quadrocopter czy hexacopter budowa - dobór podzespołów

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: quadrocopter czy hexacopter budowa - dobór podzespołów

Post autor: Tanner »

lotpawel pisze:Policz ile w piku ciągną silniki i już wiesz jakie C pakietu (1C to 1/10 pojemności)
Czemu 1/10? A nie po prostu wydajność prądowa wyrażona jako wielokrotność pojemności?

Głuś, dzięki za tego linka, też przerabiam temat hexy i masz rację, warto pomyśleć nad takim rozwiązaniem.
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: quadrocopter czy hexacopter budowa - dobór podzespołów

Post autor: Głuś »

Tanner pisze:Głuś, dzięki za tego linka, też przerabiam temat hexy i masz rację, warto pomyśleć nad takim rozwiązaniem.
Nie wiem, którego linka, ale ciesze się że się przydał. Hexa to super sprawa, ale "Y" :-) Tylko że mały "Y" to raczej dla piękna samego w sobie się robi bo żeby uzyskać porównywalny czas lotu z gopro do quada z gopro trzeba wsadzić prawie tyle $ co na 2 quady, a większy to już wiadomo że trzeba mieć potrzebę dźwigania czegoś większego :-)
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
rafraf
Posty: 40
Rejestracja: czwartek 22 wrz 2016, 07:42
Lokalizacja: ok/ Płocka

Re: quadrocopter czy hexacopter budowa - dobór podzespołów

Post autor: rafraf »

Bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi i sugestie. Muszę teraz na spokojnie usiąść, przeczytać wszystkie linki które mi podaliście, zapoznać się z tym wszystkim i przeanalizować. Odezwę się na pewno bo wiem że będę potrzebował Waszej pomocy... :)
Rafał
-------------------------------------------
RC 10 BRQ 110, Syma X8HC
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: quadrocopter czy hexacopter budowa - dobór podzespołów

Post autor: Głuś »

Akurat jestem zalogowany na Ali to pomyślałem że Ci podrzucę:

W kwestii podwozia:
https://www.aliexpress.com/item/T-shape ... 0.0.wL04Lt
https://www.aliexpress.com/item/F06590- ... 0.0.wL04Lt
Oczywiście możesz zrobić inne, albo nawet kupić gotowe, ale takie w kształcie litery "T" jest chyba najtańsze, najprostsze w konstrukcji i jedno z najwygodniejszych :-)
a jak lubisz gadżety to możesz też kopterku buciki kupić :-) https://www.aliexpress.com/item/Tarot-L ... 0.0.wL04Lt

A tu masz wspomniane przeze mnie mocowania: https://www.aliexpress.com/item/3K-CF-2 ... b5a87c5ff4

Są też osobno obejmy, osobno płytki aż szkoda żeby się nie pobawić i samemu ramy nie złożyć :-)
https://www.aliexpress.com/wholesale?ca ... mount+16mm
Te mocowania CNC są cięższe od forumowych, ale za to płyta pod silnik jest z węgla, a nie G10 więc różnie są minimalne i w przypadku pierwszego koptera pomijalne bo i tak nie będziesz tym setupem rekordów świata bił ;)
Niestety same płytki z ali pod forumowe mocowanie nie podejdą bo jest różnica 2mm w rozstawie otworów, a więc nie ma nawet jak wywiercić.
Moim zdaniem oba opisane przeze mnie rozwiązania w kwestii mocowania silników są równie dobre, bierz co Ci bardziej się podoba.

Będę składał kopter (ramę) z w/w rzeczy na zasadzie posprzątania szuflad bo mam tyle części że praktycznie wyszło 1 ESC dokupić oraz ramę zbudować i to nie całą bo CP już mam :-D Jak wystrugam to mogę opisać jeśli to kogoś interesi :-)
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
rafraf
Posty: 40
Rejestracja: czwartek 22 wrz 2016, 07:42
Lokalizacja: ok/ Płocka

Re: quadrocopter czy hexacopter budowa - dobór podzespołów

Post autor: rafraf »

Głuś pisze:Jak wystrugam to mogę opisać jeśli to kogoś interesi :-)
Super....na 100% będzie pomocne nie tylko mnie.
Dzięki za linki i w ogóle za pamięć, teraz wczytuje się na temat tych rurek 3K i CP od kolegi z forum... to co miałem w linku. Powiem że mnie to kusi.... Pomimo tego muszę jeszcze ogarnąć temat jak wyliczyć parametry co do doboru podzespołów do siebie czyli pakiet, prąd rozladowania + silniki+ esc bo nie ogarniam a nie chce za każdym razem prosić kolegów z forum. Znalazłem coś takiego http://pfmrc.eu/index.php?/topic/32312- ... bliczenia/ Czy te wzory i wyliczenia są poprawne.... na końcu tego wpisu ktoś zadał pytanie czy jeśli jest więcej silników to niektóre wartości mnoży się razy ilość silników ale nikt nie odpisał. Możecie napisać jak z tym jest o ile te wzory są OK... A może jest jakaś stronka z takimi wzorami ze można sobie łatwo wszystko wyliczyć ?
Adrián pisze:
rafraf pisze:3. Silniki - tu nie mam zielonego pojęcia
Obejrzyj sunnysky. Rozmiar, parametry, to już od założeń.
To chyba jest dosyć ciekawe http://abc-rc.pl/sunnysky-2216-800kv#axzz4SP3PxSjI ...wydaje mi się że ma przyzwoity ciąg jak na jeden silnik a co dopiero razy 4 szt. No chyba że się mylę.... :-/
Oczywiście pod większą ramę niż wcześniej podawałam (coś większego niż 450) patrząc na dedykowane śmigła.
Rafał
-------------------------------------------
RC 10 BRQ 110, Syma X8HC
alkatras13
Posty: 111
Rejestracja: niedziela 07 cze 2015, 23:49

