Micro 100: Scisky (brushed) + BR1103 8000kv (przeniesienie)

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Micro 100: Scisky (brushed) + BR1103 8000kv (przeniesienie)

Post autor: Szper »

By nie robić bałaganu w wątku MicroFPV czyli Eachine H8 Mini na sterydach :) przenoszę cały opis projektu do osobnego wątku. Tekst przeredagowany.

Projekt jest dla tych co by chcieli utylizować zalegające Scisky lub po prostu macie dosyć silników szczotkowych ;)

Wszystko się zaczęło od dość niewinnie wyglądającego eksperymentu:
Obrazek

Który przerodził się w wersję ... hmm ciężko to nazwać prototypem:
Obrazek
Obrazek

Koncept
Padł mi kolejny komplet silników 8520. Powiedziałem dosyć - akurat była promocja na zestawy 6A ESC i silniki BR1103 (banggood).
Sterowanie w Scisky jak w większości FC dla szczotkowców opiera się na wysłaniu sygnału PWM na bramkę tranzystora MOSFET. Czyli w teorii można przechwycić sygnał idący na tranzystor i dać go na ESC.

Części
Ofiarą eksperymentu padł Scisky (F1) z wgranym BF 3.1.0 RC9.
Pracuje z prędkością 1khz/1khz.

Do prze/budowy użyłem (większość to Banggood): Przygotowanie FC
Zanim zaczniecie lutować i ciąć kable sygnałowe w ESC.
Scisky nie posiada 4-way interface dla blheli czyli trzeba skonfigurować ESC wcześniej.
Do działania interfejsu potrzeba większej ingerencji - opisane jest dalej -> http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=3 ... 16#p504116.

Wszelkie operacje jak wymiana oprogramowania oraz podstawową konfigurację zróbcie przy pomocy arduino lub innego wolnego FC. Kierunek obrotu silników ustawić możecie przez zamianę kabli w silnikach.

Obrazek
Interesuje nas "nóżka" zwana bramką oznaczoną G. Próbowałem obu metod:
1. Zostawiamy MOSFET i wlutowujemy linię sygnałową do tranzystora na nóżkę G.
2. Pozbywamy się MOSFETów i wlutowujemy się bezpośrednio w pady.

Gdzie znajdziemy wspomniane MOSFETy?
Obrazek
Zaznaczone w czerwonych kółkach.

W betaflight/cleanflight zmieniamy ustawienie z PWM na np. Oneshot125 (akurat tego używam).
Zweryfikowałem regle jakie posiadam i działały prawidłowo na PWM 500Hz. Czyli można podać czysty PWM (byłem w błędzie podając wcześniej info o problemie z PWM na BLheli_S).

Przykładowy zrzut z mojej konfiguracji jest poniżej.
Obrazek

Zasilanie
ESC będziemy zasilać 2s i tu pojawia się problem... co ze scisky który jest 1s.
Z pomocą przychodzi przetwornica stepdown 5v. Scisky zasiliłem napięciem 5v doprowadzonym do tych samych padów gdzie normalnie wlutowujemy kabel zasilający.

Zaletą FC typu Emax Femto oraz Pikoblx to posiadanie wbudowanej przetwornicy 2-3A na 5v. Taka dźwignie FPV bez problemu. Druga zaleta to wbudowane PDB.
Dzięki temu odpada nam z deka gramów jakie musimy dokładać przy modyfikowanej wersji: PDB, przetwornica stepdown.

Rama
BR1103 mają rozmieszczone śruby montażowe na obwodzie 8.5mm . Rama bez gumek na silniki szczotkowe 8.5mm pozwoli na montaż BR1103 - trzeba pilnikiem lekko naciąć otwory od wewnątrz ramy by śrubki weszły. Problem mogą mieć ramy z ramionami litymi o szerokości 5mm i grubości 1mm. Silnik jest na tyle mocny, że łatwo jest o rezonans.
U siebie na teście użyłem ramy z ramionami 5mm szerokości wyciętej w G10 2mm. Dopiero kanapka z 2 takich ram pomogła w eliminacji drgań - rotacja na ramionach.

