Zanim...
Zanim...

Zanim...

Polskie Forum FPV

Forum modelarzy i pilotów FPV
Dzisiaj jest sobota 20 sty 2018, 19:59

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Ale piękną masz ramę! Cable managment świetny! Aż miło się patrzy :)
Chętnie bym zobaczył więcej filmików i zdjęć z powietrza.
Trzymam kciuki i czekam na aktualizacje :D

Saures dzięki za miłe słowa! Teraz niestety sprzęt w rozsypce, nie udało się jeszcze ani razu wystartować po zmianie na pixa, gimbal też leży z bebechami na wierzchu... Ale na wszystko przyjdzie czas :)

Udało mi się w końcu zrobić sterowanie aparatem, w serii RX nie ma już sterowania podczerwienią, szkoda bo storm32 ma wyjście na LED IR i działałoby bez żadnego problemu, jest za to multiterminal - 9 pinów w obudowie micro-usb, nikt nie wie jak to działa, różne modele mają różne wersje protokołu, baardzo cieżko jest nawet zamówić wtyczkę do tego. Zamówiłem na ebayu pilot Fotga RM-VS1, fajna sprawa bo ma też zoom - dużo chińskich pilotów nie ma zoomu. Kabelek jest dość długi, chyba 80 cm, pomyślę nad jego skróceniem. Pomierzyłem płytkę, sprawdziłem przejścia i okazuje się, że sterowanie odbywa sie masą - wyprowadziłem więc 4 punkty na przewodach - dwa do zoomu, jeden do video, jeden do migawki. Sterowanie odbywa się przez arduino oraz najprostsze tranzystory NPN przez rezystory 10k. Masa pilota połączona jest z masą arduino. Prosty program który przez pulseIn sprawdza wartość kanału i podaje stan wysoki na jedno z 4 wyjść. Do taranisa napisałem równie prosty LUT który na wyjściu podaję sumę z 2 wejść - przełącznika do zoomu oraz przełącznika migawki/filmowania podzieloną przez 2 - mam więc wartości -100/100 dla zoomu oraz -50/50 dla robienia zdjęcia i filmowania. Zależało mi na zoomie - aby zmieniać ogniskową bez tracenia czasu i pakietu na lądowanie/start oraz na start/stop filmowania - RX100 kręci w 4k ale niestety tylko do 5 min. Problem zupełnie znika gdy mogę włączać/wyłaczać filmowanie z aparatury :) Dodatkowo podczas filmowania prędkość zoomu brana jest z ustawień apratu, na najwolniejszym przejście od min do max trwa jakieś 10-15 sekund więc bardzo możliwe że uda się nakręcić fajne ujęcia również z takim ruchem.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Dalej - przesiadka na XT90 - wklejałem wyżej zdjęcia pakietu 4S 16Ah który jest na XT90, w kopterze miałem dwa wejścia XT60 bo latałem na 2 mniejszych pakietach. Zaczałem od zlutowania przejściówki 2xXT60 na XT90, przy okazji również zorientowałem się o co chodzi w anti-spark wtyczkach - oczywiście nie miałem takich, parę razy podłączyłem pakiet i juz widać lekkie "przyjaranie" na stykach. Zamówiłem komplet XT90 anti-spark, myślałem, że zamontuję po stronie koptera i będzie spokój, ale rezystor jest zamontowany w gnieżdzie - po stronie pakietu - a nie we wtyczce męskiej. Muszę w takim razie zlutować je ze sobą - będzie to po prostu jedna "przelotka" zakładana na pakiet przed podłączeniem do koptera. Trafiła się okazja na 4 takie same pakiety 16Ah z której nie mogłem nie skorzystac, więc teraz mniejsze pakiety idą na sprzedaż a zostaje 5 szt. 16Ah - nie będzie trzeba już jeździć w teren z łądowarką, szacuję conajmniej 20 minut na jednym pakiecie więc zapas jest. W kopterze jest teraz jedno gniazdo XT90 na przewodach 10AWG. Wraz z dużą pojemnością pakietów, pojawił się problem rozładowywania - moja ładowarka ma 15W rozładowywania co daje max 1A przy 4S, 9-10 godzin z full do storage... Za parę złotych zamówiłem 4 oprawki i żarówki H7 - czyste 220W rozładowywania czyli jakieś 45-50 minut. Miernik na złącze balancera do rozładowywania, bo przy podłączonych żarówkach nie ma kontroli napięcia :) Płytka do ładowania równoległego na XT90 - moja ładowarka daje max 20A więc przy 5 pakietach ładowanie ze storage do full trwa trochę ponad 2h. Widać też fajny chiński uchwyt na aparat. Miałem kiedyś pojedynczą przyssawkę na gopro ale odpadła przy 100+kmph, Xiaomi Yi przeżyło, ale musiałem wymienić obiektyw. Teraz jeśli chodzi o aparat, to 3 przyssawki + sznuerk w razie czego. Głowica kulowa była bardzo kiepskiej jakości i miała luzy, dlatego wymieniłem na porządniejszą i zestaw sprawdza się wyśmienice.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Kolejna niespodzianka - konwerter HDMI na AV wystaje do góry, zasłania gniazdo multiterminal. Konieczne wyciągnięcie go na kabelku, nie chciałem lutować wtyczki HDMI, więc znowu miesiąc czekania na chińską paczkę - przedłużacz 30 cm minihdmi. Brakowało też oświetlenia ramion, były wersje zasilania przez 4S ale wziałem na 5V + BEC - mniej do roboty przy zmianie na 6S w przyszłości. Zamontuje ję standardowo na końcach ramion, przewody pójdą środkiem, będzie więc świeciło przez dolne smigła ale nie powinno przeszkadzać.
Obrazek Obrazek Obrazek

