Pękające śmigła w locie

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

mrozilla
Posty: 219
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2014, 18:01
Lokalizacja: Polska

Pękające śmigła w locie

Post autor: mrozilla »

Czym może być spowodowanie pękanie śmigieł w locie? Właśnie miałem taką sytuację, że w powietrzu nagle połowa śmigła odleciała na kilka metrów, a oczywiście cały kopter powędrował ku spotkaniu z ziemią. Na zewnątrz było około 8-10st. i wydaje mi się, że raczej temperatura nie powinna mieć zbyt dużego wpływu na trwałość materiału.
Śmigła jakie miałem zamontowane to te, dołączane do silników E-MAX 2213 935kV, na nich widnieje tylko napis GF 1045. Nakrętki fabryczne dołączone do silników czyli samokontrujące.
Mam drugi komplet, ale po tym co zobaczyłem nie wiem czy dobrym pomysłem byłoby montowanie takich samych.

Drugim pytanie wynika z pierwszego czyli jakie śmigła kupić, żeby były trwalsze i dawały większe bezpieczeństwo w powietrzu, tylko oczywiście z rozsądną ceną i aby pasowały do obecnego zestawu napędowego.
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Pękające śmigła w locie

Post autor: Majk99 »

Prawdopodobnie zbyt mocno dokręcone.
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
zgrywcio
Posty: 61
Rejestracja: sobota 02 sie 2014, 08:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pękające śmigła w locie

Post autor: zgrywcio »

APC są w porządku (mi jeszcze żadne nie pękło i się z wyważaniem nie musiałem męczyć). Kupisz w abc-...
KamilCK
Posty: 658
Rejestracja: sobota 23 sie 2014, 07:55
Lokalizacja: Kielce

Re: Pękające śmigła w locie

Post autor: KamilCK »

Stawiam na za szybkie obroty każde śmigło ma max obroty kup śmigła graupner i po problemie zbwywazaniem czy też z obrotami.
Silnik 1900kv śmigło graupner 6x6 i 6s i nie ma problemów nigdy nie pękło
Awatar użytkownika
MacPiston
Posty: 1051
Rejestracja: niedziela 02 lis 2014, 10:30
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Pękające śmigła w locie

Post autor: MacPiston »

Też miałem ten problem - winne były śmigła turnigy, takei zielone. Poszły podczas autotune i od tamtej pory używam tylko i wyłacznie APC. Wystarczy je wziąć do ręki i od razu poczujesz że to inna klasa :) Tylko trzeba uważać, bo tną paluchy jak mało które.
mrozilla
Posty: 219
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2014, 18:01
Lokalizacja: Polska

Re: Pękające śmigła w locie

Post autor: mrozilla »

Co do zbyt mocnego dokręcenia to nie jestem pewien, ewentualnie po prostu skoro są samokontrujące to od obrotów same się dociskają i w końcu nie wytrzymały. Akurat kopter był w zawisie i lekko odchyliłem go do tyłu i w ułamku sekundy śmigło strzeliło.
Co do za szybkich obrotów, to chyba powinny być jakoś dopasowane do tego co oferują silniki do których były dołączone? W momencie strzału obroty nie były duże, chyba, że chodzi o cały czas eksploatacji to owszem pracowały na różnych obrotach, ale chyba ani razu nie miałem drążku na maxa...

Co do zakupu nowych to brać takie same 10x4,5 czy ewentualnie coś innego (rama F450)? Zależy mi na czasie lotu. Sam copter z 5200mAh 3S 10C latał nawet do 20 minut, po dołożeniu 3 osiowego gimbala, mobiusa i paru drobiazgów po 8 minutach już się alarmy włączają, chociaż po naładowaniu wchodzi około 2500-3000mAh czyli jakby nie wykorzystywał pełnej pojemności baterii, po starcie napięcie spada z 12.6V na około 11.6V i wtedy spada normalnie, następnie gdy już świecą alarmy po wylądowaniu bateria w spoczynku ma około 11.6V. Czy dzieje się tak przez małe C baterii (chociaż jest "projektowana z myślą o kopterach") czy gdzieś indziej może leżeć problem?
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Pękające śmigła w locie