Śmigła
Kupiłem DYS2030 ale szczerze mówiąc wyważenie woła o pomstę do nieba. Z pomocą przyszła wiertarka. Rozwierciłem śmigła Lantian 60mm - 1.2mm i 1.4mm. Róbcie kolejno rozmiarówkami - nie ucieknie oś centralna śmigła. Chodzą po tej operacji bez zastrzeżenia.

UWAGA! Ryzyko przesunięcia dzwonków w BR1103!
Problem pojawia się przy wciskaniu śmigieł jak są zbyt ciasne otwory. Jak trzymacie za dzwonek silnika i wpychacie śmigło to pojawia się ryzyko wysunięcia dzwonka z osi!
Jeśli używacie rozwiercanych śmigieł to przeciągnijcie śmigło jeszcze kilka razy wiertłem z obu stron. Jak macie możliwość to napierajcie na podstawę silnika lub (najlepsza opcja) na oś samego silnika bezpośrednio. Mi rama pozwoliła na wsunięcie okrągłego pilnika przez otworek w ramieniu i napieranie bezpośrednie na oś przy osadzaniu śmigła.

Na chwilę obecną bez FPV. Najważniejsze, że quad lata :)

20-01-2017
Dotarła skorygowana rama. Montaż do FPV w drodze.

Rama typu 100 mieszcząca śmigła 65mm. Założenie było takie by szło wpakować brushed kontrolery jak i "normalne" Pikoblx itp. Ramiona szersze by na nich dać regulatory (ESC).
Dla brushed FC powstał prosty PDB by uniknąć plątaniny kabli.
Masa nie powala ale jest na poziomie akceptowalnym - 46g uzbrojony krzyżak (bez słupków i górnej płytki).

Przymiarka...
ObrazekObrazekObrazek

Upychanie...
ObrazekObrazek

I wyszedł taki potworek...
ObrazekObrazek
Śmigiełka Lantian 60mm. Gemfany 65mm rozwiercone też wchodzą (na styk).

I porównanie do ZX5 190...
Obrazek

Zasilanie wchodzi od boku gdyż łatwiej było się wlutować w PDB. Gumka na lipole trzymana jest przez słupki. Można dać 2 gumki by blokowały lipol w obu osiach.
Górna płytka może być zdemontowana i zastąpiona drukiem 3D z montażem FPV dla kamery TX03
Obrazek

21-01-2017
Scisky dostał dipola zamiast biednie wyglądającego drucika. Rozwiązanie mi się sprawdza na innym mikrobie.
Trzeba było tylko zdrapać trochę zabezpieczenia laminatu by gdzieś blisko podpiąć ekran anteny do masy (GND).
ObrazekObrazek
Maszt anteny to nylonowa śruba M3.
Obrazek

22-01-2017
Dodałem FPV ale z deka inaczej zrealizowałem niż pierwotnie zakładał projekt.

Wydłubałem montaż kamery z nieużywanej ramy dla szczotkowca.
ObrazekObrazek

Jakiś czas temu dotarł VTX03. Nie wiedziałem do czego miał być a teraz wiem ;)
ObrazekObrazekObrazek

Prototyp zrobiony.
ObrazekObrazekObrazek
Rozwiązanie o tyle lepsze od towera, że ma się chronioną kamerę. VTX powinien być uchroniony przez maszty anten.

Masa ujmijmy, że akceptowalna.
Obrazek
Sądzę, że da się zejść poniżej 50g.

