Parrot Bebop problem z kamerą

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

DarekWr
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 17 lip 2017, 15:06
Lokalizacja: dolnośląskie

Parrot Bebop problem z kamerą

Post autor: DarekWr »

Mam pomysł na naprawę prysowanego szkiełka kamery ale nie wiem, czy rozsądny.(?)
Może ktoś już taki temat na swojej kamerze przerabiał i podzieli się spostrzeżeniami.
Mój Bebop po upadku ma dość znacznie porysowany obiektyw kamery- mój pomysł jest taki : odciąć część obiektywu w miejscu klejenia wyciąć uszkodzone szkiełko obiektywu i wstawić w jego miejsce nowe szkiełko od małego okrągłego zegarka damskiego ( zakupionego od znajomego zegarmistrza).
Sprawa nr 2- sam pomysł wydaje się być do wykonania, nasuwa się tylko pytanie o zawartość przestrzeni otaczającej kamerkę wewnątrz obudowy. Czy jest tam w jakimś stopniu próżnia, czy jakiś gaz, aby optyka nie zaparowała...itp. Biorąc pod uwagę cenę nowej kamery - wyjście uważam za rozsądne - tym bardziej , że kamera poza uszkodzeniami obiektywu jest sprawna.
noman1
Posty: 94
Rejestracja: piątek 23 cze 2017, 10:19
Lokalizacja: Wrocek

Re: Parrot Bebop problem z kamerą

Post autor: noman1 »

Nie ma pod szkłem próżni, jest oring gumowy pod soczewką.
Na YT masz kilka filmów, co wstawić zamiast soczewki zew. (bo w środku sa jeszcze dwie): soczewkę od judasza (wizjera do drzwi) lub soczewkę od szkła do telefonu.
Soczewka musi być typu "rybie oko"
Przykłady, bo soczewka musi być 18mm średnicy lub większa. W/w soczewki są plastikowe więc można je doszlifować.
Obrazek
Obrazek

Nie radzę rozłączać dwóch części kamery w miejscu klejenia. Lepiej zdjąć delikatnie pierścień metalowy, który zabezpiecza soczewkę. Ten pierścień siedzi na wcisk, mocna "żabka" i ruszając na boki, zdejmujemy pierścień.

Mnie się nie udało jeszcze wymienić soczewki :-? nie ma ostrości po zamontowaniu soczewki 18mm od judasza......... jak przykładam oryginalną to także juz nie ma ostrości :shock:, prawdopodobnie dlatego że soczewka zew (którą wymieniamy) musi być blisko drugiej soczewki, czyli oring który jest między nimi powienien być ściśnięty.
DarekWr
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 17 lip 2017, 15:06
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Parrot Bebop problem z kamerą

Post autor: DarekWr »

Rybie oko to tylko kształt regularny...jakby fragment szklanej sfery. Szkiełko musi być ...podejrzewam... geometrycznie regularne aby nie przekłamywało obrazu po obrzeżach.
DarekWr
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 17 lip 2017, 15:06
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Parrot Bebop problem z kamerą

Post autor: DarekWr »

Myślę jeszcze, że ta zewnętrzna część jest tylko ochroną optyki właściwej a nie jej nieruchomą częścią. W takim przypadku wymiana byłaby niemożliwa.
Ostatnio zmieniony środa 19 lip 2017, 16:53 przez DarekWr, łącznie zmieniany 1 raz.
noman1
Posty: 94
Rejestracja: piątek 23 cze 2017, 10:19
Lokalizacja: Wrocek

Re: Parrot Bebop problem z kamerą

Post autor: noman1 »

Bez "rybiego oka" obraz jest już w ogóle rozmazany.
DarekWr
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 17 lip 2017, 15:06
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Parrot Bebop problem z kamerą

Post autor: DarekWr »

Moment. Czyli cała optyka musiałaby być wymieniona aż do matrycy czy jak?
dragonfly24
Posty: 204
Rejestracja: środa 02 mar 2016, 13:40

Re: Parrot Bebop problem z kamerą

Post autor: dragonfly24 »

Raczej nie da sie dokupić tylko całej optyki bez matrycy. Koszt kamery to niestety 300-600zł. Na YT sa przypadki, że udało się z soczewką 180 stopni od judasza. Mniej niż 180 da zniekształcenia.
Obecne drony: Spark Fly More Combo, Mavic Air Fly More Combo, BAT-100, Parror AR. Drone 2.0, Rayline R8, Syma X5HC, Parrot Airborne Cargo Mars
Byłe drony: Cheerson CX-20, Bebop 1, Bebop 2 + Skycontroller 1, Skycontroller 2, 250-ka DIY, Eachine XQ90
noman1
Posty: 94
Rejestracja: piątek 23 cze 2017, 10:19
Lokalizacja: Wrocek

Re: Parrot Bebop problem z kamerą

Post autor: noman1 »

A na przyszłość polecam:
Obrazek
noman1
Posty: 94
Rejestracja: piątek 23 cze 2017, 10:19
Lokalizacja: Wrocek

Re: Parrot Bebop problem z kamerą

Post autor: noman1 »

DarekWr pisze:Moment. Czyli cała optyka musiałaby być wymieniona aż do matrycy czy jak?
Nie, wystarczy wymienic rybie oko, ale chyba nie może być byle jakie, musi być, jak przypuszczam o odpowiedniej ogniskowej. Przypuszczam także, że wobec powyższego, musi być zachowana odpowiednia odległość miedzy rybim okiem a następną soczewka... pooglądaj YT
sebaznieba
Posty: 1
Rejestracja: sobota 25 maja 2019, 17:57

Re: Parrot Bebop problem z kamerą

Post autor: sebaznieba »

witam mam podobny problem zarysowana soczewka , zacząłem od polerowania , niewielkie rysy zeszły ale pozostały te głębokie i obawiam się że nie obejdzie się bez wymiany soczewki a może i całej kamerki . kolejny etap to próba z wymianą soczewki z judasza jak pisaliście . z tego co widziałem to jest regulacja po wymianie soczewki obracając optyką która jest na gwincie . zobaczymy. jeżeli ktoś już to robił to proszę o informację.
ODPOWIEDZ