Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: kuczy »

Wooow, ale u Ciebie zmiany!

Moje serdeczne gratulacje. I mały komment z mojej strony:
Wielkie gratki za porównanie silników! Trochę to łechce moje ego, bo swojego gartta kupowałem na ślepo a widać, że dają radę jako firma. W sumie warto było by napisać jeszcze cenę za każdy z silników bo moze byc fajny wykres stosunku wydajności do ceny :D :D

Natomiast jedna uwaga. Piszesz, że silnik jest cięższy o 20g, po czym w innym miejscu, ze zastosujesz ESC 2x cięższe / baterię z elektroniką (która tez na pewno jest cięższa od baterii bez elektroniki)
- w takim wypadku patrząc całościowo - te 20g per silnik - mozna wg mnie swobodnie "odzyskać" na w/w komponentach.

Co do ESC - widzę, że mają BLHeli (brawo, popieram) - a jaki rodzaj sterowania przewidujesz/jaki obsługują? W Pix dodano DShot, podobno pierwsze wrlersja firmware miały prwne problemy ale teraz niby to poprawili. Tak sobie myślę, że jak z telemetria to chyba tylko dshot, co? ESC wyglądają zacnie.

PDB polecam takie jak mam ja - do tej pory wbudowany PM nigdy nie zawiódł, przetwornice 5v i 12v tez nie, a wszystko upakowane na jednej PCB więc kable ograniczone do minimum. Przy 6S są pobierane malee prądy, więc czujnik pradu tez nie musi byc jakiś mega mocny.

Podsumowując - jestem pod ogromnym wrażeniem. Czuję, ze bedzie rakieta
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Tanner »

Tak, super się z tym wstrzeliłeś. Zauważyłem, że Gartty są też sporo używane na świecie, często na nie natrafiałem przeglądając różne konstrukcje. Właśnie za ten stosunek ceny do osiągów/jakości zbierają dużo pochwał. No i za dostępne rozmiary, w klasie 5xxx nie ma już tak dużego wyboru jak 22xx czy 35xx. Racja, dopisałem ceny do poprzedniego postu :-)

Tak, chcę skorzystać z tego połączenia - http://ardupilot.org/copter/docs/common-dshot.html - właśnie dshot i wspomniana telemetria.

Heh no tak, pakiet Tattu akurat taki się trafił, za to ZOPy są bardzo lekkie, stąd też szacuje ze mają max 10C a nie to co widać na naklejce :) Przy silnikach chodziło mi o to, że Gartty będą 20 g cięższe od Racerstarów a oferują te same osiągi, ale to w sumie nie prawda, bo są wydajniejsze, więc można im to wybaczyć. Aż tak nie będę walczył o każdy gram jak w mniejszym kopterze, bardziej zależy na przemyślanych i wygodnych rozwiązaniach. Z wagą bez gimbala celuję teraz w 6 kg, już z tym pakietem 22Ah Tattu (2640 g), zostaje na sam kopter 3360 g. Silniki 1840 g, wiec rama z elektroniką, wibroizolatorem, mocowaniem gimbala i półką na pakiety - 1520 g. Może akurat :-)
Gimbal z aparatem 2.5 kg, więc AWU 8.5 kg. Ciąg max, już z odliczeniem 25% strat - 24,9 kg więc praktycznie waga x 3.

Co to za PCB u Ciebie? Sprawdziłem właśnie fotki na początku Twojego tematu, wygląda fajnie, ma wszytko co potrzeba.
Holybro do pixa dodaje takie coś - łączy się dwoma kabelkami - jeden normalny 6-pin jako PM, drugi 10-pin do sygnałów PWM. Są pady na zasilanie ESC - 8 sztuk oraz w tym samym miejscu pady na sterowanie ESC - ma wszystko co potrzeba. Trochę psuje mi to koncepcję, bo chciałem zrobić własne power-pdb które zastąpiłoby również sporo kabli na pokładzie. Wyprowadziłbym zasilanie do LEDów zaraz pod mocowanie ramienia, PWM i telemetrię zaraz pod mocowanie ESC, tak samo FPV - gniazdko obok kamery, po drodze minimOSD włożone do gniazd goldpin i wyprowadzona wtyczka przy pixhawku dla TELEM oraz przy VTX na sygnał. Będzie pojedyncze gniazdo XT-90 na pokładzie, tacka na pakiety będzie miała swoje gniazda, będzie odłączana. Sporo pomysłów, chcę się dobrze pobawić z projektem, ale już mniej prób i błędów - staram się wymodelować najpierw wszystko na komputerze.
Holybro-PM07-02.jpg
Holybro-PM07-02.jpg (47.26 KiB) Przejrzano 4938 razy
PS. tutaj fajne zdjęcie okręgów na X8 znalezione w internecie
49818650_213641106250422_7627820091111847378_n.jpg
49818650_213641106250422_7627820091111847378_n.jpg (84.37 KiB) Przejrzano 4933 razy
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: kuczy »

