Pierwszy składak quad 500 elementy - prośba o opinie

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Pierwszy składak quad 500 elementy - prośba o opinie

Post autor: Tanner »

Na racera za duży ale kolega po prostu robi quada w tym rozmiarze i między bramkami latać jeszcze nie będzie. Moja pierwsza 250tka tez miała 2200mah pakiet, na pierwsze loty to i lepiej żeby kopter był spokojniejszy a i dłużej latał. Pośmigasz trochę i zdecydujesz co lubisz i w co dalej idziesz, czy np. w 450-tkę z GPSem, większym pakietem i gopro, czy wywalasz gps, dajesz lżejszy pakiet i szalejesz między drzewami.
surfek
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek 10 lip 2017, 10:45
Lokalizacja: Wawa

Re: Pierwszy składak quad 500 elementy - prośba o opinie

Post autor: surfek »

Tanner pisze:Na racera za duży ale kolega po prostu robi quada w tym rozmiarze i między bramkami latać jeszcze nie będzie. Moja pierwsza 250tka tez miała 2200mah pakiet, na pierwsze loty to i lepiej żeby kopter był spokojniejszy a i dłużej latał. Pośmigasz trochę i zdecydujesz co lubisz i w co dalej idziesz, czy np. w 450-tkę z GPSem, większym pakietem i gopro, czy wywalasz gps, dajesz lżejszy pakiet i szalejesz między drzewami.
tak, to nie ma być racer, ale coś na czym nauczę się latać :)

Co możecie polecić do FPV?
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2350
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Pierwszy składak quad 500 elementy - prośba o opinie

Post autor: maxiiii »

Może jakiś kopter?
surfek
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek 10 lip 2017, 10:45
Lokalizacja: Wawa

Re: Pierwszy składak quad 500 elementy - prośba o opinie

Post autor: surfek »

maxiiii pisze:Może jakiś kopter?
Hihi - dobre:)

Doprecyzuje pytanie (było wyżej w poprzednim poscie): jaka kamerkę i nadajnik fpv oraz osd polecacie ?
Rawen 75
Posty: 92
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 20:50

Re: Pierwszy składak quad 500 elementy - prośba o opinie

Post autor: Rawen 75 »

Kolego do Emaxów na 4S to lepiej zalecane śmigła 10x3,8", jak dasz większe na tym prądzie pójdzie magiczny dym. Na 3S owszem wejdą 11". Mój ATG ma te silniki i taką kombinację stosuję. Co prawda regiel to 4x25A Emaxowski, i daje radę. Przy maks wadze 2100g do lotu z 4S 5500mAh czas zabawy to jakieś 14-16 minut do załączenia buzzera.
Zawsze są lepsi, mądrzejsi mistrzowie od rozdawania złotych łopat, którzy tylko krytykują i mało wnoszą do tego co robisz. Ot taka nasza cecha narodowa.
Awatar użytkownika
Wojtek03
Posty: 24
Rejestracja: środa 19 lip 2017, 08:17
Lokalizacja: Krasnystaw

Re: Pierwszy składak quad 500 elementy - prośba o opinie

Post autor: Wojtek03 »

Regulatory widzę masz ale warto pomysleć też nadTATTU 30A sam je mam i gorąco polecam

Pakiet też mniejszy osobiście latam na 1550 i to już dla mnie biorąc pod uwagę masę max.
Co do FPV kamerki RunCam albo Foxeer jeżeli szukasz typowego FPV to tutaj jest mega wybór:
https://www.gimmik.net/Kamery,k,23,31,914.html
Warto pomyśleć nad czymś w stylu np. foxeer legend 2 bo masz i kamerę 4k sportową ale również możesz sobie podłączyć pod nadajnik FPV
Co do nadajnika FPV to jeżeli latasz sam i nigdy z nikim i nikt w pobliżu to można brać 600mW wtedy masz megazasięg (przy użyciu odpowiednich anten) Jeżeli latasz ze znajomymi to albo 25mW albo ewentualnie 200mW.
Co do podglądu to w zależności tego co wolisz albo monitor z odbiornikiem np Bosca, Eachine
Albo goggle w przypadku totalnego budżetu to np. Eachine bądź coś co mam od około miesiąca i latam na nich na recerach i na prawdę dają radę możesz nagrywać, wybierać rozdzielczość, transmisja AUDIO, wbudowany wentylatorek więc nie ma możliwości zaparowania soczewek (zapomniał bym rozstaw soczewek też możesz zmieniać) https://www.gimmik.net/Aomway_FPV_Goggl ... 20576.html
I masz goggle na świetnym poziomie śmiem twierdzić że śmiało mogą konkurować ze znanymi Fatsharkami i posłużą ci długo i na prawdę bardzo dobrze.
Walkera, Syma ,Nine Eagle, Tarot, MJX, DJI, Zerotech, AEE
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Pierwszy składak quad 500 elementy - prośba o opinie

Post autor: Adrián »

Tylko nie przy tej cenie..
Są tańsze sklepy. Chyba, że to reklama?

Przy tej cenie,lepsze dv3 z hk
Minusem Commander, brak wymiennych modułów, jak ma to miejsce w fatshark.
surfek
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek 10 lip 2017, 10:45
Lokalizacja: Wawa

Re: Pierwszy składak quad 500 elementy - prośba o opinie

Post autor: surfek »

ostatecznie zacząłem od 250ki. Trafiły do mnie argumenty że na początek łatwiej będzie zrobić 250ke.

