Zanim...
Zanim...

Polskie Forum FPV

Forum modelarzy i pilotów FPV
Dzisiaj jest piątek 19 kwie 2019, 06:05

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 572 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 35, 36, 37, 38, 39  Następna
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Tanner pisze:
Widziałem temat na drones polska, odważny jesteś :mrgreen:
Czemu manetkami, lotier nie trzyma pozycji aż tak? Jaki czas maksymalny takiego "lotu"? ;-)

loiter owszem trzyma, ale cały czas staram się mieć nad nim kontrolę - więc lekkie poprawki i najważnejsza "wajha" - gaz - jak zaczyna za bardzo wiać - wolę wylądować i wzbić się za 5 min ;)
czas lotu dłużej niż z gimbalem - spokojnie 20 min jest (gimbal z NEXem waży spokojnie 1kg)

Moje quadro TAROT class 780 - w trakcie budowy: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=36286
Moja piękna S-500 [Zakończona]: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=31760

Awatar użytkownika

takie pytanie bo nie wiem czy nie doczytalem czy nie pisales o tym. gimbala zasilasz z osobnego pakietu czy ze swojego glownego?

Awatar użytkownika

Wania pisze:
takie pytanie bo nie wiem czy nie doczytalem czy nie pisales o tym. gimbala zasilasz z osobnego pakietu czy ze swojego glownego?

Zasilam z głównego pakietu 6S, (alexmos mozna zasikac 6s, storma tylko 4s).
Nie widze zadnego sensownego powodu aby dokładać tak wiele wagi jak kolejny pakiet - moze ktoś ma inne zdanie, to z chęcią poznam jakąś przyczynę

Moje quadro TAROT class 780 - w trakcie budowy: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=36286

Awatar użytkownika

uwazam dokladnie jak Ty tylko nie znalazlem tej informacji a gimbal dosc spory i mocne silniki ma, dlatego bylem ciekaw czy go nie zasilasz osobnym pakietem. wazyles go moze bez kamery?

Osobny pakiet w gimbalu ma sens jeśli nie masz slipringa a chcesz miec nielimitowany YAW. Lub jeśli przetwornica w gimbalu czy innych akcesoriach które na nim zawiesisz "sieje" i nie chcesz aby dostawał to pix czy osprzęt fpv :-)

Octocopter 900/Pixhawk 2.4.8/Racerstar 30A ESC + Racerstar 4114/2060@4S

Awatar użytkownika

Jak sieje to się filtr montuje, a nie pakiet dodatkowy :-)

Pozdrawiam
Wojtek

Racja, dlatego napisałem to dopiero jako drugi argument :-D

Awatar użytkownika

Jakoś dawno nic nie było, dlatego teraz zdjęcie oraz film.

1. Zdjęcie zrobione w Gdańsku, po prostu nie mogłem znieść już zimy bez śniegu - z ciągłymi opadami deszczu itp.... - wybrałem się późnym wieczorem.. - trochę ZA późno jak na nocne zdjęcia - i niestety niebo to czarna plama - ale jest jakie jest:

rcfpv.jpg
rcfpv.jpg [ 424.72 KiB | Przeglądany 758 razy ]

2. Jakiś czas temu na naszym spotkaniu UAVO Trójmiasto - kolega nagrał mojego Tarota w locie.
- Właściwie dziś skapnąłem się, że do tej pory nie pokazałem Wam jak rozwiązałem kwestię dumperów dla mojego gimbala - dałem opis, ale bez żadnych zdjęć.... a patent jest bardzo nietypowy. - Najpierw jednak film (jest i reklama RC-FPV):

I szczegóły dumperplate:
dp1.jpg
dp1.jpg [ 162.64 KiB | Przeglądany 758 razy ]
dp2.jpg
dp2.jpg [ 137.64 KiB | Przeglądany 758 razy ]

IMG_20190119_225411.jpg
IMG_20190119_225411.jpg [ 146.73 KiB | Przeglądany 758 razy ]

Konstrukcja dumperplate to mój autorski pomysł (żeby nie było... :mrgreen: :mrgreen: - wg mnie dobre na patent):
Środkowe dwa pokłady są połączone na stałe z dronem i stanowią jednocześnie element mocujący na rurkach carbonowych. Plejty górny oraz dolny są ze sobą połączone czterema nagwintowanymi prętami M3. Pręty przechodzą przez dolny plejt, i są wkręcone w otwory mocujące silnik YAW.
Dzięki prętom można regulować odległość - dostosowując konstrukcję do odpowiednich wysokości gumek. Na każdej parze plejtów (górnej oraz dolnej) przewidziane jest 8 miejsc na dumpery - jednak okazało się, że u góry i na dole spokojnie wystarczą po 4... - jednak aby było ciekawiej (widać na zdjęciach) są one zamocowane "na przemian" - czyli w miejscu, gdzie znajduje się górna gumka - na dole jej nie ma - są "po bokach".
Całość plejtów jest wybrukowana na drukarce 3D, środkowe plejty są skręcone śrubami nylonowymi. Konstrukcja jest b. lekka. Może i bardziej wypaśnie wyglądała by z carbonu, ale ma działać i działa ;) - druk ma tą zaletę, że można go dość szybko powtórzyć, a poza tym mogłem zaprojektować "uchwyty" na rurki carbonowe które się na nich zaciskają...

