połączenie dwóch lipoli

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

michał1977
Posty: 361
Rejestracja: piątek 03 paź 2014, 12:37
Lokalizacja: Poznań

połączenie dwóch lipoli

Post autor: michał1977 »

Witam
mam taki dylemat, mam do połaczenia 2 lipole o pojemności 2200 mah 11.1 i chcę mieć 4400 mah, mam specjalny kabelek ale okazuje się że wted nie miesci mi się wszystko w obudowie :/

teraz mam pomysł aby zlutować dwa kable od tych lipoli czarny z czarnym i czerwony z czerwony i mieć 1 wtyczkę proądową do podłączenia quada, ale problemem są wtyki balansera

co tu zrobić, czy też połączyć je w jedną wtyczkę ???
czy to zły pomysł - ma ktoś jakieś doświadczenie w tej materii, wcześniej latałem z kabelkiem do połączenia i łądowałem te lipole osobno każdy ale teraz chcę już zrobić z tych 2 lipoli jedną baterię i pytanie czy tak się da i czy to będzie ok
oba lipole są w tym samym stanie , praktycznie nowe, 2 razy były ładowane i rozładowywane

proszę o jakieś rady w tej materii
pomału ogarniam temat :D
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: połączenie dwóch lipoli

Post autor: lotpawel »

zarówno jak główne złącze prądowe jak i balanser możesz połączyć równolegle i będzie to dawało właśnie efekt baterii 4,4Ah,
możesz zalutować, możesz też zrobić przejściówki samemu tak żeby były małe i zgrabne;)
michał1977
Posty: 361
Rejestracja: piątek 03 paź 2014, 12:37
Lokalizacja: Poznań

Re: połączenie dwóch lipoli

Post autor: michał1977 »

właśnie przejściówkę mam ale nie mieszczą mi się kable w obudowie, bo teraz to są aż 3 wtyczki, i za dużo z tym zabawy
czyli łącze kable prądowe i na koniec jedna wtyczka xt60 oraz kable balansera także łącze w jedną wtyczkę balansera
i to będzie działać bez problemu ?
pomału ogarniam temat :D
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: połączenie dwóch lipoli

Post autor: lotpawel »

musi działać bez problemu, tylko lutuj z najwyższą ostrożnością i uwagą żeby nie zrobić zwarcia bo będzie kuku.
xsynek
Posty: 47
Rejestracja: niedziela 31 sty 2016, 19:59
Lokalizacja: Frankfurt am Main

Re: połączenie dwóch lipoli

Post autor: xsynek »

Witam. Odświeże troche temat :-) A można łączyć np. 5000mah z 2200mah pod warunkiem że będe je ładować osobno?
"W 1968 wystarczyło kilka Mhz żeby posłać rakiete na księżyc, teraz potrzeba pentium 4 3.0 Ghz żeby odpalić Viste..."
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: połączenie dwóch lipoli

Post autor: matulekpl »

Mnie sie wydaje, ze można ale powinny byc takie same współczynniki rozładowania. Jeżeli większa bedzie miała mniejszy współczynnik to wtedy mniejsza bedzie sie szybciej rozładowywała i ta duża bedzie tą małą doladowywała:) czaisz?:) heh
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
Pieth
Posty: 1841
Rejestracja: niedziela 23 lut 2014, 11:53
Lokalizacja: Poznań

Re: połączenie dwóch lipoli

Post autor: Pieth »

xsynek pisze:Witam. Odświeże troche temat :-) A można łączyć np. 5000mah z 2200mah pod warunkiem że będe je ładować osobno?
Kiedyś zrobiłem coś takiego ale baterie powinny być być nowe o tym samym prądzie rozładowania, połączone balanserami i obowiązkowo ładowane jako jedna całość. Jak to będzie wyglądać przy dłuższym użytkowaniu to nie wiem, bo zrobiłem to kilka razy i cele rozładowywały się równo.
Wszystko co lata, jeździ, pływa no i ... kobieta.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: połączenie dwóch lipoli