Poskładałem taki zestaw:
- Naze32 REV6 10DOF (wgrałem iNAV) + GPS - Ublox-7
- rama 250 z PDB (ale zrezygnowałem z płytki PDB i zastosowałem małą płytke PDB 2xBEC 12V i 5V i LC Filter)
- silniki EMAX MT1806 KV2280 (do tego smigla 5x3)
- regulatory ESC SkyRC BLHeli 12A - 2-3S
- Odbiornik FrSky X8R (trochę duży ;)
- aparatura Taranis Q7

FPV + OSD (kupiłem micro minimoOSD) - do zrobienia

Odbiornik podłączyłem do SBUS a GPS do SoftSerial.
Strasznie długo szukał pierwszego fixa, ale teraz już łapie w miarę szybko.

No i wczoraj poleciałem :) W trybie ANGLE "polatalem" chwilkę.
Co zauważyłem:
- silniki nie zaczynają się kręcić równocześnie. Co może być przyczyną?
- strasznie nim buja przód-tył, ale też na boki. PIDów nie ustawiałem i są jakieś domyślne. Rozumiem, że to jest przyczyną?

Pozdrowienia,


Michał
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Pierwszy składak quad 500 elementy - prośba o opinie

Post autor: Tanner »

1) kalibracja ESC, tj. zakres między min a max z odbiornika robiłeś?
2) Tak, pidy.
surfek
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek 10 lip 2017, 10:45
Lokalizacja: Wawa

Re: Pierwszy składak quad 500 elementy - prośba o opinie

Post autor: surfek »

Tanner pisze:1) kalibracja ESC, tj. zakres między min a max z odbiornika robiłeś?
2) Tak, pidy.
właśnie się zastanawiam czy kalibracja mogła u mnie pójść ok, bo niestety u mnie bez podpietego pakietu, jak w iNAV wlacze silniki to silniki sie i tak kreca (dostaja prad z USB). Znalazlem w necie ze to jakis blad Naze32 10DOF...

Pytanie jak w takim razie zrobić poprawnie kalibracje ESC?

EDIT----
chyba mam - spróbuję odłączyć zasilanie FC z PDB. Wtedy FC bedzie zasilany tylko z USB kompa, a na PDB bez podpietego pakietu nie bedzie zasilania :)
zobaczymy...

Pozdrowienia,

M.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Pierwszy składak quad 500 elementy - prośba o opinie

Post autor: Tanner »

Mozesz podpiąć ESC bezpośrednio do odbiornika zamiast do naze i w ten sposób kalibrować.
surfek
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek 10 lip 2017, 10:45
Lokalizacja: Wawa

Re: Pierwszy składak quad 500 elementy - prośba o opinie

Post autor: surfek »

odpiąłem zasilanie 5V FC i próbuje kalibrowac ESC.
Daje gaz na maxa w inav configurator, podpinam pakiety, regle zaczynają pikac ale niestety caly czas pikaja. Dopiero jak dam gaz na 0 to slysze melodyjke.
Po rezultatach domyslam sie ze kalibracja sie nie udala, bo caly czas jeden silnik rusza mi troszke wczesniej...

Macie jakis pomysl jak skalibrowac ESC?

Pozdrowienia,

Michał
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Pierwszy składak quad 500 elementy - prośba o opinie

Post autor: Tanner »

Silniki bez śmigieł.
Regiel podpinasz prosto pod odbiornik, kanał 3. Włączasz apkę, dajesz gaz na maxa. Podłączasz pakiet, regulator piszczy albo gra inną melodyjkę niż zawsze, czekasz aż przestanie. Dajesz gaz na zero, regiel znowu gra inaczej a po chwili już normalną melodyjkę startową. Koniec, gotowe, odpinasz pakiet i powtarzasz procedurę z kolejnym esc.
surfek
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek 10 lip 2017, 10:45
Lokalizacja: Wawa

Re: Pierwszy składak quad 500 elementy - prośba o opinie

Post autor: surfek »

Tanner pisze:Silniki bez śmigieł.
Regiel podpinasz prosto pod odbiornik, kanał 3. Włączasz apkę, dajesz gaz na maxa. Podłączasz pakiet, regulator piszczy albo gra inną melodyjkę niż zawsze, czekasz aż przestanie. Dajesz gaz na zero, regiel znowu gra inaczej a po chwili już normalną melodyjkę startową. Koniec, gotowe, odpinasz pakiet i powtarzasz procedurę z kolejnym esc.
Przy bezposrednim podpieciu ESC do odbiornika efekt taki sam - tzn po daniu gazu na maksa i podpieciu pakietu regulator zaczyna piskac ale nie przestaje. Czekalem minute i caly czas piskal.
Po daniu gazu na zero zaczyna piskac inaczej: tzn jeden krotki, dwa krotkie. Ale melodyjki startowej nie gra...

Moje regle: https://abc-rc.pl/regulator-esc-blheli-12a

O co chodzi?

Pozdrowienia,

M.
surfek
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek 10 lip 2017, 10:45
Lokalizacja: Wawa

Re: Pierwszy składak quad 500 elementy - prośba o opinie

Post autor: surfek »

przyczyną moich problemów z kalibracją ESC była nie podłączona masa (-) z BEC (nie używam BEC w ESC więc miałem poprowadzony tylko kabel sygnałowy).
Po podłączeniu bez problemu skalibrowałem ESC :)

Do tego ustawiłem PIDY w iNAV w efekcie quadem przestało trząść. Troszkę było już ciemno na latanie - ale jestem super zadowolony :)
Teraz muszę uruchomić FPV z OSD i rozgryzc tryby lotu w iNAV (latalem na ANGLE).

Pozdrowienia,

Michał
ODPOWIEDZ