Tarot 650 upgrade na 680PRO - budowa pierwszego drona

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

lesnik.michal
Posty: 38
Rejestracja: niedziela 17 lip 2016, 19:22

Tarot 650 upgrade na 680PRO - budowa pierwszego drona

Post autor: lesnik.michal »

Cześć, to mój pierwszy post mimo odległej rejestracji także na sam początek Witam Wszystkich :)

Kilka lat temu jak tematyka się jeszcze tak nie rozwinęła, gdzieś zobaczyłem Tarota 650 i wszedł w pamięć. Teraz czasy się zmieniły i "drony" można kupić nawet w biedronce, ale budowa to jednak coś co pozwoli poznać go z każdej strony i po krecie doprowadzić go do stanu pierwotnego. Dorwałem używana ramę z jakimś tam wyposażeniem i chciałbym to ogarnąć by latało a potem ew upgrade.

Do tej pory latałem marketowcami i zastanawiałem się czy nie kupić używanego phantoma ale trafił się Tarot i wróciła chęć budowy.

Kilka części rozpoznałem ale w kilku będę potrzebował pomocy co to jest i czy zmienić czy zostawić...

Rama: Tarot 650
FC: APM Arducopter 2.6
Obrazek
Silniki: nic markowego, specyfikacja pod linkiem http://www.allsalestoreoutlet.com/sale/ ... 24036.html
ESC: nieznane, 3szt z jakimiś radiatorami żebrowanymi, 4ty inny. Nawet nie mają otulin z termokurczki także raczej weźmie się nowe.
Obrazek
Obrazek
Płytka zasilająca: Matek Systems PDB-XT60
Obrazek
GPS: ublox NEO-6M-0-001
Obrazek
Obrazek
Śmigła: jakieś z ABS 12x45
Aparatura: Turnigy TGY9X z softem ER9X i modułem FRSKY XJT (cokolwiek to wszystko oznacza ale to doczytam w wolnej chwili)
Obrazek

Napewno brak odbiornika i lipola do zasilania całości.

Podobno latał przed wymiana ESC ;)

Ale teraz jak się do tego zabrać...
1. Te silniki są cokolwiek warte na początek?
2. Wg. strony z linka wysoki pobór mają i ESC 40A musiałoby być?
3. FC nada się na początek?
4. Lepiej iść w 3s czy 4s? Silniki i płytka niby pod oba.

Póki co nie myślę o żadnych gimbalach i aparatach tylko chce skupić się na budowie w miarę możliwości jak najniższym kosztem (w razie porażek w lotach będzie taniej) i opanowaniu elektroniki i sterowania.

Jak dronoza chwyci i wszystko się ogarnie to wtedy lepsze części, gimbale itd.

Forum powoli zgłębiam w wolnych chwilach ale sporo tego hehe i zanim wszystkiego doczytam to trochę czasu minie ;)

budowa Taraot kuczy'ego 42 strony i jeszcze nie skończyłem czytać a mega poradnik czy hexa Saures'a mega dużo wiedzy na później ;)

@edit zagadki ;)

1. Ta mała płytka jest podpięta do PDB, do czego to i na co te wyjścia z przodu...?
Obrazek

2. Jakiś pośrednik do PDB, z przodu żeńskie XT60 (rozumiem że na pakiet), mały konektor pewnie do FC, jeden z meskich do PDB a drugi?
Obrazek

3. To coś na 5,8 Ghz ale nie mam pojęcia co to...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony poniedziałek 03 sie 2020, 09:10 przez lesnik.michal, łącznie zmieniany 1 raz.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Tarot 650 - budowa pierwszego drona

Post autor: kuczy »

lesnik.michal pisze:budowa Taraot kuczy'ego 42 strony i jeszcze nie skończyłem czytać
Ktoś to jeszcze czyta? :D

To coś na 5,8GHz to nadajnik FPV, czyli nadajnik obrazu z kamery jeśli ją zmocujesz. Oczywiście nadajnik analogowy i ew kamera musi miec tez analogowe wyjście Video (ew konwerter).