Zabrałem się w końcu za montaż sprzętu, brakowało przewodów do wiązek, w ABC-RC zamówiłem DF13 oraz przewody do nich aby nie zostać w srodku roboty z brakującym kabelkiem, wiadomo jak to jest. Zacząłem od gimbala, wymieniłem silnik yaw na większy z hollow shaft. Musiałem ręcznie wiercić otwory na śrubki w laminacie więc nie jest idealnie, ale cała dolna płyta będzie i tak do przeprojektowania jak uporam się z ważniejszymi rzeczami. Przez slip ring idzie sygnał wideo, główne zasilanie (po dwa przewody na plus i masę) mavlink do storm32 oraz sygnał do IMU które jest nad YAW. Nie wiem jeszcze jak ogarnę te kabelki aby w miarę normalnie wyglądało.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

Kwesia telemetrii - modemy na 433MHz + kabel OTG do telefonu i jest prawie funckjonalność DJI :) Strasznie mi się podobała ta koncepcja, choćby ustalenia krótkiej trasy przelotu i oddanie się w całości sterowaniu kamery. Nie testowałem jeszcze, mam nadzieję, że zadziała tak jak sobie to wyobrażam. Na banggood zamówiłem też dwa układziki do podłączenia telemetrii Pixa do smart-portu FrSky - na razie tego nie montuję ale na przyszłość dobrze będzie mieć. Sygnały wideo z aparatu oraz z kamery FPV podłączone są do switcha video sterowanego jednym kanałem z aparatury - działa super, przełącza się w sekundę, o to mi chodziło. Podoba mi się rozwiązanie w Inspire - PiP czyli podgląd z fpv w rogu ekranu, ale raczej nie ma tego jak ogarnąć a kolejny ekranik już nie wejdzie. Na ostatnim foto kalibracja power module - nie miałem nigdy wcześniej pomiaru prądu i cieszę się, że w końcu się udało.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Staneło na tym, że nie wystartowałem ani razu... Kalibracja kompasu nie przechodzi, tzn. mam offsety 500+, zapewne dlatego, że gdzies przez przypadek namagnesował się kompas, a metalowe tulejki i śrubki na których jest zamontowany na pewno nie pomagają. Można wystartować w arcro ale stwierdziłem, że to bez sensu ;) Musze go rozmagnesować, pewnie użyję uciętej starej ładowarki nokii i mam nadzieję, że w końcu uda się wzbić w powietrze. Do tego czasu jeszcze jest cała kalibracja gimbala, idzie wszystko jak krew z nosa, totalny brak czasu. Do wiosny powinno się udać :)

QuadFrame 800 X8/Naza M V2/Racerstar 30A ESC + Racerstar 4114/1855@4S

Awatar użytkownika

Boziu! Ile tu się dzieje!
Ze sterowaniem Soniacza ciekawie wymyśliłeś. My chyba jako jedyni dwaj walczymy z tym aparatem :)
Czekam na dziewiczy lot i film z nagrania w powietrzu.

PS: Fajnie się ogląda taką fotorelację z budowy. Oby ciężka praca nie poszła na marne :)

Właśnie ciekawe, bo aparat ma naprawdę super jakość obrazu, nagrywa w 4k@30fps i 1080@120fps, kosztuje mniej niż więksi bracia a do tego waży 300g. Następny krok to juz chyba A6300/A6500 które są dużo cięższe, ale wtedy brałbym raczej blackmagic micro cinema camera - wymienna optyka, nagrywanie RAW 520 Mbit, możliwość sterowania wszystkim - ISO, WB, zoom, focus, video, foto - przez SBUS lub kilka sztuk PWM. Ale to już melodia przyszłości, teraz aparat długo nie będzie wąskim gardłem, raczej niestety umiejętności będą ;)

Na fotkach fajnie wygląda, ale idzie baardzo wolno, w poprzednim poście była aktualizacja z ostatnich 3 miesięcy... :)

Podłączyłem żarówki - dają radę, grzeją się strasznie, jakiś uchwyt i wiatrak dołożę kiedyś, ale 270W ciągną elegancko.
Obrazek

QuadFrame 800 X8/Naza M V2/Racerstar 30A ESC + Racerstar 4114/1855@4S

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz.