F450 "myszoskoczek"

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Spook
Posty: 154
Rejestracja: środa 25 cze 2014, 17:31
Lokalizacja: Wrocław / Wałbrzych

F450 "myszoskoczek"

Post autor: Spook »

Zgodnie z założeniami zacząłem składać 450tkę do spokojnego filmowania z powietrza. Parametry:

Rama - F450 (klon z ABC-RC) + wysokie podwozie
Silniki EMAX MT2216-810kv (ciąg max 950g przy śmigłach EMAX1045)
Śmigła EMAX 1045 (w zapasie APC 10x4,5 i bodaj 10x3,8)
ESC: SimonK 30A - 2-4S
FC: CC3D
Akumulator: LiPo 3300mAh 14.8V 25C Gens Ace
Rx: FrSky Taranis X8R
VTx: Skyzone TS58500 500mW 32Ch
Gimbal: dwuosiowy Hsm-2208b
Kamera do FPV: Mobius
Kamera do nagrywania: GoPro 3 Silver

Stan obecny:

Obrazek

Kilka słów komentarza:

- FC na razie CC3D, bo wydaje się być najporządniejszy z tych, które mam na stanie (CC3D, KK 2.1.5, Crius Multiwii), docelowo - za Waszą namową - będę pewnie przechodził na jakiegoś Pixhawka, muszę jeszcze trochę poczytać o FCkach;
- ESC 30A trochę na wyrost, bo prąd maksymalny będzie w granicach 15A, ale nie powinno być z tym większego problemu;
- Skorzystałem z pól lutowniczych na dolnym centerplate ramy - nie chciało mi się po raz kolejny lutować wszystkiego na pajączka. Mam tylko nadzieję, że a) luty nie puszczą i b) że ścieżki w ramie wytrzymają szczytowo 70A (sytuacja skrajna - maksymalny ciąg + maksymalny pobór prądu z gimbala + grosze na elektronikę). Nie mam za bardzo pomysłu, jak to sprawdzić. Akumulator - zgodnie ze specyfikacją - powinien dać radę nawet z 80A. Przypuszczam, że pobór ciągły będzie rzędu 30-35A.
- Kable od silników pociągnąłem dookoła, bo zostawiłem sobie na nich zapas w razie czego. Trzymają się ładnie na trytkach, więc nie powinno być z nimi problemu. Taka moja alergia na zbytnie skracanie kabli :)
- Górny centerplate zostanie zastąpiony moim customowym, w którym przygotowałem sobie dodatkowe miejsce na półkę na Mobiusa, nadajnik FPV i trochę dodatkowych otworów montażowych. Dzięki uprzejmości Rayforda będę miał wszystko w laminacie G10 1,5mm (będzie o 0,5mm cieńszy od oryginału, ale sądzę, że nie będzie z tym większego problemu).
- Mobius do FPV z przyzwyczajenia - mam już do tego okablowanie i nie chciało mi się kombinować z płytkową, poza tym Mobiusy mam na stanie :) Do spokojnego nagrywania nie przejmuję się lagiem (poza tym i tak jest prawie niezauważalny), a i zmiany oświetlenia też nie powinny rodzić dużych problemów.
- Chcę wreszcie porządnie spidować model - na 250tkach latam na presetach CC3D. Skorzystam z TxPID - możliwości zmiany parametru w locie przy pomocy aparatury i tu pytanie: jakie powinienem ustawić wartości skrajne dla parametrów P, I i D?
Aplikacja dla pilotów RC na Androida: Rc Assistant
ZMR250 "Zając", ZMR250 "Królik", DJI Mavic Pro, DJI Spark, HPI Savage Flux Xs "Ryś"
Awatar użytkownika
Spook
Posty: 154
Rejestracja: środa 25 cze 2014, 17:31
Lokalizacja: Wrocław / Wałbrzych

Re: F450 "myszoskoczek"

Post autor: Spook »

A to już kompletna wersja:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Aplikacja dla pilotów RC na Androida: Rc Assistant
ZMR250 "Zając", ZMR250 "Królik", DJI Mavic Pro, DJI Spark, HPI Savage Flux Xs "Ryś"
Awatar użytkownika
Spook
Posty: 154
Rejestracja: środa 25 cze 2014, 17:31
Lokalizacja: Wrocław / Wałbrzych

Re: F450 "myszoskoczek"

Post autor: Spook »

Zrobiony test zawisu - wyraźnie zaczął zdychać przy 12:30 na pakiecie 4S 3300 mAh (~14V na pakiecie). Zawis odrobinkę powyżej połowy przepustnicy. Test zrobiony bez GoPro i podłączonego gimbala (ale był podwieszony). Celem było 8 minut, myślę, że bez szaleństw latać spokojnie około 9-10 minut. MinimOSD czeka już na poczcie - polutuję i model gotowy, zostaną tylko PIDy, na razie latam na presetach dla f450.
Aplikacja dla pilotów RC na Androida: Rc Assistant
ZMR250 "Zając", ZMR250 "Królik", DJI Mavic Pro, DJI Spark, HPI Savage Flux Xs "Ryś"
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: F450 "myszoskoczek"

Post autor: Głuś »

Odnośnie FC może iNAV Cię zainteresuje :) http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=38&t=35455 tylko mnie nie pytaj o szczegóły bo sam jestem dopiero na etapie walki z nim :-) Nie wiem czy zagra na CC3D, ale NAZE32 są tanie - w zasadzie do tego stopnia że nie rozumiem po co CC3D kupiłeś :-)
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
Spook
Posty: 154
Rejestracja: środa 25 cze 2014, 17:31
Lokalizacja: Wrocław / Wałbrzych

Re: F450 "myszoskoczek"

Post autor: Spook »

Nie kupiłem, miałem na stanie po jakichś poprzednich modelach, no i budżet mi się skończył. Za jakiś czas może przejdę na jakiegoś pixhawka z GPS - o ile wcześniej nie rozbiję tego :)
Aplikacja dla pilotów RC na Androida: Rc Assistant
ZMR250 "Zając", ZMR250 "Królik", DJI Mavic Pro, DJI Spark, HPI Savage Flux Xs "Ryś"
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: F450 "myszoskoczek"

Post autor: Głuś »

To zmienia postać rzeczy :-)
Jak rozbijesz to naprawisz - to są modele łatwo naprawialne, sam mam na takiej ramie F330 i uwielbiam go za to że ramię można wymienić na łące - trzeba sobie tylko temat przewidzieć i nie puszczać przewodów tymi dziurami w ramionach, albo mieć porządne cążki co by i tak już połamane ramie rozciąć.
PS. ESC bym na na górze, zawsze to większe chłodzenie.
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
ODPOWIEDZ