Druga zagadka ta płytka to czujnik napięcia i prądu a jednocześnie zasilanie do APMa (kontrolera lotu) bez tego było by słabo np z automatycznym powrotem drona jak kończy się bateria.

Ta plytka do pdb to nie wiadomo co, musial byś ściągnąć z niej czarną koszulkę i pokazac co jest w środku.
Esc wg mne do wymiany (przynajmniej na 4 jednakowe), silniki do mnie nie przemawiają ceną... 30zł za silnik? GPS trochę zaniedbany ale gorzej, ze chyba nie masz do niego obudowy i masztu?
Matek spoko, to tylko rozdziela zasilanie.

Musisz zadać sobie pytanie czy chcesz robić po taniości z tego co masz i będzie tak se... raczej bym tym przy ludziach nie latał... czy chcesz wymieniać większość i potraktować to jako hobby gdzie lepiej nie liczyć czy się opłaci ;) ?
lesnik.michal
Posty: 38
Rejestracja: niedziela 17 lip 2016, 19:22

Re: Tarot 650 - budowa pierwszego drona

Post autor: lesnik.michal »

Czyta czyta hehe :D co prawda przez wyjazd urlopowy ze względu na słaby zasięg nic się nie czytało i nie miało jak odpisać ale nadrobię ;)

Byłem pewny że tylko ten pierwszy z góry jest do FPV jako nadajnik a drugi jako odbiornik a tu są 3 i w takim razie 2 dolne już pewne są a ten pierwszy? FPV i tak w odległym terminie ale wiedzę można już zgłębiać hehe
Obrazek

Ok to druga zagadka rozwiązana, poprawię tylko wtyczkę do APMa bo coś jeden kabel się urwał a niektóre takie niepewne. A druga wtyczka XT60 męska do czego może być?

Płytka po zdjęciu koszulki, czerwony i czarny przewód idą do PDB a biały ma swoją wtyczkę i gdzieś się go wpina...
Obrazek
Obrazek

GPS ogólnie ma swoją obudowę, zdjęcia wnętrza wrzuciłem by było widać co to jest bo na obudowie brak oznaczeń... Masz trochę uszkodzony ale u majfrendów zamówiony składany także zostanie sama kopułka.
Obrazek

ESC mysłałem by własnie zmienić jako komplet bo by dokupić to nie mam pojęcia co to jest. Zero oznaczeń a w ciemno ładować to się nie uda ;)

Silniki... Twoje GARTTy są extra ale póki co trzeba odłożyć na taki luksus ;) Także prędzej czy później silniki pewnie też poleca na coś z niższym KV

kuczy pisze:Musisz zadać sobie pytanie czy chcesz robić po taniości z tego co masz i będzie tak se... raczej bym tym przy ludziach nie latał... czy chcesz wymieniać większość i potraktować to jako hobby gdzie lepiej nie liczyć czy się opłaci ;) ?
To pytanie cały czas siedzi w głowie. Jakby nie patrząc od niego zależy czas zakończenia budowy. Wiadomo, że chciałoby się by poleciał już "wczoraj" ale czasem chyba lepiej poczekać, dołożyć i być zadowolonym z efektu i mniej nerwów sobie napsuć :) Jak dobrze kojarzę to Twój temat na forum rozwijał się 4 lata (czytać nie skończyłem ale na pierwszej stronie wzmianka ;) ) Masa pomysłów i przeróbek przyniosła efekt na który liczyłeś i widać że pośpiech nie jest zalecany :P


Ogólnie naszła mnie myśl czy nie przerobić go na hexe, Tarota 680PRO. Patrząc po zdjęciach i opisach różnica główna to centerplate + 2 ramiona. Dużo osób poleca hexy ze względu na bezpieczeństwo w razie awarii jednego silnika... Wiem,że może za dużo kombinuję jak na początek pierwszej budowy, ale może to właśnie dobry moment na zmianę?
Awatar użytkownika
marcinoc
Posty: 234
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 06:09
Lokalizacja: Strumień - Zabłocie

Re: Tarot 650 - budowa pierwszego drona

Post autor: marcinoc »

Co do zagadkowych trzech "COŚ-ów" z antenami
pierwszy to moduł telemetrii - w modelu
drugi - odbiornik telemetrii - na ziemi
trzeci już wyjaśnił Ci Kuczy

