Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Tanner »

W weekend miałem okazję wykonać dłuższy lot testowy, a właściwie zwis na podwórku. Dwie rzeczy mnie zastanawiają - trzymanie wysokości - nie jest idealnie, wisi w jednym miejscu i nagle zaczyna powoli opadać tak, że muszę interweniować drążkiem. Druga sprawa - odczyty napięcia i natężenia strasznie gonią, kopter wisi nieruchomo a napięcie skacze +/- 0.5V, natężenie +/- 5A. Nie byłem dlatego pewny licznika pobranych mAh ale potem okazało się idealnie. Lądowałem przy 12000mAh i 3.77V na celę, dokładnie tyle weszło potem z ładowarki, pakiet ma 16Ah, "lot" trwał 18 minut - z gimbalem ale bez aparatu. Zwis przy 17% a pod koniec pakietu przy 20%. Jestem bardzo zadowolony :) Z nowym napędem i wagą będę celował w 20 minut normalnego lotu z aparatem na 13Ah pakietu, zawsze jakiś zapasu musi zostać.

Nagranie startu i DVR reszty "lotu" (recorder niestety obciął dół):


Obrazek Obrazek

Zamówiłem kabel HDMI w formie taśmy z wymiennymi końcówkami. Został mi z nexa konverter AV na mini-hdmi, zrobię mini nadajnik AV z wymienną końcówką do kręcenia z ręcznego gimbala albo przyssawki na samochód, mój RX ma micro-hdmi a kolegi nex mini-hdmi więc będzie działało z dwoma aparatami. Konwerter + pakiet 2S + nadajnik video skręcony na 25mW - całośc w małym pudełeczku mocowane do samego aparatu. Z części kopterowych, przyszedł ESC na 6s - do testów nowego silnika, choć na razie nie planuję zmiany zasilania. Zamówiłem też samoprzylepną gumę pod pakiet - teraz łapię na rzepy na krzyż, z tym będę łapał na dwa równolegle.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Zacząłem też kombinować z gimbalem - chcę zrobić ramę z podparciem z obu stron, mój aluminiowy gimal nie dość, że nie jest lekki to jeszcze wydaje mi się, że może to być sztywniejsze.
Ramiona roll są z tego projektu - https://www.thingiverse.com/thing:868706 a ramiona pitch z tego - https://www.thingiverse.com/thing:2755637
Nie są do końca kompatybilne, jedno ramie ma gniazdo na łożysko 28mm a drugie na śrubę 5mm. Wymyśliłem tulejkę przez którą chciałem puścić kable ale nie miałem ich ze sobą podczas projektowania i okazało się, że tulejka jest za krótka aby przełożyć wtyczkę multiterminal. Dla bezpieczeństwa też zrobiłem też zwykła prostą tulejkę i finalnie ona jest założona. Zrobiłem trochę nadwymiar i zeszlifowałem na wiertarce. Niestety ramiona roll miały otwór na rurkę 15mm zamiast 16mm, również musiałem szlifować od wewnątrz ale poszło bezproblemowo. Rurka na ramiona roll oraz pod aparat to 16mm - elementy ramy tarota, a pomiędzy silnikami roll i yaw będzie rurka 25mm - została mi z nóg. Wszystkie boomblocki aluminiowe, płytki łączące G10 2mm. Wydruk Z-ULTRAT (podobno wytrzymalszy niż PLA) na wypełnieniu 55%, tulejka 80%. Wagowo na pewno nie będzie więcej niż aluminiowy DYS a liczę, że sztywność będzie dużo większa, wyjdzie w praktyce.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

U forumowego kolegi JR65 zamówiłem zestaw niezbędnych płytek - wszystko co potrzebne do gimbala, pokład na GPS, pokład na pakiet, dolny pokład na podwozie (sztywniejszy a dużo lżejszy), elementy nowego wibroizolatora (na ściskanie) oraz uchwyty oświetlenia jako przekładki pod silniki prze które przejdą przewody - 3 godziny rysowania w CADzie ale jest wszystko czego brakowało. Kopter znowu w rozsypce, będę składał wszystko na nowych elementach w przyszłym tygodniu. Z problemów do rozwiązania - trzymanie wysokości, skaczące odczyty prądu i napięcia, siejąca telemetria. Jakieś pomysły? Będe musiał pogooglować za tym...
Ostatnio zmieniony piątek 09 lut 2018, 00:49 przez Tanner, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Saures
Posty: 92
Rejestracja: niedziela 27 mar 2016, 08:56
Lokalizacja: Toszek

