Czas na HeXe - The End

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Wania
Posty: 180
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2018, 18:23
Lokalizacja: Gdańsk

Czas na HeXe - The End

Post autor: Wania »

czesc wszystkim, to moj pierwszy post wiec wypada sie przywitac! od dluzszego czasu czytam forum i postanowilem zalozyc temat w ktorym bede zmagac sie z budowa swojej pierwszej hexy, nie ukrywam ze licze tez na wasza pomoc :)

przygode z bsp zaczalem od phantoma v1.1.1 ktorego dostosowalem do latania z gimbalem i gopro przez 17min na jednym pakiecie z stockowymi motorami :)
- smigla od phantoma 2 9450
- pakiet 5200 mAh
- powiekszona obudowa ze zmieniona klapka
- odchudzony przez wymiane podwozia na nozki weglowe
- nadajnik fpv TS5828 z koniczynka
- buzer alarmowy
- z gimbalem g2d i gopro4 wazy 1200g

czekam jeszcze na iOSD oraz wymienilem stockowe silniki na chinskiego gartta tylko jeszcze nie testowalem jak to lata
Obrazek


po stjuningowaniu phantoma v1.1.1 czas zabrac sie za powazny projekt :mrgreen: jest MTOM25 wiec ciezar hexy zbytnio mnie nie ogranicza ;) zalozenie jest stabilny dlugi lot do filmowania, zapas mocy by z czasem dzwignac cos wiecej niz gopro.

na chwile obecna zakupilem pixhawk 2.4.8 z GPSem
Obrazek

mam dwoch kandydatow co do ramy:
1. tarot TL68C01 680mm i przerobienie jej na ok 850mm
2. lub chinski ZD850 KLIK

korzystajac z eCalc otrzymalem:
Obrazek
Obrazek
https://images91.fotosik.pl/50/9e4e62719686d434.png

nie mam doswiadczenia jezeli chodzi o wybor silnikow, nie chce upychac najtanszych a te EMaxy sa akurat dostepne w jednym znanym tutaj sklepie ;) przy takiej wielkosci ramy 15 smigla raczej milo miec. dwa pakiety z mysla o tym zeby miec mozliwosc dobrego wywazenia nimi maszyny.
macie jakies swoje sugestie co do moich zalozen na hexe do filmowania ze sporym zapasem udzwigu?
Ostatnio zmieniony niedziela 15 wrz 2019, 18:31 przez Wania, łącznie zmieniany 3 razy.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Czas na HeXe

Post autor: Tanner »

Hej,
polecam taki temat na rcgroups - https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... 2A/page360 - fakt, 360 stron więc przeczytać nie idzie, ale przeglądaj sobie strony od końca, choćby zwracając uwagę tylko na zdjęcia czy tabelki. Zobaczysz gotowe setupy i opinie ich autorów. Choćby pierwsze z brzegu, na przedostatniej stronie:
I'm at 4.75kg AUW (2.75kg air/payload + 2KG 16,0006s multistar)


26 minute flight and I landed with 22.7 v remaining.
(This configuration was 4.45Kg) which was about 300 grams lighter than my current setup.
No ale to gość ma 6S i 14" smigła. Popatrzyłem na szybko na tabelki emaxa na 4S, w jakiej wadze chcesz się zmieścić, będzie do 4kg z aparatem i gimbalem? Wtedy jest szansa na niecałe 20 minut spokojnego pól lotu/pół wiszenia.

Standardowo, zobacz konstrukcję kuczego :) na silnikach Gratt i 6s i 15", jakby u Ciebie zrobić to samo, włączenie z pakietem o połowę większym, to pewnie z pół godziny byś latał :-)
Awatar użytkownika
Wania
Posty: 180
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2018, 18:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czas na HeXe

Post autor: Wania »

dzieki za podlinkowanie tematu w rcgroup, napewno sie przyda :)
co do drona Kuczego to juz mam przeczytany caly temat i faktycznie pakiety 6s z silnikami 320-340kv wypada juz duzo ciekawiej. dziwne tylko skad u niego taki zelek byl


EDIT
Jak juz sie decyduje na pakiety 6S i silniki 300-340kv to nagle taki przerobiony tarot robi sie malutki i moze sie nie bawic w przerobke tylko brac rame gdzie wejda normalnie smigla 17-18.

Robi sie z tego juz klocek: dwa pakiety 10000-12000 to ok 3kg, rama 1kg, silniki 1,2kg, do tego reszta elektroniki i jest juz 5kg a gdzie gimbal i kamera :D

EDIT2:
zamowione silniki, wybor padl na gartty ml5008 330kv :->
Obrazek
EDIT3:
rama kupiona, bedzie tarot tl68c01 przedluzony by weszly 15 smigla. rama bedzie pewnie po weekendzie, tylko na silniki poczekam bo majnfrend wyslyla ;)

jakie regulatory polecilibyscie do tych silnikow? moga byc bez BECow bo pixhawka i tak zasilam z przetwornicy step down i tak samo chcial bym reszte aparatury zasilic.

i jeszcze jedno pytanie o odbiornik, cos konkretnego pod pixhawka i radio frsky q x7s?
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Czas na HeXe

Post autor: Tanner »

ESC może coś takiego, właśnie zamówiłem do siebie - hobbywing micro 40A - https://www.banggood.com/Hobbywing-XRot ... 30651.html
na alli są troche tańsze, ten konkretny model wyszedł w polowie zeszłego roku wiec wierzę, że nie bedzie sprawiał problemów. Lub może pełnowymiarowe choć nie widzę przeciwskazań do użycia "racingowych".

