TBS DISCOVERY by Losieeek

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
losieeek
Posty: 205
Rejestracja: piątek 01 paź 2010, 09:47
Lokalizacja: Gliwice

TBS DISCOVERY by Losieeek

Post autor: losieeek »

Jako że jakiś czas temu pojawiła się oferta tanich centerplatów TBS Discovery na Aliexpress postanowiłem przebudową swoja starą F450..... a więc przebudowa..... no cóż F450 poszła na żyletki.... silniki , regiel ,APM rama na giełdę ..... więc tak naprawde nowy projekt na wiosnę... matulekpl zrobił to szybciej ..... też ma fajnego TBS więc musiałem się pospieszyć. Pogoda coraz lepsza a wszystkie koptery w częściach.
Części:
rama TBS discovery z Aliexpress - sam centerplate
Ramiona od F450 czrne.... miałem zapasowe.
Silniki turnigy Multistary 4008 880KV z hobbyking
Regle Afro 30A z hobbyking
śmigła 3 łopatowe 10x4,5 + piasty z banggood
kontroler PX4LITE z Aliexpress
GPS CUAV M8N z kompasem.z aliexpress
PlayUAV osd z banggood
Kamera DAL za 16USD z banggood
pakiet 3S 5000mAh miałem
eLeReS z F450
bluetooth z F450
spliter i2c
no i sonar MB1200 z przeróbką na I2c

no i mała przeróbka aparatury 9XR... zamiast przełącznika trybów lotu który był do tej pory zrealizowany na arduino i zajmował mi port trenere/ headtrakera, wimiana na takie małe cudo: XROCK flight mode switch podpięte w miejsce jednego potencjometru u mnie P1 , a właściwie przez dodatkowy przełącznik pozwalający wybrać czy używamy potencjometru czy przełącznika trybów lotu....
CDN.... Zdjęcia :
całość :
Obrazek[/URL]

nadajnik 5,8g 600mW z custom radiatorem , playuav osd
Obrazek[/URL]

PX4LITE z 4 in 1 dumping plate ( PDB, dualBEC, power module i umping plate)
Obrazek[/URL]

GPS
Obrazek[/URL]

eLeReS
Obrazek[/URL]

bluetooth
Obrazek[/URL]

ESC i sonar
Obrazek[/URL]

silniki piasty i śmigła
Obrazek[/URL]

no i mod aparatury XROCK flight mode swich
Obrazek[/URL]
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: TBS DISCOVERY by Losieeek

Post autor: matulekpl »

Super wyglada:) możesz trochę opowiedzieć czemu takie śmigła?
Link do nóg poproszę:)

A sonar? Jak to działa i do czego?:)
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
losieeek
Posty: 205
Rejestracja: piątek 01 paź 2010, 09:47
Lokalizacja: Gliwice

Re: TBS DISCOVERY by Losieeek

Post autor: losieeek »

śmigła 3 łopatowe bo mam kilka pakietów 3s które chciałem wykorzystać .... przy silnikach 880kv 2 łopatowe musiało by być 12-13 cali ze przy zwykłych ramionach 10 cali to max w tej ramie, da radę z 10 cali na 3S ale wtedy zawis wg ecalca byłby na ok 45-50% gazu.... śmigła to skracane 12", ale wyważenie tego trochę trwa....
Składane bo nie trzeba odkręcać do transportu...
nogi zostały mi z oryginalnej ramy Reptile V3 , tak jak ramiona, bo w reptile mam przedłużone ramiona od S800 żeby weszły śmigła 15"
Sonar miałem w APM jest tam opcja jego wykorzystania i wspomaga tryb Althold.... ale PX4LITE nie ma możliwości podłączenia analogowego sygnału... okrojone złącza..... więc musiałem zastosować spliter i2c i konwerter na i2c. na razi e jeszcze nie testowałem zobaczymy..... mam jeszcze pełnego pixhahwka 2.4.8 i mam jeszcze moduł PX4FLOW(ale to właśnie ma być do reptile- bo NAZA poszła do Troopera) też będę testował ...
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: TBS DISCOVERY by Losieeek

Post autor: matulekpl »

Ale przecież zawis ma byc przy 50% gazu?:)
Wlasnie zastanawiałem sie nad wibracjami i stabilnością dla 3lopat. One są mało popularne bo ciezko je wyważyć?
W 250 teraz podobno 3 łopaty to standard.
A ten sonar działa na jakich odległościach?
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
analogowy
Posty: 414
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: TBS DISCOVERY by Losieeek

Post autor: analogowy »

Od kiedy składane śmigła się wyważa ?
Awatar użytkownika
losieeek
Posty: 205
Rejestracja: piątek 01 paź 2010, 09:47
Lokalizacja: Gliwice

Re: TBS DISCOVERY by Losieeek

Post autor: losieeek »

ustawiasz krzywą gazu w Mision planerze tak żeby był na 50%...., tak samo jak ustawiasz idlle speed żeby się kręciło ale jeszcze samo nie startowało... chciałem mieć większy zapas mocy....
tak wibracje i wyważenie łopat i mniejsza sprawność takiego układu ..... z drugiej strony większy ciąg przy mniejszej średnicy śmigła.....
sonar działa do ok 7m w zależności od modelu.... parametr można ustawić w MP do jakiej wysokości Althold ma się wspomagać sonarem , a kiedy tylko baro i gps.

