Czarny parasol Hexa

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Czarny parasol Hexa

Post autor: RW »

No właśnie po odłączeniu tych oryginalnych regli, najchętniej bym zamontował w tym samym miejscu te sprawdzone (prostokątne). Problem jest taki, że te oryginalne okrągłe regle wzmacniają ramiona (laminat 2mm), więc wyrzucenie ich byłoby nierozsądne. A dopóki są, nie ma jak poprowadzić przewodów od nowych regli do silników. Dlatego jestem zmuszony regle umieścić na centerplate.

Jeśli regle się grzeją, to lepiej jak jest miejsce koło silników, wtedy są odpowiednio chłodzone.
Rafał Wojtyniak
Awatar użytkownika
analogowy
Posty: 414
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czarny parasol Hexa

Post autor: analogowy »

Witam ponownie,

Co niektórzy chwalą się swoimi kopterami które szykują na wiosnę to i ja odgrzeję swój kotlet i pochwalę się swoją konstrukcją.
Hexa z tego wątku pozwoliła mi zdać egzamin UAVO ale już chwilę później jeden z silników wybrał wolność. Zaliczyłem flipa z wysokości ok. 20 metrów z lądowaniem "do góry kołami" ;-) Jak dla mnie to silniki RCTimer 5010 są za słabe do tej wielkości koptera.
Hexa poszła na warsztat do głębszej modernizacji i przeleżała prawie dwa lata.
Ostatnio prace nabrały tempa bo pojawił się ciekawy projekt do realizacji. O tym później.

Kilka zmian:
1. Nowe silniki SunnySky 5312 390kV
2. Śmigła składane trzy łopatowe 17" (1760)
3. Odbiornik GPS Ublox Drotek XL
4. Składane podwozie Tarota wraz z amortyzowanym pokładem na akumulatory
DSC00046_s.jpg
DSC00046_s.jpg (125.7 KiB) Przejrzano 3006 razy
Widok z góry
DSC00043_s.jpg
DSC00043_s.jpg (116.16 KiB) Przejrzano 3006 razy
Odległość między skrajnymi silnikami - 101 cm
DSC00048_s.jpg
DSC00048_s.jpg (124.9 KiB) Przejrzano 3006 razy
Chciałem koniecznie zamontować czapkę na wszystkie graty i kable. Czapka jest miękka więc wykombinowałem taką konstrukcję która jednocześnie służy do zamocowania GPS'u/kompasu.

Do zrobienia kilka drobnych rzeczy i jak pogoda pozwoli to testy w powietrzu.

Ciekawy dla mnie projekt i cel na najbliższy czas to polecieć z taką oto kamerą:
camera-me200s-sh-3q-ef-24-105mm-d.jpg
camera-me200s-sh-3q-ef-24-105mm-d.jpg (47.01 KiB) Przejrzano 3006 razy
Kamera wraz z obiektywem to waga ok. 2 kg, gimbal już na warsztacie.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Czarny parasol Hexa

Post autor: Tanner »

Super maszyna! Rama nie jest składana? Mieścisz w samochodzie te 101cm? :) Z czego jest kopułka? ładnie to wygląda, tak czysto. Jaka waga całości, na jakim pakiecie latasz?
Amortyzowany pokład na pakiet i do niego juz gimbal bez izolacji? Widzialem takie patenty, fajna sprawa bo pakiet dodaje bezwładności i maleje problem z wibracjami.
Faajna kamera, masz jakieś fotki konstrukcji gimbala? Podrzuć jakieś filmiki z lotu jak będziesz miał okazję ;)
Awatar użytkownika
analogowy
Posty: 414
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czarny parasol Hexa

Post autor: analogowy »