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Saures »

Ło Panie ale update! Jak zapodasz post to już konkretny :)

Ciekaw jestem co powoduje to opadanie. Jedyne na myśl co mi przychodzi to baro. Ja mam DJI Naza i od początku nie miałem tego typu problemów.
Kabel HDMI widzę, że kupiłeś taki jak mój :) Zadowolony?
Tak się składa, ze też kupiłem zapasowe baterie do RX-100 (4 sztuki) z Duracella.

Gimbal zapowiada się bardzo ciekawie!
Jak sie drukuje na drukarce 3D to można ustawiać wypełnienie?
Relacja budowy mojej hexy Tarot 800: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=36640
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Tanner »

Też się zastanawiam, muszę zgrać logi - ale karta jest pusta, chyba Kuczy miał rację, że te karty z zestawu mogą być wadliwe... ale jako, że ledwo ten jeden lot wykonałem to nie próbowałem z inną kartą pamięci. Ale wydaje mi się, że to nie baro, tzn, że Pix jest świadomy opadania, wysokość na osd pokazywała się dobrze, nie rozjechała się z prawdą. Trochę googlowałem i ludzie wklejali screeny z logów z wysokością - odczytaną, zadaną, wartościami korekt itd.

Kabelki super, wziąłem zwykłą wysyłkę i paczka pobiła nawet rekord banggooda, w 11 dni była u mnie. Szkoda, że nie widziałem o nich wcześniej, wziąłbym je zamiast zwykłego przedłużacza. No tak, ten aparat szybko wykańcza baterie, szczególnie teraz jak jest zimno. Miałem dodatkowe 3 sztuki z ładowarką, ale była strasznie wolna i pojedyncza, urzekła mnie ta 3 kanałowa, zawsze to szybciej niż jedna po drugiej.

Tak, drukarka "sama" ogarnia grubość ścianek i poziom wypełnienia w środku według zadanych ustawień. Tak mi się wydaje, bo takie wydruki raz na rok zamawiam w sklepie który świadczy takie usługi, więc ekspertem nie jestem. I to tylko dla tego, że nie mam gdzie ogarnąć frezowania CNC w alu, z tego byłyby idealne ramiona :)
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Tanner »

Udało się znowu spędzić trochę czasu z kopterem. Przyszło sporo rzeczy z chin - gumowe zatyczki na płozy 16 mm- czerwone i czarne, czekam jeszcze na przesyłkę z aliexpres z gąbkami, ciężko było znaleźć ładne na rurkę 16 mm a teraz jeszcze idą ponad miesiąc... Zestaw quick releasów, śmigła 2055 na próby oraz dwa silniki Tarot 4008 Martin 330kv. Najbardzej nie mogłem się doczekać paczki od JR65 z wycinankami z G10 - dzięki!
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

Płyta pod pakiet oraz mocowanie GPSu - oba o grubości 1.5mm. Mosiężne słupki chcę wymienić na alumioniowe, muszę poszukać takich z gwintem zewnętrznym z jednej strony. Słupki z tworzywa - te obok pakietu o długości 50 mm musiałem trochę przedłużyć. Pod pakiet poszła samoprzylepna mata antypoślizgowa tarota.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Płyta podwoziowa - stara miała 3 mm grubości i była zamontowana na 4 tulejkach, nowa ma 2 mm i siedzi na 8 sztukach - jest sztywniej a lżej. Wszystkie otwory w dolnym center plate były "od nowości" więc obyło się bez wiercenia.
Obrazek Obrazek Obrazek

