Czarny parasol Hexa

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
aidan
Posty: 552
Rejestracja: czwartek 29 wrz 2011, 20:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: aidan »

2x 4S 8000mAh Zippy

Wracając do tematu. Zastanawia mnie jeszcze jedno, jak pod centerem zmieścić gimbal tak aby złożone ramiona nie przeszkadzały ?
Może warto jeszcze rozsunąć mocowania ramion ?

Edit:
Swoją drogą wzmocnił bym dystansami nylonowymi końce "gwiazdki" na górze z dolnym centerem. Po dwa na ramię.

Kolejna kwestia do przemyślenia, to jakość rurek. Z tego co widzę są to zwykłe węglówki z prostych włókien. Najprawdopodobniej kupione w "modelarni" :-) Przy krótkich ramionach dają radę ale raz na nie się naciąłem przy tej konstrukcji:
Obrazek
Miał być niby Octo na 15" z rurkami 16mm. Ramiona były bardzo podatne przy tej długości na skręcanie i w locie wszystko się "wzbudzało".

Ty budujesz hexę więc może będzie ok. Co planujesz podwiesić pod niego ? Jaką masę do lotu zakładasz ?
Awatar użytkownika
aidan
Posty: 552
Rejestracja: czwartek 29 wrz 2011, 20:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: aidan »

Wykombinowałem trochę inne rozwiązanie i możesz podpatrzeć tutaj LINK

Nie chciałem śmiecić Ci w temacie więc założyłem nowy wątek.
Myślę że podobnie można by zrobić w twojej "parasolce" :-)
Awatar użytkownika
analogowy
Posty: 414
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: analogowy »

Waga ramy (to co widać na zdjęciach) to obecnie 610 g.
Waga silników - 6 x 80g
Regulatory - 6 x 29g
Tak więc razem (bez aku) to będzie ok. 1270 g plus waga podwozia.
Jeśli chodzi o wagę całego koptera (bez gimbala i aparatu) do lotu to chciałbym się zmieścić do 2,5kg.
Po umieszczeniu na ramie wszystkich elementów mam zamiar trochę ją odchudzić wycinając co nie co tu i tam. Mam nadzieję, że parę gram zgubi ;)
Awatar użytkownika
analogowy
Posty: 414
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: analogowy »

Witam ponownie,

Mały upgrade.
Poniżej kilka fotek.
Obrazek

Silniki i śmigła:
Obrazek
Obrazek

Center plate:
Obrazek

Planowane miejsce dla regli:
Obrazek

Między reglem i silnikiem przewody mają trochę ponad 45 cm długości. Nie wiem czy to dobre rozwiązanie. Jako alternatywę myślałem nad zamocowaniem regli pod silnikami.

W oczekiwaniu na przesyłkę ze śmigłami modyfikacji uległa górna płyta centralna. W zasadzie to wyciąłem ją raz jeszcze. Zmieniłem sposób mocowania ramienia do górnej płyty centralnej. Mocowanie na zatrzaski nie jest zbyt pewne. Waga silnika na ramieniu długości 40 cm powoduje, że przy twardszym lądowaniu jest duża szansa, że ramię się "wyczepi" z zatrzasku. Zamocowanie na boom block'u jest o wiele pewniejsze oraz całość staje się sporo sztywniejsza.
Śrubami się nie przejmujemy ;-) ich długość będzie finalnie krótsza.

btw - tylko ja mam takie szczęście do zakupów w HK ? Śmigła to moje trzecie zakupy u nich. Pierwsza paczka wpadła na cło, druga w ogóle nie dotarła (zakupy w lipcu, reklamacja powinna być rozpatrzona na dniach), trzecia przesyłka znów wpadła na cło. Z zakupami w innych sklepach - żadnych problemów ;-)

Pzdr,
Awatar użytkownika
Eski
Posty: 407
Rejestracja: poniedziałek 05 kwie 2010, 22:19
Lokalizacja: UK

Post autor: Eski »

Aa to te ramiona trzymają się tylko do górnej części "blatu" że tak to nazwę ?
Powinieneś dać śrubki przez dolne i górne mocowanie.


