Zanim...
Zanim...

Polskie Forum FPV

Forum modelarzy i pilotów FPV
Dzisiaj jest poniedziałek 03 sie 2020, 16:18

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 640 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 39, 40, 41, 42, 43
Autor Wiadomość

kuczy, tak patrzę na to połamane mocowanie... Może zdjęcie troszkę niewyraźne, ale czy to napewno oryginalne mocowanie? Bo przyznam że widziałem 2 rodzaje i ten z wytłoczonym logiem był mniej "gładki" i miał bardziej nieregularne kształty...

Co nie zmienia faktu że meeega szczęście, że tak małe uszkodzenia tylko :)

Nie wiem czy o coś takiego chodzi... Ale Carbon w ramie rowerowej naprawiałem w firmie Carbon-Tech z Zembrzyc.

Awatar użytkownika

lesnik.michal, Nie jestem w stanie powiedzieć, czy ono było oryginalne, czy nie - były kupione wraz z ramą od osoby trzeciej, więc na dwoje babka wróżyła.

W każdym razie mały update:

Po kilku dyskusjach z osobami, które kleiły carbon, postanowiłem samemu sobie naprawić to ramię. wyszło tak:
110174118_899112883909336_5834046299924113416_n.jpg
110174118_899112883909336_5834046299924113416_n.jpg [ 41.48 KiB | Przeglądany 490 razy ]

109722645_300779901008194_5170200953824108265_n.jpg
109722645_300779901008194_5170200953824108265_n.jpg [ 49.66 KiB | Przeglądany 490 razy ]

Trzyma bdb.
użyłem dwóch rodzajów klejów - do małych rozwarstwień, gdzie cięzko było by dotrzeć z gęstym klejem użyłem zwykłej kropelki, natomiast samo ramie rozłożyłem na dwie połowy (tak się rozszczepiło po uderzeniu), oczyściłem "gniazda" na elementy metalowe, zmatowiłem papierem 150, po czym użyłem jakiegoś kleju podobnego do żywicy, i o takiej konsystencji.

W dalszym etapie, rozłożyłem gimbal na częsci pierwsze (dosłownie) wyczyściłem wszystkie elementy (łącznie z przedmuchaniem silników i sprawdzeniem czy nic nie szoruje), po czym złożyłem gimbal.
No i było by za pięknie jakby działało "od strzała" - silnik w osi Pitch "pochylenie w dół" - zaczął "chrobotać" - ale tylko podczas pracy gimbala. No, to podmieniłem wtyczki w kontrolerze (pitch i roll, to ten sam model silnika), i tym razem "chrobotał" Roll. Moja teoria - spalił się (częściowo) driver silnika Pitch.
Jako, że cała elektroinika do tego gimbala to ponad 400 stówy, to dam szansę jeszcze staremu kontrolerowi. zamówiłem 5szt ("1 partia" na aliexpress) driverów silnika:
https://pl.aliexpress.com/item/4000830453780.html
Poczekam aż dojdzie, wymienię zapobiegawczo wszytskie trzy drivery (gimbal po uderzeniu leżał chwilę pod napięciem z zablokowanym gimbalem, mogły się tam trochę te układy grzać).

OK.
Kolejna decyzja zakupowa, aczkolwiek nie jest powiedziane, że tego użyję - ale zawsze chciałem sprawdzić jakość - mocowanie składanego ramienia o nazwie Z-16 (bo mam 16mm rurki)
Obrazek
https://pl.aliexpress.com/item/32724684313.html
Zobaczymy. Nie mówię TAK, nie mówię NIE. Jeśli ocenię, że są luzy a ramię może sie złożyć jakkolwiek - to idę w mocowanie "na stałe". A jak się okaże, że jest spoko.... to nie wiem, czy nie zrobię sobie top i bottom plate na zamówienie..... (a jak to to już będzie kilka innych zmian) - no i "Tarot" już będzie tak trochę mniej "Tarotem" ale o to chodzi nie? co by sobie sprawdzać własne rozwiązania i ulepszać

Moje quadro TAROT class 780 - w trakcie budowy: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=36286
Moja piękna S-500 [Zakończona]: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=31760

Awatar użytkownika

Miałem te mocowania zarówno Z16 jak i Z22 o jakość nie musisz się martwić, są naprawdę solidne i fajnie wykonane - przynajmniej te które miałem takie były :-)

Pozdrawiam
Wojtek

Awatar użytkownika

Głuś, Wow! - no to super wiadmość ;)

Brak możliwości składania 85cm drona to dość duża wada i bardzo kiepski transport w ręku.
Ogólnie to może rozwinę swoją koncepcję zmian, jeśli te mocowania spełnią swoje zadanie, otóż:

1. Ramiona składane w dół, byc moze, aby nie narażać śmigieł na uszkodzenia w transporcie, zastosuję rozwiązanie takie jak w Matrice 300, czyli silniki i smigła POD ramieniem, wtedy złożone ramiona chowały by śmigła "w środek parasolki".