Re: quadrocopter czy hexacopter budowa - dobór podzespołów

Post autor: alkatras13 »

to juz chyba lepiej te emaxy MT3506 ciut lżejsze i mniej amper biorą, ino cena większa ale na AliExpress sa po 25$
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: quadrocopter czy hexacopter budowa - dobór podzespołów

Post autor: Głuś »

Ino mój prędko nie powstanie bo mi dopiero dziś nad ranem chińczyk brakujący regiel wysłał, a jeszcze kilka drobiazgów też leci dopiero - wątpię żeby na święta doszły, jest to możliwe, ale mało realne :-P

No dobra z tymi bateriami to tak: masz sobie taki pakiet np. ten wcześniej wspomniany przeze mnie Multistar 5200mAh 4S 10C. 1C to pojemność pakietu, a więc 5,2A razy 10C = 52A - tyle w teorii, w praktyce dzielisz te 52A co najmniej na pół bo chińczyki z tą wydajnością oszukują strasznie. On rzeczywiście wytrzyma obciążenie powiedzmy 40-45A, ale po 3 lotach cele rozjadą się masakrycznie, a z każdym lotem będzie z nim coraz gorzej i to dotyczy praktycznie każdego pakietu z hobbykinga.

Co do napędu:
1. Olej te wszystkie ecalc i inne tego typu wynalazki bo to tylko strata kasy - czasem ecacl coś tam mądrego podpowie, ale w większości przypadków spotkałem się z tym że jego wyliczenia były kompletnie z du** bo jak mi kalkulator mówi że zawisu będzie 16min, a ja latam 28 to to samo świadczy.
2. Liczysz tak:
- obliczasz wagę całości gotowego modelu do lotu - wiadomo że nie uda Ci się co do 1 grama i będzie jakaś granica błędu więc to sobie bierz pod uwagę.
- dzielisz wagę całkowitą na ilość silników np. 4 i już wiesz ile jeden silnik musi dać ciągu żeby kopter wisiał w powiedzmy idealnej pogodzie
- patrzysz na tabelki producentów (tutaj też trzeba brać pod uwagę że są często naciągane i lepsze są tabelki z testów od kolegów z forum/neta, ale większość znanych firm nie przegina mocno pały w tym temacie więc jak są różnice to nie więcej jak 10%. Różnice też biorą się z tego że np. producent przetestował dany silnik na śmigle DJI, a Ty masz np. APC, ale ogólnie jak wspomniałem można śmiało brać dane z tabelek od znanych producentów)
- aby w ogóle latać potrzebujesz maksymalny ciąg silnika 2x większy niż siła ciągu potrzebna do zawisu, aby latać dynamicznie 3x większy. Dobierasz sobie taki silnik żeby w okolicy zawisu i troszkę "ponad nim" miał jak najmniejszy pobór prądu - tym sposobem uzyskasz dłuższy lot.

Ot i cała filozofia :-) Bierz te emaxy 3508, a będziesz zadowolone, jak nie zbudujesz ceglolota to przy zawisie będziesz miał obciążenie ok. 3C, kumpel zbudował ultra lekką ramę (sam węgiel plus nylon) i lata z 3osiowym gopro ponad 20min na tych motorkach. Jakość ich wykonania jest naprawdę dobra - jedynie łożyska z czasem się rozlatują, ale pierwszy sezon wytrzyma, a potem sobie wymienisz ;)
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: quadrocopter czy hexacopter budowa - dobór podzespołów

Post autor: Tanner »

W kwestii baterii dodam jeszcze, upatrzyłem sobie silniki Sunnysky V2216 (ale poczytam o emaxach jeszcze). Wpisujesz w google swój silniczek + thrust i znajdujesz tematy tego typu https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... hrust-Test - czyli ktoś przetestował ten silnik z różnymi śmigłami. Ja się nastawiłem na Carbon Fibre Graupner Style 11x5 - patrzę więc w tabelkę - na 100% mocy daje 1120g ciągu oraz pobiera 12.8A. Cztery silniki to 51,2A + jeszcze trochę dla elektroniki, FPV itd no ale ona nie bierze dużo. Powiedzmy, że dla max ciągu potrzebujesz 55A.
Bateria 5200mAh 10C ma 52A - tak jak kolega wyżej podał, no ale wiadomo, że chińczyk więc celujesz w 20C i masz spokój.
Masz 4 silniki - 1120g na sztukę przy w/w śmigłach, więc razem 4480g ciągu. Żeby latać ok to potrzebujesz połowę zapasu czyli masa startowa max 2240g - no ale to dużo, raczej będziesz miał około 1800g w quadro? To masz 1:2.5 - więc jest spoko :)

