Zanim...
Zanim...

Polskie Forum FPV

Forum modelarzy i pilotów FPV
Dzisiaj jest niedziela 21 paź 2018, 09:44

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 556 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38  Następna
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Głuś pisze:
wrzech pisze:
czyżby gimbal tarot?

Tak 3D3 METAL ten sam co kuczy miał, a co one wszyćkie tak mają?

Wiele z nich ma ten objaw. Sam z tym walcze :) Już jest LC na zasilaniu, ferryty, a dalej potrafi się przychylić przy obrocie koptera w yaw.

Awatar użytkownika

Coś na rzeczy jest bo ja swój kupiłem dokładnie rok temu w czerwcu, a to mi się zaczęło robić dopiero teraz na wiosnę. W zimie kilka zmian zrobiłem, ale głównie to nowe rurki w celu wysunięcia do przodu (bo był na bakier z wyważeniem) i zasilanie puściłem prosto z LiPo, a wcześniej szło przez przetwornice bo tak zostało po starym bimbalu - pewnie to to bo odsunięcie gimbala od reszty raczej powinno pomóc niż zaszkodzić :-)
Mi to jakoś silnie nie przeszkadza i tak do przodu latam :-)

Pozdrawiam
Wojtek

Awatar użytkownika

Hejka. fajna dyskusja się wywiązała - w sumie też daliście mi troszkę do myślenia, bo już dawno nie sprawdzałem jak tam się czują moje PIDy drona, a jednak co chwilkę coś zmieniam - jednak zmiana gimbala to spora zmiana i może warto byłoby się tym PIDom przyjrzeć.

Głuś pisze:
kuczy, mógł byś coś więcej o tym obiektywie "majke"? Chciałem kupić podobny, ale troszku mnie przestraszyłeś :-P
PS. Czemu się trzymasz mocno tej ogniskowej 35mm?

No więc zacznę od końca. Obiektyw mickie czy jak mu tam - zakupiłem po tym, jak "kitowym" zrobiłem kilka zdjęć nocnych, a majkie ma światło 1,7 więc stwierdziłem, że będzie lepiej.
i.... - tak jak go kupiłem - tak nie zrobiłem nim żadnego zdjęcia nocnego :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: - bo nie było okazji.
Po kilku fotkach majkim właśnie zaczęła mnie denerwować taka duża ogniskowa - i fakt, że trzeba było naprawdę czasami sporo dalej odlecieć, aby ująć jakiś obiekt. Zaleta? - właściwie brak zniekształceń "beczkowatych"
Ostatecznie - nie trzymam się ogniskowej 35mm ponieważ.... sprzedałem ten obiektyw w momencie, jak potrzebowałem pieniądze na aktualny gimbal.
- dodatkowo "pogodziłem się" z kitowym obiektywem NEXa (Sony E 16-50mm F3.5-5.6) z racji wbudowanej w niego stabilizacji drgań - co dość pomaga. no i ostatnie zdjęcia były już robione "kitem".

No więc kolejna fotka zrobiona tym obiektywem - tym razem moje miejsce pracy (Gdański Park Naukowo Technologiczny) - a jakby kto mnie szukał na fotce - jestem ze znajomymi z pracy na tarasie znajdującym się na dachu budynku ;) - tam zresztą było miejsce startu / lądowania - więc nawet nie musiałem wiele lecieć w górę :D

gpnt.jpg
gpnt.jpg [ 319.98 KiB | Przeglądany 829 razy ]

Być moze teraz tak patrzę, że kolory ustawiłem bardzo ciepłe... ale to tam.....
No i co... - tak jakoś sobie latam latam, miałem aparat ustawiony na zdjęcia (czyli ISO 100, przesłona ok 8, czas auto - a słońce było, więc naprawdę krótkie czasy) - i stwierdziłem że przełączę na film... - no i się zawiodłem... - bo ustawienia do filmów mam takie:
(ISO - zależne od pogody, przesłona ok 6-8 i czas 1/100 przy 50fps) - tu czas był o wiele krótszy, więc drgania drgania drgania.... - aż czasami che się to wszystko rzucić w cholerę i kupić Mavica PRO :lol:
ale nic to... - będę walczył do końca: głupio byłoby rezygnować z maszyny na finiszu jej budowy.
- no to więc podzieliłem się z Wami tym, co czasami pewnie czuje każdy kto buduje DIY... - czyli chwilowe zwątpienie.