Gimbal - boomblocki aluminiowe na rurki 16 i 25 mm, wszystkie elementy z G10 2 mm. Brakowało elementu mocującego silnik pitch do ramienia aparatu, dodrukowałem adapter na 2 śrubki z otwortem na ośkę. Oprócz tego nowa wersja tulejki do łożyska - z przepustem na kable, w rękach wydaje się sztywna i wytrzymała, powinno być ok. Rurkę 25 mm mam niestety tylko jedną, muszę dokupić gdzieś kawałek 15 cm. W gimbalu niestety jest parę rzeczy do poprawy - narożnik rurki 25 mm - cały gimbal jest za bardzo wycofany, pionowa rurka powinna być zamontowana "pod" poziomą, a nie za nią. Waga całości do silnika YAW - 532g, te same elementy w gimbalu DYS ważyły 390g - trochę wiec przytyło. Wibroizolator na ściskanie - słupki 40 mm są za krótkie, w drodze z aliexpres są aluminiowe 65 mm, tymczasowo zamontowałem mosiężne aby wszystko sprawdzić. Wyżej kolejna wpadka - podczas projektowania zapomniałem, że silnik YAW mam do góry nogami - aby jego kable były po stronie gimbala. Płytki niestety nie uwzględniają tej opcji, na zdjęciu widać, że jest zamontowany ale kable wychodzą górą. Trzeba przeprojektować.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek[ Obrazek
Obrazek

Tacki pod oswietlenie led - było blisko :-D ale tu również późna pora dała o sobie znać i otwór w tacce jest za mały, śruby silnika nie mieszczą się - do poprawki. Oprócz tego wyszło super, kabel elegancko może iść środkiem i wejść do rurki ramienia.
Obrazek Obrazek Obrazek

Silniki - na to długo czekałem. Porównanie obecnego zestawy a docelowego - już z quick releasem. 70g zysku na sztuce, 560g komplecie. Zabrałem się za pomiary ale tu kubeł zimnej wody. Pomiary musiałem robić trochę na szybko, mierzyłem maksymalny ciąg oraz pobór mocy przy 1000g.

4114 - 4s - 18" plastik - 2650g - 110W/1000g
4114 - 4s - 18" carbon - 2650g - 125W/1000g
4114 - 4s - 20" carbon - ______ - 125W/1000g

4008 - 4s - 20" carbon - 1825g - 115W/1000g
4008 - 6s - 18" carbon - 2350g - 115W/1000g
4008 - 6s - 18" plastik - 2450g - 105W/1000g

Cztery wnioski:
- plastikowe śmigła APC są dużo wydajniejsze, niestety same w sobie cięższe + wymagają piasty.
- silnik 4008 puszczony na 4S z 20" śmigłem ma taką samą wydajność przy 1000g jak mój obecny zestaw a przy tym dużo niższą masę. Super, choć liczyłem na choć trochę mniejszy pobór. Niestety ciąg maksymalny to niewypał...
- silnik 4008 puszczony na 6S z plastikowym śmigłem APC 18" - pomijalne mniejszy ciąg max, zestaw lżejszy o 64g, 16% mniejszy pobór mocy przy 1000g
- należy zawsze sprawdzać dwukrotnie czy śmigło jest mocno przykręcone, tak aby nie odleciało do drugiego pokoju przy próbie max ciągu... Dziwne, że skonczyło się tylko na uszczerbieniu łopaty.

Obrazek Obrazek Obrazek


Wniosek z tego taki - moja teoria z użyciem 4008 330kv z większym śmigłem na 4S nie sprawdziła się. Jedyne co mam teraz potwierdzone, że mogę zrobić - przejść na 6S z plastikowymi śmigłami APC, zmiana ESC i okablowania. Zyskam jakieś 600g, a dokładnie o tyle cięższy jest pakiet 6S 16Ah. Zostaje więc taka sama masa, a 50% więcej energii w pakiecie - czyli obecne 20 minut zwisu zmieni się w 30 minut. Jeszcze kwestia mniejszego o 15% poboru prądu ale to pomijam.

