Nowy kopter - TAROT class 780 by "kuczy"

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: Nowy kopter - TAROT FY650 by "kuczy"

Post autor: szaman89 »

Na dokładkę http://zrobsobiedrona.blogspot.com/2016 ... t-550.html kilka fajnych przemyśleń chłopaków z bloga zrób sobie drona, który zapewne był głównym bodźcem do budowy większości konstrukcji opartych na ramie tarot 650 w Polsce ;]

Edyta: w historycznych wpisach na blogu można znaleźć wpis o pierwotnym założeniu dla przedmiotowej ramy.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Nowy kopter - TAROT FY650 by "kuczy"

Post autor: kuczy »

:!:
Ostatnio zmieniony piątek 29 wrz 2023, 19:26 przez kuczy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Nowy kopter - TAROT FY650 by "kuczy"

Post autor: PiotrSz »

Pisałem już o tym ale napiszę jeszcze raz. Budowałem już kilka HEX na ramach składanych Tarot i za każdym razem wszystkie elementy plastikowe traktowałem gorącą wodą.
Materiał po wtrysku ma spore naprężenia o czym już pisałem tutaj http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=269207#p269207
Awatar użytkownika
Jambo
Posty: 299
Rejestracja: niedziela 24 lut 2013, 18:50
Lokalizacja: EU

Re: Nowy kopter - TAROT FY650 by "kuczy"

Post autor: Jambo »

Hejka,

Właśnie robię podobny projekt, graty już czekają z pół roku... z tym że ja robie swapa z 450 flamewheel na po prostu gopro-lota.
Kuczy mam nadzieję że mogę się podłączyć z kilkoma pytaniami do twojego wątku ?
Na razie chcę wykorzystać większość części z poprzedniego quada i zostaje przy 3s ( jak będzie wena i potrzeba to rozbuduję)
Całą ramę już przyciąłem na około 52cm skróciłem maksymalnie nogi.
I teraz zastanawiam się gdzie dać regle... wychodzi na to że w centralplate jest jednak mało miejsca i będzie ciasno na regle i PCB.
Czytałem że kabel nie powinien być długi pomiędzy reglem a zasilaniem - pytanie tylko ile to jest długi.

Mam luźny pomysł na zamontowanie regli pod silnikami . Lub na montowaniu silnika (nie wiem czemu ale aly ty kolego kuczy masz jakieś inne nie ma tam miejsca na ecs) tyle że w tym przypadku kable musiał bym puścić na rurce - co myślicie ?
Obrazek

pozdro
Naza-M v1 4.0, F450, Sunnysky V2216 900kv, OPTO 30, AlexM + tarot T-2D ,
tarot T-4 , shell od phantoma
quad 250/280 + cc3d (OP) , PH3P, Mavic Air 2, smart controller
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: Nowy kopter - TAROT FY650 by "kuczy"

Post autor: szaman89 »

Jambo pisze:I teraz zastanawiam się gdzie dać regle... wychodzi na to że w centralplate jest jednak mało miejsca i będzie ciasno na regle i PCB.
Czytałem że kabel nie powinien być długi pomiędzy reglem a zasilaniem - pytanie tylko ile to jest długi.

Mam luźny pomysł na zamontowanie regli pod silnikami . Lub na montowaniu silnika (nie wiem czemu ale aly ty kolego kuczy masz jakieś inne nie ma tam miejsca na ecs) tyle że w tym przypadku kable musiał bym puścić na rurce - co myślicie ?
Ja mam regle na miejscu przeznaczonym dla nich koło silników, przewody idą w oryginalnych nie skracanych rurkach. Kilka lotów za mną i zero problemów z reglami więc ta teoria z długością kabla to tak chyba nie do końca. No chyba, że ktoś ma kopter z rozstawem silników 1000+ to może...

Edyta: Nasuwa mi się jeszcze pytanie czy zmieścisz tam gimbala z gopro na takich krótkich nóżkach?
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Nowy kopter - TAROT FY650 by "kuczy"

Post autor: kuczy »

:!:
Ostatnio zmieniony piątek 29 wrz 2023, 19:27 przez kuczy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: Nowy kopter - TAROT FY650 by "kuczy"

Post autor: szaman89 »

No to może jeszcze taka propozycja: http://www.thingiverse.com/thing:619718 jeżeli Ci się nie podobają regle na wierzchu. Nie spotkałem się z taką opinią, że esc palą się od długich kabli ale jestem nadal świeży w temacie więc pewnie dlatego ;)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: Nowy kopter - TAROT FY650 by "kuczy"

Post autor: Rurek »

szaman89 pisze:Nie spotkałem się z taką opinią, że esc palą się od długich kabli ale jestem nadal świeży w temacie więc pewnie dlatego
No dokładnie za świeży... bo ten temat już był rozpracowany w 2008 roku: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=952523
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Nowy kopter - TAROT FY650 by "kuczy"

Post autor: matulekpl »

szaman89 pisze:No to może jeszcze taka propozycja: http://www.thingiverse.com/thing:619718 jeżeli Ci się nie podobają regle na wierzchu. Nie spotkałem się z taką opinią, że esc palą się od długich kabli ale jestem nadal świeży w temacie więc pewnie dlatego ;)
no to głupie nie jest... nawet zgrabnie wygląda..