Rama jest jak najbardziej składana. Jak tytuł wątku wskazuje, rama składa się tak jak parasol.
Kopułka jest z jakiegoś tworzywa, kupiona, gotowa. Widziałem je chyba w dwóch rozmiarach. Ta którą mam jest największą którą znalazłem.
Jakiś czas temu widziałem, że ktoś na forum oferował takie kopułki / wydmuszki.
Po zmianach koptera jeszcze nie ważyłem ale do egzaminu ważył 7,5 kg. Latałem wtedy na pakietach 2 x 6S 8000Ah.
W tej chwili planuję 2 x 6S 10000Ah.
Gimbal swoją drogą będzie miał swoją amortyzację. Pod pokładem akumulatorów są dwie rurki fi 12 mm do których mocowany jest gimbal.
Na chwilę obecną zadomowił się tam Zenmuse Z15 z Nex'em 5.
Do projektu o którym wspomniałem buduję dedykowany gimbal. Czekam na siliniki iPower 6208H. Jako kontroler na początek chcę wykorzystać Storm'a32 z zewnętrznymi sterownikami silników.
Ciekawość tego projektu polega na tym, że wspomniana kamera ma czułość ISO 4.000.000 ! (tak, 4 miliony).
Więc wykonywane loty z tą kamerą będą po zmroku ;-)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Czarny parasol Hexa

Post autor: Verid »

analogowy pisze:Jakiś czas temu widziałem, że ktoś na forum oferował takie kopułki / wydmuszki.
Pewnie ci chodzi o kolegę Mikun'a http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=3302 (uwaga, post staroć! Brak danych nt. aktualności oferty!)
Ten wredny...
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Czarny parasol Hexa

Post autor: Tanner »

Kurde, no przecież że napisane, a próbowałem wypatrzyć na zdjęciach i wydawało mi się, że to stałe boomblocki.
Nieźle, to teraz spokojnie 10+ będzie :) Skoro same silniki przytyły ponad 150g/szt.
Właśnie oglądałem tą kamerę na youtube, nie wiedziałem, że można nakręcić prześwietlony materiał w nocy ;)
zed
Posty: 215
Rejestracja: piątek 27 mar 2015, 11:37

Re: Czarny parasol Hexa

Post autor: zed »

Weź jeszcze pod uwagę wagę recordera bo z tego co widzę to ta kamera sama nie nagrywa.
A jeszcze i zasilanie zewnętrzne.
Awatar użytkownika
analogowy
Posty: 414
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czarny parasol Hexa

Post autor: analogowy »

zed pisze:Weź jeszcze pod uwagę wagę recordera bo z tego co widzę to ta kamera sama nie nagrywa.
A jeszcze i zasilanie zewnętrzne.
Recorder raczej nie polata. Jest za ciężki i szkoda go dźwigać ze sobą. Na początek będzie zwykły link video 5,8GHz, a docelowo link HDMI. Może DJI Lightbridge. Zobaczymy.

W przerwie budowy gimbala korzystając z bezwietrznej pogodny, chciałem przetestować nowe silniki i śmigła. Kopter miał polecieć, a skończyło się na małej zadymie.
zadyma.jpg
zadyma.jpg (33.23 KiB) Przejrzano 2890 razy
Z dymem poszedł jeden regulator ESC. Ciekawostka polega na tym, że na stole w domu wszystkie silniki kręciły się poprawnie tyle, że bez obciążenia. Na polu jeden silnik nawet się nie zakręcił, a regiel uleciał razem z dymem.
W pierwszej wersji tego koptera regle były zamontowane tuż pod silnikami więc przewody ESC->Silnik były bardzo krótkie (5-6 cm)
W chwili obecnej regle były zamontowane w części centralnej i to był chyba błąd.
Zamówiłem 6 szt. regulatorów Hobbywing XRotor Pro 40A których rozmiar powinien pozwolić na umieszczenie ich wewnątrz rury fi 25.
Będą blisko silników więc mam nadzieję, że problem się nie powtórzy.
Awatar użytkownika
Saures
Posty: 92
Rejestracja: niedziela 27 mar 2016, 08:56
Lokalizacja: Toszek

Re: Czarny parasol Hexa

Post autor: Saures »

Ale zadyma! Jak masz hexe to trzeba było na 5 silnikach lecieć :P
U mnie raz też się tak zdarzyło, że w domu OK a na dworze się ESC spalił przy starcie.