Odbiornik - raczej standardowo X8R/X6R.

Wagowo chyba niebezpiecznie zbliżasz się do połowy max ciągu? :-)
Awatar użytkownika
Wania
Posty: 180
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2018, 18:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czas na HeXe

Post autor: Wania »

40A? to tak chyba mocno zachowawczo ;)
mam potwierdzenie, ze rama bedzie w poniedzialek, to bede mogl zaczac rzezbic z powiekszeniem i miec juz podglad na wage po powiekszeniu, bo odrazu tez zrobie pajaczka i poprowadze przewody
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Czas na HeXe

Post autor: Głuś »

Wania pisze:40A? to tak chyba mocno zachowawczo ;)
Mniejszych nie ma do 6S, są 35A hobbywingi, a poniżej 30 są 4-5S. Zresztą tam jest tak mała różnica wagi że nie ma sensu brać mniejszych.
Co Ty 3 kilo lipola do Tarota uczepić? :lol: Tarot to nie są ramy do ciężkiej pracy tylko do polatania w niedziele po ogródku. Jak już tak strasznie chcesz hexe to trzeba było robić Y6 http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=22176&start=15
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
Wania
Posty: 180
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2018, 18:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czas na HeXe

Post autor: Wania »

Głuś, wiem ze masz zle doswiadczenia z tarotem ale ludzie na tym lataja i jednak sie tak nie gna ;)
a uklad Y naprawde do mnie nie przemawia
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Czas na HeXe

Post autor: Głuś »

Wania, a kto Ci powiedział że ja mam złe doświadczenia z Tarotem? Bzdury wymyślasz :-) Miałem Tarota i sobie chwaliłem bo za tą cenę nie zrobiłbym sam lepszej ramy, ale nie zmienia to faktu że Tarot jest poniżej średniej półki.
Wania pisze:uklad Y naprawde do mnie nie przemawia
Zobaczysz za pół roku będziesz przerabiał, ja też nie chciałem słuchać doświadczonych kolegów :lol:
Niemniej życzę powodzenia i będę kibicował :-)
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
Wania
Posty: 180
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2018, 18:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czas na HeXe

Post autor: Wania »

Chyba gdzies czytalem Twoj komentarz ze wyginala Ci sie rama ;)
Mozliwe, ze masz racje i bede z czasem przerabiac ale przy gotowym projekcie zmiana ramy nie bedzie juz takim wielkim wyzwaniem jak budowa od zera.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Czas na HeXe

Post autor: Tanner »

A odnośnie wyginania, 5kg i przerabiania, to czemu nie zdecydowałes sie na wersje większą z 25mm ramionami? :-)
Awatar użytkownika
Wania
Posty: 180
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2018, 18:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czas na HeXe

Post autor: Wania »

Bylo by za latwo :D a szczerze, wypadalo sie juz na cos zdecydowac a ze mozliwosci i opinni jest multum, po prostu padlo na taka - po cichu licze na znalezienie zlotego srodka co do kosztow zbudowania, wydajnosci i wielkosci.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Czas na HeXe

Post autor: Tanner »

No prawda, od czegoś trzeba zacząć, bo można planować bez końca. Silniki już zamówiłes? Jak chcesz zostać przy 15" to może coś z wyższym kv? Z tabelki wynika że będzie działało spoko no ale silnik ma dużo większe mozliwosci na 17" - prawie połowę więcej ciągu. Trochę szkoda tego nie wykorzystać, jeśli masz silniki to właściwie tylko kosztem wielkości maszyny (aby weszły 17") zyskujesz bardzo dużo. Lub w drugą stronę, na pewno są silniki podobnej mocy tylko z wyższym kv ktore na 6s będą dobijać do 3kg przy 15". Ciąg max tylko 2x większy niż mała całkowita to jednak trochę mało. Latać będzie no ale może być mułowato. Wiadomo że tym kalibrem ewolucji się nie robi, ale np to czym chwali się hexa - padnie jeden silnik, dalej jest stabilnie, ale w sumie 4 silniki muszą mieć wystarczajaco siły aby wisiec dalej i wylądować.
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Czas na HeXe

Post autor: Głuś »

Tanner, zawsze może 3 łopatowe śmigła dać ;)
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
Wania
Posty: 180
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2018, 18:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czas na HeXe

Post autor: Wania »

Tak silniki zamowione i to wlasnie z mysla zeby mozna je zawsze wykorzystac do innego projektu. Rama bedzie po weekendzie i zobacze jak z jej przerobieniem, bo na 15 nie bedzie problemu a moze da rade wiecej? Z zalozenia to nie mial byc wyscigowiec tylko stabilny lot pod filmowanie wiec pewnie jeszcze bedzie mnie czekac walka z zelkiem jak u Kuczego

EDIT:
te 3 lopatowce to nie taki glupi pomysl ;)
a te regle moga byc? Hobbywing XRotor 35 A Micro 3 6S BLHeli
Ostatnio zmieniony sobota 13 paź 2018, 19:45 przez Wania, łącznie zmieniany 1 raz.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Czas na HeXe

Post autor: Tanner »

Jasne, też na nie patrzyłem, na ali są po jakieś 55zł chyba w przeliczeniu.

Fakt, 3 łopaty, zapomniałem. Kuczy tak ma :)
ODPOWIEDZ