Post autor: kuczy »

matulekpl pisze:Mnie sie wydaje, ze można ale powinny byc takie same współczynniki rozładowania. Jeżeli większa bedzie miała mniejszy współczynnik to wtedy mniejsza bedzie sie szybciej rozładowywała i ta duża bedzie tą małą doladowywała:) czaisz?:) heh
O tym samym pomyślałem.
masz napięcie, prąd i pojemność - w przypadku idealnym - biorę pod uwagę połączenie równoległe pakietów

1- baterie naładowane są obie idealnie - prąd pobierany jest z dwóch na raz
2- w którymś momencie (raczej dość szybko) napięcie na mniejszym pakiecie spadnie np do 11V podczas gdy większa będzie miała np 12 - spowoduje to - jak pisał matulek - dodatkowy przepływ prądu z pakietu o większej pojemności do tego o mniejszej pojemności. jednoczesny pobór prądu przez kopter spowoduje to, że tak naprawdę pakiet 5000mAh będzie dawał prąd "i tu, i tu"
- jak się mylę, to mnie poprawcie.

Widzę tutaj jedno zagrożenie - jeśli to tak podłączysz nie masz żadnej kontroli nad prądem, jaki będzie podawany z dużej baterii do małej. i łatwo można przekroczyć dopuszczalny prąd ładowania tej mniejszej i mamy ją napuchniętą, albo co gorsza - fajerwerki na niebie. inna bajka to na ile te dodatkowe 2200mAh wydłużą lot, bo przecież jednocześnie dodajesz ciężar do maszyny który raczej nie jest "do pominięcia", i potem zdziwienie - przecież dołożyłem jej aż 2000mAh a lata mi tak samo krótko... - bo dołożyłeś dodatkowe 100g i się "wyrównało" :P

jedyne wyjscie to chyba jak mowil kolega pieth - musialy by idealnie tak samo sie rozladowywac w czasie.... nie sadze, ze akurat takie pakiety masz - a kupowac nowe to lepiej juz identyczne ;)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: połączenie dwóch lipoli

Post autor: Rurek »

Kuczy, niedawno napisałeś:
kuczy pisze:To jako elektronik powiem tak:
I teraz pytanie, czy ten cytat powyżej to żart czy prawda? Bo czytając twój post powyżej nie wiem jak jest naprawdę.

Nie wiem jak elektronik może napisać że przy połączeniu równoległym można mieć różne napięcia na poszczególnych pakietach :roll:
A także jak można pisać że przy połączeniu równoległym coś się może takiego stać o czym piszesz?!?!?!?!?

Gdy pakiety są w równym stopniu naładowane i są w podobnym "wieku eksploatacyjnym" to można dowolne pakiety łączyć równolegle bez szkody dla żadnego z nich.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: połączenie dwóch lipoli

Post autor: matulekpl »

trochę doczytałem i utwierdziłem się w przekonaniu, że można bez problemów.
Warunkiem jest ich wyjściowe napięcie przed połączeniem. MUSI BYĆ TAKIE SAME.

Napięcie w czasie ich używania będzie cały czas takie samo na każdej baterii.
Pojemność po prostu sumujemy.
biorąc np. 1 x 2000mAh 20C i 1x 3000mAh 30C uzyskujemy 5000mAh 20C. i możemy ten układ ładować 5A:)
I ważny jest współczynnik rozładowania ten niższy. Czyli nie możemy obciążać takiego układu 30C, bo ta mniejsza tego nie wytrzymie:)
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: połączenie dwóch lipoli

Post autor: kuczy »

Rurek, rozne napiecie na roznych palietach to byl skrot myslowy, przepraszam, moze nie trafiony.
Wtedy (gratuluje spostrzegawczosci) bylem pewien na 100% swojej racji.
Tutaj napisalem, ze moge sie mylic i bodajze nawet "jesli myle to mnie poprawcie".

