Moja walka z wiatrakami.

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Marcin_bo
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 28 sty 2018, 19:37
Lokalizacja: polska

Moja walka z wiatrakami.

Post autor: Marcin_bo »

Witam,
Poprzez kupno nabyłem platformę X8 - starej konstrukcji ale wydaje mi się, że na dobrych podzespołach. Zależało mi głównie by się zmieścić w określonej kwocie, by quad miał GPS i dzięki niemu mógł bezpiecznie wrócić w razie W, aby można było podczepić GoPro lub klona i żeby miał zasięg minimum 1000m. Trochę przeglądałem OLX, napaliłem się na zestaw, który sprzedający w końcu wycofał bo stwierdził, że za dużo włożył i woli żeby się kurzył... Znowu jakiś czas nic ciekawego wg mnie nie było, a jak było to bez aparatury lub innych potrzebnych do lotu rzeczy, a z moją wiedzą i doświadczeniem(a raczej ich brakiem) wolałem by wszystko było w komplecie. I tak trafiłem na to co mam i co chcę przebudować po swojemu ale z Waszą pomocą. Co wiedziałem kupując? Że T-motory są lepsze od Tarotów, że kontroler dji wookong M jest drogi (więc chyba i dobry) to mi starczyło żeby się napalić i kupić.
Dlaczego chcę zmienić ramę? No cóż, myślałem, że jest to mniejsze gabarytowo. A rama 80 cm między osiami silników trochę miejsca zajmuje, zwłaszcza że nie jest składana. Całość jest (a raczej była) ciężka - coś koło 4,5kg z dwoma pakietami 4s 5Ah z gimbalem ale bez aparatu.
Miałem problemy to wystartować. Czemu, nie wiem ale przy próbie oderwania od ziemi wyraźnie przechylał się w jedna stronę. Podwozie wysokie i wąskie i trach 2 śmigła poszły... Może dlatego, że gaz dodawałem bardzo delikatnie i poduszka powietrzna się robiła(na ustawieniu trybu GPS gaz zaczynał reagować dopiero od połowy)? Druga próba, przełączyłem na Manual, a tu gaz reagował od razu (co mnie zmyliło) wzniósł się na około metr i koziołek na plecki... kolejne 1 śmigło. Była to druga próba i ostatnia.
Pierwsze co mnie zdziwiło gdy go składałem, że dolne śmigła były wcześniej zamocowane odwrotnie(do góry nogami). Wywnioskowałem to bo dolne są na szybkozłączkach i przykręcając je były po prostu odwrotnie. Górne bezpośrednio do silnika. Więc dolne też odkręciłem od łączek i poodwracałem jak być powinny(To raczej nie powinno wpływać na problemy ze startem... chyba że się mylę).
Druga sprawa to antena GPS i strzałka na niej. Do wysyłki sprzedający odkręcił maszt, ale nie zaznaczył jak być powinien. Gdy składałem skierowałem maszt w stroną diody bo myślałem że tam jest przód - nie wiem czemu nie zasugerowałem się gimbalem. Wyszło że antena była skierowana w tył i strzałka na niej była odwrotnie do tej na IMU (a do tego doszedłem dopiero rozkładając całość. Nie zdziwię się że to było przyczyną problemów. Ale jak to mówią "mleko się rozlało", dron jest już w częściach.

A teraz do rzeczy. Mam z rozbiórki:
8 silników T-motor 3510-13 KV700, a do nich wiadro śmigieł 1355 i pół wiadra śmigieł 15"
8 ESC też T-motor ale nie wiem jakie dokładnie, raczej dedykowane pod te silniki. Na termo-kurczu nic nie było, a na płytce tylko T-motor
Wookonga M, czy jak wolicie wietkonga
2.4G data link LK24-bt podpięte pod wietkonga przez CAN. To chyba do lotów autonomicznych odbiornik. Tak wywnioskowałem z opisu na aero.pl. I tu jedna z anten jest przytarta i bez końcówki... Już czytałem gdzieś że można nową przylutować, ale na razie tego elementu nie będę potrzebował
Odbiornik Opel LRS_RX i tu na antenę ktoś ładnie termokurcza nałożył by nie bylo tego co w Data Link
Jakiś nie opisany nadajnik video 32chanel
Składane podwozie dość ciężkie
"Bimbal" wg sprzedającego pod NEX5 ale mój panasonic dc fz się nie mieści (z pół cm za szeroki) wygląda na jakiegoś składaka, i ma plombę z dronavisty na puszce sterującej (nie wiem jak to się nazywa)
4 pakiety 4s 5Ah. W tym x8 były spinane równolegle co dawało jakby 10Ah o ile się nie mylę. Ich stan jest mi nieznany, ale jak przyszła ładowarka to od razu je zbalansowałem i do stroage.
Jutro wrzucę zdjęcia tego co mam do dyspozycji.

