Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: Głuś »

To zalezy od czujnika, mój np. przy zerowym prądzie zapodaje 1,65V, a pomiar masz do 2.6V (piszę z pamięci więc mogę się mylić) prąd i do 1,6V napięcie. To znajdziesz w dokumentacji pixa bo tak jak mówię piszę z pamięci, a na tel. nie chce mi się szukać.
Tylko żeby nie bylo tak pięknie chińskie pixy często (albo zawsze?) mają gówniany przetwornik adc i nie zawsze to co pokazuje miernik pokaże pix. Do stabilnego pomiaru jest też potrzebne stabilne napięcie wzorcowe, a jak jest z tą stabilnością w pixach i APM'ach to wszyscy dobrze wiemy...
Wracając do pytania, nic się nie koryguje tylko bardziej bym powiedział że ustala stan faktyczny ;-) Czujnik może tez mierzyć prad wsteczny dlatego 0A nie jest równe 0V.
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: kuczy »

:!:
Ostatnio zmieniony piątek 29 wrz 2023, 20:32 przez kuczy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: Głuś »

Andrzeju, ale ja nie powiedziałem że Chińczyk robi nie liniowe przetworniki (tylko czujniki prądu), a że ogólnie elektronika w pixach jest gówniana bo to jest fakt niezaprzeczalny skoro pomiar napięcia potrafi pływać nawet czasem więcej jak 0,2V na rozbrojonym modelu.
Nie dokładne są tylko te najtańsze chińskie power module (a przynajmniej ja takie dwa miałem), po skalibrowaniu przy małym prądzie pokazują kompletne bzdury przy większych prądach i odwrotnie. Inna sprawa że większość tych tanich ma dzielnik napięcia do 5S, a piszą że do 6S, dlatego też dwa lata latałem bez PM robiąc jedynie pomiar napięcia przez zwykły dzielnik z małym kodziorem bo jak mam mieć "przybliżony" pomiar to wolę nie mieć wcale. Dopiero ten czujnik z droteka mierzący prónda na podstawie efektu halla jest dla mnie akceptowalny :-)

Wracając jeszcze do ustawień:
-For voltage measurement: [min 0V - max 1.6V]
-For current measurement: [min 0V – max 3,3 V]
https://pixhawk.org/users/tutorials/pixhawk_6s_mod

*wcześniej źle napisałem, prąd nie do 2.6V tylko do 3,3V, bo tak jak mówiłem z pamięci ;-)

BATT_AMP_OFFSET
u mnie to 1,65V czyli połowa, wszystko co między 1,65, a 3,3V to pomiar od 0 do ~250A i analogicznie od 0 do 1,65 prąd wsteczny do ~-250A. Stąd Amper per volt = 151,5. Bo 151,5 x 1,65 = ~ 250A.
Dlatego zdziwiło mnie u Ciebie to ustawienie "18", no chyba że Twój czujnik mierzy do 60A, a BATT_AMP_OFFSET masz zero lub bliski zeru to by się zgadzało ;-)
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: kuczy »

:!:
Ostatnio zmieniony piątek 29 wrz 2023, 20:32 przez kuczy, łącznie zmieniany 3 razy.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: Tanner »

Te obrotowe nogi to fajna sprawa, odpada zupełnie kwestia składanego podwozia :)
Zmieścisz bez problemu do koptera, nie będzie za wysoki?
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: kuczy »

:!:
Ostatnio zmieniony piątek 29 wrz 2023, 20:33 przez kuczy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Saures
Posty: 92
Rejestracja: niedziela 27 mar 2016, 08:56
Lokalizacja: Toszek

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: Saures »

kuczy, Ciekawego gimbala udało Ci się kupić. Przede wszystkim super, że okazał się 3-osiowy.
Juz nie umiem się doczekać efektu końcowego. Życzę Ci byś uzyskał płynne wideo na tym sprzęcie. Tyle pracy i czasu poświęcone w to wszystko. Należy Ci się już :)

Podaj proszę ile waży ten gimbal.