Ale mimo wszystko dziekuje za lekcje pokory - na pewno sie przyda i zwroce uwage aby nie pisac o roznych napieciach kiedy w domysle chodzilo o rozna predkosc rozladowywania. Ok mylilem sie, przepraszam.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: połączenie dwóch lipoli

Post autor: kuczy »

kuczy pisze:Rurek, rozne napiecie na roznych palietach to byl skrot myslowy, przepraszam, moze nie trafiony.
Wtedy (gratuluje spostrzegawczosci) bylem pewien na 100% swojej racji.
Tutaj napisalem, ze moge sie mylic i bodajze nawet "jesli myle to mnie poprawcie".

Ale mimo wszystko dziekuje za lekcje pokory - na pewno sie przyda i zwroce uwage aby nie pisac o roznych napieciach kiedy w domysle chodzilo o rozna predkosc rozladowywania. Ok mylilem sie, przepraszam.

EDIT - a pomijając teorię:

http://www.heli-team.pl/forum/viewtopic ... 098&p=8408

cytat:
"Wnioski: równoległe ładowanie dwóch pakietów o skrajnie różnych parametrach jest możliwe o ile będzie się pamiętać że proces nie zachodzi proporcjonalnie i liniowo - pakiet mniejszy/słabszy jest z początku ładowany słabiej (tu 0.5C) a większy/silniejszy szybciej (tu 1,2C) a pod koniec ładowania proporcje się odwracają przy czym o ile spadek prądu ładowania większego pakietu nie jest niegroźny o tyle wzrost dla pakietu słabszego może (nie musi) prowadzić do kłopotów.
Po zakończeniu ładowania przy poziomie 4,20V/celę nastąpiło dodatkowe "przeładowanie" pakietów - z większego do mniejszego prądem początkowo 100mA i szybko malejącym (ok 15-20 minut) a skończyło się przy napięciu na celach ok 4.15V."


ale co tam - przecież Rurek pozbawił mnie tytułu elektronika :P - cholera, muszę powiadomić byłą szkołę i zmienić CV :D
raczej nie "tak sobie dla jaj" zaleca się łączyć możliwie takie same pakiety.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: połączenie dwóch lipoli

Post autor: Rurek »

Mój błąd że nie sprecyzowałem że mam na myśli łączenie pakietów w celu rozładowywania. Tu można dowolnie.
Natomiast przy ładowaniu ja bym nie łączył (pakietów różniących się więcej niż 10% pojemności) właśnie ze względu na powyższe rozważania.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Pieth
Posty: 1841
Rejestracja: niedziela 23 lut 2014, 11:53
Lokalizacja: Poznań

Re: połączenie dwóch lipoli

Post autor: Pieth »

Temat dotyczy baterii Lipo i jak pisałem wyżej robiłem to kilka razy, ale Lion o różnych pojemnościach łączę na co dzień bo mam pakiety w różnych konfiguracjach a zależności od modelu, jak się komuś chce poczytać to zapraszam http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=31&t=23401
Wszystko co lata, jeździ, pływa no i ... kobieta.
i.q.
Posty: 59
Rejestracja: czwartek 11 cze 2015, 14:15

Re: połączenie dwóch lipoli

Post autor: i.q. »

Jeśli łączymy równolegle ogniwa o tych samych właściwościach (ta sama pojemność i napięcie) to oczywiście maksymalne natężenie się sumuje a napięcie jest równe średniej (czyli po prostu napięciu jednego z akumulatorów). W przypadku jednak kiedy decydujesz się użyć akumulatorów o różnych parametrach stanowczo zaleca się separacje obu źródeł napięcia ze względu na możliwość wystąpienia prądu wstecznego. Do separacji stosuje się zwykłe diody prostownicze (spadek napięcia na akumulatorach to ok. 0,6 v) lub diody shottky'ego (spadek ok. 0,4v). Za pomocą tych diód łączysz plusy obu zasilań. W wyżej opisanym przypadku, kiedy zastosujesz separacje napięcia, zużywać ci się będzie zawsze tylko ogniwo o wyższym napięciu ,więc w praktyce najpierw rozładowywać się będzie akumulator o wyższym napięciu a potem gdy oba napięcia się wyrównają będą rozładowywać się równomiernie.
ODPOWIEDZ