Z perspektywy całego składania co moim zdaniem da się poprawić:
- Pikoblx lub Emax femto - lekko 4g odzyskam.
- Frsky z telemetrią - odbiornik znany z serii qx z wgranym odpowiednim softem.
- Carbon zamiast G10. 1.5mm dół i 1mm góra - 6g+ do odzyskania jeśli nie więcej.
- Przy mniejszym FC można kamerę cofnąć tak, że się zmieści w budzie. Nawet powinno się dać dorobić ustawianie kąta kamery.
- Trochę uszczuplić materiału z płytki górnej i w dolnej też da się
- Lżejsze słupki - niższe. Przez brak przetwornicy i PDB można uszczuplić na wysokości jakieś 5mm.
- Śmigła 65mm 3 blade - w drodze :)

Wariant:
- Zwiększyć ramę do 110mm by można było używać śmigieł 3"
- Rozmiar pozwoli na zastosowanie silników BR1103 7000kv - większy moment obrotowy (lepsza reakcja)

-- CDN :) --
Ostatnio zmieniony wtorek 24 sty 2017, 23:22 przez Szper, łącznie zmieniany 2 razy.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Scisky (brushed) - 4-way interface (BLHeli)

Post autor: Szper »

4-way BLHeli interface
Dodawanie konfigurowania/programowania ESC przy pomocy FC.

Mod się udał:
Obrazek
  • Potrzebna wymiana softu na taki który będzie dobrze działać na Scisky a za razem nie będzie wykastrowany z 4-way interface. Użyłem ALIENFLIGHTF1 - kiedyś używany dla Scisky.
    Obrazek
  • Coś jeszcze przeszkadza w komunikacji. Oprócz pozbywania się MOSFETów trzeba pozbyć się rezystorów.
Od strony IMU znajdziemy 4x MOSFETy oraz 3 rezystory dociągające sygnał do masy. Rezystorów pozbyłem się szczypczykami:
Obrazek
I jeden dezerter z drugiej strony płytki:
Obrazek

A tak z grubsza to lata:

Na full throttle nie ma zbytnio miejsca :)

Zmieniłem timing na medium-high. Jest wyraźna poprawa w zachowaniu się quadzika.

Problem to brak buzzera. BLheli posiada funkcję beacon aktywowaną po utracie sygnałów na ESC.
Ustawiłem sobie na 5min - silniki zaczynają piszczeć po tym czasie co ułatwia odnalezienie zguby.

Po Scisky zabieram się za F3EVO w wariancie Hexa i Quad. Ten ma potencjał na kilka dodatkowych ficzerów :)
Ostatnio zmieniony środa 25 sty 2017, 11:41 przez Szper, łącznie zmieniany 2 razy.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
Awatar użytkownika
BloodyLordV
Posty: 321
Rejestracja: wtorek 15 gru 2015, 21:35
Lokalizacja: Gdynia

Re: Micro 100: Scisky (brushed) + BR1103 8000kv (przeniesien

Post autor: BloodyLordV »

Jak już wspomniałem w prywatnych wiadomościach - to się właśnie nazywa zmienianie tego hobby, innowacja. Prawdziwy powód by w tym siedzieć zamiast przynudnawego jechania sprawdzonymi konfigami "bo kolega polecił". Czekam z wielką niecierpliwością na końcowy wynik modyfikacji f3evo brushed, bo nie będę ukrywał, sam takowy mam w domu i po skończoniu buildów jakie mam zaplanowane - chętnie bym takiego maluszka sobie sklecił. Jeszcze raz. BRAWO!
Yuneec Typhoon Q500 4K
Nox3 - http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=72&t=38631
Youbi XV130 - http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=72&t=39039
ST10+
Spektrum dx6i
--------------------------
Nieuleczalnie uzależniony od latania.
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: Micro 100: Scisky (brushed) + BR1103 8000kv (przeniesien

Post autor: Szper »

Dzięki za te słowa.
Brushless chodził mi po głowie od dłuższego czasu - jak był wysyp owl itp. Stałem na rozdrożu - kolejne 8520 albo lekki ryzyk i zabawa w przeszczepianki i zakup brushless.
Jak widać można a jak znam życie w niejednej szufladzie leży Wam trochę pierdółek. Trochę wyobraźni i raptem niskim nakładem można sobie poskładać na wiosnę kolejną pokrakę. Daje to dodatkową satysfakcję - mniej w kartonikach, nowa/stara zabawka, bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę ;)
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: Micro 100: Scisky (brushed) + BR1103 8000kv (przeniesien

Post autor: Szper »

Mod F3EVO wersja hexa poszedł lepiej niż się spodziewałem. Jest trudniej niż w przypadku Scisky szczególnie przy demontażu MOSFETów.
Mod nie należy do łatwych pod względem manualnym.