Tanner, no, nie wiem, czy przebija Holybro - śmiem wątpić - to jest po prostu PDB bez cyfrowych bajerów :)

https://m.aliexpress.com/item/32572397954.html
Ja kupiłem tą ramę już z tym pdb, oczywiście opcja jednoczesnej "podkładki abtywibracyjnej" jest bez sensu (zakłócenia z zasilania i przetwornic blisko Pixa, który ma w sobie swoj kompas), tylko 6 padów na plus i 6 na minus zasilania regli, więc trzeba by lutować kable razem przy 8 silnikach...

Natomiast "świecące okręgi" kojarzą mi się z lampami nakladanymi na obiektywy aparatow ;) ale wyglądają super, i nie wiem, czy nie jest to najlepsza.opcja jeśli chodzi o oświetlenie gdy masz zespół silników góra/dół.
Awatar użytkownika
analogowy
Posty: 414
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: analogowy »

Jakie karty USB podłączyłeś do EZ-WiFi ? Widzę, że TP-Link ale czy konkretnie TL-WN722N V1 ?
Napisali na stronie projektu EZ-WiFi, że wersje V2 i V3 nie są support-owane ze względu na inny chipset.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Tanner »

analogowy, tak, konkretnie v1 - znalazłem na ebayu w usa u tego sprzedawcy - https://www.ebay.com/usr/hugarauj4 - ale obecnie nic tu nie ma :/ Były po $20/szt + wysyłka. Dodatkowo zamontowałem też jedną TL-WDN3200 do "retransmisji" video/telemetrii po 5.8G do komórki/tableta na aparaturze.

Prześledź ostatnie strony wątku na RCG - https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?2664393 - zerkam czasem i widziałem, że pojawiło się kilka nowych opcji kart z ali, wklejali ludzie pomiary itd.
Awatar użytkownika
analogowy
Posty: 414
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: analogowy »

Tanner pochwal się gdzie kupowałeś kartę "B102 HDMI to CSI-2 bridge" ? Ile płaciłeś ?
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Tanner »

analogowy, niestety prosto od producenta - auvidea.eu - ale: biorąc fakturę płacisz tylko kwotę netto oraz wymęczyłem wysyłkę zwykłą pocztą za 10e zamiast kurierem za 30e. Nadal drogo, ale nie ma za bardzo alternatywy. Uwaga, są dwie wersje - B102 która ma taśmę 22-pin - i to jest 4-ro strumieniowe CSI i pasuje tylko do Pi Zero. Do Pi 2 lub 3 konieczna jest wersja B101 z taśmą 15-pin.
Awatar użytkownika
analogowy
Posty: 414
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: analogowy »

Czy mógłbyś podesłać na pw pliki konfiguracyjne od EZ-WiFi ?
Mam problem z osd po mavlinku i nie wiem gdzie szukać problemu.
Video działa bez problemu, telemetria też jest przesyłana, a osd martwe.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Tanner »

analogowy, sorry za późną odpowiedź, trochę gorący okres ostatnio. Podeślę configa dzisiaj wieczorem, ale tak naprawdę nie zmieniałem w nim nic odnośnie OSD - ustawiłem sobie tylko rozdzielczość i FPS przesyłanego obrazu. OSD miałem na dzień dobry na wgranym obrazie, mimo, że telemetria nie była podłączona - wyświetlało wszędzie zera, potem dorobiłem kabelek, wpiąłem się do pixa zamiast minimOSD i zadziałało od razu.
Awatar użytkownika
analogowy
Posty: 414
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: analogowy »

Temat już ogarnięty. Wszystko działa. Thx
ODPOWIEDZ