Na tych podzespołach chciałbym zbudować hexę lub po prostu quada. Zależy mi głównie by długo latało, mogło taszczyć ze sobą gimbala od GoPro i kamerkę lub jakiegoś jej klona. No i halogenik LED tak na wieczorne i nocne latanie.
Czy te silniki i śmigła jakie posiadam nadają się na budowę długolota (20-30minut) i czy lepiej hexa czy quad się sprawuje ? Za ramą ZD500 przemawia składanie ramion jak parasol - dzięki za podpowiedź kuczy- jednak mi z wyglądu bardziej podoba się hexa.
O czym powinienem jeszcze pomyśleć poza zakupem ramy? Poza gimbalem bo ten to krowa i wiem, że wystarczy mały pod GP.
Z.W15
Posty: 253
Rejestracja: wtorek 02 lut 2016, 18:54
Lokalizacja: montreal.kan

Re: Moja walka z wiatrakami.

Post autor: Z.W15 »

[quote="Marcin_bo"]Witam,
Poprzez kupno nabyłem platformę X8 -
Pierwsze co mnie zdziwiło gdy go składałem, że dolne śmigła były wcześniej zamocowane odwrotnie(do góry nogami). Wywnioskowałem to bo dolne są na szybkozłączkach i przykręcając je były po prostu odwrotnie. Górne bezpośrednio do silnika. Więc dolne też odkręciłem od łączek i poodwracałem jak być powinny(To raczej nie powinno wpływać na problemy ze startem... chyba że się mylę).


Odwrotnie bo to szmigla pchajace, jezeli zmieniles to nie dziwota ze masz problemy ze startem :-)
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Moja walka z wiatrakami.

Post autor: maxiiii »

Obojętnie jakie to śmigła napisy powinny być u góry.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Moja walka z wiatrakami.

Post autor: Tanner »

trochę tak jak Z.W15 pisze, obróciłeś - to dobrze, ale czy wtedy tez zmieniłeś miejscami tak aby kierunek był dobry?

http://www.addictiverc.com/store/html/i ... V700_5.jpg
Smigła 15" są na 3S, Ty masz 4s więc używaj 13".
Hexa na 13" to 70cm - więc nie dużo mniej niż masz teraz ;) Quad to 50cm.
Rama którą kupiłes - 80 cm - na 13" to faktycznie overkill, ja mam taką ale na 18" smigłach a i 20" przymierzałem.

Skoro silniki dają Ci ok 1,4kg ciągu, robiąc hexę powinieneś się zmieścić do ok 3,5kg ze wszystkim - dasz radę? Quad - 2,5kg. Generalnie, po prostu poniżej połowy max dostępnego ciągu.

Poka foty tego co masz ;) Gimbal z aparatem ile, ok 1100g? Oba pakiety 1000g? 6 silników 600g to juz razem 2700g, zostaje 800g na ramę, kontroler, okablownie, ESC. Powinno być ok, ale tak na styk. Po prostu gibmal z aparatem waży 3-4 razy więcej niż gimbal z gopro, to jest bardzo duży przeskok. No i niestety na 20-30 minut bym się nie nastawiał, chyba, że bez aparatu i gimbala :)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Moja walka z wiatrakami.

Post autor: Verid »

Tanner pisze:Generalnie, po prostu poniżej połowy max dostępnego ciągu.
Poniżej 1/3. Masa z zakresu 1/3 - 1/2 sumarycznego maksymalnego ciągu jest strasznie krowiasta w locie.
Ten wredny...
Marcin_bo
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 28 sty 2018, 19:37
Lokalizacja: polska

Re: Moja walka z wiatrakami.

Post autor: Marcin_bo »

Nie wiedziałem że będzie aż takie zainteresowanie. Dodaję więc zdjęcia tego co jest (dawno nie korzystałem z hostingów więc nie wiem czy będzie działać - jakby nie działało wieczorem coś podziałam gdyż za chwilkę wychodzę do lekarza)
Obrazek silnik i ECSObrazekESCObrazek silnik i ESC od dołu
Obrazek tak było zamontowane śmigło na dolnym silniku (CW). Tu są śmigła 1555 z plastiku, ale ja będę wolał chyba carbony bo ich mam sporo i 13".
Tanner dzięki za podpowiedź jakie śmigła na jakie zasilanie. Myślałem że ma być na odwrót V to da radę kręcić więcej cali - jak widać się myliłem.
Napisałeś też, że 13" przy hexie to 70cm ATA(nie wiem czy w modelarstwie ten skrót też używany ale w łucznictwie bloczkowym ATA to odległość od osi do osi - axa to axa), a dostępne ramy tarota to 680 i 690mm. Podejrzewam że zaokrągliłeś w górę, ale wolę mieć pewność czy taka 680 przypasuje, czy też trzeba będzie kupić parę rurek karbonowych i nieco powiększyć.
Obrazek Ja je zamontowałem tak. Nadal CW ale jak być powinno. Przy okazji co to za szybkozłączki? Pytam bo chciałbym dokupić 4 sztuki z gwintem CCW dla smigieł CW (te co mam mają prawy gwint a ja potrzebuję lewy). Przy hexie wolałbym mieć na szybkozłączkach żeby do transportu/przechowywania było łatwiej.
Obrazek wietkong. Na zdjęciu tego nie widać ale jedna z anten nie ma tej końcówki. Nie wiem jeszcze jak to się nazywa ale rdzeń kończy się razem z oplotem tego 'koncentryka'.
Obrazek Obrazek Odbiornik z nadajnikiem i zbliżenie odbiornika.
Obrazek Podwozie.Obrazek Tako to rama była. Płyty z czegoś a'la bakielit :P a ramiona 'amelinium'.
Gimbala nie będę robił zdjęć - chyba że chcecie zobaczyć to zrobię potem- z racji że będę chciał GP. Bardziej mi zależy na zasięgu, a raczej czasie niż jakości. GP zrobi wystarczające filmy i zdjęcia jak dla mnie. A gdy będę chciał coś lepszej jakości to może kiedyś ale wtedy to i 5 minut starczy lotu. Będzie to bardziej przy nodze.

A jednak hosting działa tylko strasznie na jakości traci.
Z przeglądania forum już wiem że lepiej edytować niż odpowiadać na swój post :P ale gdyby jakieś uwagi były to proszę mówić za miast od razu karać :P
Ostatnio zmieniony poniedziałek 05 mar 2018, 15:06 przez Marcin_bo, łącznie zmieniany 1 raz.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Moja walka z wiatrakami.

Post autor: Tanner »

Marcin_bo, to zwykłe quick releasy - tzn jeden element przykręcony do silnika, drugi do śmigła i już. Występują w obu kierunkach, ale nie wiem z jakiej firmy są te konkretne. Ja ostatnio kupowałem tarota po ok. $2 za sztukę.

Tarot 680 - na styk, w hexie liczysz 2x 13" x 2,54 = 66,04 cm między silnikami żeby śmigła były na zero. Przy 680 mm masz 0,38" między śmigłami.

Zasięg - link FrSky daje bez problemu 1-2km, video też zrobisz 1km+ na antenach koniczynkach.

EDIT - https://www.foxtechfpv.com/propeller-qu ... -1303.html znalazłem :-)
Marcin_bo
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 28 sty 2018, 19:37
Lokalizacja: polska

Re: Moja walka z wiatrakami.

Post autor: Marcin_bo »

Tanner pisze: Ja ostatnio kupowałem tarota po ok. $2 za sztukę.

Tarot 680 - na styk, w hexie liczysz 2x 13" x 2,54 = 66,04 cm między silnikami żeby śmigła były na zero. Przy 680 mm masz 0,38" między śmigłami.