Ogólnie było warto bo działa 4way jak i DSHOT150/300/600. Po południu opiszę całą procedurę "męczenia" kontrolera.

Na zachętę 2 fotki. Obeznani z elektroniką będą wiedzieć o co chodzi.
Obrazek
Obrazek

W skrócie. Zostały zdemontowane:
- MOSFETy
- rezystory obok MOSFETów
- kondensatory zaraz przy padach do wlutowania silników

Pady są strasznie małe do podczepienia sygnału i na dokładkę znajdują się na spodzie PCB. Stwierdziłem, że lepszym rozwiązaniem będzie przekierować sygnał na pad gdzie podpinało się GND dla silnika szczotkowego. Strasznie to ułatwiło montaż.
Silnik 4 nie jest przypadkiem podpięty do padu 5. Na quadziku pracuje DSHOT i do prawidłowej pracy wymagane było przemapowanie pinów.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
Awatar użytkownika
BloodyLordV
Posty: 321
Rejestracja: wtorek 15 gru 2015, 21:35
Lokalizacja: Gdynia

Re: Micro 100: Scisky (brushed) + BR1103 8000kv (przeniesien

Post autor: BloodyLordV »

Z ogromną niecierpliwością czekam na wyniki klasycznego f3evo, pod 4 silniki i tym co z niego wyciśniesz. Mam nadzieję swojego czasu powtórzyć to na mojej 110, może ciut ją zmniejszy do rozmiaru 80-90.
Yuneec Typhoon Q500 4K
Nox3 - http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=72&t=38631
Youbi XV130 - http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=72&t=39039
ST10+
Spektrum dx6i
--------------------------
Nieuleczalnie uzależniony od latania.
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: Micro 100: Scisky (brushed) + BR1103 8000kv (przeniesien

Post autor: Szper »

Szczegółowy opis.
Powtórzę jeszcze raz. Mod nie należy do łatwych i wykonujecie go na własną odpowiedzialność!
Dokonana jest dość duża ingerencja więc nie stosujcie tego typu FC na dużych modelach.

Pacjentem jest kontroler dla silników szczotkowych znany pod nazwą F3_EVO_BRUSH (ed). Różni producenci wypuszczali ten produkt.
W tym przypadku skupię się na wersji hexacopter. Układ sterowania silnikami szczotkowymi jest analogiczny do tego jaki opisałem przy Scisky:
- MOSFET
- rezystor łączący bramkę z GND
- kondensator (tego Scisky nie miał)

Demontażu dokonałem przy pomocy lutownicy. Nakładałem cynę by zwiększyć powierzchnię styku - w takim bąblu zanurzałem dany element SMD jak rezystor lub kondensator po czym ściągałem.
Z MOSFETami jest gorzej. Trzeba je dobrze podgrzać od strony wyjść na silniki. Nie polecam zrywania tych MOSFETów gdyż można uszkodzić ścieżki które nam się przydadzą.

Ze spodniej strony PCB ściągamy to co zaznaczyłem w ramkach: MOSFETy oraz rezystory. Idzie to dość sprawnie. Resztę komponentów możecie zabezpieczyć taśmą (jak się lutownica ślizgnie).
Obrazek

Na górze PCB trzeba zdemontować kondensatory i warto przestawić zasilanie na 2s by nie zapomnieć (na grafice jest 1s - zielona ramka).
Obrazek

Praktycznie kontroler jest gotowy ale ma dużą wadę - bardzo małe pady do podpięcia ESC. Na dobitkę są po stronie spodniej PCB. Wykorzystamy wyjścia GND od silników - tam zostanie wyprowadzony sygnał dla ESC co poprawi komfort przy użytkowaniu takiego modowańca.
Wracamy na spód płytki. Poszukajcie kawałka druta miedzianego. Ja użyłem jedną żyłę kabla SFTP (drut). Dobrze go pokryjcie cyną przy użyciu topnika - cyna równomiernie pokryje kabel.
Duży pad po MOSFET powinien dostać trochę cyny.

