tyłu, jak najdalej od vtx i wyrzucił te boczne segmenty"
Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Cruiser 9"

Post autor: Pengo »

Adrián, Faktycznie tego pixhawka to do jakiegoś skrzydełka wrzucę a tu zrobię jak piszesz. Ta rama to wstępny prototyp i oprócz ramion wszystko mogę przeprojektować i wyciąć na nowo.
Awatar użytkownika
Pengo
Posty: 172
Rejestracja: sobota 11 lut 2017, 14:46
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Cruiser 9"

Post autor: Pengo »

Mialem kupowac mateka f4 ale okazalo sie ze z kuponem rabatowym f722 z podwojnym zyroskopem wyszedl 14zl wiecej :) graty zamowione, silniki sunnysky 2216 1250kv, odbiornik r9 slim, vtx parton 1,2 ghz, antena gps bn880, mam taka jedna i sprawdza sie znakomicie w skrzydle
ODPOWIEDZ