Czas na HeXe - The End

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Wania
Posty: 180
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2018, 18:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czas na HeXe

Post autor: Wania »

Faktycznie duzo brakuje :shock: :roll: moze tutaj beda cos mieli, napisz do nich http://www.dzwignia.pl

EDIT: poszedlem polatac z lustrem, nie jestem do konca zadowolony bo siadlo mi serwo w jednej nodze i nie chcialo sie chowac a pozniej jak sie schowalo to nie chcialo sie rozlorzyc i musialem recznie je ruszyc gdy HeXa wisiala mi nad glowa :evil: ale to nie jedyny problem z serwem bo gdy uzylem zoomu to zawiesilo sie to cyfrowe i caly czas drgalo obiektywem wiec w sumie nie zdarzylem za duzo potestowac :-/
https://youtu.be/J-J-FsTLW-o


co z ta noga? mozna to naprawic czy musze reklamowac serwo? nie chce mi sie tego rozkrecac bo to w pip roboty
https://youtu.be/a6vAR3WLKyo

EDIT 2: cos mam problem z tym ustawianiem nieskonczonosci i dobraniu odpowiedniej hiperfokalnej :roll:
nocne foty nie ostre :mrgreen: 50mm f/1.8 https://youtu.be/LGRjwhLl01U
czasami (prawie caly czas ale nie zawsze), drzy ale jak na 50mm to chyba niema tragedii? nie moglem tez dobrze operowac gimbalem przez to zwalone podwozie, bo bylo wysuniete caly czas :evil:

mozecie polecic jakies sprawdzone rzepy? bo kupilem jakies pierwsze lepsze i oczywiscie sie rozwalil, z pomoca przyszled niezastapiony strap :lol:

Obrazek

Obrazek



EDIT 3: zrobilem kolejna probe w nocy i chyba jest juz lepiej https://youtu.be/KdkU9sJP-nc

dodatkowo zauwazylem, ze w tybie loiter bardzo trudno mi obnizyc lot, tj drazek mam prawie na minimum a HeXa ledwo co schodzi w dol, w lot do gory jest duzo lepiej. to chyba nie powinno tak byc? jeszcze raz zrobie autotune ale juz z pelnym osprzetem a nie z obciazeniem cukrem :lol:
no i chyba bede musial zablokowac 3 os na gimbalu poki nie naprawie tego podwozia bo gimbal nie obroci sie w 360' gdy nogi sa w dol a przy obracaniu sie HeXa w osi yaw potrafi on szalec
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Czas na HeXe

Post autor: Tanner »

Ustaw gimbal w tryb follow pan i bedzie git :) Co do schodzenia w dół - też tak raz małem, ale nie wróciło nigdy. Wrzuć pełne logi, przeanalizujemy. Wygląda spoko, na jakich parametrach aparatu filmujesz? przysłona, migawka, fps? Czasem jakąś mini-wibrację czy drgnięcie widać ale nie ma źle, 3/4 do wyciągnięcia w poststabilizacji.

Dzięki za linka, poszukam tam :)
Awatar użytkownika
Wania
Posty: 180
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2018, 18:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czas na HeXe

Post autor: Wania »

tutaj log z wczoraj wieczor https://www.dropbox.com/s/79oxprxz6n757 ... 6.BIN?dl=0
to wieczorne krecone bylo ze stalka 50mm (w przeliczeniu to chyba z 80mm bedzie) przyslona 1.8 ISO 800, full HD 1920-1080 25fps bo na tyle pozwala mi canon 600d.

w ciagu dnia mam kitowy obiektyw czyli bez szalu 18-55mm f/3.5-5.6. i chyba dam kolejne serwo do naciskania spustu migawki zeby moc ostrzyc w trakcie lotu, bo niestety 600d nie ma fallowfocus :-/ ale mozna ustawic autofocus po wcisnieciu spustu migawki do polowy, a chyba najprosciej bedzie to osiagnac serwem?
Awatar użytkownika
analogowy
Posty: 414
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czas na HeXe

Post autor: analogowy »

Wania pisze:co z ta noga? mozna to naprawic czy musze reklamowac serwo? nie chce mi sie tego rozkrecac bo to w pip roboty
Ile już waży ten Twój "klocek" ? Twoje podwozie składane jest do modeli o wadze do 2,5kg ;-)
Poszukaj takiego TL8X003 tyle, że to do rurek fi 25mm.
Awatar użytkownika
Wania
Posty: 180
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2018, 18:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czas na HeXe

