Kopter na ramie S500.

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

mariusz_s
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 04 lis 2018, 20:05
Lokalizacja: Wejherowo

Kopter na ramie S500.

Post autor: mariusz_s »

Witam.
Rozpocząłem budowę swojego pierwszego drona. Czy porwałem się z motyką na słońce czas pokaże.

Lista części jaki mam lub jakie planuję kupić.

Rama S500 - już jest
FC - Kontroler lotu OMNIBUS F4 - STM32 F405 MCU - OSD - Betaflight 3.0.1 - już jest
Regle - Dys XSD-30A BlHeli_S 3-6S
Silniki - Emax MT2213-935KV
Śmigła - dobiorę z czasem.
Nadajnik RC - Taranis Q7
Odbiornik RC - FrSky X8R
GPS Ublox M8N

Na razie brak FPV tu obecnie jeszcze się zastanawiam.


Latanie głównie rekreacyjno towarzyskie. Jedna rzecz jaka mnie jeszcze przeraża to loty głónie nad zbiornikami wodnymi.

Przez zimę trening na symulatorze, później pierwsze kroki na duużej łące :)
Jeśli z czymś z moim setupie przesadziłem proszę o rady.

Generalnie inspirację czerpię z opisu budowy drona kolegi kuczy


PS. No i naszły mnie wątpliwości czy ten Omnibus bez barometru to jednak dobry wybór, czy nie lepszy będzie jednak Matek F405STD
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Kopter na ramie S500.

Post autor: kuczy »

mariusz_s pisze:Generalnie inspirację czerpię z opisu budowy drona kolegi kuczy
Dzięki - tyle, że ja szybko zmieniłem kontroler na APM a następnie na Pixhawk. - baro się przydaje jeśli chcesz powisieć i mieć troszkę czasu na jakieś zdjęcie. ja latałem na baterii 3S - teraz jakbym miał zbudować S500 - poszedł bym w 4S.
mariusz_s
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 04 lis 2018, 20:05
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Kopter na ramie S500.

Post autor: mariusz_s »

Właśnie chodzi o to by trochę powisieć do fotek/filmu. FC zmieniłem na Matek'a F405STD z PCB FHUB-6S też od Matek'a.
Boję się, że masa całkowita z pakietem 4S przekroczy 1200 gramów. W teorii silniki mają ciąg 850gr. do kompletu będzie kamera na gimbalu.
Czas pokaże....
waldek72
Posty: 223
Rejestracja: niedziela 02 lis 2014, 16:16
Lokalizacja: Ostrów

Re: Kopter na ramie S500.

Post autor: waldek72 »

Szkoda za zainwestowałes już w ramę ale zawsze można zostawić ja na przyszłość.
Ja jednak zaczynał bym od 250 która będzie miała kilka przewagi nad 450 np.
Solidna rama 250 może "orac pole" i wytrzyma naukę latania przycinanie krzaków itd... :-)
Dodatkowo pozwoli Ci opanować tryb acro czyli najprzyjemniejszy i dający największe możliwości tryb lotu. Oczywiście po zmianie trybu może ona być parasolem z gps dobrym do nagrywania.
Aktualne silniki i aku pozwolą bez problemu latać z 300g gimbala. I najważniejsze do 600g wagi latasz prawie wszędzie bez SK.
mariusz_s
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 04 lis 2018, 20:05
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Kopter na ramie S500.

Post autor: mariusz_s »

A mówili słuchaj mądrzejszych ...a on wiedział swoje...

Generalnie czekam na kontroler lotu APM 2.8. Matek okazał się jakiś dziwny. W iNav niby jest obsługa GPS, ale nie ma DShot. W BetaFlight jest DShot a nie ma do końca GPS, ewentualnie nie umiem tego ogarnąć.

Generalnie kuczy miałeś racje.

Moje pytane jest odnośnie ESC. Iść w stronę z obsługą DShot czy nie.


PS. Ze względu na niespodziewaną awarię auta mojego narzędzia pracy, pierwszy oblot drona ciut się opóźni. ..niestety mechanik nie ma dobrych wieści...
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Kopter na ramie S500.

