pierwsze quadro na bazie F450

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

lgojniczek
Posty: 382
Rejestracja: wtorek 03 sty 2017, 13:48
Lokalizacja: Ustroń

pierwsze quadro na bazie F450

Post autor: lgojniczek »

Witajcie

Przedstawiam swojego pierwszego koptera na bazie ramy tarot FY450
Mój zestaw składa się z:

1. Rama Tarot FY450
2. Silniki E-MAX 2213
3. Regle ESC SimonK 30A
4. APM 2.6
5. GPS Ublox NEO-6M
6. Śmigła Gemfan 10x45
7. Gimbal Simple BGC 3.0
8. Kamera SJCam SJ4000
9. Pakiety Turnigy Miltistar 3S 5200mAh
10. Aparatura RadioLink AT10II

Waga do lotu ze wszystkim co wyżej i na zdjęciach: 1530g, czas lotu na 3S 5200mAh 11 minut (trochę mało wydaje mi się?)
Wylatałem już nim trochę, lata świetnie jak na pierwszą swoją własną konstrukcję. Niestety obraz z kamery nie jest idealny, pomimo tego że wibracje mam niby w normie to żelujący obraz nadal jest mocno zauważalny.

W planach jest link radiowy do przekazu wideo FPV z monitorem (pewnie skończy się później na goglach - ta zabawa wciąga bez końca) ale najpierw chciałbym pozbyć się tych żelków na filmach, pomożecie, doradzicie coś w tym temacie?.

Wklejam jeszcze logi z normalnego lotu (spokojne latanie koło nogi)
https://1drv.ms/f/s!Ar3YBRNNJmNcj3UGqAtoWoPyfqrB

Film prezentujący żelka
https://1drv.ms/v/s!Ar3YBRNNJmNcj32fLBsaaPgWs7E_
widać że podczas lotu pod wiatr gimbal już nie trzymał kamery w jednej osi (miał ustawioną na tej osi zbyt małą siłę było ustawione 50 co już skorygowałem i dałem 80 powinno pomóc) nadal jednak zostaje żelek

Aktualizacja 04.03.2017:

Quad przeszedł lekkie zmiany. Zmieniłem pakiety na 4S Multistar 5200mAh, zmieniłem silniki na Multistar 2216 800KV oraz zmieniłem te tragiczne nogi na coś bardziej stabilniejszego. Zmienione jest też mocowanie bimbala; został przesunięty w przód przez co pakiet musiał wylądować nieco dalej od osi quada. Doszły też nowe śmigła Graupner C-PROP 10x4 (tak na szybko ze spostrzeżeń to dużo mniej hałasują i drgania są o niebo mniejsze trzymając ramę ręką na włączonych silnikach).

Zmiana pakietu na 4S daje niesamowitego kopa, wielowirnikowiec wstaje z podłogi w okolicach 45% wychylenia drążka a poprzednio potrzebowałem na w pełni naładowanej baterii przesunąć drążek do ponad 75% a więc jestem zadowolony ze zmiany a szczególnie, że kupiłem w mega promocji 2 pakiety Multistar 5200mAh 4S za połowę ceny na HK w poprzedni weekend (dokładnie 20$).
Niestety jak na złość pogoda słoneczna ale wieje jak diabli i nie dam rady tego przetestować chodź może wiatr ustanie :lol:

Zdjęcia:
Załączniki
20170304_115739.jpg
20170304_115739.jpg (195.87 KiB) Przejrzano 4492 razy
20170304_115755.jpg
20170304_115755.jpg (192.07 KiB) Przejrzano 4492 razy
Ostatnio zmieniony sobota 04 mar 2017, 12:37 przez lgojniczek, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika
MarcinD
Posty: 74
Rejestracja: niedziela 01 maja 2016, 13:33
Lokalizacja: WLKP

Re: pierwsze quadro na bazie F450

Post autor: MarcinD »

Poszukaj tematu o "jello".
H20 JJR/C
250
F450
210 InProgress
Volantex RANGER InProgress
Turnigy 9XR + FrSky
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: pierwsze quadro na bazie F450

