Mój pierwszy kopter

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
marcinoc
Posty: 234
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 06:09
Lokalizacja: Strumień - Zabłocie

Mój pierwszy kopter

Post autor: marcinoc »

Jakiś czas temu wpadł mi w ręce kontroler NAZA z GPS-em, ponoć skonfigurowany pod dużą hexe, zajęty projektem skrzydełka wrzuciłem do szuflady i graty czekały na odpowiedni moment, w międzyczasie gdzieś pojawiła się rama DJI F550 z silnikami, jakiś gimbal, zestaw Boscam 5,8 GHz też czekał od dawna na odpowiedni moment, monitorek 7" miałem zakupiony z myślą o skrzydełku, anteny FPV od Bartka i tak po kilku (no może po kilkunastu) wieczorach powstało coś takiego.

- rama DJI F550
- silniki 6x DJI 2313
- regle 6x ESERIES 420S
- śmigła DJI 9450
- kontroler NAZA "czerwona" - cokolwiek to nie oznacza (wybaczcie, ale to mój pierwszy kopter) +GPS + LED V-SEN
- pakiet TURNIGY 5Ah 4S Hardcase do zasilania silników i kontrolera
- nadajnik video Boscam TS5823 200mW
- kamera Sony 700 linii
- gimbal 3-osiowy Storm32 z kamerką a`la GoPro :-D
- zasilanie tego kompletu to z oświetleniem LED to pakiet ZIPPY 1Ah 3S podłączony przez filtr przeciwzakłóceniowy
- sterowanie Turnigy 9XR + odb V8FR-II

Byłem mile zaskoczony oprogramowaniem i konfiguracją NAZY, jestem początkujący w temacie kopterów i zachłysnąłem się ogromem informacji na forum odnośnie kontrolerów i sterowania wirnikowcami. Dla kogoś zielonego w temacie to na prawdę trudna sprawa i uwierzcie mi nie widziałem od czego zacząć, próbowałem małymi kroczkami i przeszedłem chyba dosyć sporo możliwości; zacząłem od CC2D, które nie chciało współpracować z GPS-em, potem była NAZE32 - również nie ogarniam GPS, potem APM w którym jakimś cudem przestał działać port telemetrii zanim zacząłem cokolwiek konfigurować. Wróciłem do zapomnianej NAZY i po kilku krokach konfiguracji odpaliły silniki, potem poszło już z górki.
Jako, że to moja pierwsza konstrukcja - będę wdzięczny za wszelkie uwagi i liczę na Waszą pomoc.
Zestaw jest już po kilku lotach i sprawuje się - według mnie na prawdę dobrze, bardzo stabilny i łatwy w pilotażu.
Na chwilę obecną brakuje mi jakichkolwiek danych o tym co się dzieje w kopterze; np jakie jest aktualne napięcie pakietu itp. myśle o OSD, ale nie wiem co współpracuje z NAZĄ
Załączniki
hexa2.jpg
hexa2.jpg (209.7 KiB) Przejrzano 2563 razy
hexa1.jpg
hexa1.jpg (212.14 KiB) Przejrzano 2563 razy
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Mój pierwszy kopter

Post autor: pawelsky »

marcinoc pisze:myśle o OSD, ale nie wiem co współpracuje z NAZĄ
Chociazby RemzibiOSD, MisOSD, MinimOSD, Micro MinimOSD, N1 OSD, N1 Mini OSD, N2 OSD. Do wyboru do koloru...
Awatar użytkownika
marcinoc
Posty: 234
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 06:09
Lokalizacja: Strumień - Zabłocie

Re: Mój pierwszy kopter

Post autor: marcinoc »

no właśnie, do wyboru, ale dla kogoś z doświadczeniem - co lepsze? czy np minimosd bedzie wyswietlalovdane z Nazy czy mogę tylko podłączyć jako "samodzielne" OSD?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Mój pierwszy kopter

Post autor: pawelsky »

marcinoc pisze:no właśnie, do wyboru, ale dla kogoś z doświadczeniem
Nie dla kogos z doswiadczeniem, tylko dla kogos kto uzyje funkcji "Szukaj"...
ODPOWIEDZ