Tarot Mini TL300A Przebudowa wersja 2.0

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

jarnet86
Posty: 65
Rejestracja: wtorek 19 sty 2016, 21:02
Lokalizacja: Malbork

Tarot Mini TL300A Przebudowa wersja 2.0

Post autor: jarnet86 »

Wita. Chciał bym zaprezentować mojego quadcoptera zbudowanego na ramie Tarot Mini TL300A. Jest to mój pierwszy projekt modelu RC więc zbieram dopiero doświadczenie i potrzebuję kilku rad. Wcześniej latałem Hubsanem H107L więc jakieś podstawy sterowania mam opanowane, ale nadszedł czas na coś większego z FPV.
Maszynka docelowo będzie się składać z następujących podzespołów.

Rama: Tarot Mini TL300A
ESC: EMAX NANO 20A OneShot125 (i tu nie wiem czy to dobry wybór bo mam problem z ich konfiguracją z CC3D Atom)
Silniki: EMAX Cooling MT2206 II 1900KV
Kontroler: CC3D ATOM
Aparatura: FlySky FS-i6 + odbiornik iA6
Śmigła: ABC-Power 5x3 (na początek do nauki latania) ABC-Power 6x4,5 (jak już trochę opanuję maszynkę) HQProp TP 6x4,5 3-blades (do szybkiego śmigania na baterii 4S)
Ładowarka: IMAX B6 AC
Baterie: Tattu 1800mAh 11,1V 75C 3S1P i Tattu 1800mAh 14.8V 75C 4S1P
BEC: FC UBEC 3A 5V | FPV UBEC 3A 12V

Zestaw FPV
Kamerka: Sony 960H CCD Effio-V 800TVL
Nadajnik: TS5828 5.8G 32CH 600mW [RPSMA]
OSD: MICRO MinimOSD
Wyświetlacz: FatShark Dominator HD
Odbiornik: Dominator 5G8RX v2

Kilka fotek prezentujący zestaw w trakcie montażu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oraz kilka pytań.
1. Czy CC3D powinien wspógrać z ESC EMAX NANO 20A OneShot125 na OP czy tylko na CF?
2. Czy CC3D może pracować "do góry nogami" i czy zastosowanie amortyzacji przynosi wymierne korzyści. Jeżeli np. przykleję FC do ramy to nie wynikną z tego jakieś problemy?
3. Jaka może być przyczyna, że na OSD napięcie zasilania jest zawyżone?
Obrazek

Na razie to tyle mile widziane wszelkie sugestie i odp. na powyższe pytania. Wymienione części już posiadam więc jakiś zmiany w specyfikacji jedynie gdy to będzie konieczne.
Ostatnio zmieniony niedziela 05 lut 2017, 05:22 przez jarnet86, łącznie zmieniany 6 razy.
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Tarot Mini TL300A Prezentacja koptera i prośba o sugesti

Post autor: yoseph »

Odnośnie mocowania FC to powiem tyle że mocując na dumperach miałem trochę problemów, głównie przez to że dumpery były miękkie i kable ciągnęły za FC. W małym kopterze znacznie mniej problemów miałem przykręcając FC przez poliamidowe tuleje prosto do PDB. Zawsze możesz przykleić obudowę do płyty dwustronną taśmą piankową. Coś jak rozwiązanie DJI Naza. Oczywiście nie wątpię że się da zamontowac FC na dumperach:)

Napięcie w osd jest za duże bo nie skalibrowałeś w nim napięcia:)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
leonbubu
Posty: 311
Rejestracja: sobota 18 kwie 2015, 12:16
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

Re: Tarot Mini TL300A Prezentacja koptera i prośba o sugesti

Post autor: leonbubu »

1. Powinien z OP jak i z CF
2. W CF jest taka możliwość ale czy do góry nogami działa?, u mnie mam cc3d o 90 stopni w prawo w obudowie przyklejony do ramy na taśmę dwustronną nie ma żadnych problemów...
Obrazek
3.U mnie zaniża o cztery dziesiąte ale to nie problem biorę poprawkę...
copter 210
kanał YouTube
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Tarot Mini TL300A Prezentacja koptera i prośba o sugesti

Post autor: Majk99 »

CC3D może działać do góry nogami ;-) sam mam ATOM'a i musiałem go odwrócić tylko pamiętaj żeby w GCS'ie dać roll 180 i ew. wyłączyć kalibrację akceleromertu przy uzbrajaniu ;-)
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
jarnet86
Posty: 65
Rejestracja: wtorek 19 sty 2016, 21:02
Lokalizacja: Malbork

Re: Tarot Mini TL300A Prezentacja koptera i prośba o sugesti

Post autor: jarnet86 »

Dzięki panowie za odpowiedz.
Co do kalibracji napięcia w OSD to jak to zrobić? W ConfigTool minOPOSD nie widzę nigdzie takiej opcji i poza tym jak podłączę baterię 3s czy 4s napięcie pokazuje takie samo.
jarnet86
Posty: 65
Rejestracja: wtorek 19 sty 2016, 21:02
Lokalizacja: Malbork

Tarot Mini TL300A Zmiana koncepcji w montowaniu podzespołów

Post autor: jarnet86 »

Z racji, że czekam na części, miałem czas na przemyślenia i postanowiłem wprowadzić trochę zmian w rozmieszczeniu podzespołów. Udało mi się prawie wszystko upchać w przestrzeń pomiędzy płytką dystrybucji prądu a łącznikiem ramion. Nie było by to możliwe gdybym nie zwiększył dystansu pomiędzy tymi elementami.

