Budowa mojego pierwszego drona

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Sleepwalker
Posty: 5
Rejestracja: sobota 18 lut 2017, 22:41
Lokalizacja: Stargard/Holandia

Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: Sleepwalker »

Witam serdecznie i na wstepie powiem ze jesli zle sie wbilem z watkiem prosze moderatorow o przeniesienie go w odpowiednie miejsce

To moj pierwszy post na tym forum wiec wypada sie przedstawic
Mam na imie Marek 42 lata mieszkam w Holandii

Do tej pory latalem roznego rodzaju zabawkami za nie duze pieniazki ostatnio to byl husban x4 H107
Hobby wciaga jak chodzenie po bagnach :)
W koncu powstala mysl a moze by tak pojsc level wyzej
Powstal pomysl zakupu drona o powazniejszych parametrach
W gre wchodzily drony marki DJI phantom badz Mavick ze wzgledu na dosc duza popularnosc stosunek cena-jakosc jak i parametry kamer
Chce krecic filmiki z lotu ptaka jak i czasem poprostu sobie polatac dla zabawy
Jednak cena tych urzadzen wciaz nie jest mala
Zglebiajac zasoby internetu napotkalem tematy odnosnie wlasnorecznych konstrukcji a ze jakies tam pojecie o lutowaniu mam dwoch lewych rak tez nie mam pomyslalem dlaczego by nie sprobowac ?? Napewno beda problemy jak to u laika zreszta wciaz mam mnostwo pytan ale po to przeciez sa takie fora no i pomoc kolegow obeznanych w temacie na ktora nie ukrywam bardzo licze
Poza tym wlasna budowa drona to same plusy
- koszt konstrukcji rozlozony w jakims tam dluzszym czasie
- budujac samemu poznam go od srodka zrozumiem budowe zasade dzialania i mnostwo sie naucze
- no i przede wszystkim ta przyjemnosc z budowy i satysfakcja ze osiagnelo sie cos samemu

Na poczatek trzeba podjac decyzje na jakiej ramie mialaby powstac konstrukcja
Tu po wielu obejrzanych filmikach i wielu przeczytanych recenzji oraz poradnikach padl wybor na hexakoptera na ramie Tarot FY 680

https://hobbyking.com/en_us/tarot-fy680 ... 68c01.html

Dlaczego Hexakopter :
- sa stabilniejsze niz Quadrokoptery
- w razie awari silnika zawsze idzie wyladowac
- konstrukcja moze na wyrost ale w koncu nie buduje sie drona co tydzien a chcialbym rowniez pozostawic sobie furtke do rozwijania projektu w przyszlosci

Na sam poczatek prosze o pomoc i opinie czy rame kupowac ze sprawdzonego sklepu link wyzej czy nie ma problemu kupic troszke taniej np na aliexpres

https://pl.aliexpress.com/wholesale?cat ... arot+FY680+

Chce uniknac sytuacji ze zaoszczedze kilka euro a odbije sie to na jakosci
Czytalem ze chinczycy robia to z jakiegos slabszego carbonu choc z drugiej strony ten z hobbyKinga tez pewnie z chin :) co dzis nie jest z chin ?? :)
Co wy o tym sadzicie ??

W nastepnej kolejnosci przyjdzie czas na zakup silnikow i regulatorow ESC oraz bateri chyba ze proponujecie jakas inna kolejnosc ??
Dodam tylko ze czeka mnie zakup wszystkiego od zera bo procz stacji lutowniczej narzedzi i checi nie posiadam nic z podespolow do budowy
O pozniejsze porady i opinie bede pytal w trakcie budowy mam nadzieje ze moge liczyc na wasza pomoc i z wasza pomoca powstanie kolejna konstrukcja latajaca jak i od zera uksztaltujecie kolejnego zapalenca w tym temacie za co z gory dziekuje
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SzwagierAlone
Posty: 24
Rejestracja: niedziela 11 gru 2016, 21:11
Lokalizacja: Wrocław

Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: SzwagierAlone »