Płytka wyjęta z koszulki wygląda jak sterowanie oświetleniem LED - ale 100% pewności nie mam
Do jakich wyjść PDB była podłączona ta płytka? zakładam że czarny - GND (-V) a czerwony?
lesnik.michal
Posty: 38
Rejestracja: niedziela 17 lip 2016, 19:22

Re: Tarot 650 - budowa pierwszego drona

Post autor: lesnik.michal »

Kurcze... to wychodzi na to że kompletny to ma 2x antena odbiornika, 1x antena gps, 1x fpv, 1xtelemetria - jest trochę tych anten hehe 5G tylko brakuje :D

Podłączona do wyjść + i - . Na drugim foto zapożyczone zdjęcie z googla by było widać co pod lutami i klejem
Obrazek
Obrazek

W pudełku były jakieś ledy 2szt wyglądające jako reflektory, może faktycznie do tego, a biały kabel do odbiornika jako włącznik?
Awatar użytkownika
marcinoc
Posty: 234
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 06:09
Lokalizacja: Strumień - Zabłocie

Re: Tarot 650 - budowa pierwszego drona

Post autor: marcinoc »

biały kabel...
...zgaduj zgadula
wg mnie - sterowanie sygnałem PWM - ale to tylko mój trop, więc zanim cokolwiek podłączysz wypadałoby zasięgnąć opinii innych lub przeprowadzić jakiś prosty test.
Chyba najlepiej zanim podłączysz do odbiornik lepiej testować testerem do serw + jakiś multimetr/woltomierz na wyjściu LED+ i LED-
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Tarot 650 - budowa pierwszego drona

Post autor: kuczy »

lesnik.michal, Apropos Tarota to poczytaj jaka spotkała mnie przygoda - może od razu zmienisz mocowania ramion, bo może być niebezpiecznie:

http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=3 ... 98#p577198
lesnik.michal
Posty: 38
Rejestracja: niedziela 17 lip 2016, 19:22

Re: Tarot 650 - budowa pierwszego drona

Post autor: lesnik.michal »

kuczy, czekam na fotki z nowego rozwiązania bo na ew wymianę by dalej był składany pomysłu nie mam...


Mały update,
Poczytałem i doszedłem do wniosku jak większość proponuje, raz a dobrze a nie bawić się w pół środki byle wstał z ziemi i poleciał kawałek...

Majfrendy przysłały gifty i będzie dość dużą zmiana (łacznie z tytułen tematu hehe)

Zestaw do upgrade'u ramy ;-)
Obrazek

Częściowo złożony z tego co już mam
Obrazek
Obrazek

Centerplate Tarota 680PRO ma już ścieżki i punkty lutowań zasilania ESC.

I teraz pytania:
1. Jaki przewód będzie dobry w ramionach 14awg czy 16awg?
2. Z tej płyty pójdą przewody do ESC, i do tego ten kabel z wtyczkami XT60 i kablem do zasilania FC, a gdzie ew. podświetlenie LED wlutować?
3. Na jednym z filmów montażowych widziałem jak autor do miejsc styków na płycie przylutował konektory goldy, takie szybkie wpinanie i wycinanie ma sens? Dużo osób na forum wywala całkowicie wszystkie takie złącza i lutuje na sztywno
lesnik.michal
Posty: 38
Rejestracja: niedziela 17 lip 2016, 19:22

Re: Tarot 650 upgrade na 680PRO - budowa pierwszego drona

Post autor: lesnik.michal »

Dużo czasu upłynęło od poprzedniego posta... Trochę się pozmieniało, siły poszły w racera itd.