Z rzeczy które zrobiłem ostatnio - w środek gimbala zamontowałem - właśnie, jak to się nazywa.... - DYNKS, który pozwala na obrót gimbala o 360st - wygląda jak mały walec który z obu stron ma sporo kabelków. kabelki w środku są podłączone do pierścieni z jednej strony, na pierścieniach ślizgają się szczoteczki i do nich są podczepione kabelki na drugą stronę.
Mam tak puszczone zasilanie gimbala, sterowanie i zastanawiam się, czy tak samo nie puścić Video i sterowania aparatem - jedynie co to sprawdzić, czy Videło mi się nie popsuje.

PS - jak się Wam podoba mój patent na dumpery ?

Slip ring :mrgreen: fajne ujęcia można dzięki temu zrobić, ustawiasz sterowanie YAW gimbala na pokrętle w aparaturze, przekręcasz lekko i kamera się obraca sama, możesz skupić się na locie :-)
niezła konstrukcja, fajnie wygląda. Masz jakieś filmy nagrane z koptera z tym mocowaniem?
ps. co to za miejsce gdzie latasz, jakaś w miarę spokojna łąka? podaj proszę namiar na google maps ;-)

Awatar użytkownika

Tanner pisze:
Masz jakieś filmy nagrane z koptera z tym mocowaniem?

Włąśnie dałem już wcześniej (poprzednia strona), ale chyba za słabo opisałem swój patent:

dzięki za podanie nazwy...- czasami może trzeba będzie coś takiego poszukać a ciężko by mi było na to wpaść samemu :D
a co do miejsca? - nazywamy je "łączką w Rumii pod wezwaniem Matki Boskiej Dronowej" - ponieważ jest tam mała śliczna kapliczka:

https://www.google.pl/maps/@54.5729021, ... a=!3m1!1e3

Co prawda blisko jest lotnisko wojskowe - jesteśmy w strefie MCTR - ale zawsze zgłaszamy loty... - natomiast obszar jest na prawdę spory i koledzy bez SK też mogą spokojnie latać bez obawy że robią coś wbrew prawu ;)

Faktycznie, filmik już widziałem jakiś czas temu ;-)

Dzięki, przejadę się tam może w przyszły weekend, wygląda super, bardzo dużo miejsca. Dzisiaj przetestowałem tą miejscówkę - https://goo.gl/maps/5zT9sGWztp92 - i do mojego kaleczenia FPV nadała się idealnie. Do prostego testowania większych maszyn też będzie ok.

Awatar użytkownika

Tanner pisze:
Do prostego testowania większych maszyn też będzie ok.

No niezła ;) nawet jej nie widziałem.
Mamy w Trójmieście jeszcze jedną miejscówkę (bardzo blisko obwodnicy więc dojazd jest spoko):

https://www.google.pl/maps/place/54%C2% ... 18.5135784

Nawet oznaczone jako "lotnisko modelarskie"
ps - jak będziesz miał możliwość i chęci - daj znać, to może podskoczę ze swoją Tarotką :D :D
na PW wyślę ci nr telefonu.

EDIT - a żeby nie było - zdjęcie z dziś na zachętę odwiedzin Trójmiasta ;)

Gdynia_zima1200rc.jpg
Gdynia_zima1200rc.jpg [ 287.98 KiB | Przeglądany 584 razy ]

≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡

Update 21.01.2019

Dzisiaj zrobiłem "coś dla bezpieczeństwa" mojego drona.

A więc jak wspominałem wcześniej - puściłem zasilanie poprzez SlipRing'a.
Jednak jedna rzecz nie dawała mi spać spokojnie - świadomość, że zasilanie prosto z pakietu 6S 10.000mAh leci przez malutkie szczoteczki w slipringu... - które oddalone są od siebie o bardzo niewiele....
Wolałem sobie nie wyobrażać co się stanie, jeśli kiedyś "coś pojdzie nie tak" i powstanie tam zwarcie... - a nie można nigdy wykluczyć takiej możliwośći. przy 10Ah i 15C mamy max 150A.... - oczywiscie wcześniej spaliłyby się kable, ale jeśli by się zespawały ze sobą... - to dron spada w dół.

więc tuż przy płytce dystrybucyjnej przylutowałem a następnie zamknąłem w termokurczu bezpiecznik topikowy 1A. - kupiłem kilka mniejszych wartości (od 100mA do 1,25A) ale poniżej 1A bezpieczniki paliły się w momencie włączenia silników - więc tą metodą dobrałem najmniejszy który wytrzyma. - ew, wyłączenie gimbala w locie (przepalenie bezpiecznika) nie jest niczym tragicznym - zawsze latam VLOS więc to nie problem.