Post autor: kuczy »

mariusz_s pisze:Moje pytane jest odnośnie ESC. Iść w stronę z obsługą DShot czy nie.
APM nie obsługuje DShot, daje na wyjsciach zwykły PWM i ew "OneShot125" - nie wiem, czy aby ta opcja nie jest w Pixhawku. -musiał byś doczytać.
O ile mnie pamięć nie myli - DShot ma byc w nowszych softach dla Pixhawka, no ale.to już do APM nie wjedzie.
Ja osobiście mam ustawiony OneShot125 ale chyba co ważniejsze - w BlHeli aktywowalem hamowanie silnikami (przez.esc). Mam 17" śmigła i duże silniki, więc też kwestia bezwładności takiej wagi... oczywiście DShot ma.tą zaletę, ze jest cyfrowy więc mniej podatny na zaklocenie, ale wg mnie - różnice w DShocie może być czuć jak masz małego racera z małymi smiglami , tam czas gra największą rolę i reakcja silników to cenne metry za/przed konkurencją na torze. Dla stosunkowo sporego drona jakim będzie S500 nie walczył bym az tak bardzo - waga wyjdzie pewnie ok 1kg a taki ciężar nie łatwo zatrzymać - Aby zrobić z tego rasowego racera trzeba by baterii 6S sporo C i bedzo mocne silniki :)
mariusz_s
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 04 lis 2018, 20:05
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Kopter na ramie S500.

Post autor: mariusz_s »

Nie jest źle. W oczekiwaniu na APM'a pobawiłem się trochę Matek'iem. Podłączyłem go do odbiornika FrSky X8R. Na aparaturze Taranis QX7S udało się nawet uzyskać telemetrię. Niestety telemetria działa tylko pod BF.
Co ciekawe zaczynam się zastanawiać czy nie uwaliłem GPS'a. Gdy podłączyłem go do 5V, Matek zgłaszał błąd. Po podłączeniu do 3,3V GPS ruszył od razu ale nie znalazł żadnego satelity. Czekam na przejściówkę FDDI by sprawdzić w uCenter czy działa.
Zmieniłem też pierwotne plany co do silników. Zamiast Emax MT2213 będą MT2216 810kv.
Od kilku dni kołacze mi w głowie zakup gimbala z 32 bit AlexMosem.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Kopter na ramie S500.

Post autor: kuczy »

mariusz_s, w pomieszczeniu nie zawsze łapie... - ale masz rację, że FTDI i uCenter odpowie najlepiej na Twoje pytanie
mariusz_s
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 04 lis 2018, 20:05
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Kopter na ramie S500.

Post autor: mariusz_s »

GPS na szczęście działa. Nawet zasilany 5V. Niestety w pomieszczeniu zima, musiałem otworzyć okno. Po 10 minutach złapał fix'a.
mariusz_s
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 04 lis 2018, 20:05
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Kopter na ramie S500.

Post autor: mariusz_s »

Mam takie może śmieszne pytanie.

Jaki typ złącza jest w reglach. Te regle które mam mam mają ciut za krótkie przewody sygnałowe. Przedłużki nie wchodzą w grę. Chcę dorobić nowe przewody.
Nie przypuszczałem, że budowa własnego koptera może być tak fascynująca i pełna niespodzianek :)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Kopter na ramie S500.

Post autor: Verid »

Ten wredny...
mariusz_s
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 04 lis 2018, 20:05
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Kopter na ramie S500.

Post autor: mariusz_s »

Verid dzięki za informację.


Kopter powoli powstaje na razie zmontowana rama. Przyjaciele z BG dali ciała z wysyłką i APM utknął gdzieś w tranzycie pomiędzy Polską a Holandią.


Obrazek20181221_202410 by Mariusz Sekscinski, on Flickr
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Kopter na ramie S500.

Post autor: kuczy »

To jakie śmigła dobrales?
mariusz_s
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 04 lis 2018, 20:05
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Kopter na ramie S500.

Post autor: mariusz_s »

Śmigła 10x4.5 były w komplecie z silnikami. Docelowo będą APC lub Gemfan. Przy pakiecie 4S powinno dać 950gr ciągu. Generalnie kopter będzie zadziwiająco ciężki już ma 800 gramów, a przy gimbalu i pakiecie 4S 6Ah spokojnie dobije do 1.6kg.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Kopter na ramie S500.

Post autor: kuczy »

Właśnie dlatego pytalem. Nie polecam gemfanow, APC to najlepszy kierunek (chociaz dość drogi). Oczywiście wcześniej czy później czeka ciebie cały temat wywazania silników i smigiel.
Ps. HQ-props też są dobre
ODPOWIEDZ