Tarot sugeruje swoje śmigło - składane bardzo lekkie 17,5" - nie dość, że komplet waży wtedy 102g, to jeszcze w swojej tabelce pokazują ciąg maksymalny 3300g! Nie wiem jak to możliwe, że różnica w ciągu max może być aż taka duża względem moich pomiarów. Niestety para kosztuje $75... Pożyczę jedną sztukę od kolegi na pomiary i wszystko będzie jasne. W takim układzie byłoby 115g zysku na zestawie + przewody pod 6S czyli praktycznie 1kg lżejszy kopter, jeszcze niższy pobór prądu i w końcu składane śmigła.
Obrazek

Wniosek końcowy - nie zmieniam napędu, na ten sezon zostaje przy 4S bo mam 5 pakietów i szkoda kombinować. Pomierzę sugerowane przez producenta śmigła, jeśli pokryją się z tabelką i wagą to będę powoli się zbroił na jesień lub przyszły sezon :-) Teraz najważniejsze to dokończyć gimbal i zacząć latać.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: kuczy »

Woooow Panie, ale u Ciebie się dzieje...

Gumbal zacny, chciało by się powiedzieć, ze to potwór :O - rozumiem, że będzie to wisiało na wibroizolatorze z linek stalowych?
Szkoda, ze nie zrobiłeś wiekszej ilosci pomiarów napędu, ale wniosek widzę taki sam, jak u mnie: carbon moze fajnie wygląda, ale szału nie robi. Mi również wyszło, ze plastiki maja wiekszą efektywność.
- na skladane namawiam bardzo, co prawda APC jak piszesz - są bardzo dobre, ale widać, co potrafi zrobić. Za malo dokrecisz - odleci smiglo, albo będzie luźne, za mocno - moze z czasem gwint nie wytrzymac - najlepiej (tak, jak robią to w racerach) użyć nakrętki z tym plastikiem na górze (zabij, zapomnialem nazwy) dokrecic raz i mieć spokój. Ale skladane maja tez bdb parametry, same się ustawiają wzgledem siebie no i mniejszy kopter jak zlozysz smigla
Awatar użytkownika
Saures
Posty: 92
Rejestracja: niedziela 27 mar 2016, 08:56
Lokalizacja: Toszek

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Saures »

Tanner, nie zawodzisz swoimi postami :D

Fajnie, że zrobiłeś pomiary. Ja z karbonowych śmigieł też się wyleczyłem i również polecę Ci tak jak kuczy, składane śmigła
Silniki do gimbala wydają się porządne, ale nie podoba mi się ich kolor :\

"Waga całości do silnika YAW - 532g" - to waga razem ze wszystkimi silnikami? Dobrze rozumiem?
Relacja budowy mojej hexy Tarot 800: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=36640
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Tanner »

kuczy, tak, całość będzie na stalowych linkach ustawionych na ściskanie - słupki przechodzą jakby na krzyż, tzn. z dolnej płytki do góry do koptera a z górnej w dół do silnika YAW. Czekam jeszcze na alu słupki 65 mm - a to dlatego, że górna płytka wibroizolatora musi być conajmniej 15mm pod płytą podwozia - bo mechanizmy nóg wchodzą w jej światło :-D Niby projektowałem płytę podwozia na nowo, ale jakbym zwiększył rozstaw nóg to kopter nie wszedłby do skrzyni, a nawet jakbym powiększył skrzynię to nie weszłaby do szafy w sypialni :mrgreen:

Racja, właśnie o carbonach wszędzie słyszałem, że kiepsko z wyważeniem i osiągami, jedynie waga lepsza no i wygląd. Gdyby na forumowej giełdzie nie pojawiły się APC w moim rozmiarze to pewnie dalej latałbym na carbonach, założyłem plastiki w ciemno i dopiero teraz udało się zmierzyć różnicę - dobrze wiedzieć jaka jest.

Przesiadka na silniki 6S nawet bez zmiany śmigieł będzie na plus, a ze składanymi śmigłami to już w ogóle :) ale zostawiam sobie to na później, chcę się nacieszyć działającym kopterem, potem znowu będę kombinował.

Saures, racja, nie brzmi to jasno - chodziło mi o wagę z ramieniem do silnika YAW ale bez silnika - tak aby porównać wagę tego samego odcinka między moją ramą a standardową DYS. W te 532g wliczają się za długie rurki oraz nieobcięty zawias - bo jedna rurka to składane ramię tarota 650, właśnie z zawiasem. Poucinam jak będę pewny wymiarów, więc zostanie jakieś 500g - nie tak źle :) Ale wyżej jest gorzej, sam silnik YAW waży 180g, nie ważyłem wibroizolatora, ale obstawiam okolice 150g.