Post autor: Wania »

Na wciagnietym brzuchu 7 :mrgreen: kurde jakos nie wzialem pod uwage sprawdzic do ilu kg sa te podwozia jak je zamawialem :roll:
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Czas na HeXe

Post autor: Tanner »

Tak jak mówi analogowy, u mnie jest ten TL8X003 i polecam, 25mm noga i 16mm płoza. Miałem też to co Ty (16mm/10mm) i płoza złamała mi się przy lekko awaryjnym lądowaniu w F550 ważącej niecałe 2.5kg :-D

Co do focusa - to nie lata się zawsze na manual focus na nieskończoność? Opcja z serwem spoko, gdybyś chciał jeszcze fotki robić. Do filmów myślę niepotrzebne, za daleko na ostrzenie. A na jakiej migawce, 1/50s?
Awatar użytkownika
Wania
Posty: 180
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2018, 18:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czas na HeXe

Post autor: Wania »

Do tego podwozia widze ze trzeba jeszcze jakis osobny sterownik, ze nie mozna bezposrednio do odbiornika wpiac.
Tak, przy 25 klatkach to 50.
A te rzepy, jakies polecacie czy po prostu kupic wiecej na zapas bo one maja to do siebie ze sie rwa?
Tanner, dorzucilem efekt stabilizacji i wszystkie drgania zniknely :)
https://youtu.be/XK1hwtgi3Ug
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Czas na HeXe

Post autor: Tanner »

Tak, jak kupisz komplet to masz wszystkie rurki, mechanizmy i sterownik, ja kupowałem same mechanizmy + sterownik bo rurki już miałem. Sterownik po to, że zasilasz go bezpośrednio z pakiety a tylko sterujesz PWM, obecne podwozie masz zasilane z linii serw.
Faktycznie, jest fajnie stabilnie :) No i jak długo na tych pakietach leci?
Awatar użytkownika
Wania
Posty: 180
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2018, 18:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czas na HeXe - pixhawk ZDECHL

Post autor: Wania »

To musze poszukac kompletu w takim razie.
Nie sprawdzalem jeszcze ile na tym polatam, fajnie bylo by chociaz 20min ale jakos nie sadze ze tyle da rade :roll:

EDIT:

doszly nogi, czekam jeszcze na sterownik od nich, wydaje mi sie ze udalo sie w dobrej cenie kupic, bo dalem ok 250zl za obie nowe kompletne nogi normalnie na FV :mrgreen: a u chinczyka najtaniej po 120zl sztuka z tego co patrzylem.
ogolnie robia wrazenie swoja masywnoscia szczegolnie przy tych malenstwach. jedna juz wymienilem, druga w wolnej chwili bo troche jest przy tym roboty ale na szczescie nie musze niewiadomo jak przerabiac mocowan.
Obrazek

Obrazek


dodatkowo HeXa dostala male wsparcie :-P

Obrazek



EDIT2: sadzilem ze wlasnie skonczylem wszystko robic przy HeXie, poprowadzilem ladnie wszystkie kable w otulinie od gimbala, mialem przetestowac autofocus i cos nagle zaczal dziwnie burczec buzer, po chwili zorientowalem sie ze na pixhawku nie pali sie zadna dioda. odlaczylem pakiet, wpialem jeszcze raz i dalej buczenie i brak diod, znowu pakiet aut, odpiolem kabel zasilajacy od pixhawka, sprawdzilem ok 5v na nim, tak samo na dodatkowym zrodle zasilania przez wyjscia serwa. odlaczylem wszystkie kable, wyjalem pixa, daje pod kompa i po usb tez trup. no to rozklecilem a tak to co na zdjeciu: wczesniej juz grzebane przez kogos, do tego ewidentnie popalony jeden scalak :evil: zna ktos wartosci tych elementow? mam hotaira wiec se moge to powymieniac tylko musial bym wiedziec na co :roll: czy pier*%)ic tego pixhawka (ten egzemplarz) i kupic nowego chiczyka?

