Kopter dalekiego zasięgu

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 26
Rejestracja: wtorek 26 sty 2016, 17:20
Lokalizacja: Oświęcim

Kopter dalekiego zasięgu

Post autor: Naturalbornuser »

Witam Forumowiczów.
Loty kopterami praktykuję już od dłuższego czasu, postanowiłem zmierzyć się jednak z tematem lotów fpv kopterem na większe odległości niż dotychczas. Użyłem w tym celu aktualnie posiadaną hexę F550 na stockowych silnikach 960kv - wiem, nie jest to ani długolot ani demon prędkości, wydajność napędu na tak małych śmigłach też pozostawia wiele do życzenia jeśli rozpatrywać ją pod kątem długiego latania ale nie traktuję jej też jako ostatecznej platformy do dalekich lotów - wręcz przeciwnie - raczej jako start w temacie i możliwość przyjrzenia się bliżej zagadnieniom, które będzie trzeba poruszyć a mianowicie długi czas lotu, daleki zasięg linku rc i zasięg linku video.

Setup, który wykorzystałem na początek testów odległościowych był następujący:

Kopter: Hexa F550 silniki dji 960kv, śmigła 9450, lipo 2x5000 4s waga do lotu około 2500g
Link RC: 2.4GHz, aparatura Graupner mx16
Link video: 5.8GHz, nadajnik 400mw, anteny koniczyny produkcji jednego z forumowiczów.


Obrazek

Obrazek

i efekt pierwszych testów:


Obrazek

video: https://www.youtube.com/watch?v=P-E9cY-mPko&t=309s


Osd pokazało 3500m a test wykazał, że można na tym zestawie dalej. Przy okazji był i jest to mój najdalszy lot z video na 5.8 na koniczynach. Link RC daje jeszcze radę, czas lotu na akumulatorach daje jeszcze spory zapas. Do kolejnych lotów usprawniłem odbiór video: zmiana z koniczyny na helikala. Poza tym link RC cały czas ten sam Graupner mx16 2.4GHz i 10000mAh 4s.

A kolejne loty zakończyły się znaczną poprawą wyniku z lotu wcześniejszego:


Obrazek

video: https://www.youtube.com/watch?v=T0_dz-Nn-xA&t=934s


Zawróciłem przy nieco ponad 5500m a lot zakończył się udanym powrotem do bazy.
Czas pracy na baterii pozostawiał jeszcze pewien realny zapas (plus dodatkowy mały zapas na ewentualne niespodzianki jak zmiana kierunku wiatru lub jego nasilenia) a link video dawał jeszcze rade całkiem dobrze. Kolejne usprawnienia dotknęły linku RC.
Zmiana aparatury, która miała być z założenia rozwojowa (gniazdo na moduły zewnętrzne) - padło na Taranisa QX7 plus odbiornik dalekiego zasięgu L9R. Nadal 2.4GHz, postanowiłem przetestować możliwości zasięgu tego odbiornika na własnym sprzęcie i w ogóle tym samym możliwości zasięgu na tej częstotliwości a na systemy 433 pewnie niedługo przyjdzie czas.

Efekt przedstawił się następująco:


Obrazek

video: https://www.youtube.com/watch?v=4lFIYe3edmg&t=324s


7000m, udany powrót do bazy i jeszcze trochę "prądu" w akumulatorach, teoretycznie można więc jeszcze dalej na tym setupie jednak nie tędy droga i uznałem, że potrzebna jest nowa platforma, która zapewni dłuższy czas lotu, a która jest już na początkowym etapie budowy :-) Tak więc na pewno niedługo relacja z budowy lub pierwszych testów w powietrzu. Jeśli są podobne tematy na forum dotyczące dalekich lotów kopterami lub budowy "dalekolotów" będę wdzięczny za zalinkowanie, chętnie się z nimi zapoznam i chętnie się dowiem jak daleko latają inni.
Awatar użytkownika
geo
Posty: 44
Rejestracja: środa 14 mar 2012, 17:44
Lokalizacja: Tczew

Re: Kopter dalekiego zasięgu

Post autor: geo »

Jaki czas lotu osiągasz na tej konfiguracji?
Sam mam podobną platformę.
Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 26
Rejestracja: wtorek 26 sty 2016, 17:20
Lokalizacja: Oświęcim

Re: Kopter dalekiego zasięgu

Post autor: Naturalbornuser »

Przy 2x5000 4s bo zwykle tak latałem dało się osiągnąć 21-22 minuty ciągłego lotu. 1x5000 4s dawało około 13-14 minut, zaznaczę, że moje lipo są to dość ciężkie hardcase, można iść np w zielone multistary 10c i obciąć w ten sposób trochę masy poprawiając czas lotu. Czytałem kiedyś na innym forum o 30 minutach lotu na F550, jak znajdę to zalinkuję ale z tego co pamiętam było to na granicy nośności modelu przy lipo około 16Ah.
ODPOWIEDZ