No tak, silniki niestety nie są czerwone i psują koncepcję :-D Choć i tak już śmigła APC ją zepsuły. Ale niestety te silniki są najlepsze jakie widziałem jeśli chodzi o stosunek ceny do mocy, wagi i wydajności.

Dzisiaj poprawiłem rysunki CAD płytek + dorobiłem mocowanie aparatu - problem z moim aparatem jest tak, że środek ciężkości jest idealnie nad gwintem śruby mocującej - czyli trzeba ją zakręcić tam gdzie jest rurka - a tego nie ma jak zrobić. W "normalniejszych" aparatach jednak obiektyw przeważa do przodu, więc aparat jest cofnięty do tyłu. Będzie więc tacka - tzn. płytka przykręcana do aparatu i wsuwana w uchwyt na rurce. Tym razem dla pewności wyciąłem szablony z kartonu ;-) Wkleję fotki jak zmontuję.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Tanner »

Nazbierało się trochę zmian więc czas na aktualizację :)

Najpierw osprzęt, ekran do poglądu z aparatu miał malutki pakiet, 1200mAh który starczał może na 30 minut, strasznie niepraktyczne... Miałem kupione dawno temu ogniwa 18560 - podobno 3500mAh, więc dwa w szereg, taśma i koszulka, trzyma się na rzepie i od razu duużo lepiej. Drugi przenośny gadżet to pakiet 2S + kanwerter HDMI z taśmą i wymienną końcówką + VTX ustawiony na 25mW - całość w termokurczu do złapania na gumkę do aparatu, do podglądu gdy aparat jest zamontowany na samochodzie albo na gimbalu ręcznym.
Obrazek Obrazek Obrazek

Wycięte płytki z G10 - poprawki tacek na oświetlenie led, przeprojektowane mocowanie aparatu. Śruba mocująca aparat wypada idealnie nad rurką, więc teraz aparat przykręca się do tacki poza gimbalem, wsuwa i zakręca jedną śrubką. Trzyma super, zero luzu, muszę tylko śruby od boomblocków wymienić na krótsze.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Przyszły gąbki na płozy ale chyba nie będę ich montował, jakoś wizualnie podoba mi się bardziej z samymi gumowymi zatyczkami tarota... Słupki 60 mm zamówiłem na aliexpres, do mocowania wibroizolatora gimbala na ściskanie. Zestaw słupków z tworzywa w normalnym kolorze, do testów miałem założone białe. Przyszedł też programator ESC, zobaczę co można w nich pogrzebać. Dwa BEC - 5V oraz 12V, z pierwszego zasilę LEDy oraz telemetrię 433Mhz - z nadzieją, że przestanie siać. Z drugiego kamerę FPV i nadajniki wideo.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Łącznik 90 st. do głównej rury gimbala też musiałem zmienić, ramiona roll są krótkie, gimbal jest zwarty i na poprzednim łaczniku nie dało się wyważyć, teraz jest zakres regulacji w jedną i drugą stronę.
Obrazek Obrazek Obrazek

Pasujące półki na oświetlenie - wymieniłem też kabelki, do takich rzeczy lubię używać przewodów ze skrętki sieciowej - patchcordów, więc jest to linka a nie drut.
Obrazek Obrazek Obrazek

Słupki pod GPS czarne :) Obecnie tak wygląda mocowanie gimbala, na pewno muszę zmienić linki bo jest za twardo - teraz jest 8 szt. ale pełnych kółeczek. Utnę je na pół, zostanie taka sama długość ale pojedynczo. Plecy gimbala z mocowaniem storma na słupkach, pod nim muszę wcisnąć arduino ze sterownikiem aparatu oraz myślę o dodatkowym RX w tym miejscu - opcjonalnie dla drugiej aparatury, ale zamysł jest taki, żebym miał pełne sterowanie wszystkim z gównej aparatury.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