Post autor: Adrián »

mrozilla pisze:Co do za szybkich obrotów, to chyba powinny być jakoś dopasowane do tego co oferują silniki do których były dołączone?
To są serie, dodam, że bardzo słabe.. Nie warto ich ładować do czegoś latającego.. Zresztą, jak sam widzisz. Śmigła, to w porównaniu do całej reszty jaką latasz, to sprawy groszowe. Nie warto oszczędzać.
APC, to też nie majątek.
mrozilla pisze:Co do zakupu nowych to brać takie same 10x4,5
Ja bym wziął takie same. APC sa dużo sztywniejsze, może będziesz nawet dłużej latał. Drobny zapas mocy, raczej też wyczujesz.
KamilCK
Posty: 658
Rejestracja: sobota 23 sie 2014, 07:55
Lokalizacja: Kielce

Re: Pękające śmigła w locie

Post autor: KamilCK »

A ja jestem zdania że APC są ok ale np. Graupner czy Areo-naut są dużo Lepsze
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Pękające śmigła w locie

Post autor: Adrián »

Jeszcze sprawdź hq. Lubię te śmigła, tanie i dobre.
Hm, tylko z tego co pamiętam, cena graupner'ow dużo wyższa była od apc w tym samym rozmiarze. Chyba, że coś się już zmieniło.
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Pękające śmigła w locie

Post autor: Głuś »

APC są koszmarnie ciężkie i co gorsza jeszcze nie spotkałem takiego co by było wyważone, bardzo często jest je trudno wyważyć idealnie - chyba że ktoś wyważa tylko w poziomie "wyważarką" za 5$...
Dobre i tanie śmigła robi HQprop ta sama półka cenowa co APC, ale APC daleko do HQ...
HQ trafiają się idealne prosto z opakowania, a nawet jeśli nie to wyważanie ich - sama przyjemność.
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Pękające śmigła w locie

Post autor: Verid »

Głuś pisze:APC są koszmarnie ciężkie i co gorsza jeszcze nie spotkałem takiego co by było wyważone, bardzo często jest je trudno wyważyć idealnie - chyba że ktoś wyważa tylko w poziomie "wyważarką" za 5$...
Nie wiem gdzieś ty te APC kupował. Z mojego doświadczenia z jednymi i drugimi wynika że można postawić znak równości pomiędzy APC a HQProp i nie, nie używam wyważarki za 5 zielonych.
Może dopadłeś nie APC a AEO? To jest rzeczywiście tragedia, przynajmniej te co miałem.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Pękające śmigła w locie

Post autor: Adrián »

Kupowałeś z abc? Ja nie mam tak przykrych doświadczeń. HQ lepiej wyważone, czasami idealnie ale apc też się da, bez dokładania masy.
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Pękające śmigła w locie

Post autor: Głuś »

Z ABC, czasem z NASTIK. Generalnie kupuje je tylko jak potrzebuję coś taniego powyżej 12 cali. Chociaż tu też można polemizować bo 16 calowe węgle można kupić na Aliexpreess taniej jak APC w ABC, ale to inny temat.

Szczególnie "przykre" są APC SF pod względem wyważania w każdej pozycji i jakości wykonania (sterczące farfocle), w sumie najlepsza jest chyba seria MR. APC są na pewno lepsze od tego całego chińskiego badziewia co rozpada się samo w locie, na pewno są mocne i warte swojej ceny, ale jeśli jest alternatywa w postaci HQ to nie warto.
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
mrozilla
Posty: 219
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2014, 18:01
Lokalizacja: Polska

Re: Pękające śmigła w locie

Post autor: mrozilla »

Pisząc HQ macie na myśli takie śmigła HQProp MR 10x4,5 - Carbon Composite? Bo faktycznie cena korzystniejsza niż APC, a skoro są takiej samej jakości, a nawet lepiej wyważone to chyba te bym wybrał o ile faktycznie o tych samych śmigłach rozmawiamy.
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Pękające śmigła w locie

Post autor: Głuś »

Te http://abc-rc.pl/MR-HQProp-10x45
są jeszcze wersje Thin, ale głównie mam doświadczenie właśnie z tymi MR :)

Z tych Thin na 6 sztuk dostałem 5 idealnie wyważonych ostatnio.
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
ODPOWIEDZ