Legwan - czyli składak bez śmigieł w kadrze

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Legwan - czyli składak bez śmigieł w kadrze

Post autor: marbalon »

Witam,
Z uwagi na to że mój poprzedni model - Szkieletorek -opuścił rodzinne gniazdo i wybrał drogę wolności (mocno w tym mu pomogłem), inny Skoczek Rayforda nie przetrwał próby ziemia/powietrze (a właściwie to powietrze ziemia ;-) ) potrzebowałem czegoś aby poszaleć ale o wadze trochę większej 1.3-1.5kg aby nie bać się wiatru. Zainspirowany lotami latacza Hadrineza oraz Juz70 oraz po przeczytaniu ich wątków uznałem ze ma być coś z 8" smigłami, wysokim kv na 4S gdyż takich pakietów już kilka mi się uzbierało. Tak więc padło na taki setup:

- Silniki NTM 28-26 - 1100kV
- regulatory RCTimer 30A fast PWM - takie mi zostały po skoczku
- śmigła HQ props 8x5
- bateria 4S od 2200 do 3300
- IMU i OSD + eleres - KFC32
- kamerka Pixim Seawolf 690 + Mobius do rejestracji lotów
- nadajnik 700mW z HK
- Rama - konstrukcja własna - przekątna około 50cm
- waga bez baterii 935grm z obiema kamerami
- waga z pakietem 3300 4S 1320gram

No własnie z ramą wymyśliłem sobie że coś samemu muszę wykąbinować... Oczywiście wiele rzeczy jest zapożyczonych z innych modeli - skoro się sprawdziły to trzeba skopiować... a część nowych wymyśliłem robiąc tą ramę. Większość widać na zdjęciach ale jedna rzecz jest dodana od mnie... Z uwagi na to że rama jest podłużna to aby zwiększyć sztywność to chciałem odsunąć CP od siebie trochę bardziej a więc do profili 12mm dołożyłem od góry i od dołu wkładki z laminatu 1.5mm zatem CP ma rozstaw 15mm i jest super sztywne a wkładki przykleiłem z przodu i z tyłu i powstała laminatowa sklejka, która jest bardzo sztywna - najsztywniejsza rama jaką miałem pomimo składania.

Poniżej fotki a loty jak tylko pogoda pozwoli.

Pełna galeria

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
miksell
Posty: 475
Rejestracja: wtorek 26 paź 2010, 23:25
Lokalizacja: Kraków

Post autor: miksell »

Fajna rama.

Czemu nie używasz FPV z mobiusa na AV? Właśnie poprawiam moją platformę i mam zamiar mieć podgląd z mobiusa.
modele: Vega FPV, Hellcat ESA, X900 copter
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: marbalon »

Powodów jest kilka:

- przede wszystkim mały kąt - obejrzyj sobie [url=http://www.youtube.com/watch?v=A_x93UkYRoo] ten film z mobiusa... raczej nie dało by się tak nisko latać na mobiusie...
- nie radzi sobie tak dobrze pod światło jak kamery płytkowe
- generuje obraz z marginesami co mi też przeszkadza

Może jak będzie nowe szkło do mobiusa ~120" to sprawdzę jak mi się lata, ale płytkowych kamerek raczej nic nie zastąpi.
Artu

Post autor: Artu »

marbalon pisze:Może jak będzie nowe szkło do mobiusa ~120" to sprawdzę jak mi się lata...
Ciekawe, czy przypadkiem ten obiektyw nie pasował by do mobiusa :roll:
Skoro można stosować przedłużacz, to może i obiektyw "podpasuje" :roll:

Obrazek
Ostatnio zmieniony sobota 14 wrz 2013, 15:07 przez Artu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
miksell
Posty: 475
Rejestracja: wtorek 26 paź 2010, 23:25
Lokalizacja: Kraków

Post autor: miksell »

marbalon pisze:Powodów jest kilka:

- przede wszystkim mały kąt - obejrzyj sobie [url=http://www.youtube.com/watch?v=A_x93UkYRoo] ten film z mobiusa... raczej nie dało by się tak nisko latać na mobiusie...
- nie radzi sobie tak dobrze pod światło jak kamery płytkowe
- generuje obraz z marginesami co mi też przeszkadza

Może jak będzie nowe szkło do mobiusa ~120" to sprawdzę jak mi się lata, ale płytkowych kamerek raczej nic nie zastąpi.

No tak, na na chwile obecna schodzę na maxa z masy i na pokład ładuje tylko mobiusa.
modele: Vega FPV, Hellcat ESA, X900 copter
Awatar użytkownika
Kris_po
Posty: 628
Rejestracja: niedziela 29 sty 2012, 13:16
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Kris_po »

a jak blokujesz ramiona przed składaniem się ?
CoMrAt
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek 18 kwie 2011, 17:50
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: CoMrAt »

Bardzo fajna rama przymierzam się od dawna do takiej konstrukcji. Nie masz przypadkiem wyciętej jednej więcej ?:) albo może udostępnisz projekt do wycięcia ?
Awatar użytkownika
Otreblla
Posty: 95
Rejestracja: środa 20 cze 2012, 11:39
Lokalizacja: Olsztyn/Rypin

Post autor: Otreblla »