składane śmigło zawsze wyważasz... przynajmniej ja... chyba że lubisz wibracje i inne takie....
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: TBS DISCOVERY by Losieeek

Post autor: matulekpl »

Mniejsza sprawność ale większy ciąg? Toz to totalnie nieopłacalne jest...
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
analogowy
Posty: 414
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: TBS DISCOVERY by Losieeek

Post autor: analogowy »

losieeek pisze:składane śmigło zawsze wyważasz... przynajmniej ja... chyba że lubisz wibracje i inne takie....
pochwal się jak to robisz bo moja wiedza o wyważaniu śmigieł trochę się kłóci z ideą śmigieł składanych :-)
Awatar użytkownika
losieeek
Posty: 205
Rejestracja: piątek 01 paź 2010, 09:47
Lokalizacja: Gliwice

Re: TBS DISCOVERY by Losieeek

Post autor: losieeek »

no niestety 3 łopaty latają nieco krócej niż 2, ale i tak wg ecalca powinienem mieć coś koło 20min zawisu, ale można złożyć do transportu no i większe śmigła nie wejdą w tą ramę...... totalnie ekonomicznie to 390kv i 17" śmigło mam tak w trooper 900 tylko że to Y6 więc układ coaxial i znowu straty sprawności..... zawsze szukasz jakiegoś kompromisu.....

wyważarka z HK taka
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ancer.html
przykręcasz 2 łopaty do tego dingsa co leży przy tej wyważarce na zdjęciu i wyważasz, potem jedna zostaje i wyważasz następną i tak dalej .... tak jak się wyważa łopaty heli.... tylko tu jest ich więcej ;)
Awatar użytkownika
Janek
Posty: 129
Rejestracja: niedziela 25 maja 2014, 14:32
Lokalizacja: Kraków

Re: TBS DISCOVERY by Losieeek

Post autor: Janek »

Fajnie wygląda.

Też się długo zastanawiałem nad Disco, w końcu zrezygnowałem i kupiłem Tarota bo się składa i można go wsadzić do futerału po wędce ;)
A tu nagle HK podniosło mi ciśnienie:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... overy+arms
Awatar użytkownika
losieeek
Posty: 205
Rejestracja: piątek 01 paź 2010, 09:47
Lokalizacja: Gliwice

Re: TBS DISCOVERY by Losieeek

Post autor: losieeek »

fajne te składane ramiona... brałbym te węglowe..., ze zdjęć wynika że też sam centerplate jest nieco bogatszy.... ja kupiłem totalnie goły żadnych złącz samo PCB , ten zalinkowany przez ciebie ma gniazda do podpięcia kamery i nadajnika wlutowane, u mnie są gołe pady, ale jak ktoś nie używa TBS Core to w sumie nie potrzebuje... poza tym już poskładane i teraz trzeba ulotnić.... ale kto wie może będą dostępne same ramiona jako spare parts... i zrobi się jakiś upgrade :)
Ostatnio zmieniony piątek 13 maja 2016, 16:26 przez losieeek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
analogowy
Posty: 414
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: TBS DISCOVERY by Losieeek

Post autor: analogowy »

Przy trzech łopatach metodą heli to można wyważać w nieskończoność ;-)
Świta mi w głowie, że gdzieś widziałem info, że składanych śmigieł się nie wyważa.
Awatar użytkownika
losieeek
Posty: 205
Rejestracja: piątek 01 paź 2010, 09:47
Lokalizacja: Gliwice

Re: TBS DISCOVERY by Losieeek

Post autor: losieeek »

ja i tak musiałem ponieważ skracałem łopaty śmigła 12" do 10" . Jak przycinasz pojedynczo i trochę na oko nie uzyskasz jednakowej wagi łopat i musisz je jakoś wyrównać.
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: TBS DISCOVERY by Losieeek

Post autor: matulekpl »

losieeek pisze:fajne te składane ramiona... brałbym te węglowe..., ze zdjęć wynika że też sam centerplate jest nieco bogatszy.... ja kupiłem totalnie goły żadnych złącz samo PCB , ten zalinkowany przez ciebie ma gniazda do podpięcia kamery i nadajnika wlutowane, u mnie są gołe pady, ale jak ktoś nie używa TBS Core to w sumie nie potrzebuje... poza tym już poskładane i teraz trzeba ulotnić.... ale kto wie może będą dostępne same ramiona jako spare parts... i zrobi się jakiś upgrade :)
Ale w hobbyking sprzedają wlasnie same ramiona:)
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
losieeek
Posty: 205
Rejestracja: piątek 01 paź 2010, 09:47
Lokalizacja: Gliwice

Re: TBS DISCOVERY by Losieeek

Post autor: losieeek »

kurde teraz...... :( miałem już nic nie kupować bo przekroczyłem budżet...... poza tym polutowałem już kable od silników na gotowo :( no i moje piękne nóżki nie będą pasować :(
ODPOWIEDZ