No i w końcu - mocowania składanych śmigieł. Śmigła które mnie interesują przychodzą bez nich - same łopatki. Adaptery były też przy silnikach 4008 które zamówiłem jakiś czas temu do testów, ale silniki Tarota nie mają wystającej osi - a adaptery otworu na nią. Za to RacerStary mają standardową oś 4mm, więc nie da się tego złożyć. Dodatkowo, śmigła wg. opisu mają 17,5" - mierzone na adapterach z zestawu z silnikiem, te które kupiłem są większe i śmigło ma pełne 18".
https://www.foxtechfpv.com/tarot-1765-propeller.html - tutaj parametry itd.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

Porównanie wagi - obecne śmigło oraz nowe - róznica 45g czyli 360g na całym komplecie.
Obrazek Obrazek

Tutaj przyszościowo, porównanie obecnego napędu - RacerStar + APC, nowego - RacerStar + Carbon Tarot oraz przyszłościowego który rozważam - silnik i śmigła Tarot.
Sama zmiana śmigieł to 360g, potem zmiana silników to kolejne 500g. Przy okazji przejścia na 6S również zmieniłbym okablowanie, więc pewnie dobiłoby do 600g.
Obrazek Obrazek Obrazek

Pomiary - tym razem na porządnie, do ESC podłaczyłem RX więc przepustnicę ustawiałem na aparaturze z podglądem wyjścia kanałów więc odczyty są przy równych wartościach przepustnicy, co 10%.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wnioski - Tarot zawyża wyniki, obiecali maksymalny ciąg 3250g przy 24V na dedykowanych śmigłach, moje pomiary przy 25V dały 2450g... Nie rozumiem, dla porównania RacerStar obiecał 2100g przy 14,8V. Mierzyłem na 16,5V i wychodzi 2350g na Carbonach i 2500g na APC.

Z pomiarów wyszło, że carbony tarota mają praktycznie taką samą wydajność jak APC, przy czym zyskuję 360g oraz możliwość składania - w końcu :) Będzie trzeba zrobić skrzynię od nowa, bardziej kompaktową. Zamówiłem już kolejne 4 adaptery, smigła będą nastepne. Jedyny ich minus to są bardzo delikatne, jak piórko w ręce się trzyma... Ale jestem bardzo zadowolony. Następnym razem biorę się za gimbal, bo to już ostatni duży element układanki.
Awatar użytkownika
Saures
Posty: 92
Rejestracja: niedziela 27 mar 2016, 08:56
Lokalizacja: Toszek

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Saures »

Uczta dla oczu w Twoich aktualizacjach <3
Super wykombinowałeś z aparatem i nadajnikiem.
Gimbal też coraz ciekawiej wygląda. Gdyby tylko te silniki nie były żółte :P
Cieszę się, że przeszedłeś na składane śmigła. Same korzyści!
Na forum Kuczy jak i chyba ktoś jeszcze wybadał, że śmigła karbonowe na plus mają tylko wygląd. U mnie karbonowe też miały gorszą wydajność a do tego większe wibracje.
Panowie! Wiosna już :D
Relacja budowy mojej hexy Tarot 800: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=36640
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Tanner »

Kolejny update, w końcu robi się ciekawiej i widać światełko w tunelu.

Przelotka XT-90 anti-spark, zakładamy najpierw na pakiet w potem całość do koptera - pierwsze styknięcie idzie przez rezystor a po głębszym włożeniu - bezpośrednio. Bez tego styki po kilkunastu razach są już czarne. Na drugiej fotce łożysko pitch gimbala, klej z castoramy, jak się okazało później - super działa, ale trzeba mu dać wyschnąć conajmniej 24h bez dotykania. Utwardza się po odcięciu powietrza, gdy jedna z powierzchni to metal. Miałem luz jakieś 0.5mm na otworze pod łożysko i wkleiło idealnie.
Obrazek Obrazek

Przetwornica do zasilania gimbala 10A - fajna sprawa, 15zł, obecnie kopter działa na 4S ale pewnie kiedyś przejdę na 6S i przetwornica da radę, potencjometrem ustawiamy napięcie wyjściowe
Obrazek Obrazek Obrazek

