Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: kuczy »

:!:
Ostatnio zmieniony piątek 29 wrz 2023, 20:30 przez kuczy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: Głuś »

Hej, z czcionkami nie mam problemu, jedyny problem to niedziałający sztuczny horyzont. tzn jest na OSD, ale się nie rusza - wszytko inne działa. Mam wgrane minimOSD extra, najnowszą wersje jaka wchodzi do minimOSD v1.1 (już w tej chwili nie pamiętam numeru). Ostatnio grzebałem i chyba do minima v2.0 da się wgrać najnowszy minimOSD extra tylko tam znowuż trzeba robić pająka żeby zasilić cześć analogową z 5V od strony pixa (nie ma zworki). Najdziwniejsze jest to że kąt przechylenia, jako wartości liczbowe, w osiach pith i rol pokazuje poprawnie, a sam horyzont stoi płasko - czyli to musi być coś z OSD. U ciebie działa horyzont?

Na temat tych softów pisał night_ghost na RCG co i jak, ale przy 188 stronach wątku znalezienie tego co trzeba graniczy z cudem. Myślałem jeszcze nad MWOSD, ale nie czaje o co chodzi w tym GUI - kompletnie nie intuicyjne. Szkoda że w pixie nie wsadzili OSD tak jak w tych nowych omnibusach i innych F4, F7 bo ten minim to porażka...
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: Tanner »

kuczy, a co działasz z gimbalem, jaki plan? ;)
Awatar użytkownika
PartyzantPL
Posty: 158
Rejestracja: poniedziałek 20 sie 2012, 15:43
Lokalizacja: Brzeg

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: PartyzantPL »

Głuś pisze:Hej, z czcionkami nie mam problemu, jedyny problem to niedziałający sztuczny horyzont. tzn jest na OSD, ale się nie rusza - wszytko inne działa. Mam wgrane minimOSD extra, najnowszą wersje jaka wchodzi do minimOSD v1.1 (już w tej chwili nie pamiętam numeru). Ostatnio grzebałem i chyba do minima v2.0 da się wgrać najnowszy minimOSD extra tylko tam znowuż trzeba robić pająka żeby zasilić cześć analogową z 5V od strony pixa (nie ma zworki). Najdziwniejsze jest to że kąt przechylenia, jako wartości liczbowe, w osiach pith i rol pokazuje poprawnie, a sam horyzont stoi płasko - czyli to musi być coś z OSD. U ciebie działa horyzont?

Na temat tych softów pisał night_ghost na RCG co i jak, ale przy 188 stronach wątku znalezienie tego co trzeba graniczy z cudem. Myślałem jeszcze nad MWOSD, ale nie czaje o co chodzi w tym GUI - kompletnie nie intuicyjne. Szkoda że w pixie nie wsadzili OSD tak jak w tych nowych omnibusach i innych F4, F7 bo ten minim to porażka...
Cześć, a resztę wyświetla ok ( ilość satelitów, pozycję itd. ) ?

Spróbuj wpisać wszystko jak tu : http://dronemission.com/osd.html ( chodzi parametry sr0 /sr/1 )
Tarot 650 sport Pixhawk + Tarot T4-3D + Gitup Git 2 , Alien 560 apm 2,8 w przebudowie.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: kuczy »

:!:
Ostatnio zmieniony piątek 29 wrz 2023, 20:31 przez kuczy, łącznie zmieniany 2 razy.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: Tanner »

Ramę mam ich produkcji, to jest firma z krakowa, ale parę miesięcy temu niestety zakończyli działalność. Jakość jest naprawdę super, wszystko idealnie, więc z gimbalem obstawiam, że będzie podobnie :)
Konstrukcja wygląda spoko, nie wiem do czego można się przyczepić, w sumie to ważne aby było sztywne - a widać, że jest. Ciekawe jaka waga wyjdzie, fajnie że oś roll, tam z tyłu, jest podparta z obu stron - to pewnie standard przy większych aparatach.
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: Głuś »

PartyzantPL, dzięki, już to ogarnąłem, okazało się że w samym OSD było nie tak ustawione, ale z tymi wersjami softu dalej do ładu dojść nie mogę. Ta sama wersja działa na minimie V1.1 poprawnie z pixem, a na minimie 2.0 już nie pobiera wszystkich danych. Powinno być z deka odwrotnie, ale dobra grunt że działa :-D

kuczy, i reszta kolegów latacie na najnowszym AC 3.5.5? Pytam bo siedzę dalej na 3.4.6, obiecałem sobie że poczekam aż finalnie skończą 3.5, bo jak bym za każdym razem aktualizował to nic bym nie robił tylko ustawiał od nowa i to już chyba ten moment. Pytam tu bo temat czarnej hexy już chyba pomału przechodzi do historii ;-) Ponoć mieli ujednolicić soft do wieszaków, a w instalatorze nadal wszytkie ramy do wyboru i po zainstalowaniu znowu ramy do wyboru :-D Burdel rodem z open source musi być zachowany bo by żyć nie mogli :-D
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: kuczy »

:!:
Ostatnio zmieniony piątek 29 wrz 2023, 20:31 przez kuczy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: Głuś »

Czy jest sens? Wisz kiedyś po takich aktualizacjach lubiło mu się coś pokaszanić i zalecali właśnie na czysto, ja już to mam w nawyku ;-) Pidowałeś od nowa czy zachowuje się tak samo dobrze na starych pidach z 3.4.x lub poprzednich?

