kopter dla wopr

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

kopter dla wopr

Post autor: arek2081 »

Hej, zostałem poproszony przez kolegę o zbudowanie koptera który będzie w stanie podnieść koło ratunkowe o wadze 3 - 3,5 kg następnie przenieść je na dystans około 50-80 metrów. Nie musi mieć funkcji automatycznego powrotu do domu, przydało by się tylko utrzymanie wysokości. Nie potrzebuje również gimbala i kamery HD, wystarczy zwykła płytkowa. Zastanawiam się czy zrobić quadro czy hexe. Może ma ktoś z was jakie doświadczenie w budowie takiego koptera i podzielił by się informacjami jaki autopilot, silniki, itp.
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Re: kopter dla wopr

Post autor: Adasko »

dmuchane kolo ratunkowe nie zda egzaminu?
a wazy 10 procent wagi ktora podales
Awatar użytkownika
Baqsthc
Posty: 1076
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 21:12
Lokalizacja: Legnica

Re: kopter dla wopr

Post autor: Baqsthc »

A jeszcze lepiej by było jakieś z nabojem co2 co się w wodzie automatycznie pompuje, to i parę sztuk na raz by można zrzucić. Tylko że dostał zamówienie na wiatrak do kół plasticzanych, co poradzisz?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: kopter dla wopr

Post autor: Verid »

arek2081 pisze:Hej, zostałem poproszony przez kolegę o zbudowanie koptera który będzie w stanie podnieść koło ratunkowe o wadze 3 - 3,5 kg
Przeciętna hexa pod lustro poradzi sobie z takim ładunkiem, przejżyj projekty takich latadeł.
arek2081 pisze:Nie musi mieć funkcji automatycznego powrotu do domu,
Ale biorąc pod uwagę że latać tym będą prawdopodobnie mało doświadczeni piloci to PosHold byłby wskazany. A jak jest PosHold to i RTH. Poza tym to nie będzie tania zabawka więc lepiej żeby była na smyczy...
arek2081 pisze:Zastanawiam się czy zrobić quadro czy hexe
Jak WOPR to wiatr, jak wiatr to X8...
Ten wredny...
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: kopter dla wopr

Post autor: arek2081 »

Baqsthc pisze:Tylko że dostał zamówienie na wiatrak do kół plasticzanych, co poradzisz?
No właśnie ma być plastik.
Verid pisze: Poza tym to nie będzie tania zabawka więc lepiej żeby była na smyczy...
Mam na to 4000 zł. Więc szału nie ma. Myślałem żeby zrobić to na klonie pixhawka, co do PosHold i RTH to trzeba czekać na fixa a tu każda minuta ważna. Myślę nad nad pakietem czy dać 4S czy 6S. Kopter ma być w powietrzu około 5 min więc 4S powinno starczyć, a pakiety dużo tańsze od 6S.
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: kopter dla wopr

Post autor: Verid »

arek2081 pisze:Kopter ma być w powietrzu około 5 min
Lepiej myśleć z zapasem żeby na powrocie nie zanurkował i przy okazji nie zrobił kolejnego topielca...ja bym niżej dychy z założeniami nie schodził.
Szczególnie że może jeszcze zajść potrzeba rozejrzenia się gdzie typo znika pod wodą lub/i powalczenia z wiatrem co dodatkowo wysysa energię.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: kopter dla wopr

Post autor: arek2081 »

Verid pisze:Lepiej myśleć z zapasem żeby na powrocie nie zanurkował i przy okazji nie zrobił kolejnego topielca...ja bym niżej dychy z założeniami nie schodził.
Szczególnie że może jeszcze zajść potrzeba rozejrzenia się gdzie typo znika pod wodą lub/i powalczenia z wiatrem co dodatkowo wysysa energię.
No w sumie racja, tyle te 4000 zł mogą nie starczyć na taką wygodę jak 10 min lotu, nie jestem pewien czy starczą to żeby kopter trzymał sięw powietrzu 5min
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Re: kopter dla wopr

Post autor: Grzechu »

Jeśli budżet ma uwzględnić aparaturę, ładowarkę i wszystko od zera to musisz użyć tanioszki. Zwłaszcza, że w Chinach nie zamówisz raczej, bo pewnie faktury z PL potrzebne.
Awatar użytkownika
gazor
Posty: 1028
Rejestracja: piątek 10 sie 2012, 01:25
Lokalizacja: wawa

Re: kopter dla wopr

Post autor: gazor »

Taniej wyjdzie katapulta :-)
Vega, trzepakolot, heksa z gimbalkiem, diy gogle
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Re: kopter dla wopr

Post autor: mikun »

Na takie wagi tylko 6S regle 45A silniki 5xxx śmigła 16-18 albo hexa albo X8 jak Verid napisał. To będą krótkie loty więc z pakietem nie ma co szaleć myślę że 5000mAh 6S to będzie nawet za dużo. Im lżejszy pakiet tym więcej wagi na załadunek. Warto dołożyć makaron na ramiona jak to kiedyś Kefir robił żeby kopter przy np błędnym wyczepieniu podczas upadku do wody nie zatonął. Nie musi to być piękne ani designerskie w carbonie. Rama prosta na CP 2mm G10 profile alu 15x15. Nawet nie wiem czy warto się bawić w podwozie. Serwa do wyzwalania koła ratunkowego. Aparatura wystarczy jakaś 6-7 kanałowa Turnigy 9x? Musisz spisać klamoty policzyć ceny i zobaczyć czy zmieścisz się w tej kwocie. Potem testy z jakimś "topielcem" po pas :-). Co do mojej propozycji pomyśl o drugiej kamerce płytkowej skierowanej do dołu sterowanej rc switchem żebyś lepiej ucelował bo z brzegu może topielec pokrywać się w lini ale różnica dalej-bliżej od brzegu może być parę metrów a to może decydować czy ktoś utonie czy nie. Może nie dopłynąć do tego koła a drugiej zrzutki już nie będzie.
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: kopter dla wopr

Post autor: Verid »

mikun pisze:Co do mojej propozycji pomyśl o drugiej kamerce płytkowej skierowanej do dołu sterowanej rc switchem żebyś lepiej ucelował bo z brzegu może topielec pokrywać się w lini ale różnica dalej-bliżej od brzegu może być parę metrów a to może decydować czy ktoś utonie czy nie. Może nie dopłynąć do tego koła a drugiej zrzutki już nie będzie.
Pantilt jednoosiowy. Mniej roboty i taniej.
Ten wredny...
michal_e
Posty: 632
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 14:18
Lokalizacja: mazowsze

Re: kopter dla wopr

Post autor: michal_e »

na marginesie, to takim plastikowym kołem to nie dobije "topielca" ?
Michał
ODPOWIEDZ