Tacka na aparat z gumą od Tarota, mam ją też pod pakietem, polecam bo swoją grubość ma a jest miękka, dobrze trzyma.
Obrazek Obrazek Obrazek

Gimbal wyszedł stabilniej niż się spodziewałem, bardzo sztywny w rękach, chwilę powalczyłem z wyważeniem i jest bardzo dobrze. Kable razem trzyma peszel 6mm, sto razy wygodniejsze w zakładaniu niż oplot, choć nie wygląda tak pro :) IMU2 naklejone na płytkę nad silnikiem.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

I gimbal w całej okazałości, muszę minimalnie skrócić linki, ale zostanie coś w tym stylu - nie chcę robić ich zbyt krótkich, wiem, że wtedy też tłumią wibracje, ale najlepsze efekty wychodziły mi gdy cały gimbal miał troche luzu względem koptera. Zwisa konwerter HDMI-AV, będzie przyklejony do pleców gimbala, a do aparatu będzie leciał przedłużacz-taśma z gniazdem hdmi po jednej stornie i wtyczką po drugiej.
Obrazek Obrazek Obrazek

Muszę zrobić mały otwór w górnej rurce, tak aby przewody ze slip-ringu wchodziły prosto w rurkę. Wszystkie będą też w oplocie, więc nie będą wystawać z kolanka. Te niepodłączone będą użyte do sterowania gimbalem, ciągle myślę, czy użyć sbus czy mavlink.
Obrazek Obrazek Obrazek


Gimbal wyszedł super, zrobiłem krótki test w pokoju praktycznie bez dotykania pidów i jest bardzo stabilnie. Do zrobienia zostało
- dokładne ustawienie PIDów osobno na każdej osi
- muszę wymienić pionową rurkę na dłuższą o jakieś 4-5cm, tak aby ROLL do transportu możnabyło obrócić do pionu i spiąć wszystko na raz opaską. Miejsca w dół jest sporo, więc gdy aparat będzie niżej, będzie można "patrzeć" wyżej bez śmigieł w kadrze.
- sterowanie gimbalem - doprowadzić sbus lub mavlink, 4 kanały - pitch+yaw, tryb gimbala, sterowanie aparatem
- sterowanie aparatem - wyciągnięte PWM ze storma podłączone do arduino które steruje aparatem - start/stop nagrywania, zdjęcie, zoom+, zoom-

W samym kopterze
- sprawdziłem modemy 433Mhz na niezależnym zasilaniu, nie sieją wtedy, więc będzie nowa wiązka z BEC 5V na telemetrię i oświetlenie LED
- wiązka z BEC 12V - na kamerę, OSD, switch video i dwa nadajniki
- wydrukowana w 3d podstawka na odbiornik - antenki FrSky są w formie PCB, więc potrzeba V-kształtnego stojaczka
- znalazłem fajne, czerwone tulejki alu do końcówek rur ramion - więc ledy założę dopiero jak przyjdą tulejki aby nie lutować kabli dwa razy
Awatar użytkownika
Saures
Posty: 92
Rejestracja: niedziela 27 mar 2016, 08:56
Lokalizacja: Toszek

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Saures »

Ale pięknie!
Gimbal to solidna robota. Ile waży sam gimbal bez aparatu?
Co do silników gimbala, to rozumiem można je zasilać 4S? Pytam bo też jestem na 4S a planuje kupić te same silniki złote.
Może już było, ale gdzie kupiłeś Twojego Storma z obudową? Nie masz takiego problemu jak ja, że potrafi sam od siebie się wyłączyć? Przeważnie zaraz po tym jak on się ustawia.
Relacja budowy mojej hexy Tarot 800: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=36640
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Tanner »