Łączymy pady zgodnie z poniższym schematem (na zielono). Po prostu docinamy ocynowany drucik i wlutowujemy. Przy małych padach starczy podgrzać i cyna złapie między padem a drutem.
Obrazek

Powinno wyjść coś w tym stylu.
Obrazek

Wyjścia dla regli znajdują się tam gdzie podpinaliście MINUS silnika.

Oprogramowanie
Nic nie zmieniamy jeśli posiadamy SPRACINGF3EVO. Ten ma wbudowany "4way interface" czyli możemy ustawiać ESC jak się nam podoba.

DSHOT
Po pierwsze oprogramowanie. Minimum Betaflight 3.1.0.
Pojawia się klasyczny problem - przepinamy jakiś silnik w dziwne miejsce by działało. Tu tragedii nie ma. Silnik 4 podpinamy do wyjścia silnika 5.
Trzeba jeszcze powiedzieć kontrolerowi gdzie ma szukać silnika 4. W konfiguratorze wchodzimy do CLI (linie komend) i wykonujemy następujące polecenia:

Kod: Zaznacz cały

resource motor 5 none
resource motor 4 A06
save
BLheli suite będzie również działać po takim przekierowaniu.

Sprawdziłem i działa DSHOT150, 300, 600.

ESC - nie wszystkie ESC są zdolne do pracy. Regulatory które posiadam też musiały zostać zmodyfikowane - usunięcie kondensatora filtrującego.

Na quadziku FC jest zamocowany. Przestawienie na 2s dało możliwość bezpośredniego zasilania FC z lipola. Dało to możliwość pomiaru napięcia na pakiecie.
Przetwornica stepdown 5v służy teraz tylko do zasilania FPV. Linia 5v na samym FC nie wytrzyma obciążenia nadajnikiem 200mW. Problemy mogą być nawet przy trybie 25mW.
Ostatnio zmieniony czwartek 26 sty 2017, 15:06 przez Szper, łącznie zmieniany 2 razy.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
Awatar użytkownika
daze
Posty: 225
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 14:49
Lokalizacja: 3city

Re: Micro 100: Scisky (brushed) + BR1103 8000kv (przeniesien

Post autor: daze »

Super poradnik, akurat tego szukałem. :)
Szper pisze: DSHOT
Po pierwsze oprogramowanie. Minimum Betaflight 3.1.0.
Pojawia się klasyczny problem - przepinamy jakiś silnik w dziwne miejsce by działało. Tu tragedii nie ma. Silnik 4 podpinamy do wyjścia silnika 5.
Mógłbyć to bardziej wyjaśnić? Pierwszy raz słyszę o tym klasycznym problemie. ;)

No i obawiam się tych mosfetów. W którym miejscu grzałeś od strony wyjść na silniki?
Garaż:
+ Chilli Kelpie 250
+ DemonRC NOX5 210
+ DemonRC Fury 5X
+ DemonRC Fury 2X
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: Micro 100: Scisky (brushed) + BR1103 8000kv (przeniesien

Post autor: Szper »

Przy DSHOT z tego co przeglądałem najczęściej jest konflikt DMA na pierwszym silniku. Zazwyczaj to się kończy remap PPM do obsługi silnika 1.
Zobacz chociażby tutaj: https://github.com/betaflight/betafligh ... 20Protocol
Remap na remapie.

Tak. Od strony wyjść jest duży pad który trzyma mosfet'a. Widać to nawet na zdjęciu FC (wszystkie fotki to thumb - kliknij).

Wersja quad z tego co oglądałem ma następujące różnice:
- ciut inaczej ulokowane kondensatory
- dodane diody

Do DSHOT prawdopodobnie trzeba będzie mostkować nogi procesora. Szukam jeszcze rozwiązania z przetasowaniem zasobów lub może jest łatwiejsze miejsce do podczepienia się.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
ODPOWIEDZ