Reptile 500 v3

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
macgyverek
Posty: 273
Rejestracja: niedziela 26 paź 2014, 21:21
Lokalizacja: śląsk

Post autor: macgyverek »

A to jak używacie głównie telemetrie przy starcie to nie taniej bluetootha podpiąć?
Syma 107G | Walkera Ladybird QR V1 | Align TREX 450L DOMINATOR | Align TREX 250 DFC | DJI SPARK | HELL QUAD 3D | Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0
Awatar użytkownika
mocart
Posty: 141
Rejestracja: sobota 22 paź 2016, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Reptile 500 v3

Post autor: mocart »

Nie będę tworzył nowego tematu tylko dopisze się do tego ponieważ będę starał się zbudować koptera na tej samej ramie i zakładam ułożenie pakietu lipo także na górze a nie pomiędzy płytami a jest to chyba jedyny post na tym forum przedstawiający taką konfigurację.

Tak jak wspomniałem na góre idzie pakiet elektronika pomiedzy płyty. I tu jest moje, może głupie pytanie ale po prostu wydaje mi się że warto mi je zadać zanim wszystko poskładam.
Chciałbym żeby pomiedzy płytami znajdował się PIXHAWK i Raspberry. Niestety wersja RPI3b, którą tam chcę umieścić jest jednak na tryle duża, że nie mieści się z przodu prostopadle do osi kierunku ani wzdłuż osi w ogonie. Jedyne sensowane miejsce jakie to znalazłem to pomiedzy płytami głownymi bardziej do prawych silników (żeby były odsłonięte porty USB). Takie ułożenie niestety wymusza na mnie przesuniecie pixhawka minimalnie do tyłu ( jak to widać na obrazku )

I stąd moje pytanie. Czy kontroler lotu musi byc ułożony centralnie na takiej ramie czy mogę go jednak troszkę cofnąc do tyłu (dokładnie jak na tej fotce)?. nigdy się nad tym nie zastanawiałem, obecnie mam F450 gdzie nie było tego problemu ponieważ nie ma jak go zainstalować niecentralnie :).

Obrazek
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Reptile 500 v3

Post autor: pawelsky »

mocart pisze:Czy kontroler lotu musi byc ułożony centralnie na takiej ramie czy mogę go jednak troszkę cofnąc do tyłu (dokładnie jak na tej fotce)?
Z dokumentacji: http://ardupilot.org/copter/docs/common ... oller.html
It should be placed close to the center of gravity of the vehicle (both horizontally and vertically). Generally this means it should be placed within a few centimeters of the middle of the vehicle and level with the motors. It is not critical that it is placed exactly at the middle but closer is better (there are no recorded cases of problems caused by the controller being far from the centre of gravity).
Awatar użytkownika
mocart
Posty: 141
Rejestracja: sobota 22 paź 2016, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Reptile 500 v3

Post autor: mocart »

pawelsky pisze:
mocart pisze:Czy kontroler lotu musi byc ułożony centralnie na takiej ramie czy mogę go jednak troszkę cofnąc do tyłu (dokładnie jak na tej fotce)?
Z dokumentacji: http://ardupilot.org/copter/docs/common ... oller.html
It should be placed close to the center of gravity of the vehicle (both horizontally and vertically). Generally this means it should be placed within a few centimeters of the middle of the vehicle and level with the motors. It is not critical that it is placed exactly at the middle but closer is better (there are no recorded cases of problems caused by the controller being far from the centre of gravity).
Ha, dzieki! bo nieswiadomie mam farta bazujac na tym schemacie: https://goo.gl/images/KTUAt9

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
waldek72
Posty: 223
Rejestracja: niedziela 02 lis 2014, 16:16
Lokalizacja: Ostrów

Re: Reptile 500 v3

Post autor: waldek72 »

Powiem szczerze że 1,5kg kopter do kamerki ~ 55g to chyba trochę przesada. Ja bym celowal w coś do 600g gdzie na legalu Latasz prawie wszędzie.
Awatar użytkownika
mocart
Posty: 141
Rejestracja: sobota 22 paź 2016, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Reptile 500 v3

Post autor: mocart »

To nie jest tak jak myślisz kopter do kamerki, obecnie mam troszkę mniejszy model oparty na Raspberry PI0w i ramie F450. Jego chciałbym zostawić na dopieszczanie software na jakim lata telemetrii i obrazu.
Tego buduję z myślą o potestowani lotów autonomicznych i sterowania sensorami. Chciałbym sobie zobaczyć jak będzie mi działał gimbal po LTE lub wifi, jakiś servo etc. Ogólnie takich troszkę bardziej złożonych elementów, które pociągnie mi Raspberry PI3.
Może za rok będę myślał o miniaturyzacji ale obecnie nie ma na to szans. Same flaczki tj. RPI3, Pixhawk, modem etc. już dają mi sporą wagę. Za kiepsko jeszcze znam się na konstrukcjach żeby budować modele typu mavic air :). Tu mi wystarczy 20 minut lotu jak się uda to i tak świat i ludzie dla mnie. Moja F450 tyle razy przywaliła w ziemię że taka prosta do naprawy rama (60PLN) jest dla mnie idealna. Nie zakładam sukcesów na początku a koszt naprawy tego jest naprawdę niewielki. Poza tym pewne elementy mam wymienne z F450 wiec jest to na ten rok dla mnie dobre rozwiązanie :)
Awatar użytkownika
mocart
Posty: 141
Rejestracja: sobota 22 paź 2016, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Reptile 500 v3

Post autor: mocart »

Moj reptile jest praktycznie zlozony i zostaly mi 2 sprawy. Omawiane wywazanie i okreslenie srodka ciezkosc ale mam nadzije ze dobrze to wywarze pakietem oraz montarz gps.
I to moje pytanie, Czy w pixhawku mozna ustawic maszt w dowolnym miejscu i jakos zdefinowac to w parametrach kontrolera ( czyli ile cm jest przesunty wzgledem srodka) ?. Cos takiego pamietam mialem kiedys w NAZA, a moim pierwszym pixhawku ustawilem maszt prawie na srodku i tym sie nie przejmowalem, Tu rama jest dluzsza i podobnie jak autor pierwotnego posta na srodku bedzie pakiet wiech najleiej dla mnie ustawic maszt na przodzie ramy.
Czy takie przesuniecie od srodka mozna gdzies w pixhawku ustawic?
ODPOWIEDZ