Gimbal zasilam równymi 12V - właśnie przez przetwornicę z fotek, ale zaraz na początku jak go kupiłem, w oryginalnej formie działał na 4S bez żadnego problemu.
Storm kupiony na BG - https://www.banggood.com/Storm32BGC-NT- ... 05106.html a IMU ensys do niego na ebayu od litwina, handlował tym ale teraz widzę, że skończył.
Na razie gimbal pracował 10 minut w rękach, to było pierwsze złożenie i uruchomienie. Mam nadzieję, że będzie ok w locie i dłuższej pracy, będę dawał znać, ale powinno być ok, zasilanie jest totalnie odseparowane i w sumie to nie ma co mu przeszkadzać. Będzie tam tylko dodane arduino. Nie wiem jeszcze ile waży, nie zważyłem przed montażem, ale będę go zdejmował do skrócenia linek i wymiany rurek więc sprawdzę, ale nie zdziwię się jak podejdzie pod 800g... Dobrze, że aparat lekki :)
Załączniki
Zrzut ekranu 2018-04-23 o 08.18.37.png
Zrzut ekranu 2018-04-23 o 08.18.37.png (105.49 KiB) Przejrzano 2992 razy
Awatar użytkownika
Saures
Posty: 92
Rejestracja: niedziela 27 mar 2016, 08:56
Lokalizacja: Toszek

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Saures »

Tanner, dziękuję za linka.
Totalnie odseparowane, czyli z osobnego pakietu?
Jakieś zakłócenia mogą powodować, że Storm się wyłącza?

Nie umiem się doczekać od Ciebie surowego nagrania w trakcie lotu prost z RX-100 :D

Zajrzyć do mnie proszę, bo od 3 postów nikt nic nie pisze :P
Relacja budowy mojej hexy Tarot 800: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=36640
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Tanner »

Saures, miałem z przetwornicy - ale okazało się, że to tylko step-up i nie obniży mi do 12V przy zasilaniu 4s... więc wywaliłem ją i gimbal zasilany narazie jest z osobnego pakietu 3S 1550mAh. Teraz muszę przerobić wtyczkę gimbala aby masa zasilania gimbala nie miała kontaktu z masą video (która w VTX łączy się z masą zasilania głównego koptera) - bo myślę, że tędy telemetria sieje i wpływa na IMU gimbala. Kwestia dodania kabelka i gimbal będzie totalnie niezależnym urządzeniem. Bardzo ciekawy jestem lotów autonomicznych, choćby trybu CIRCLE a do tego potrzebuję ground station na komórce.

Zrobiłem niedawno pierwsze testy - gimbal sprawuje się idealnie, bawiłem się nim w rękach i po poprawnym pidowaniu nie dało się go wyprowadzić z równowagi. Wykonałem więc pierwszy lot - sterowanie na razie jest z drugiej aparatury - yaw, pitch, roll, zmiana trybu (follow lub hold pan) oraz sterowanie aparatem - start/stop video, robienie zdjęcia oraz zoom.



Niestety kręciłem na 1/800s lub nawet 1/1000s oraz jedno śmigło miałem ze złym pierścieniem centrującym - więc jedno i drugie przyczyniło się do ogromnego yello. Czekam na komplet składanych, leciutkich śmigieł - zamówiłem te: http://www.helipal.com/tarot-1955-ultra ... w-ccw.html czerwone adaptery tarota już są.
Zmienię też twardość wibroizaolatora i oczywiście będę filmował na 1/50s - jeśli yello zniknie, marzenie będę uważał za spełnione :mrgreen:

Zastanawiam się nad takimi wibroizolatorami - 4 szt - https://www.aliexpress.com/item/-/32843 ... 3c001FQi6a zamontowane pod kątem - tak jak na zdjęciach w opisie. Spróbuję najpierw z kostkami elektrycznymi i linką stalową z castoramy, ten sam efekt :) Jeśli będzie ok, to zamówię tego więcej bo będzie zarówno do koptera jak i do przyssawki na auto czy na przyszłość do autka RC z gimbalem.
Awatar użytkownika
Saures
Posty: 92
Rejestracja: niedziela 27 mar 2016, 08:56
Lokalizacja: Toszek

Re: Octocopter X8 by Tanner (56k warning!)

Post autor: Saures »

Fajny test operatorzy! Dawaj na 1/50 i wrzucaj efekty :)
Super, że zdecydowałeś się na składane śmigła :) Piękna sprawa!
Na razie sprawdź na 1/50 a potem myśl nad zmianą wibroizolatorów.
Czekam z niecierpliwością na update.
Relacja budowy mojej hexy Tarot 800: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=36640
ODPOWIEDZ