Tak teraz to wszystko wygląda.
Obrazek

Z przodu jest kamerka którą zabudowałam, a za nią UBEC 5v i miejsce na CC3D Nano które będę musiał zamontować już raczej bez obudowy.
Obrazek

Dalej widać UBEC 12V, a pod nim znajduje się moduł OSD. Na samym końcu po lewej jest układ do mikrofonu, po prawej odbiornik RC.
Obrazek

Obrazek

Pod spodem z tyłu zakryty pudełkiem znajduje się nadajnik FPV
Obrazek

I całość wstępnie zmontowana. ESC będą zamontowane podobnie jak ten jeden widoczny na zdjęciach.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Całość razem z baterią 3S nie powinna przekroczyć 550g. Myślę, że to nie najgorszy wynik jak na 300mm ramę. Do tego powinien być dość dobrze zbalansowany środek ciężkości.
Ostatnio zmieniony niedziela 05 lut 2017, 04:02 przez jarnet86, łącznie zmieniany 1 raz.
jarnet86
Posty: 65
Rejestracja: wtorek 19 sty 2016, 21:02
Lokalizacja: Malbork

Re: Tarot Mini TL300A Finalnie złożony i wstępnie oblatany

Post autor: jarnet86 »

W końcu udało mi się złożyć gadzinę. Dwa tygodnie czekałem na zwrot regulatorów z gwarancji bo jeden szarpał obrotami. Odesłali mi nowy razem ze starym więc jak ktoś chce mogę oddać, bo może da się komuś go jakoś odratować. Całkowita waga wyszła trochę więcej niż liczyłem. Gotowy do lotu z baterią 3S i razem z Mobiusem (tak jak na fotkach poniżej) waży 640 g. Zostało jeszcze parę spraw kosmetycznych, ale to z czasem jak już trochę go oblatam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z racji, że na zewnątrz mocno wieje latałem tylko w domu. Więc jak się naprawdę zachowuje w locie jeszcze nie mogę powiedzieć. Jedyne co zauważyłem to delikatne bujanie w zawisie. Macie jakieś pomysły czym to może być spowodowane? Próbowałem na ile potrafię z ustawieniami, ale nic to nie dało. Zastanawiam się czy to zamocowanie na dość sztywno CC3D nie powoduje takiego zachowania. Jakie są wasze doświadczenia z tym kontrolerem?
Ostatnio zmieniony niedziela 05 lut 2017, 04:05 przez jarnet86, łącznie zmieniany 1 raz.
jarnet86
Posty: 65
Rejestracja: wtorek 19 sty 2016, 21:02
Lokalizacja: Malbork

Re: Tarot Mini TL300A Kolejne zmiany wersja 1.4

Post autor: jarnet86 »

Po paru nastu lotach nie obeszło się bez niewielkich uszkodzeń. Najsłabszym ogniwem ramy okazało się podwozie które pękło już przy niewielkim krecie. Nowe podwozie zaadaptowałem z helikoptera Tarot 450 PRO jest to wersja z włókna węglowego. Zresztą te białe plastikowe też pochodzą z serii tych modeli.
Dodatkowo odpadła robiona prze zemnie obudowa kamerki zalałem ją więc termo glutem, nie wygląda to zbyt estetycznie (i dodaje parę gram do masy), ale przynajmniej solidnie się trzyma. Nie miałem innego pomysłu by to porządnie przymocować.
Mocowanie antenki odbiornika które dostałem razem z CC3D również okazało się tandetą, zastąpiłem je zipami.
Największego pecha mam z reglami bo już dwie sztuki mam uwalone. Pierwsza przyszła już wadliwa, a ostatnio druga zaczęła się grzać już od razu po podłączeniu baterii.
Ponownie zważyłem quada tym razem z baterią 4S bo na niej lata się trochę lepiej, jest spory zapas mocy. Wyszło 710g czyli już jednak całkiem sporo, patrząc na wymiary nie wydaje się taki ciężki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony niedziela 05 lut 2017, 04:08 przez jarnet86, łącznie zmieniany 1 raz.
jarnet86
Posty: 65
Rejestracja: wtorek 19 sty 2016, 21:02
Lokalizacja: Malbork