Post autor: Poli25 »

Efekt "jello" powstaje z dwóch powodów. Z wibracji, a masz 2 osiowy gimbal, drugi powód to hałas jakie wydają śmigła. Na początek spróbuj zakryć mikrofon w kamerce i zobacz czy się poprawiło.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: pierwsze quadro na bazie F450

Post autor: kuczy »

Aby pozbyc sie wibracji to standardowo wywazyc trzeba śmigła i silniki. Niestety dobra wywazarka kosztuje - wiec na poczatek zobacz kto jest z okolic i moze uda ci się pozyczyc jakieś DuBro.
Opis jak wywazac silniki i smigla jest tu na stowe , jak nie to na "dwie stowy" jest na YT.

Widzę, jaki masz gimbal, wiec porada - przewlecz przez te czarne gumki opaski zaciskowe (trytytki) i troszkę je ściągnij - mialem tego samego gimbala i to powinno pomoc (sprawdzisz i porownasz).

EDIT - scalenie
Poli25 pisze:drugi powód to hałas jakie wydają śmigła. Na początek spróbuj zakryć mikrofon w kamerce i zobacz czy się poprawiło.
Moglbys rozwinac mysl? Hałas?
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: pierwsze quadro na bazie F450

Post autor: Poli25 »

W mojej hexie powstawał efekt jello jak tylko silniki zaczęły pracować na wyższych obrotach i wydawały więcej hałasu, po zakryciu mikrofonu który tak na prawdę nie jest nam potrzebny do filmowania efekt jello się zmniejszył, testowane na GoPro hero4 Silver.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: pierwsze quadro na bazie F450

Post autor: kuczy »

Poli25 pisze:W mojej hexie powstawał efekt jello jak tylko silniki zaczęły pracować na wyższych obrotach i wydawały więcej hałasu, po zakryciu mikrofonu który tak na prawdę nie jest nam potrzebny do filmowania efekt jello się zmniejszył, testowane na GoPro hero4 Silver.
Jesi zauważyłeś zmiejszenie jello to klocil sie nie bede, ale to dosc oryginalnie odkrycie, serio. Dzieki za odp.
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: pierwsze quadro na bazie F450

Post autor: Poli25 »

Jesi zauważyłeś zmiejszenie jello to klocil sie nie bede, ale to dosc oryginalnie odkrycie, serio. Dzieki za odp.
Też byłem zaskoczony
lgojniczek
Posty: 382
Rejestracja: wtorek 03 sty 2017, 13:48
Lokalizacja: Ustroń

Re: pierwsze quadro na bazie F450

Post autor: lgojniczek »

Dziekuje za.rady bede probowal. A powiedzcie mi czy te 11 minut lotu to nie jest za.krotko? Bo czytam tu ze ludzie lataja takim setupem po 20 minut i dluzej (tez bym chcial)
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: pierwsze quadro na bazie F450

Post autor: kuczy »

lgojniczek pisze:Dziekuje za.rady bede probowal. A powiedzcie mi czy te 11 minut lotu to nie jest za.krotko? Bo czytam tu ze ludzie lataja takim setupem po 20 minut i dluzej (tez bym chcial)
a powiedz - jaki poziom napięcia ustawiłeś na Powrót do domu w APM? - albo buzzoalarmie, czy czymkolwiek w czym wiesz, że masz już lądować?