Patrzę na Twój dipol odbiorczy w modelu - jego dolna część jest przygięta tak na stałę i z takim przygięciem to lata? Jak to wpływa na jego charakterystykę pracy? Zawsze myślałem że dipol musi być w miarę prosty na całej swej długości i grzecznie patrzeć w niebo.
Dokańczam właśnie model w którym zainstalowałem dipola i męczy mnie temat podwozia gdzie przy zachowaniu oryginalnego kształtu dipola muszę prawie 20 cm nóżki wykonać.
Żeby skończyć musisz najpierw zacząć.
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: marbalon »

Artu pisze:Ciekawe, czy przypadkiem ten obiektyw nie pasował by do mobiusa
W wątku od Mobiusa piszą iż będzie dedykowane szkiełko niebawem z katem 116" wiec nie ma co kombinować.
Kris_po pisze:a jak blokujesz ramiona przed składaniem się ?
Nie blokuje. Generalnie mam pomiędzy ramionami otworek w CP aby ścisnąć to razem ale póki co nie widzę takiej konieczności, podczas lotu ramiona na 100% się nie przesuną... a podczas mocnego lądowania niech się tam przesuwają.
CoMrAt pisze:Bardzo fajna rama przymierzam się od dawna do takiej konstrukcji. Nie masz przypadkiem wyciętej jednej więcej ?:) albo może udostępnisz projekt do wycięcia ?
Nie mam wyciętej... zaś poszukam gdzie mam wersję finalną, poprawię kilka pierdułek i udostępnię.
Otreblla pisze:myślałem że dipol musi być w miarę prosty na całej swej długości i grzecznie patrzeć w niebo.
Generalnie zawsze lepiej jak patrzy ale nie ma co przesadzać, ani w aparaturze ani w modelu idealnie prosty nie jest a jakoś z zasięgiem nie jest źle i widać że ten koniec jakoś działa bo taka sama antena z prostą górą i bez dolnego elementu działa zdecydowanie gorzej. A więc lepszy wygięty dipol niż sam prosty bacik.
Awatar użytkownika
remick
Posty: 303
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 14:34
Lokalizacja: daleka północ

Post autor: remick »

marbalon pisze:Silniki NTM 28-26 - 1100kV
Jak ci się sprawują te silniki?

Ja się zawiodłem :( Nie udało mi się ich wyważyć.
Motortest pomiędzy 40 a 50. (mam ich 7 sztuk i wybrałem oczywiście najlepsze do quada) :(

Nie wiem czy to brak doświadczenia czy po prostu mam pecha :/
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: marbalon »

Generalnie wiesz jeszcze nie latałem z kamerką ale własnie skończyłem dopieszczać wyważanie. 2 z nich miały luz wzdłużny a więc trzeba było poluźnić imbusa i w ośkę przyłożyć parę razy aby był luz na zero. Potem już z górki wyważanie samych silników (nie są wyważone - nie ma co ufać pięknych opisów jak to przechodzą 14 punktów QC... za 14$) potem śmigła na silnik i dalsze wyważanie całości motortestem. W tej chwili wszystkie silniki ze śmigłem mają około 25 oczek na 20%, i około 30 na 30% generalnie jest bardzo ładnie ale to duża zasługa śmigieł HQ props - bardzo polecam! Odpowiednik graupnerków tylko za rozsądną kaskę, z readymaderc przyszły w 4 dni , wysyłka 4$, polecam brać o jeden cal większe niż HQ props, chociaż mi 8" dźwigają bez problemu legwana.
Awatar użytkownika
remick
Posty: 303
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 14:34
Lokalizacja: daleka północ

Post autor: remick »

marbalon pisze:2 z nich miały luz wzdłużny ...
Kurde - moje 3 z 4 mają - jakoś przegapiłem na forum, że ten trzeba zredukować :oops:

Śmigła właśnie zamówiłem (dzięki za tips'a). W tej chwili mam założone carbony z RC-Timera i daleko im do doskonałości (wszystkie musiałem wyważać).

dobra - dość o moim quadzie - już nie zaśmiecam Ci wątku :)
Awatar użytkownika
automaciek
Posty: 1035
Rejestracja: wtorek 16 paź 2012, 08:03
Lokalizacja: szczecin
Kontakt:

Post autor: automaciek »

marbalon pisze:
Nie mam wyciętej... zaś poszukam gdzie mam wersję finalną, poprawię kilka pierdułek i udostępnię.
To ja piszę się na projekt ramy.
Zapraszam na: http://automaciek.webhop.net oraz na miniblog modelarza: http://automaciek1.esy.es/
Nowy członek rodziny : PENTAX K-S2 https://www.flickr.com/photos/141377769@N08/
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: marbalon »

Dzisiaj odbyłem dziewicze loty FPV Legwanem... dużo jeszcze pracy przy nim bo ma dziwne zachowania, ale jak jest grzeczny to lata tak:

Awatar użytkownika
remick
Posty: 303
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 14:34
Lokalizacja: daleka północ

Post autor: remick »

Zazdroszcze :/

Też chciałbym mieć tak stabilny obraz z mojego mobiusa :(
marbalon pisze:... bo ma dziwne zachowania ...
mógłbyś rozwinąć ?
ODPOWIEDZ