Jeszcze z tymi ramami nie czaje jak to jest do konca w 3.5.5 bo miał być jeden soft dla wszystkich tak jak np. w nazie było - wgrywam jeden soft i ustawiam czy to hexa czy quad czy octo itp., ale dalej widzę w instalatorze wybór i w MP też. Wie ktoś o co chodzi?

Dzięki za OSD, przejrzę z weekend na spokojnie :-) Masz minima v1.1 (tego ze zworką) czy nowszego (niebieska płytka z GLB)?
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: kuczy »

:!:
Ostatnio zmieniony piątek 29 wrz 2023, 20:31 przez kuczy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: Głuś »

Zaktualizowałem Twoją metodą i niestety efekt jest taki, że na postoju pokazuje, że prąd do baterii oddaje - perpetuum mobile normalnie :mrgreen:
Mam taki PM https://drotek.com/section/capteur-cour ... 4/?lang=en i na wszystkich FW do 3.6.4 włącznie działało idealnie z tymi ustawieniami co są na stronie droteka... Spróbuję jeszcze wgrać na czysto 3.5.5 i poustawiać, a jak nie to wracam do 3.4.6 bo szkoda życia na zgadywanie co ktoś miał na myśli. Ehhh mam coraz bardziej dość tych open source projektów i coraz bardziej zaczynam rozumieć ludzi, którzy kupują mydelniczki...

A może nie zwróciłeś uwagi i u Ciebie też się kalibracja PM rozjechała?
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
wrzech
Posty: 275
Rejestracja: czwartek 19 wrz 2013, 14:14
Lokalizacja: Tychy

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: wrzech »

Głuś pisze:Ehhh mam coraz bardziej dość tych open source projektów i coraz bardziej zaczynam rozumieć ludzi, którzy kupują mydelniczki...
Mam dokładnie to samo. Mózgownica jeszcze coś tam brzdęka, ale po ostatnim kraszu pixhawka, odechciewa mi się już. Szkoda tylko tych setek godzin babrania sie w ustawieniach :)
Marek
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: kuczy »

:!:
Ostatnio zmieniony piątek 29 wrz 2023, 20:32 przez kuczy, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: Głuś »

Wrzech zapewne mówił o tym: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=60&t=4 ... 94#p548294
nie muszę się przejmować NoFlyZone, ani tym co tym razem zepsuje mi kolejna aktualizacja od DJI ;)
Właśnie sęk w tym że aktualizacje w projektach open source często są gorsze jak w przypadku komercyjnych rozwiązań. Czego najlepszym przykładem jest mój problem z czujnikiem, zresztą to nie jest pierwszy raz kiedy aktualizacja AC mi coś "psuje" i muszę rozkminiać od nowa. Do tego w open source dochodzi odwieczny burdel w dokumentacji, jedne działy są aktualizowane wraz z nadejściem nowej wersji firmware inne od 2 lat nie były ruszone, czasem ciężko zgadnąć o co chodzi i żeby była jasność nie tyczy się to tylko Ardu, bo w innych tego typu projektach jest to samo - np. choćby iNAV i tak można by wymieniać.

Amper per volt to tylko rozdzielczość do tego trzeba jeszcze poprawnie ustawić BATT_AMP_OFFSET. Taka kalibracja jak piszesz niestety jest kiepska bo bez śmigieł, w dodatku przy 6S, masz tak niskie prądy że tak skalibrowany czujnik będzie pokazywał bzdury przy dużym natężeniu - jeszcze zależy jaki masz czujnik, ale z tego co pamiętam od chińczyka? i właśnie te chińczykowe czujniki nie są liniowe tzn. skalibrujesz go poprawnie dla 1A to przy 20A pokaże bzdury, dlatego najlepiej jest je kalibrować przy prądzie zbliżonym do prądu zawisu, a na to są dwie metody. 1. kopter czymś do ziemi przywiązać żeby nie odleciał :-P 2. odlutować wszystko od strony wyjścia i obciążyć np. żarówkami samochodowymi.

Zauważ że jak masz Amper per volt na 18 to albo Twój czujnik mierzy do maks 40A (zakładając że BATT_AMP_OFFSET jest bliski zero), albo masz żle ustawione jak napisałem wyżej :-P
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Lech55
Posty: 223
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 18:30

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: Lech55 »

Głuś pisze:Amper per volt to tylko rozdzielczość do tego trzeba jeszcze poprawnie ustawić BATT_AMP_OFFSET.
To znaczy że tym BATT_AMP_OFFSET koryguje się te 0,5V napięcia, które daje na wyjściu ten czujnik przy zerowym przepływie prądu Offset output voltage (current measure)?
ODPOWIEDZ