Druga sprawa -to też fakt szczotek. zasilanie idzie przez: 3 przewody (+25V) oraz 3 przewody (masa) - dla zwiększenia przekroju, zminimalizowania ew. iskrzenia na szczotkach. Jednak dziś dodatkowo tuż przy kontrolerze gimbala do zasilania dolutowałem kondensator 470uF / 35V. - taki akurat miałem z zepsutej ładowarki modelarskiej. Mam nadzieję, że ten mały "myczek" pomoże w odfiltrowaniu zasilania od szybkich pików zasilania (jeśli takie się pojawią). 470uF to niewiele, dlatego nie liczę na "zapas" w zasilaniu silników - ale właśnie ew. minimalne bardzo krótkie wahania napięcia wynikające z rezystancji styku: szczotka-pierścień.

≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡ ≡

Update 01.02.2019

Dzisiaj puściłem przez SlipRing'a sygnał Video podglądu z kamery, oraz jej sterowanie (zdjęcie/film). Także.... od dzisiaj mam możliwość obracania gimbala o 360st - bez możliwości urwania jakiegokolwiek kabla. w SlipRing'u pozostały mi dwie żyły. Być może w przyszłości wykorzystam je do połączenia UART'em gimbala z Pixhawkiem - ale na razie nie widzę zbytnio większych korzyści wynikających z tego rozwiązania.

Nie widziałem powiadomienia o nowych postach, trzeba wchodzić i sprawdzać profilaktycznie :-D

Słusznie z tym bezpiecznikiem, gdyby cokolwiek się stało, kopter będzie ocalony. A slipring widziałeś jaki delikatny jest, blaszki na 1 mm. Zasilanie potrójnym przewodami też super, miałem dokładnie tak zrobione. Gdybyś miał podłączonego storma32 do pixa uartem to mógłbyś ustawiać punkt ROI, mając nielimitowane 360 st. YAW mogłoby to fajnie zadziałać. Ale nie próbowałem tego jeszcze :-D

Awatar użytkownika

No to taki pościk troszkę w ramach pochwalenia się i troszkę informacyjny.

W poprzedni weekend wyruszyłem z rodziną pod Częstochowę - ślub i wesele w rodzinie. Oczywiście skorzystałem z okazji jaka się nadarzyła i zabrałem ze sobą Tarocika ;)
Po raz pierwszy w życiu filmowałem taką imprezę, część ujęć wykonałem z drona.. - wniosek niestety taki, że jak dron ogólnie można uznać za skończony, stabilizacja działa pięknie, jestem zadowolony bardzo - tak umiejętnosci w sterowaniu kamerą i ogólnie filmowanie zamiast focenia... - no tych umiejętności nie posiadam :D
- Tzn "coś wyszło"... ale wiele teraz nauki przede mną.

Jako, że filmy z wesela itp to tam kwestia wizerunku itp... - to nie będę dawał żadnego linku do filmu - na pocieszenie dwie fotki Jasnej Góry - jedna z ogniskową 27mm, druga 16mm - nie ma jak zmienić sobie "zooma" i nie trzeba latać i denerwować zwiedzających :D

ObrazekObrazek

A z takich technicznych rzeczy..
- po weselu i zmontowaniu filmu oczywiście wiadomy wniosek - no nagrywałem na ziemi ze statywu, ale kurcze zero stabilizacji. Więc zabrałem się za coś, co odkładałem już długo - zmontowanie sobie gimbala "ręcznego".

Konstrukcję "ramy" zakupiłem razem z gimbalem jakiego mam na dronie.... - więc leżała w szefie. tak samo jak wcześniejszy 2-osiowy gimbal na alexie. - aż grzech tego nie wykorzystać ;) - Powstał więc taki potwór:

gimb.jpg
gimb.jpg [ 89.08 KiB | Przeglądany 293 razy ]

Do wykonania:
- Podłączenie potencjometru sterowania osią Pitch, w sumie można by też sterować podobnie jak dronem - zdjęcia / film przez podczrwień
- Skalibrowanie IMU - bo Roll minimalnie nie trzyma poziomu
- Ew. poprawa PIDów ;)

Posiadam jeszcze uchwyt górny - co by można było wygodnie trzymać całość za "rączkę".
W mojej fantazji mam jeszcze dwie opcje - pierwsza to umocowanie lampy LED a druga - mikrofonów ;)

Ładne fotki, widziałem Twój wątek na drones polska odnośnie latania w tym miejscu, zastanawiałem się co z tego wyjdzie :mrgreen:

Odnośnie umiejętności filmowania - skąd ja to znam, walka ze sprzętem, a jak w końcu zaczyna wszystko działać to się okazuje, że jeszcze kawał drogi do umiejętności filmowania. No cóż, wszystko przed nami ;-)

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 572 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 35, 36, 37, 38, 39  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.