Cześć Marek!
Rama fajna ale słyszałem ze uchwyty na silniki łatwo się łamią. Kup wpierw fc, esc, silniki.
Masz aparaturę?
Jak tak to jaką?
Sleepwalker
Posty: 5
Rejestracja: sobota 18 lut 2017, 22:41
Lokalizacja: Stargard/Holandia

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: Sleepwalker »

Nic nie slyszalem zeby uchwyty na silniki pekaly ale jestem swiezak w temacie wiec cenie sobie twoja opinie
Zdecydowalem sie na ta rame bo w necie jest mnostwo poradnikow i filmow budowy hexakoptera wlasnie na tej ramie wiec nowicjuszowi latwiej
Moze macie jakies pomysly zastosowania innej podobnej ramy ?? Choc widzialem na filmikach ze czasem maja powymieniane mocowania silnikow na aluminiowe

Radzisz mi najpierw zakup fc, esc, i silnikow skad taka kolejnosc ?? Myslalem ze skoro nie znam nawet w przyblizeniu wagi konstrukcji zakup ramy bedzie pierwsza decyzja ale jako laik moge sie mylic
Jesli tak to jakie fc, esc, silniki polecasz ?? Moze jakies linki ?? Lepiej kupowac na HK czy aliexpres ?? Nie chce zaoszczedzac kosztem jakosci

Aparatury nie mam. Jak pisalem nic nie mam procz odrobiny wiedzy stacji lutowniczej i mnostwa zapalu. :)
Wszystko musze zakupic od podstaw wiec jesli pomozecie doradzicie to bedzie rowniez wasz projekt i nowy zapalony wychowanek :)
Pozdrawiam
bialy
Posty: 272
Rejestracja: piątek 31 lip 2015, 20:09

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: bialy »

Tak na prawdę wszystko zależy od budżetu ;)

Na początek proponowałbym Konstrukcja na Nazie ( najlepszy stosunek do możliwości, jakości lotu i łatwości konfiguracji)

Albo kupić Nazę v2 lub > Nazę lite i przeprogramować na v2 + dokupić pmu od v2< i wtedy dużo taniej masz wersję nazy V2

Kolejna sprawa to regle silniki i bateria :

Regle kupuj sprawdzone, nawet używane, omijaj chińczyki lub tanioszki po 30zł. Oczywiście minimum 4s.

silniki staraj się kupić pracujące najlepiej na minimum 4s.

lipole: 4s.

APARATURA zależy od twojego budżetu jednak fajnie jakbyś kupił coś co ma failsafe ;)
Awatar użytkownika
Gmeracz
Posty: 852
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:24
Lokalizacja: UE
Kontakt:

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: Gmeracz »

Marek, używałem ramę Tarota. Ta z HK ma kiepskie te plastiki dla silników na końcach. przy byle podparciu śmigłem możesz to rozwalić.
O niebo lepsza jest rama z aliexpress. Tam masz full alu mocowanie.
A materiały? Wszyscy mają to samo. A ta z ali do tego prawie 2x tańsza. No OK, różnica jest też w składanym podwoziu w HK, ale to ci nie będzie narazie potrzebne. A możesz potem dokupić osobno. Jeżeli będziesz miał wolny kanał on/off dla serwa.
Od śmigła...
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: Tanner »

A 30 zł na promocji się liczy? ;)
Te są polecane a jest fajna okazja teraz - http://www.banggood.com/Racerstar-RS30A ... 951201509Y
Sleepwalker
Posty: 5
Rejestracja: sobota 18 lut 2017, 22:41
Lokalizacja: Stargard/Holandia

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: Sleepwalker »

Gmeracz pisze:Marek, używałem ramę Tarota. Ta z HK ma kiepskie te plastiki dla silników na końcach. przy byle podparciu śmigłem możesz to rozwalić.
O niebo lepsza jest rama z aliexpress. Tam masz full alu mocowanie.
A materiały? Wszyscy mają to samo. A ta z ali do tego prawie 2x tańsza. No OK, różnica jest też w składanym podwoziu w HK, ale to ci nie będzie narazie potrzebne. A możesz potem dokupić osobno. Jeżeli będziesz miał wolny kanał on/off dla serwa.