2. Chcę pozbyc się dość problematycznego rozstawienia: gimbal z przodu - bateria z tyłu. i tak:
Concept A): Dać baterię centralnie POD dolny plejt, na połce z carbonu, a do dolnej części półki (pod baterią) byłby mocowany gimbal
q3concept-A.jpg
q3concept-A.jpg [ 32.93 KiB | Przeglądany 367 razy ]

Concept B): Dać baterię centralnie NA górny plejt, pixhawk ze swoimi dumperami musiał by się zmieścić pomiędzy plejtami (mocowania ramion mają wysokość 30mm, więc może się zmieści), a gimbal byłby mocowany go dolnego plejta. Tu oczywiśćie była by mozliwość zakłócania magnetometru w Pixie, więc nei wiem czy rozwiązaniem nie było by zdublowanie GPSa z drugim magnetometrem, ew samego magnetomwtru. Pix w razie "w" przałącza się pomiędzy nimi, a można mu pokazać, aby nie używał wewnętrznego.
q3concept-B.jpg
q3concept-B.jpg [ 33.35 KiB | Przeglądany 367 razy ]

Opcja B pasuje mi najbardziej, ponieważ jest mała odległość cięzkiego gimbala od centerplate, więc i siły będą mniejsze, i nie będę przenoszone przez słupki trzymające półkę z baterią - jak na koncepcie A.

Jak wam się to podoba?

Moje quadro TAROT class 780 - w trakcie budowy: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=36286

kuczy mam oba stąd widziałem różnice i Twoje wygląda na to z lewej, ale czy któreś jest wytrzymalsze to nie wiem...
Obrazek

Tknęło mnie coś w pamięci i sprawdziłem jeszcze raz relacje hexy Saures'a i tam mu też poszło mocowanie i o dziwo to oryginalne z prawej... Także trzeba ostrożnie ;)

Tak by wiedzieć na przyszłość to gniazda są żłobkowane i tam wystarczy ta żywica i będzie trzymać? Kiedyś próbowałem w czymś takie gniazda wklejać i zawsze mi puszczało przy dokręcaniu :evil:

Mocowanie wygląda mega :) i dużo alu zamiast tworzywa to powinno być lepiej, a jak z mocowaniem? Trzeba wiercić dodatkowe otwory w centerplate? Nie osłabi to środka? Oryginalne miało tylko 2 otwory a tu potrzebne kolejne 2... Świerzak jestem to i pytań dużo hehe

W mojej ocenie lepiej wygląda opcja B, taka bardziej zwarta... Kurcze miałem ostatnio pewne wątpliwości co do budowy swojego mimo zamówionych części do przeróbki... ale czytając Twój temat i teraz te nowe pomysły dalej widzę w tym sens :) Nie sztuka wydać kilka stówek i mieć jednego z pierwszych Phantomów ale jakoś wygląd do mnie nie przemawia, Syma itp robią na ich podobieństwo i dla laika stojącego z boku to to samo hehehe Oczywiście wiem, że dla samych kilku fotek byłoby łatwiej, ale wole wyzwanie bo zawsze coś w umiejętnościach pozostanie ;)

Awatar użytkownika

lesnik.michal pisze:
Tak by wiedzieć na przyszłość to gniazda są żłobkowane i tam wystarczy ta żywica i będzie trzymać?

ramię gimbala jest złożone z wielu płyt carbonowych sklejonych ze sobą, więc te "żłobkowanie" to po prostu wycięty carbon który tworzy "gniazdko" na tą gwintowaną tuleję. Trzyma mocno... dokręcam mocno ale nie tak aby zrywać gwinty, więc na razie nie puściło;)

lesnik.michal pisze:
Mocowanie wygląda mega :) i dużo alu zamiast tworzywa to powinno być lepiej, a jak z mocowaniem? Trzeba wiercić dodatkowe otwory w centerplate? Nie osłabi to środka? Oryginalne miało tylko 2 otwory a tu potrzebne kolejne 2... Świerzak jestem to i pytań dużo hehe

Spoko, ciesze się, że pytasz, bo też mogę odpowiadać, a przy okazji samemu weryfikować swoje pomysły.
- jeśli mocowanie okaże się porządne, a taką mam nadzieję po wypowiedzi Głuś'ia, to nie będę stosował oryginalnych płyt z Tarota, tylko zaprojektuję swoje, dostosowane do tych mocowań, zakupię płyty carbonowe i dam do wyfrezowania jakiemuś magikowi. Dlatego napisałem, że "Tarot powoli przestanie być Tarotem" ;)

lesnik.michal pisze:
W mojej ocenie lepiej wygląda opcja B, taka bardziej zwarta... Kurcze miałem ostatnio pewne wątpliwości co do budowy swojego mimo zamówionych części do przeróbki... ale czytając Twój temat i teraz te nowe pomysły dalej widzę w tym sens :) Nie sztuka wydać kilka stówek i mieć jednego z pierwszych Phantomów ale jakoś wygląd do mnie nie przemawia, Syma itp robią na ich podobieństwo i dla laika stojącego z boku to to samo hehehe Oczywiście wiem, że dla samych kilku fotek byłoby łatwiej, ale wole wyzwanie bo zawsze coś w umiejętnościach pozostanie ;)