EDIT - https://www.foxtechfpv.com/propeller-qu ... -1303.html znalazłem :-)
No ładnie, znowu ceny w $ i €, wymiary w calach, dobrze, że jeszcze odległości nie podawane w stopach a waga w uncjach i funtach.
Na szczęście się już przyzwyczaiłem do tych jednostek w sporcie jaki uprawiam :) Ale zakupy tylko za wielką wodą bo małe chińskie rączki w produkcji sprzętu łuczniczego nie mają wprawy jeszcze.
Tanner dzięki za linka do łączek (szkoda że nie ma w polskiej dystrybucji takich tylko taroty) i jak dobrać śmigła do ramy albo ramę do śmigieł w hexie.

A więc czas szukać ramy, na początek mogłaby być używka...
Czy coś jeszcze powinienem dokupić poza ramą i gimbalem?

Edytowany: 05.03.18
Przez ten czas trochę się działo. Nie za wiele ale zawsze do przodu.
Zakupiłem ramę hexy 680... niby pod 13" łopatki za mała więc z abc rc zamówiłem 2 rurki (niestety 3k nie było) metrowe. pociąłem na 3 części tak by po montażu była na każdym ramieniu ta sama odległość osi silnika od środka ramy... wyszło ATA 80 i nawet 15" łopatki wejdą z luzem około cala pomiędzy :) Tak może na przyszłość.....
Jak już zamawiałem to i kabelki 14AWG pod ESC żeby na miarę zrobić i te do "serw" też.
No i lutowanie (ostatni raz lutowałem hohoho dawno temu może w podstawówce walkmana naprawiając) pierwszy lut mi się nie podobał:
Obrazek
Ale chwila przypomnienia co i jak, jeszcze troszkę przycięte przewody tak na 2mm z izolacji by wystawały nie więcej i już wzrokowo mogło być:
Obrazek i już w termokurczu:Obrazek
A tak już na płytce dystrybucyjnej tak na miarę ;) , te sterujące też troszkę przerobie pod wymiar gdy się zdecyduje gdzie umieszczę MC, ale o tym dalej.
Obrazek
Znalazłem też to czego potrzebowałem - tabelkę opisującą silniki jakie mam (wyszło że po 730g na 50% ciągu co daje 4.380g całości przy 50%, a przy 100% niby 1800g na silnik...)
Obrazek
I tu moje pytanie: Mam śmigła 13x5,5 a w tabelce pod 4s są 13x4,4. Jak będzie wyglądał ciąg i temperatura?
Na chłopski rozum powinien być większy ciąg ale i będą się bardziej grzać. Tylko czy nie za bardzo?

A teraz najgorsza zagwozdka dla mnie. Jak u licha upchać wookonga na tak małej płycie? Rama wcześniejsza nie była składana o między płytami było miejsce na PMU, iOSD, Data link, Maincontroller i IMU. O ile IMU zamocowałem na środku nad płytą dystrybucyjną, o tyle na resztę nie mam pomysłu... i te kable pomiedzy tymi urządzeniami jakieś takie długie... Nie wiem czy można przerobić je na miarę...
Marcin_bo
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 28 sty 2018, 19:37
Lokalizacja: polska

Re: Moja walka z wiatrakami.

Post autor: Marcin_bo »

Dalsza część walki....
Wietkong poza IMU nadal nie znalazł miejsca, ale już jest plan na to.
Bardziej teraz myślę jakby zrobić coś dziwnego... Z demontażu z X8 mam duże składane podwozie i gimbal pod NEX5. Myślę czy to dobry pomysł zrobić dwie opcje: lekki gimbal pod GoPro wraz z lekkim podwoziem niekoniecznie składanym połączone razem z możliwością szybkiego montażu i także połączone duże podwozie wraz z gimbalem pod nexa także na tym samym systemie montażowym. A po co? Ano jakbym chciał sprzedać ten gimbal i podwozie to niewiele za to dostane, a tak czasem bym wykorzystał do lepszych zdjęć i tu mi nie zależy na długim czasie lotu więc to, że ciężkie nie ma tak wielkiego znaczenia, a hexa da radę podnieść to bo silniki i śmigła pochodzą z X8 która to targała w powietrze (chyba dobrze myślę, że przy tym samym napędzie hexa mało odbiega ciągiem od X8 gdzie są napędy współosiowe czy jakoś tak???Tu prosiłbym o korektę mojego myślenia jeśli się bardzo mylę)
A gimbal pod gopro i tak muszę kupić - jakiś lekki bo po to buduję hexę by długo i daleko latała robiąc filmy i/lub zdjęcia "dziczy"

Chyba, a raczej na pewno będę musiał kupić rurki 3k 16/14 bo te zwykłe już teraz na ziemi wykazują tendencję do wzdłużnych pęknięć podczas zapinania w te klipsy... słychać lekkie trzeszczenie przy składaniu i rozkładaniu ramion gdy przechodzą przez klips....
Tyle na dziś....

edit: uppps.... osobny post, sam chyba nie mogę scalić z poprzednim ..... Sorki
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Moja walka z wiatrakami.