Głuś, chodziło mi o linka do boom blocków - ale ogólnie dzięki Tobie nie przespałem pół nocy i już mam co do grama wyliczoną ramę na hexę, nie myślałem o tym nigdy w ten sposób, że wszystko jest dostępne na forum i można spokojnie składać, dzięki :D
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: quadrocopter czy hexacopter budowa - dobór podzespołów

Post autor: Głuś »

Tanner pisze:Wpisujesz w google swój silniczek + thrust i znajdujesz tematy tego typu https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... hrust-Test - czyli ktoś przetestował ten silnik z różnymi śmigłami.
Dokładnie to miałem na myśli pisząc:
Tanner pisze:lepsze są tabelki z testów od kolegów z forum/neta
Więc fajnie że uzupełniłeś :-)
Tanner pisze:Bateria 5200mAh 10C ma 52A - tak jak kolega wyżej podał, no ale wiadomo, że chińczyk więc celujesz w 20C i masz spokój.
Ten multistar 10C spokojnie daje rade przy obciążeniach typu 3C - będzie służył długo jeśli tylko będzie szanowany - storage itp.
Tanner pisze:ogólnie dzięki Tobie nie przespałem pół nocy
:-D
Ja tez kiedyś tylko i wyłącznie w gotowe ramy się pchałem i większość modeli na takich mam, ale Tarot 650 już mnie zirytował do tego stopnia że jak spojrzałem i policzyłem chłodnym okiem ile przeróbek musiałem zrobić (ile razy rozkręcałem) to mi wyszło że tyle samo czasu (albo mniej) i zrobię sam, od razu idealnie tak jak chcę, ale czasem, szczególnie przy większych konstrukcjach warto rozważać gotowce bo bywa że wychodzą dużo taniej.

PS. Nie obraź się, ale uważam że hexa na silnikach pod 3S jest kompletnie bez sensu, chyba że taka klasy 280, ale to też nie na tych silnikach bo za duże śmigła.
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: quadrocopter czy hexacopter budowa - dobór podzespołów

Post autor: Tanner »

Czemu 3S, ten test który wkleiłem był na 4S i poniżej nie zejdę na pewno :) No i napęd jeszcze nie wybrany, zacznę od budowy ramy i FC. A celuję w rozstaw 550, może minimalnie więcej.
Awatar użytkownika
rafraf
Posty: 40
Rejestracja: czwartek 22 wrz 2016, 07:42
Lokalizacja: ok/ Płocka

Re: quadrocopter czy hexacopter budowa - dobór podzespołów

Post autor: rafraf »

Bardzo chce podziękować koledze Głuś i Tanner za wytłumaczenie mi kwestii których nie rozumiałem, a przede wszystkim za samą chęć i poświęcony czas... dzięki Panowie....
Głuś pisze:Ino mój prędko nie powstanie bo mi dopiero dziś nad ranem chińczyk brakujący regiel wysłał, a jeszcze kilka drobiazgów też leci dopiero - wątpię żeby na święta doszły, jest to możliwe, ale mało realne :-P
To i tak o wiele wiele szybciej niż ja... Ja chce na spokojnie i bardzo przemyślanie to zbudować więc daję sobie czas do wiosny, nie pozostaje mi nic innego jak uzbroić się w cierpliwość i zbierać pieniążki ;-)
Muszę napisać do kolegi JR65 ile by mnie kosztowało CP i jaka by była tego przybliżona waga. Oczywiście postaram się policzyć resztę podzespołów wtedy będę wiedział mniej więcej jaka wyjdzie waga całego quadro.
Tu jeszcze może podpowiecie lub zasugerujecie mi z jakim rozstawem budować ramę. Rama z rozstawem 450mm może nie pozwolić mi na montaż większych śmigieł więc myślałem o rozstawie 500, 550, 600mm, co o tym myślicie. Generalnie jakie tam max śmigła wejdą? Będę wdzięczny za informacje i sugestie...

Drodzy koledzy po wielu korespondencjach zJR65 i przesłaniu przez niego oferty centroplatu który by mnie interesował JR65 przesłał mi też projekt swojej Panterki. Jednym słowem powiem... rewelacja, to jest to czego szukałem. Spełnia moje oczekiwania... :-D Tak więc rezygnuję z budowy własnej ramy pod quadro, dozbieram kasę i mam nadzieję że szybko stanę się posiadaczem Panterki by JR65.
Dziękuję wszystkim którzy mi tu pomogli i wyjaśnili pewne kwestie, na pewno będę miał jeszcze wiele pytań ale to już w innym temacie...
Rafał
-------------------------------------------
RC 10 BRQ 110, Syma X8HC
ODPOWIEDZ