Zdecydowalem sie na zakup tej ramy od majfrendow z chin

https://pl.aliexpress.com/item/Tarot-FY ... 05901.html

jesli chodzi o mocowania silnikow to innych niz te nie znalazlem a cena najkorzystniejsza z tym podwoziem jaka znalazlem

nurtuje mnie tylko jedna rzecz a mianowicie brak miejsca pod ESC kolo silnikow bo widzialem na YT ta rame z identycznymi mocowaniami silnikow ale ta platforma weglowa pod silnik jest lekko dluzsza dla ESC

prosze o opinie odnosnie tej ramy no i wnioski z gory dziekuje za pomoc pozdrawiam Marek
Lech55
Posty: 223
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 18:30

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: Lech55 »

Sleepwalker pisze: platforma weglowa pod silnik jest lekko dluzsza dla ESC
O tych myślisz:https://pl.aliexpress.com/item/3K-CF-31 ... 0.0.56UkTf
Sleepwalker
Posty: 5
Rejestracja: sobota 18 lut 2017, 22:41
Lokalizacja: Stargard/Holandia

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: Sleepwalker »

Tak dokladnie o takiej plytce weglowej dluzszej pod ESC
W ramie jaka chce zamowic zreszta w kazdej innej tego typu rowniez plytka jest krotsza typowo tylko pod silnik
Zastanawiam sie czy to zle zdjecie ramy czy rzeczywiscie takie sa i bede musial plytki dluzsze osobo zamawiac zeby ESC zmiescic
Lech55
Posty: 223
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 18:30

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: Lech55 »

Sleepwalker pisze:w kazdej innej tego typu rowniez plytka jest krotsza
Za 109:https://www.aliexpress.com/item-img/F04 ... 13790.html
Awatar użytkownika
ghambit
Posty: 1279
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 01:10
Lokalizacja: Amsterdam

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: ghambit »

Witam kolege z NL :)

Kilka spostrzezen:

1. Hexy nie polecalbym na pierwszego 'drona' ze wzgledu na problemu w orientacji (na 100m ledy sa praktycznie nie widoczne).
2. Jak wyzej ale koszta zakupu plus napraw. Dobrze zrobiony quad sam od siebie sie nie rozpadnie w powietrzu.
3. Jak koledzy wyzej pisali te mocowania silnikow sa kiepskie, lepsze sa sciski alu + rurka alu do srodka zeby ta z wlokna nie pekala.
4. Nie kupuj wszystkiego nowego, duzo czesci modelarskich sie nie zuzywa a ludzie ciagle cos zmieniaja i maja na sprzedaz rzeczy ktorzych juz nie uzywaja.
5. Pogladaj marktplaats, czesto da sie fajny sprzet wyrwac od wiatraka za grosze.
6. Jakbys mial pytania i chcial zobaczyc 'drony' od 200gram do 200kg to z checia zaprosze do siebie ;)

Pozdrawiam
Sleepwalker
Posty: 5
Rejestracja: sobota 18 lut 2017, 22:41
Lokalizacja: Stargard/Holandia

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: Sleepwalker »

ghambit pisze:Witam kolege z NL :)

Kilka spostrzezen:

1. Hexy nie polecalbym na pierwszego 'drona' ze wzgledu na problemu w orientacji (na 100m ledy sa praktycznie nie widoczne).
2. Jak wyzej ale koszta zakupu plus napraw. Dobrze zrobiony quad sam od siebie sie nie rozpadnie w powietrzu.
3. Jak koledzy wyzej pisali te mocowania silnikow sa kiepskie, lepsze sa sciski alu + rurka alu do srodka zeby ta z wlokna nie pekala.
4. Nie kupuj wszystkiego nowego, duzo czesci modelarskich sie nie zuzywa a ludzie ciagle cos zmieniaja i maja na sprzedaz rzeczy ktorzych juz nie uzywaja.
5. Pogladaj marktplaats, czesto da sie fajny sprzet wyrwac od wiatraka za grosze.
6. Jakbys mial pytania i chcial zobaczyc 'drony' od 200gram do 200kg to z checia zaprosze do siebie ;)