Myślę dokłądnie to samo. Przez ostatni czas mało robiłem z dronem, bo po pierwsze właściwie uznałem, że jest zakończony, a po drugie - nie byłem pewien jak będzie wyglądało latanie po 1 Stycznia 2021 (Przepisy EASA). Z Saminarium Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika jednak, że konstrukcje DIY będą miały dalej możliwość latania, po przekształceniu SK w uprawnienia kategori specjalnej, i latając na "krajowych scenariuszach"...
- Powyższe, oraz moje szczęście w nieszczęściu - czyli ta mała kraksa, spowodowały, że znów mogę się spełniać w swoim hobby ;)
Wiem, ze to nie jest opłacalne, ale nie o opłacalność chodzi... - tylko o to co wspomniałeś - Wiedza, umiejętności, coś mi pękło, to analizuję jak temu zapobiec w przyszłości...
Jasne, ze prościej jest wydać 1600zł na DJI Mavic Mini.. ale nie było by tyle zabawy :D

Nie mogę się doczekać rozwoju tej konstrukcji hehe, własny centerplate i tyle zmian, no kwintesencja modelarstwa i właśnie tego czego brakuje po samym zakupie "gotowca" :mrgreen: :mrgreen:

kuczy pisze:
Myślę dokłądnie to samo. Przez ostatni czas mało robiłem z dronem, bo po pierwsze właściwie uznałem, że jest zakończony, a po drugie - nie byłem pewien jak będzie wyglądało latanie po 1 Stycznia 2021 (Przepisy EASA). Z Saminarium Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika jednak, że konstrukcje DIY będą miały dalej możliwość latania, po przekształceniu SK w uprawnienia kategori specjalnej, i latając na "krajowych scenariuszach"...

A jak będzie wyglądać latanie do celów prywatnych? Wczoraj ryłem te przepisy ale co strona to inne opisy i głównie w klasach do kupnych maszynek... Po nowym roku (chyba że przez ew. druga fale covid znowu przesuną) każdy powyżej 250g będzie potrzebował uprawnień i rejestracji? Będzie trzeba to się zrobi ale dobrze wiedzieć z wyprzedzeniem bo w lubuskim ciężki temat hehe Jakąś listę egzaminiatorów UAVO miałem to najbliżej Poznań a to ponad 100km ;-)

Awatar użytkownika

lesnik.michal pisze:
każdy powyżej 250g będzie potrzebował uprawnień

Nie. Wymagany bedzie jedynie onlineowy test. Watek o nowych przepisach znajdziesz tutaj:
viewtopic.php?f=30&t=37970

pawelsky, oooo dziękuję bardzo, poczytam, czytałem na forum ale jakiś inny temat i mi nie pasowało hehe

Do frezowania polecam kolegę JR65 - ogłaszał się tutaj na forum, korzystałem z jego usług przy każdym projekcie.

Odnośnie składania ramion w dół i silnikach zamontowanych pod ramieniem - z racji X8 mam tak samo u siebie, no i przy gimbalu rob i się bardzo ciasno. Stosunek długości ramion do średnicy CP musisz dobrać tak, by przy każdym składaniu nie gimnastykować się z gimbalem i silnikami.

Odnośnie baterii i pozycji gimbala - im niżej tym lepiej, śmigła będziesz miał pod ramionami więc będą miały łatwiej wejść w kadr niż "normalnie". Dodatkowo niski środek ciężkości pomaga przy ramionach pod kątem (przy mocowaniach które pokazałeś będziesz miał je lekko w górę) - one powodują niejako samo-stabilizowanie się koptera.

I jeszcze dodatkowo - jakbyś wibroizolatory na których wisi gimbal zamontował wyżej - między kopterem a klatką baterii, a gimbal już do baterii - zwiększasz wtedy masę gimbala - czyli jego bezwładność - kopter ma trudniej zawibrować nim. Z drugiej strony - kopter z baterią na sztywno też ma większą bezwładność i silniki mają nim trudniej zawibrować, więc w efekcie wychodzi na zero. Swoje przemyślenia bazuję na analizie budowy freefly alta 8, możesz zerknąć jak to tam zrobili.

Octocopter 900/Pixhawk 2.4.8/Racerstar 30A ESC + Racerstar 4114/2060@4S

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 640 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 39, 40, 41, 42, 43

Strefa czasowa UTC+1godz.