Post autor: kuczy »

Mozesz skopiować to, co napisałeś, wejść do edycji poprzedniego posta - tam to wkleić, a następnie usunąć ostatni niepotrzebny już post... ale ok.

Po pierwsze - śmigła carbonowe mogę być mniej wydajne niż plastikowe. Fajnie wyglądają, szacun na dzielni - bo carbon :D - ale raczej nie muszą Ci wcale pomagać w locie (takie moje doświadczenia - warto mieć to na uwadze)
Zastanawiam się czy w ogóle przeliczyłeś swoją konstrukcję (polecam http://www.ecalc.ch ) ? czasami pomaga podjąć decyzję własnie o tym czy łączyć baterie czy nie, ile to będzie latało itp.

Mi pi razy oko z mojego prymitywnego sposobu liczenia ;) - wychodzi czas lotu ok 16 min z GoPro i ok 10 min z większym aparatem (przyjmuję, że baterię 5000mAh wysysasz do 80% - nie zawsze każda bateria wyda z siebie 100%, poza tym z czasem parametry się pogarszają - nie ma co zakładać super optymistycznie )
Marcin_bo
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 28 sty 2018, 19:37
Lokalizacja: polska

Re: Moja walka z wiatrakami.

Post autor: Marcin_bo »

O takim prostym sposobie nie pomyślałem - szukałem opcji scalenia. Zapamiętam na przyszłość.
kuczy pisze:Zastanawiam się czy w ogóle przeliczyłeś swoją konstrukcję (polecam http://www.ecalc.ch ) ? czasami pomaga podjąć decyzję własnie o tym czy łączyć baterie czy nie, ile to będzie latało itp.
O dzięki, fajna sprawa tylko do końca rozgryźć nie mogę.
Na początku jest waga modelu i do wyboru z silnikami. Przy wybraniu tej opcji chyba kalkulator wlicza masę silników, esc i baterii także?
Po drugie nie wszystko można edytować/wybrać ale to chyba kwestia wersji płatnej. Warto wydać te kilka $
Przy doborze pakietu pojemność ok, ilość cel też ale literka "R" chyba oznacza ilość pakietów? Następnie waga której edytować nie można ale już doszedłem, że chyba podana jest waga 1 celi? Tutaj to raczej rozgryzłem bo tak by wychodziło jak się domyślam...
ESC i tu się zastanawiam jakie posiadam... ale po wielkości, przyrównując do RCWinner 30A są 2 razy większe... więc 40A przyjąłem.
A gdzie wybrać wagę dodatków, typu aparat/kamera? W 'wierszu' ESC, przy akcesoriach? Czy poszukać dobrej wagi i zważyć całość i na początku w 'wierszu' podstawowe?
kuczy pisze:Mi pi razy oko z mojego prymitywnego sposobu liczenia ;) - wychodzi czas lotu ok 16 min z GoPro i ok 10 min z większym aparatem (przyjmuję, że baterię 5000mAh wysysasz do 80% - nie zawsze każda bateria wyda z siebie 100%, poza tym z czasem parametry się pogarszają - nie ma co zakładać super optymistycznie )
Pi razy oko ale tą konfigurację jaką ja mam?
Jak bym nie robił to wychodzi, że pakiet nie da rady przy maksymalnym obciążeniu silników... za mało "C" u mnie to 20/30 więc 2 pakiety na pokładzie wymagane...

I tak będę musiał zważyć całość. W 1/2 maksymalnego ciągu się na pewno zmieszczę nawet z dwoma pakietami i cięższym aparatem, ale czasu nie policzę...
Co do śmigieł to chyba najlepsze pod te silniki... trochę mniej żarłoczne byłyby z niższym profilem/skokiem ale to kosztem ciągu...
Fajna sprawa ten kalkulator. Jeszcze raz dzięki kuczy
ODPOWIEDZ