Pozdrawiam
Witam serdecznie a juz myslalem ze nie znajde w NL zadnego kolegi ktorego moglbym sie poradzic i prosic o pomoc

Pytan i watpliwosci to ja mam mnostwo i chetnie jesli tylko znajdziesz dla mnie czas spotkalbym sie porozmawiac i poradzic w kilku kwestiach a jesli przy okazji bedzie mozliwosc zobaczyc caly ten bogaty asortyment dronow bede szczesliwy

Moze jesli to dla ciebie nie problem podalbys na PW numer tel latwiej byloby sie skomunikowac podpytac ewentualnie umowic

Z gory dziekuje i pozdrawiam Marek
mcmajcher79
Posty: 34
Rejestracja: niedziela 22 wrz 2019, 18:38
Lokalizacja: Waltershausen

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: mcmajcher79 »

Witam.
Chciałbym trochę odswieżyć ten temat. Bo chce zbudować mojego pierwszego drona FPV. Posiedziałem poczytalem i pooglądałem i tak oto skomponowałem elementy do mojego pierwszego drona. I tak:
- Rama to QUV 250
https://www.ebay.de/itm/401864920518
- Kontroler lotu to OpenPilot CC3D +GPS
- Odbiornik FlySky x6b
- Nadajnik FlySky FS I6
- Mini OSD
http://www.aliexpress.com/item/32863032756.html
- Gogle FPV Eachine VR007 Pro
- Nadajnik FPV
https://www.aliexpress.com/item/32957074867.html
- Kamera FPV. Kamera Mobius HD 1080
https://www.aliexpress.com/item/32833015218.html
Calość będzie zasilana oczywiście baterią LiPo 3s.
Zostało mi jeszcze dobrać silniki i ESC. Ale to dobiore jak całość złożę, żeby wiedzieć ile to będzie ważyć. I teraz pytanie czy w/w elementy są dobrze dobrane? Czy należy coś zmienić? Za wszytkie odpowiedzi serdecznie dziękuje i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: Adriee »

Całość - to są już elementy bardzo wiekowe technicznie.
Owszem, na model do nauki latania i częstych upadków nie jest źle, ale wszystko będzie tutaj duże i ciężkie (jak na dzisiejszy dzień).
Dobór całości ze sobą współgra, ale gdybyś chciał później iść w mocniejszą maszynę - nie opłaci się więcej w tą inwestować. Taniej wyjdzie złożyć drugi o wiele lepszych osiągach.
Gogle - na początek przygody powinny Tobie wystarczyć, chociaż dokładając nieco więcej kupiłbyś o wiele lepsze.
Nie wspomniałeś o jakim lataniu myślisz, budując swój kopter?
Czy GPS będzie tutaj rzeczywiście potrzebny?
mcmajcher79
Posty: 34
Rejestracja: niedziela 22 wrz 2019, 18:38
Lokalizacja: Waltershausen

Re: Budowa mojego pierwszego drona

Post autor: mcmajcher79 »

Witam.
Dziękuję za odp. Adriee. Chciałbym złożyć drona który by mi starczył na dłużej niż tylko do nauki latania. Wiec skoro te elementy w/w są już wiekowe to co proponujesz w zamian. Jakie części. Nie chcę budować drona ktory nie będzie wart dalszego inwestowania. Bo nauczę się latać i będę chciał więcej i co i będę zmuszony budować drugiego, więc od razu chciałbym zbudować porządnego, który posłuży mi do nauki latania jak i do latania sportowego z acro. A co do GPS to chciałbym go mieć w razie czego. W przypadku gdy stracę zasięg z dronem to chce żeby on wrócił w miejsce startu (RTH). A co do gogli to jakie masz na myśli, jakie "o wiele lepsze" Pozdrawiam. I czekam na odp
ODPOWIEDZ