Musiałbyś sprawdziś w jakimś e-calcu czy przejście na baterię 5000mAh ale 4S nie byłoby lepsze:
z tego tematu wynika, że można:
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=10271

ja z kolei latałem na 2212 DYSa (więc wielkość podobna) ale na baterii 3S 8000mAh. Dopuki nie siadła, było ok. Ale bardziej rozglądaj się za 4S i pod tym kątem sprawdź ecalca (albo jak masz zaprzyjaźnionego droniarza - może pożycz od kolegi baterię 4S o podobnej pojemności i wypróbuj) - to byłoby najlepsze, bo miałbyś podpowiedź sprawdzoną w praktyce, jeszcze przed zakupem.
lgojniczek
Posty: 382
Rejestracja: wtorek 03 sty 2017, 13:48
Lokalizacja: Ustroń

Re: pierwsze quadro na bazie F450

Post autor: lgojniczek »

kuczy pisze:
lgojniczek pisze:Dziekuje za.rady bede probowal. A powiedzcie mi czy te 11 minut lotu to nie jest za.krotko? Bo czytam tu ze ludzie lataja takim setupem po 20 minut i dluzej (tez bym chcial)
a powiedz - jaki poziom napięcia ustawiłeś na Powrót do domu w APM? - albo buzzoalarmie, czy czymkolwiek w czym wiesz, że masz już lądować?

Musiałbyś sprawdziś w jakimś e-calcu czy przejście na baterię 5000mAh ale 4S nie byłoby lepsze:
z tego tematu wynika, że można:
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=10271

ja z kolei latałem na 2212 DYSa (więc wielkość podobna) ale na baterii 3S 8000mAh. Dopuki nie siadła, było ok. Ale bardziej rozglądaj się za 4S i pod tym kątem sprawdź ecalca (albo jak masz zaprzyjaźnionego droniarza - może pożycz od kolegi baterię 4S o podobnej pojemności i wypróbuj) - to byłoby najlepsze, bo miałbyś podpowiedź sprawdzoną w praktyce, jeszcze przed zakupem.
Latam do 3,3V (pod obciazeniem) na cele wiec praktycznie do konca bezpiecznej granicy. Napiecie i prad mierzy mi PM (jest dosc dokladny i fajnie trzyma napiecie zasilania apma) a wiem kiedy mam ladowac z informacji jakie podaje mi aparatura bo mam na niej pelna telemetrie odczytywana przez port telemetri apm do modulu prm-02 radiolinka

Alarm w aparaturze ustawiony na 10,2 a w apm na 9,9 i to jest juz Land po takim locie.imax b6 wpycha do tego pakietu 4300mAh
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: pierwsze quadro na bazie F450

Post autor: kuczy »

lgojniczek, no to masz faktycznie już max z jakimś zapasem na lądowanie i to z dość bliska ;)
http://www.ecalc.ch/xcoptercalc.php?ecalc&lang=pl

warto wydać te kilka zł i zakupić na miesiąc - bo nie wiem jakie wyjdą Tobie wyniki na baterii 4S - jest cięższa, ale 5000mAh przy 4S to więcej energii niż 5000mAh przy 3S.

Z takich porad "od ręki" - możesz spróbować zmienić śmigła Gemfany na APC - są droższe, ale lepsze - być może już przez to zyskasz ciut czasu (szału się nie spodziewaj, ale każdy element układanki się liczy) - musisz kupić oczywiście dwa prawe i dwa lewe - poniżej linki. Testowałem APC SF (Slow Flyer) i MR (MultiRotor) - wg mnie SF z racji większej powierzchni lepiej się sprawowały. Może być jeden problem - ja musiałem je rozwiercać na 8mm, żeby mi weszły na tyle głęboko w silnik aby piasta je trzymała - jak coś to ostrzegałem :P

https://abc-rc.pl/APC-10x47SFP
https://abc-rc.pl/smiglo-APC-10x47SF
lgojniczek
Posty: 382
Rejestracja: wtorek 03 sty 2017, 13:48
Lokalizacja: Ustroń

Re: pierwsze quadro na bazie F450

Post autor: lgojniczek »

kuczy pisze:lgojniczek, no to masz faktycznie już max z jakimś zapasem na lądowanie i to z dość bliska ;)
http://www.ecalc.ch/xcoptercalc.php?ecalc&lang=pl

warto wydać te kilka zł i zakupić na miesiąc - bo nie wiem jakie wyjdą Tobie wyniki na baterii 4S - jest cięższa, ale 5000mAh przy 4S to więcej energii niż 5000mAh przy 3S.