Ja Ci radze byś baterie dał na środek ramy.
Relacja budowy mojej hexy Tarot 800: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=36640
Awatar użytkownika
wrzech
Posty: 275
Rejestracja: czwartek 19 wrz 2013, 14:14
Lokalizacja: Tychy

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: wrzech »

kuczy pisze: wrzech co ci się stało z Pixhawkiem ???
Głuś pisze:Ehhh mam coraz bardziej dość tych open source projektów i coraz bardziej zaczynam rozumieć ludzi, którzy kupują mydelniczki...
Miałem ten sam etap - pójście do sklepu, albo kupienie używki Phantoma4 Pro i sprawa rozwiązana - masz pięknie ustawiony kopter ze znakomitymi obrazkami od strzała.......
Jest to prawda, ale każdy musi sobie sam odpowiedzieć co go bardziej kręci.... - Budowa DIY jest często frustrująca, (...) Grzebanie w DIY daje oprócz frustracji mega frajdę (...)
Mój problem z pixem, który omal nie spowodował, że nie rzuciłem tego cacuszka w kąt, przy okazji rozbierając go na drobne, opisuje temat kilka rzędów niżej :) http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=60&t=44139
Masz racje DIY to coś co tutejszych czytelników trzyma mocniej, niż produkt z gazetki. Coś co zrobimy sami, to coś czego nie ma nikt, motywujące, indywidualne ale i często frustrucjące. Rzadko kiedy mi jest przykro :D ale jak widziałem jak ta moja mała maszynka wypieszczona, wypudrowana, rozbraja się w locie i z nowym gopro i gimbalem tarotwa wali w ziemię, to kurde było mi przykro ;)
Marek
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: kuczy »

:!:
Ostatnio zmieniony piątek 29 wrz 2023, 20:33 przez kuczy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: Verid »

kuczy pisze:po kilku próbach już wiem, że gimbal musi być kompletnie nieruchomy podczas autopidowania - trzymanie w ręku odpada
Tam Alexmos siedzi, dobrze pamiętam? On lubi być nieruchomo. Jak mi kiedyś Kefir pokazywał jak się Alex'a autopiduje to miał do tego taki cwany składany statywik na którym gimbal został powieszony i tam się cała procedura odbywała...
Ten wredny...
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: Tanner »

Te 4.6kg to z jakim pakietem? Nieźle, dawaj znać od razu jak zrobisz pierwsze testy w powietrzu :)
U mnie auto-tune na alexmosie był niby ok ale przy większym trzepaniu gimbalem w rękach wpadało w wibracje, ale miałem lekki aparat, może zbyt lekki. Daj znać jak u Ciebie poszło.

A z ciekawości - jak mocno masz skręcone łopaty śmigieł, luźno mogą się ruszać czy z oporem? I czy masz klej na gwintach? Czy jest możliwa sytuacja, że łopaty nie rozłożą się idealnie przy starcie i zwisie, a dopiero przy "daniu w palnik"?
Jak robiłem testy składanego śmigła (miałem jedną sztukę) to przy 10% a nawet 20% przepustnicy nie rozkładało się idealnie i cała maszynka do pomiarów wibrowała, dopiero jak dałem na 30-40% na chwilę i zwolniłem to było ok. Rozumiem, że to przez zbyt mocne skręcenie śrubek łopat, więc jak lekko mogą/muszą być skręcone?
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: kuczy »

:!:
Ostatnio zmieniony piątek 29 wrz 2023, 20:33 przez kuczy, łącznie zmieniany 2 razy.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: Tanner »

Nie no, jasne, że do startu rozkładałem śmigła - ale wiadomo też że idealnie równo to nie było. W takim razie miałem je za mocno skręcone skoro nawet na 20% przepustnicy zdarzały się wibracje (nie-idealnie rozłożone łopaty), dopiero po zwiększeniu prędkości siła odśrodkowa je centrowała. No nic, to nie może być trudne, będzie ok.
Daj znać jak po lotach!
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: kuczy »

:!:
Ostatnio zmieniony piątek 29 wrz 2023, 20:34 przez kuczy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zacharius
Posty: 46
Rejestracja: czwartek 25 sty 2018, 20:15
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Post autor: Zacharius »

Andrzej, jak już go ustawisz na cacy, jeśli to nie problem dałbyś screena z ustawień gimbala?
jak będę podpinać swój to porównam z tym co poprzedni właściciel ustawił
Biegnący po grabiach
ODPOWIEDZ