Jak jakoś wykonania tych śmigieł ?
All The Best
Eski
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Post autor: Kowal »

Niby ramiona składane... tylko jak się dobrać do "zawleczek" jak zostaną zamontowane regulatory :shock:

Obrazek
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
Roger
Posty: 371
Rejestracja: piątek 12 lip 2013, 09:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Roger »

Kowal pisze:Niby ramiona składane... tylko jak się dobrać do "zawleczek" jak zostaną zamontowane regulatory :shock:

Obrazek
Z tego co widzę .. to chyba składanie zostało jedynie w fazie założeń projektowych ;)
Pozdrawiam Maciek,
Aktualnie: FrSky x9d, X-Lite, rejsery i DJI Mavic Pro
Stuff dawno temu: Spektrum DX8, Naza v2 +GPS, http://mojerc.pl, KFC32, Nighthawk 280 Pro
Awatar użytkownika
analogowy
Posty: 414
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: analogowy »

Aby złożyć ramiona odkręcamy dwie górne śruby. Całość składa się bez większych problemów poza odkręceniem śrubek oczywiście.
Ramie zamocowane jest do dolnej płyty na zawiasie oraz do górnej - boom block i dwie śruby.
Na tym zdjęciu widać jakie jest założenie co do składania ramion.
Obrazek
W stosunku do pierwotnych założeń zmieniło się mocowanie ramienia do górnej płyty czy też blatu jak kto woli :mrgreen:

Śmigiełka wykonane są całkiem całkiem. Są lekkie i dość sztywne. Nie miałem okazji ich jeszcze testować i sprawdzać wyważenia. Pochwalę się na pewno jak dojdę do tego etapu mojej zabawy.
Awatar użytkownika
analogowy
Posty: 414
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: analogowy »

Roger pisze:
Kowal pisze:Niby ramiona składane... tylko jak się dobrać do "zawleczek" jak zostaną zamontowane regulatory :shock:

Obrazek
Z tego co widzę .. to chyba składanie zostało jedynie w fazie założeń projektowych ;)
no to mnie podpuścilliście ;-)
Parasol w wersji złożonej
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Post autor: Kowal »

Czemu Zrezygnowałeś z pierwotnej wersji "zatrzaskowej" i obecnie Masz 12 nakrętek do odkręcania przy każdym składaniu :shock:

Obrazek
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
kubi
Posty: 13
Rejestracja: sobota 21 wrz 2013, 18:58
Lokalizacja: Tychy

Post autor: kubi »

nie przemawia do mnie to wachliwe mocowanie do dolnego cp, mogłeś od razu boomblock mocować w aluminium, bez tych dodatkowych cienkich kawałków laminatu - srednio to widze jesli chodzi o sztywność konstrukcji- całość sił działająca na jedno ramię skupia się na dwóch śrubach mocowanych do jednej warstwy laminatu czyli górnego cp.
Awatar użytkownika
analogowy
Posty: 414
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: analogowy »

Zrezygnowałem z zatrzasków bo są za słabe. Ramie długości 40cm z zamocowanym silnikiem i śmigłem tworzy taką belkę, że zatrzask jej nie utrzyma np. przy twardszym lądowaniu.

Zamocowanie boom block'a w profilu alu nie jest zbyt szczęśliwe ponieważ musiałbym go skręcić na jakiejś szpilce, a dopiero później zamocować w profli alu i znów skręcić. Przy takim rozwiązaniu profil musiałby mieć wewnętrzny wymiar ok. 28-30 mm.
Górny boom block skręcony na ramieniu i przykręcony dwoma śrubami do górnej płyty w znaczny sposób usztywnia całość.

Wszyscy piszą, że zastosowane przeze mnie rozwiązanie nie jest zbyt szczęśliwe.
Co powiecie w takim razie na rozwiązanie DJI zastosowanym np. w S900 ?
http://www.dji.com/product/spreading-wings-s900/feature
Ramię podparte jest tylko w jednym punkcie.
Śmiem twierdzić, że ramie podparte w dwóch punktach będzie bardziej sztywne.
Jeśli się mylę niech ktoś wyprowadzi mnie z błędu ;-)

Pozdrawiam,
Loki
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 17 kwie 2011, 16:59
Lokalizacja: Chełmno

Post autor: Loki »

Hm w jednym punkcie? ramie w s900 opiera się o górne i dolne CP które są połączone na sztywno tworzą monoblok, nie ma tam żadnego ramienia siły które widzę u Ciebie, choć mam nadzieje że i Twoja konstrukcja zda egzamin w aktualnej wersji
Awatar użytkownika
analogowy
Posty: 414
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: analogowy »

ok, po zamknięciu tworzy monoblok ale rurka ma zamocowanie w jednym punkcie.
Loki
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 17 kwie 2011, 16:59
Lokalizacja: Chełmno

Post autor: Loki »

Nie ma co się spierać, dobrze że zastosowałeś u siebie bumblock na górze bo unikasz ślizgania po rurze tak jak by to było z zatrzaskiem i odkształcenie cp przy okazji. Kończyc kabelkologie i do góry ;D czekamy na relacje :-D
ODPOWIEDZ