Kopter na ramie S500.

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Kopter na ramie S500.

Post autor: Verid »

kuczy pisze:Mam nadzieję, że Verid nie będzie miał mi za złe
Nie będzie miał za złe jak się kolegą przykładnie zaopiekujecie ;-)
Ten wredny...
mariusz_s
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 04 lis 2018, 20:05
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Kopter na ramie S500.

Post autor: mariusz_s »

Nie jest źle. APM wreszcie dotarł. Flash do softu z sbus to w sumie formalność. FC ładnie działa z odbiornikiem FrSky X8R po sbus'ie.

Natomiast z reglami nie jest już tak wesoło. Okazało się jak już pisałem wcześniej, że przewody sygnałowe są za krótkie. Kupiłem więc nowe przewody do serv. I tu zaczyna być mniej wesoło. Po zdjęciu koszulek termokurczliwych z dwóch regli odpadły śmieszne "radiatory". Małe chińskie rączki zapomniały odtłuścić powierzchnie zanim nakleiły termoprzewodzące pady. Masy przewodów zalutowane są do aluminiowych PCB. Odlutowanie tego przy pomocy precyzyjnej lutownicy i nie przegrzanie reszty do wyczyn ...dałem rade. Jak nie kupię nowych termo padów to siedzę w miejscu. Kopter prawie kompletny (brakuje tylko FPV), ale latać już było by można.

Teraz tylko konfiguracja całości, PID'y kilka zdrowasiek i łączka za osiedlem w charakterze poligonu.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Kopter na ramie S500.

Post autor: maxiiii »

mariusz_s pisze:Masy przewodów zalutowane są do aluminiowych PCB.
Masz jakieś zdjęcia bo nie do końca wierzę, że coś takiego istnieje.
mariusz_s pisze: odpadły śmieszne "radiatory"
Bardzo często w regulatorach jest tylko pasta a nie klej termo-przewodzący i to koszulki trzymają wszystko w "kupie".
mariusz_s pisze:Teraz tylko konfiguracja całości, PID'y kilka zdrowasiek i łączka za osiedlem w charakterze poligonu.
Chyba nie ta kolejność.:)

Tak w ogóle to trzymam kciuki i liczę na film z pierwszego startu.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Kopter na ramie S500.

Post autor: kuczy »

mariusz_s,

Jak coś, mozesz liczyć na moją pomoc.
mariusz_s
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 04 lis 2018, 20:05
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Kopter na ramie S500.

Post autor: mariusz_s »

Już prawie gotowy do lotu. W domu za chińskiego boga nie łapie fix'a. Na balkonie niby jest ok, ale GPS HDOP jest powyżej 10.

Obrazek
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Kopter na ramie S500.

Post autor: Verid »

mariusz_s pisze:W domu za chińskiego boga nie łapie fix'a
W domu tylko nieliczne odbiorniki GPS są w stanie złapać cokolwiek a i to pod warunkiem że masz papierowy dach. Wyjdź z nim na zewnątrz i odsuń się od ścian budynków tak żeby dżips miał czysty widok na jak najszerszy obszar nieba.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Kopter na ramie S500.

Post autor: maxiiii »

Maszt do GPS-a masz zbyt wysoki co powoduje, że w czasie lotu jest bardzo niestabilny i będzie powodował problemy z kompasem.
Daj go na poziom śmigieł i użyj funkcji compassmot.
Awatar użytkownika
Wania
Posty: 180
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2018, 18:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kopter na ramie S500.

Post autor: Wania »

maxiiii, tyczy sie to tylko slabej jakosci masztu i tej niestabilnosci? Bo rowniez mam gps dosc wysoko ale sztywno umocowany
mariusz_s
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 04 lis 2018, 20:05
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Kopter na ramie S500.

Post autor: mariusz_s »

Dzięki wszystkim za rady. Maszt faktycznie wystaje stosunkowo wysoko i może się chwiać w czasie lotu. Na szczęście to pręcik z włókna szklanego i jego skrócenie w warunkach terenowych nie będzie problemem. Na razie czekam na poprawę pogody. Oblot w deszczu to raczej mało fajne. A niestety dziś leje od bladego świtu.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Kopter na ramie S500.

Post autor: maxiiii »

Wania pisze: slabej jakosci masztu
Przy takiej wysokości nie ma "dobrej jakości".
mariusz_s
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 04 lis 2018, 20:05
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Kopter na ramie S500.

Post autor: mariusz_s »

Jako, że pogoda nie nastraja do podniebnych wojaży. Postanowiłem wyposażyć mojego koptera w telemetrie wyświetlaną na aparaturze Taranis'a.

Ciut poszperałem i znalazłem jak to zrobić. Wystarczy mała płytka Teensy i kilka kabelków. Port telemetrii w APM poprzez Teensy łączymy ze SmartPortem w X8R. Niby proste. I tu mam pytanie, czy ktoś tego używa. Nie ukrywam, że wyświetlanie podstawowych danych na wyświetlaczu aparatury było by to czego potrzebuję. Z góry dzięki za rady.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Kopter na ramie S500.

Post autor: kuczy »

mariusz_s, ja mam PODOBNY system, tylko zamiast Taranisa mam przerobioną aparaturę FlySky, natomiast zamiast beznadziejnie drogiej teensy, zwykle Arduino Mini.

Działa, i tak, jest potrzebne.... ale.... to jest moja telemetria w razie jesli coś pojdzie nie tak w czasie lotu. Normalnie mam tez telemetrie w oknie podglądu wizji (minim micro osd) i z niej korzystam częściej - bo i tak i tak czlowiek spogląda częściej na monitor niż aparaturę.

Dublowanie systemów jest celowe - wizję może mi urwać, i wtedy na apce masz współrzędne GPS, odległość, wysokość - nawet jak dron spadnie i sie rozlaczy, to masz ostatnie dane - dzieki czemu jest wieksza szansa, ze go odnajdziesz.
Waldek 1964
Posty: 110
Rejestracja: poniedziałek 31 paź 2016, 11:30
Lokalizacja: Olsztynek

Re: Kopter na ramie S500.

Post autor: Waldek 1964 »

Można jeszcze przez konwerter TTL-na-RS232, taki jak FrSky FUL-1, mam tak i działa .Link do stronyhttp://ardupilot.org/copter/docs/common ... metry.html
ODPOWIEDZ