Ti-dancer tak dla odmiany ;)

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
mrchaosmaker
Posty: 34
Rejestracja: wtorek 30 gru 2014, 23:20
Lokalizacja: Sieradz

Ti-dancer tak dla odmiany ;)

Post autor: mrchaosmaker »

Witam wszystkich
Od jakiegoś czasu chodziło za mną rozpoczecie projektu związanego z copterami , po przeczytaniu całego internetu 2 razy ;) decyzja padła na t-coptera :)
Tak więc po oskalpowaniu z wyposażenia 3 modeli ESA , oraz jednego biednego Sky Surfera pozostało mi tylko zakupić odpowiednie regulatory& sterownik W szafce znalazłem kawał sklejki oraz rurkę węglową zaś kolega udostępnił mi frezarkę oraz tokarkę - przystąpiłem do pracy a moje wypociny możecie ocenić na poniższych fotkach :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wyposażenie to :
Silniki - emax 1540kv
Regulatory - ZTW 20A Opto
Bec - 5V/3A
FC - CC3D
link RC - FRSky
Wideo - Boscam 5,8 200mW + Mobius

Coptrek wymaga jeszcze odrobiny kosmetyki lecz pojawiły się dwa problemy - i tu prośba do kolegów - otóż po skonfigurowaniu działania coptera oraz nadajnika zauważyłem iż bardzo szybko grzeją się silniki mimo że uruchamiam je bez obciążenia ! Druga sprawa to dziwnie działający gaz - startuje odpołowy skoku dźwigni a po osiągnięciu przez nią maksymalnego wychylenia ,nagle silniki się wyłączają :/ Wiec pytanie - kto widział kto wie ...
Awatar użytkownika
MatManiak
Posty: 705
Rejestracja: czwartek 18 paź 2012, 11:45
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Re: Ti-dancer tak dla odmiany ;)

Post autor: MatManiak »

mrchaosmaker pisze: Druga sprawa to dziwnie działający gaz - startuje odpołowy skoku dźwigni a po osiągnięciu przez nią maksymalnego wychylenia ,nagle silniki się wyłączają :/ Wiec pytanie - kto widział kto wie ...
Kalibrowałeś regulatory?
S500 | ZMR250 | HK FPV250 | Sky Surfer II 1400 | Wing Wing Z-84 | Reely Rhino II
Awatar użytkownika
mrchaosmaker
Posty: 34
Rejestracja: wtorek 30 gru 2014, 23:20
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: mrchaosmaker »

Uruchamiałem silniki za pomocą testera serw - nie jestem pewien czy można to nazwać programowaniem ;) - tak nawiasem mówiąc chciałbym prosić o garść uwag czy porad dotyczących regulacji czy programowania - może ktoś ma doświadczenie z tricopterami i ich ustawieniami w CC3D ?
Awatar użytkownika
PaweMed
Posty: 100
Rejestracja: sobota 23 lis 2013, 19:44
Lokalizacja: ZS

Post autor: PaweMed »

Pytanie było czy przeprowadzałeś kalibrację, w Twoim przypadku powinno to wyglądać tak
Awatar użytkownika
mrchaosmaker
Posty: 34
Rejestracja: wtorek 30 gru 2014, 23:20
Lokalizacja: Sieradz

Post autor: mrchaosmaker »

... niestety filmek jest o FC Naze a ja mam Open Pilot CC3D ...
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Post autor: Kowal »

To zapraszam do tego "poradnika step by step"
I zajrzyj jeszcze TUTAJ
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
PaweMed
Posty: 100
Rejestracja: sobota 23 lis 2013, 19:44
Lokalizacja: ZS

Post autor: PaweMed »

mrchaosmaker pisze:... niestety filmek jest o FC Naze a ja mam Open Pilot CC3D ...
Przecież różnica jest tylko w formie graficznej, sam proces kalibracji przebiega dokładnie tak samo, więc w czym problem?
Awatar użytkownika
mrchaosmaker
Posty: 34
Rejestracja: wtorek 30 gru 2014, 23:20
Lokalizacja: Sieradz

Re: Ti-dancer tak dla odmiany ;)

Post autor: mrchaosmaker »

wielkie dzięki za wskazówki - znalazłem chwilę na dodatkowe regulacje i teraz silniki są zimne jak pokrywa lodowa na antarktydzie :) Pozostało jeszcze
opanować drżące jak osika serwo ogonowe - normalnie masakra . Chwilę po uruchomieniu cały ogon lata jak szalony - po dodaniu gazu sytuacja nico się uspokaja ale dalej daleko do ideału - czas pewnie popracować nad czułością /pidami yaw - ma może ktoś jakieś sugestie ?
Awatar użytkownika
PaweMed
Posty: 100
Rejestracja: sobota 23 lis 2013, 19:44
Lokalizacja: ZS

Re: Ti-dancer tak dla odmiany ;)

Post autor: PaweMed »