Z takich porad "od ręki" - możesz spróbować zmienić śmigła Gemfany na APC - są droższe, ale lepsze - być może już przez to zyskasz ciut czasu (szału się nie spodziewaj, ale każdy element układanki się liczy) - musisz kupić oczywiście dwa prawe i dwa lewe - poniżej linki. Testowałem APC SF (Slow Flyer) i MR (MultiRotor) - wg mnie SF z racji większej powierzchni lepiej się sprawowały. Może być jeden problem - ja musiałem je rozwiercać na 8mm, żeby mi weszły na tyle głęboko w silnik aby piasta je trzymała - jak coś to ostrzegałem :P

https://abc-rc.pl/APC-10x47SFP
https://abc-rc.pl/smiglo-APC-10x47SF
Faktycznie sama zmiana śmigieł na APC MR lub SF daje w ecalcu dodatkowe 3 minuty zawisu więcej :shock: to jest możliwe?
Zmiana pakietu na 4S 5000mAh daje kolejne 4 minuty, oraz zmiana silników na 2216 daje około 2 minut co w sumie jest już całkiem niezłe. Tylko czy zmiana silników mi się opłaca?
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: pierwsze quadro na bazie F450

Post autor: kuczy »

w sumie wychodzi 9 minut więcej.... - może nie dokładnie z zegarkiem w ręku, ale na pewno sporo zyskasz robiąc wszystkie rzeczy jednocześnie. popróbuj jeszcze z pojemnościami baterii - najlepiej znaleźć optimum pomiędzy pojemnością a czasem lotu - bo w pewnym momencie zwiększając pojemność (i wagę baterii) okazuje się, że nic nie zyskasz, albo zyskasz teoretycznie minutę, a zapłacisz 3x więcej

śmigła tak - polecam.
czy 3 min - nie wiem... nastawiał bym się może na troszkę mniej - niestety to musisz sam sprawdzić i sam zainwestować. APC są naprawdę dobrymi śmigłami.
lgojniczek
Posty: 382
Rejestracja: wtorek 03 sty 2017, 13:48
Lokalizacja: Ustroń

Re: pierwsze quadro na bazie F450

Post autor: lgojniczek »

kuczy pisze:w sumie wychodzi 9 minut więcej.... - może nie dokładnie z zegarkiem w ręku, ale na pewno sporo zyskasz robiąc wszystkie rzeczy jednocześnie. popróbuj jeszcze z pojemnościami baterii - najlepiej znaleźć optimum pomiędzy pojemnością a czasem lotu - bo w pewnym momencie zwiększając pojemność (i wagę baterii) okazuje się, że nic nie zyskasz, albo zyskasz teoretycznie minutę, a zapłacisz 3x więcej

śmigła tak - polecam.
czy 3 min - nie wiem... nastawiał bym się może na troszkę mniej - niestety to musisz sam sprawdzić i sam zainwestować. APC są naprawdę dobrymi śmigłami.
Dzięki serdeczne za rady, o wynikach zmian poinformuję i je w tym wątku opiszę dla potomności

EDIT - scalenie

Podpowiedzcie mi czy ta rama ma rację bytu? Zamówiłem pakiety 4S 5200mAh, do tego nowe silniki 2216 i lepsze podwozie ale tak się zacząłem zastanawiać czy nie rozpocząć drugiej nowej budowy tym razem czegoś trochę większego na jakiejś sensowniejszej ramie i wpadła mi w oko taka:

http://allegro.pl/quadcopter-x650f-rama ... 95724.html

Oczywiście uzbrojona byłaby w większe silniki coś ala Quanum MT Series 3110 470KV lub Emax MT3510 600KV i śmigła 12", regle 30A i APM 2.6.
Doradźcie coś ;)
Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: pierwsze quadro na bazie F450

Post autor: szaman89 »


Ta rama jest z włókna szklanego. Przy crashach ten materiał zachowuje się dużo gorzej niż włókno weglowe. Cena tej ramy mówi sama za siebie.
ODPOWIEDZ