Kuczy a właściwie czemu idziesz w 6S?
Nie lepiej zostać na 3S i mieć więcej mAh? tzn dodać kolejną 3S. Potrzebujesz aż tak dużo mocy? Rozumiem, że ta rama tyle wymaga?
Zobacz jakie ładne silniczki:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html
640kV i 550W mocy.
LiPo4S5000mAh thrust of the propeller APC:
12x3,8-16A = 1500 g
13x4-12A = 1330 g
14x4,7-22,5A = 1830 g
carbon propeller (13x4 -11A = 1250 g)
Test Hexacopter in hover without a gimbal and camera 30A. In flight 70A.

czyli nie jest tak źle. na 3S będziesz miał jakoś 70-80% tego co na 4S. Czyli na dobrze dobranych śmigłach 13' będziesz miał jakoś 1500g na silnik. I pry zawisie 30A a max 70A.
3S 16000mAh 30C -> Masz aż nadto mocy. A polatasz lekko ponad 30 minut.
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: Nowy kopter - TAROT FY650 by "kuczy"

Post autor: szaman89 »

Rurek pisze:No dokładnie za świeży... bo ten temat już był rozpracowany w 2008 roku: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=952523
Ha! Liczyłem, że ktoś zarzuci linkiem do lektury, dziękuje :) Pocieszające jest, że można zastosować dodatkowe kondensatory, żeby tego problemu uniknąć.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: Nowy kopter - TAROT FY650 by "kuczy"

Post autor: Rurek »

Co do dylematu 3S vs 6S sprawa jest prosta - przejście o każde "oczko" w górę to średnio wzrost sprawności całego zespołu napędowego (LiPo-Esc-silnik-śmigło) o jakieś 10%.
Dlaczego wszystkie "długoloty" na naszym i nie tylko forum latają na minimum 4S? No właśnie dlatego o czym wspomniałem w pierwszym zdaniu :-)

Nie bez znaczenia w tych kalkulacjach jest też masa (ciężar w sensie ;-) ) przewodów - przejście z 3S na 6S oznacza pocienkowanie wszystkich przewodów o połowę. Przy hexie jest już to konkretna wartość , przy okto/X4 na przewodach mozna zaoszczędzić 25% masy pakietu :idea:

W zasadzie jedyny minus to ceny, ceny, ceny. Po prostu 6S jest droższe :-/ i mam tu na myśli nie tylko pakiety ale resztę osprzętu (Esc/silniki) które chodzą na 6S. No a śmigła to już niestety bardzo poważny wydatek, nijak ma się cena śmigła 12" do ceny śmigła 16" czy 18" :-(
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Nowy kopter - TAROT FY650 by "kuczy"

Post autor: kuczy »

:!:
Ostatnio zmieniony piątek 29 wrz 2023, 19:28 przez kuczy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MacPiston
Posty: 1051
Rejestracja: niedziela 02 lis 2014, 10:30
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Nowy kopter - TAROT FY650 by "kuczy"

Post autor: MacPiston »

Najlepiej wziąć miernik i na skrajnych pinach powinno być 5V (Gnd to albo skrajne lewe albo prawe) a jednym ze środkowych jakieś małe napięcie. Wtedy sobie samemu możesz zrobić rozpiskę - to z małym napięciem to pomiar napięcia a obok niego pomiar natężenia.
Awatar użytkownika
szaman89
Posty: 444
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 21:32
Lokalizacja: Płock / Włocławek / Toruń

Re: Nowy kopter - TAROT FY650 by "kuczy"

Post autor: szaman89 »

Rozpiska pinów musi być identyczna jak w zwykłym power module. Na ali sprzedają identycznie zaprojektowane płytki na wzór popularnej płytki antywibracyjnej do apm z opisem białego złącza jako zasilanie do px i apm. Nigdzie niestety nie ma szczegółowego opisu poszczególnych pinów akurat dla tej płytki ale nie ma innej opcji jak taki sam pinout jak w zwykłym pm.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Nowy kopter - TAROT FY650 by "kuczy"

Post autor: kuczy »

:!:
Ostatnio zmieniony piątek 29 wrz 2023, 19:28 przez kuczy, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