Obrazek

Obrazek

EDIT3: oczywiscie ten regulator napiecia LG33 MIC5219 glownie dostepny u majfrendow :lol: zamowilem z pl cos o podobnych parametrach plus od chinczyka te lg33, watpie ze przed koncem roku dojda :/ chyba trza na jakas promo sie czaic na caly kontroler
michal319
Posty: 74
Rejestracja: wtorek 18 kwie 2017, 08:27
Lokalizacja: Wielkopolska.

Re: Czas na HeXe - pixhawk ZDECHL

Post autor: michal319 »

Znając PX twoja wersja na bank nie była "dłubana" przez kogoś - smd wlutowany od kondensatora do scalaczka to po prostu naprawa przez " małe rączki" błędu w PCB - brak masy na eepromie. Mój pierwszy PX1 też to posiadał .
Według mnie nie ma sensu próbować reanimować - skoro padł stabilizator to mógł pociągnąć za sobą inne elementy.
Przeglądaj portale aukcyjne i kup nówkę spokojniej będziesz latał :mrgreen:
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Czas na HeXe - pixhawk ZDECHL

Post autor: Tanner »

Zobacz w moim temacie pod koniec była dłuższa dyskusje na temat jakości klonów pixa, były wymienione bardziej polecane wersje. Ew mozesz sprawdzić ofertę CUAV, jakość wykonania oceniana lepiej niż oryginalne 3DR ale sam musisz zdecydować czy warto.
Awatar użytkownika
Wania
Posty: 180
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2018, 18:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czas na HeXe - pixhawk ZDECHL

Post autor: Wania »

z CUAV 2.4.6 czy dokladac do tej wersji v2?

EDIT: ten bedzie dobry? To bym go zamowil
https://pl.aliexpress.com/item/CUAV-Pix ... 61865.html

EDIT2: jak zrobic w najprostrzy sposob sledzenie trasy? Cos jak mamy w aptce dji go4?
Na androida widzialem ze jest TrackMyRC^2 tylko ze androida nie uzywalem od 6 lat i jakos nie chcial bym wracac do niego. Na iOS jest apka QGroundControl tylko zeby ja sie laczyc z pixhakiem trzeba to robic przez wifi https://docs.px4.io/en/telemetry/esp826 ... odule.html czy takie rozwiazanie nie bedzie zaklocac pracy aparatury? Macie jakies sprawdzone pomysly jak to rozwiazac? Zmienic link RC?
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Czas na HeXe - pixhawk ZDECHL

Post autor: Tanner »

Połączenie pixa z ground station można zrobić na wiele sposobów, wifi, bluetooth lub telemetria na 433 mhz - i to jest to czego potrzebujesz. Uważaj tylko na moc, bo ja przy modułach 500mW miałem problem, GPS oraz IMU gimbala wariowało. Podobno przy 100mW + jakiś ekran jest juz OK, można zamontować dedykowane do częstotliwości anteny, bo te z zestawu to zwykłe baciki.
Awatar użytkownika
Wania
Posty: 180
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2018, 18:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czas na HeXe - pixhawk ZDECHL

Post autor: Wania »

Tanner, tak jak piszesz, jest pelno sposobow ale juz gorzej jak chcemy zeby ground station byl na ipadzie/iphonie (iOS), wtedy ogranicza sie to do polaczenia przez wifi albo po telemetri 433 z bluetufem na jakims BLE mini, o czym dopiero zaczalem czytac i nie do konca ogarniam. Dlatego zastanawiam sie jak bylo by najlatwiej to rozwiazac i najlepiej dla calego projektu, zmiana linku na R9M? Czy jak latam kolo nogi to lepiej zostac na 2.4 i pomeczyc sie z ta telemetria z BLE?
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Czas na HeXe - pixhawk ZDECHL

Post autor: Tanner »

kupujesz telemetrię na 433 w której masz jeden moduł wpinany do pixawka a drugi kablem OTG prosto do telefonu, odpalasz QGroundControl i jako metoda połączenia wybierasz USB.
Obrazek
Miałem tak u siebie, super sprawa, ale nigdy nie poleciałem przez zakłócenia, a nie miałem już potem czasu na testy z mniejszą mocą.

Chyba że mówisz, że połączenie USB nie działa w QGroundControl na iOs? na iphonach się nie bawiłem, ale to było dziwne...
ODPOWIEDZ