A śmigła, silniki wyważone? Jak cały zestaw sobie ładnie wyważysz to z minimalnymi drganiami FC powinno sobie ładnie radzić i nie powinno serwo aż tak szarpać.
Awatar użytkownika
mrchaosmaker
Posty: 34
Rejestracja: wtorek 30 gru 2014, 23:20
Lokalizacja: Sieradz

Re: Ti-dancer tak dla odmiany ;)

Post autor: mrchaosmaker »

Witam ponownie - nameczyłem się z wyważaniem silników i dziadowskich śmigieł jakie nieobacznie zakupiłem - copter zaczyna powoli latać :)
Mam pytanie z innej beczki - przy zawisie , silniki pobierają 12-13A prądu - czy to dużo czy mało przy masie modelu 700 gr ? Pytam bo takie informacje trudno znaleźć w postach (albo je przeoczyłem) a dałoby mi pewien ogląd a temat porównania z quadro podobnej wielkości .
Zastanawiałe się też nad kwestią doboru silników do danej masy modelu - pewnie temat rzeka , ale z drugiej strony to ciekawe jak dobrać KV i szmoc
tak aby jeszcze zaoszczędzić na prądzie a już pośmigać sobie bez zbędnej ociężałości - i oto jest pytanie :)
Awatar użytkownika
uszy19922
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 23 lip 2012, 08:31
Lokalizacja: Wrocław/Sulechów

Re: Ti-dancer tak dla odmiany ;)

Post autor: uszy19922 »

Dosyć dużo jeśli mowa o każdym silniku z osobna, jak razem to nie jest źle :)
FPV Forever!! :)
Awatar użytkownika
mrchaosmaker
Posty: 34
Rejestracja: wtorek 30 gru 2014, 23:20
Lokalizacja: Sieradz

Re: Ti-dancer tak dla odmiany ;)

Post autor: mrchaosmaker »

faktycznie , nieprecyzyjnie się wyraziłem - pobór 12-13A dotyczy całego modelu - nie wiem ile przypada na elektronikę czy serwo ale wydaje się że to niewielki procent :)
Awatar użytkownika
Mateusz
Posty: 2324
Rejestracja: niedziela 21 mar 2010, 02:17
Lokalizacja: Chorzów

Re: Ti-dancer tak dla odmiany ;)

Post autor: Mateusz »

12-13A jak na wszystko, to nie ma tragedii :) Ja przy 4s na 980kv ze śmigłami 9x5 Tri, mam około 10A~ . Więc Twoje trzymają się w normie!

Powodzonka.
Trutututu nici z drutu.
Awatar użytkownika
mrchaosmaker
Posty: 34
Rejestracja: wtorek 30 gru 2014, 23:20
Lokalizacja: Sieradz

Re: Ti-dancer tak dla odmiany ;)

Post autor: mrchaosmaker »

uff -to ulga ... :) Copter wykonał już kilka lotów , niestety każdy lot owocował uszkodzeniem serwa ogonowego - co jest do jasnej !? W jednym przypadku padł silnik serwa , w pozostałych - zębatki - dobrze że miałem dawców narządów bo można było pójść z torbami ;) Serwa digital align oraz turnigy . Tak więc przekonstruowałem zamocowanie silnika yaw tak aby można było serwo umieścić nad ramą oraz dorobiłem amortyzator gumowy pod silnik - może to uderzenia o ziemię skutkowały uszkodzeniami ? (choć nie uderzyłem nigdy zbyt mocno ). Pozostało jeszcze telepanie copterem w osi roll - grzebał może ktoś w pidach dla tricoptera ? Jakieś porady może ?

EDIT
Może ta informacja przyda się przyszłym czy obecnym posiadaczom 3-coptera oraz użytkownikom CC3D . Otóż nie zauważyłem na początku iż w ustawieniach CC3D można , a właściwie trzeba ustawić parametr częstotliwości pracy regulatorów i serwa . Oczywiście przy wstępnej konfiguracji podaje się jakie stosujemy regulatory i serwo ale jest też później możliwość manualnej zmiany tych parametrów . Z automatu dla szybkich regulatorów oraz serw cyfrowych ustawiany jest parametr 490 Hz - a co jak nasze wyposażenie nie pracuje na takich częstotliwościach ? Może nic sie nie stanie
ale jakie było moje zdziwienia gdy wyczytałem w danych technicznych serwa Align 410 pseudo full metal i jak się okazało również pseudo cyfrowego
iż częstotliwość pracy to 65Hz !!! Już nie dziwię się że padła mi elektronika serwa ! Inne z serw jakie mam ma ten parametr podany jako 300Hz - warto tu być czujnym :)
Awatar użytkownika
mrchaosmaker
Posty: 34
Rejestracja: wtorek 30 gru 2014, 23:20
Lokalizacja: Sieradz

Re: Ti-dancer tak dla odmiany ;)

Post autor: mrchaosmaker »

Podsyłam fotkę zmodernizowanego mocowania silnika i serwa - może się komuś przyda ...
Obrazek

a na pokładzie pojawiła się kamerka :)

Obrazek

a tak przy okazji - ustawiał już ktoś sterowanie gimbalem /serwem z poziomu CC3D ?
ODPOWIEDZ