Gratuluje wyboru nowych regulatorów. Ostatnio stałem się ich posiadaczem i jest pięknie! :)
Czekam na kolejne postępy prac. Powodzenia!
Relacja budowy mojej hexy Tarot 800: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=36640
Awatar użytkownika
analogowy
Posty: 414
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czarny parasol Hexa

Post autor: analogowy »

No i ciężarówka w powietrzu ;-)
Nowe regulatory Hobbywing 40A schowane w rurach fi25 w bliskiej odległości od silników.
Śmigła składane trzy-łopatowe, 17x5,5.
Zadymy brak, silniki się nie grzeją. W zawisie bierze 30A prądu.
IMG_20180310_133102s.jpg
IMG_20180310_133102s.jpg (110.68 KiB) Przejrzano 2767 razy
Do podłączenia pozostaje składane podwozie no i PID'owanie.
Równolegle buduje się gimbal do wspomnianej wyżej kamery (o tym niebawem więcej szczegółów).
Awatar użytkownika
Saures
Posty: 92
Rejestracja: niedziela 27 mar 2016, 08:56
Lokalizacja: Toszek

Re: Czarny parasol Hexa

Post autor: Saures »

Świetnie widzieć, że jest w powietrzu. Mam te same regulatory i pewnie też Ci wisi platforma idealnie bez bujania co?
Fajnie jakbyś podał przy jakiej wadze te 30A i na jakiej baterii.
Czekam na aktualizacje :)
Relacja budowy mojej hexy Tarot 800: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=36640
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Czarny parasol Hexa

Post autor: kuczy »

analogowy, Super to wygląda. Widzę, że przybywa miłośników śmigieł 3-łopatowych ;) bardzo się cieszę ale też napisz swoją opinię - mierzyłeś ciąg maksymalny? Przy 6ciu napędach stawiam, że sumarycznie masz 15-18kg ;) ;)

Będzie super platforma, z tego co zgaduję, to gimbal będzie centralnie po środku drona?
Co do regli i ich umiejscowienia - ma daję najbliżej centerplate - i nigdy żadnej awarii ESC, więc nie wyrokował bym, że to była na 100proc wina długości kabli.. ciężko dowieść ale i ciężko obalić jednoznacznie jakąkolwiek teorię.
Z jednej strony taki yuneec montuje esc tuż pod silnikami, z drugiej są drony z esc "4w1" gdzie masz je blisko baterii.

Będę obserwował wątek, trzymam kciuki za budowę.
Ps. Zauwazyliscie, ze na tym forum powoli robi się pewna specjalizacja i jest kilka powtarzających się aktywnych ludzi ktorzy tworzą swoje (dosce spore) maszyny? B fajnie :) :)
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Czarny parasol Hexa

Post autor: Tanner »

kuczy, tam wyżej pisaliśmy, że AUW wyjdzie z 10 kg a silniki wg tabelek jakieś 4.5kg/szt dają więc spooro :)
Awatar użytkownika
analogowy
Posty: 414
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czarny parasol Hexa

Post autor: analogowy »

Zamówiłem wczoraj pakiety LiPo do tej platformy - 2 x 12000mAh. Waga jednego pakietu ~1,6kg.
Jak przesyłka przyjedzie to zważę całość gotową do lotu. Sam jestem ciekaw ile wyjdzie.
Pierwszy lot próbny odbył się na pakietach 2 x 8000mAh 6s.
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Czarny parasol Hexa

Post autor: Tanner »

Daj znać bo ciekawy jestem :) To narazie bez gimbala będzie, czy masz już go zmontowanego?
Jaki czas lotu szacujesz?
ODPOWIEDZ