Re: Tarot Mini TL300A Kilkadziesiąt upadków później :) v1.5

Post autor: jarnet86 »

Po dłuższej przerwie postanowiłem odświeżyć temat bo po niezliczonej ilości upadków pozmieniało się parę rzeczy.
Muszę przyznać, że jestem bardzo zdziwiony ile ta rama potrafi wytrzymać. Jedynym słabym punktem są sanki bo zdążyłem połamać już 3 komplety, 1 plastikowy i 2 karbonowe. Po naprawdę wielu kretach dopiero niedawno nadłamało mi się jedno ramię, ale wzmocniłem je i w miarę się trzyma.
Od ostatniego postu największą ze zmian jest zamiana kamer. Mobius poszedł pod spód, a ta do FPV na górę. Zresztą ją też już zmieniłem bo poprzednia przestała działać. Dzięki temu i drobnej modyfikacji anten zmieściły się 7 calowe śmigła. Do tego Mobius dostał dodatkowe zasilanie i nie muszę się już martwić o stan jego baterii, która zresztą na długo nie wystarcza. No i wpadły osłonki na silniki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Powoli zaczynam się zastanawiać, czy zmienić ramę na inną czy kupić drugą taką samą. Bo mam problemy z przerwanymi ścieżkami na płytce dystrybucji szczególnie przy wtyczce XT60 i nie wiem ile upadków jeszcze wytrzyma. Do tego te nadłamane ramie. Znacie jakieś dobre mocne i lekkie ramy do 7 calowych śmigieł.
Ostatnio zmieniony niedziela 05 lut 2017, 04:10 przez jarnet86, łącznie zmieniany 1 raz.
jarnet86
Posty: 65
Rejestracja: wtorek 19 sty 2016, 21:02
Lokalizacja: Malbork

Re: Tarot Mini TL300A Przebudowa wersja 2.0

Post autor: jarnet86 »

W związku z tym, że jedno ramię przy silniku było nadłamane postanowiłem kupić drugą ramę. A, że z początku nie chciało mi się za dużo grzebać z inną ramą postanowiłem kupić taką samą i podmienić tylko uszkodzony element bo nigdzie nie znalazłem tej części osobno. Ale jak w końcu przyszła paczka z chin postanowiłem z dwóch zrobić jedną sztywniejszą i mocniejszą z większą przestrzenią na podzespoły, by w razie potrzeby wymiany jakiegoś elementu odbyło się to szybko i sprawnie. Po wielu przemyśleniach i kilku godzinach spędzonych przy wierceniu, cięciu, lutowaniu i skręcaniu powstał oto taki efekt końcowy. Wstępnie już oblatany i jest na pewno o wiele lepiej niż wcześniej. Zostało mi jeszcze odpowiednie ustawienie PID-ów i można będzie znów latać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rama jest o wiele sztywniejsza i mam nadzieje, że przez to wytrzyma więcej niż poprzednia. W razie potrzeby podwozie można bez problemowo odkręcić przez co zmniejszyć trochę wagę, ale przydaje się w wyższej trawie. Jeszcze go nie ważyłem więc nie wiem jak zmieniła się waga.
Ostatnio zmieniony niedziela 05 lut 2017, 04:11 przez jarnet86, łącznie zmieniany 1 raz.
Bihtus
Posty: 683
Rejestracja: niedziela 26 lut 2012, 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tarot Mini TL300A Przebudowa wersja 2.0

Post autor: Bihtus »

Witam,
jaki czas lotu Ci wychodzi na tych silnikach ?

Pozdrawiam
Skrzydła .... 600 mm .... 820 mm .... 2000 mm ... :-)
jarnet86
Posty: 65
Rejestracja: wtorek 19 sty 2016, 21:02
Lokalizacja: Malbork

Re: Tarot Mini TL300A Przebudowa wersja 2.0

Post autor: jarnet86 »

Jednoznacznie nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Już tyle razy przerabiałem tego quadcoptera i latałem na przeróżnych śmigłach. Od 5 do 7 cali, dwu i trzy łopatkowych. Używałam jednej jak i dwóch baterii 1800mAh 3S i 4S.
Powiedzmy, że w "standardowej" konfiguracji bez udziwnień na 4s czas lotu wąchał się od 5 do 7 minut.

Przedstawiam kolejną wariacje tego quadcoptera. Jest zbudowany na zupełnie nowym egzemplarzu ramy. Poprzednia wyewoluowała w zupełnie nowy projekt, który jest w trakcie budowy. Postaram się opisać go w nowym wątku.

Powstał on z części jakie mi zostały po ewolucji opisywanego tu wcześniej drona.
Zmieniły się następujące podzespoły:
ESC: SkyRC BLHeli Nano 20A 2-4S
Kamera FPV: Eachine 1000TVL CCD 2.8mm
Reszta to część rzeczy opisanych w pierwszym poście.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