Koniec końców z wielką pomocą kuczy'ego bez której zajęło by to pewnie znacznie dłużej udało się złożyć do kupy i zrobić pierwsze loty. Także oficjalnie Andrzeju dziękuje bardzo za pomoc i oby Phoenix latał jak najdłuzej :-D

Pogoda od ponad tygodnia bardzo nie dopisuje i z oświetleniem jeszcze brak ujęć ;-)

Po kilku historiach innych modelarzy z canopy spróbowałem innego typu mocowania rodem z aut RC ale jeszcze bez testów w powietrzu ;-)

Póki co hobby jeszcze nie umarło i oby jak najwięcej DIY w powietrzu :)

Aktualny setup:
Rama: Tarot 680 PRO
FC: Pixhawk 3DR PX4
GPS + MAG: 3DR (ublox + taoglas)
Silniki: EMAX MT-3506 650KV
ESC: 20A Afro Slim (schowane w ramionach)
Śmigła: 12x4,5
Lipo: 4S Gens Ace 8100 mAh 10C
Oświetlenie: Elechawk Mavlink LED
Aparatura: Taranis QX7
Odbiornik: Frsky X8R
Telemetria do radia: Frsky FAS-10 + Frsky Variometer + Frsky Lipo Voltage Sensor

Plany na przyszłość:
- składane podwozie-
- gimbal + aparat
- śmigła 13
I pewnie cos jeszcze do głowy wpadnie :mrgreen:

Obrazek ObrazekObrazek Obrazek Obrazek
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Tarot 650 upgrade na 680PRO - budowa pierwszego drona

Post autor: kuczy »

lesnik.michal, Ogromne gratulacje!

Tam z tą pomocą to gruba przesada, przecież sam wszytsko zrobiłeś, ;)
Ogromnie jestem zaszczycony że mnie wyróżniłeś, dziękuję!

Bardzo cieszę się, że złożyłeś tą maszynę, nie pozostaje nic innego jak życzyć tyle samo lądowań co startów!
Mocowanie canopy jest genialne, a sam wiesz, że ja także skorzystalem z Twojego doswiadczenia z LEDami i dziś kupilem to samo dla swojej maszyny ;)

Z rzeczy, na które chciałbym zwrócić uwagę, to mocowania ramion )te pół otwarte) - zmieniaj je tak raz na rok na nowe, bo pęknięcie tego elementu zakończyło żywot mojego Tarota.

Co tam za kamera będzie na dole?
Jaki gimbal?
lesnik.michal
Posty: 38
Rejestracja: niedziela 17 lip 2016, 19:22

Re: Tarot 650 upgrade na 680PRO - budowa pierwszego drona

Post autor: lesnik.michal »

kuczy pisze:lesnik.michal,
Tam z tą pomocą to gruba przesada, przecież sam wszytsko zrobiłeś, ;)
Ogromnie jestem zaszczycony że mnie wyróżniłeś, dziękuję!
No tak, robiłem sam, ale takie teraz czasy że popularne są teleporady hahaha i bez nich bym dalej kombinował ;-)
kuczy pisze:lesnik.michal
Bardzo cieszę się, że złożyłeś tą maszynę, nie pozostaje nic innego jak życzyć tyle samo lądowań co startów!
Mocowanie canopy jest genialne, a sam wiesz, że ja także skorzystalem z Twojego doswiadczenia z LEDami i dziś kupilem to samo dla swojej maszyny ;)
Nie dziękuje hehe ;-) pod canopy cos jeszcze musze pomyśleć o piance by "na sztywno" siedział bo pomiędzy spinkami ma delikatny luz a wolałbym by nic się nie wydarzyło :-) Czekam na Twoje LEDy i zobaczymy jak Phoenix będzie wyglądał ze światłami :-D
kuczy pisze:lesnik.michal
Z rzeczy, na które chciałbym zwrócić uwagę, to mocowania ramion )te pół otwarte) - zmieniaj je tak raz na rok na nowe, bo pęknięcie tego elementu zakończyło żywot mojego Tarota.
Pamiętam ten post... mam ich trochę na zapas to będę sprawdzał i wymieniał :-)
kuczy pisze:lesnik.michal
Co tam za kamera będzie na dole?
Jaki gimbal?
Szczerze mówiąc to jaka kamera nie wiem, jeszcze nic nie kupione :-P Gimbal może na początek na chwile wejdzie Tarot T4-3D i do niego jakaś sportowa kamerka, ale docelowy gimbal już jest tylko muszę go ogarnąć :roll: Taki jak na zdjęciu poniżej, BLG3SN firmy DYS
Obrazek
ODPOWIEDZ