a jeśli chodzi o tzw "offtop" w moim temacie - ja się cieszę, że piszecie, bo każde info jest dla mnie ważne, także to o gimbalach Tarota np ;) - ogólnie ten Tarotowski był wg mnie najlepszy dla kamer sportowych - ale patrząc po jakimś czasie na filmy - również nie był pozbawiony błedów ;)

Moje quadro TAROT class 780 - w trakcie budowy: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=36286
Moja piękna S-500 [Zakończona]: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=31760

Awatar użytkownika

Zdjęcie jest bardzo ładne. Ciepłe kolorki zawsze mają przyjemniejszy odbiór dla oka.

Hmmm co sie stało z filmami? Przecież ostatnio nie było drgań a film wyglądał rewelacyjnie :|
1/100 jest prawidłowe przy 50fps. Czy na ostatnim filmie gdzie było stabilnie miałeś inne ustawienia?

Jak słysze albo czytam słowo "drgania" to mnie ciarki przechodzą :P Co to DJI ma jakiś patent antydrganiowy? :D
Ja właśnie tego Phantoma zakupiłem, ale moja DIY konstrukcja będzie docelowo szła w kompromis hybrydowy, czyli platforma moja a kamera, gimbal i przesył obrazu DJI.
Czemu? Bo platformy potrafimy dobre budować, ale z tymi drganiami to powoli szkoda czasu jak chce się już działać :)

Awatar użytkownika

Saures pisze:
Hmmm co sie stało z filmami? Przecież ostatnio nie było drgań a film wyglądał rewelacyjnie :|

Zmianilem znow bardzo delikatnie pidy, wydawalo mi sie ze na lepsze.
Tak na prawde to sprawdze roznice pomiedzy filmami ustawiajac spowrotem 1/100s.

Dzis w domu sprawdzę Twoją fotke z maila, moze powroci mi mortwacja ;)

Moje quadro TAROT class 780 - w trakcie budowy: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=36286

To ja też coś wrzucę dla porównania
https://drive.google.com/open?id=14GjGfnK41z3ybQQy3ysVJjKm5_OeqW11

https://drive.google.com/open?id=1vgJibbZW7UARBExmiPpi8yD-dDGRb5r4

Awatar użytkownika

zed, Przez kilka dni zastanawiałem się, co Tobie odpisać...
- Mam rację, że to pliki z DJI ? - tak by nazwa wskazywała ?

A czekając na odpowiedź zed'a, pokażę, co wymysliłem ;)

IMG_20180621_082353.jpg
IMG_20180621_082353.jpg [ 159.51 KiB | Przeglądany 621 razy ]

IMG_30180621_082349.jpg
IMG_30180621_082349.jpg [ 103.32 KiB | Przeglądany 621 razy ]

IMG_30180621_082339.jpg
IMG_30180621_082339.jpg [ 61.26 KiB | Przeglądany 621 razy ]

Jest to prototypowa (dlatego wydrukowana) konstrukcja dumperów. Pewnie się zdziwicie, że nie montuję firmowych jakie mam (w częściach, ale coś tam mam) - powód jest banalny: jak widzicie na ostatnim zdjęciu - mam bardzo mało miejsca z przodu drona - a umieszczenie gimbala w lepszym miejscu (centralnie na środku drona) to znów grzebanie się z konstrukcją kolejny rok - więc ratuje się tym co mam. W każdym razie... - cały "dumper-system" opiera się na górze rurek, zastosowałem 8 gumek, oczywiście są "na ściskanie".
do górnego plejtu przykręcone są cztery nagwintowane pręty M3 które przechodzą pod rurki - i tam są wkręcone w silnik. na pręty nałożyłem plastikowe dystanse, dzięki którym całość jest w miarę prosto.

Działanie systemu póki co wymaga kolejnego PIDowania, ale jest już jakiś postęp:

niestety mega krótki film, gdyż zrobiony w dzień w którym właściwie cały czas padało.. wiem są minimalne drgania - oś Yaw już poprawiłem dzięki jednemu z kolegów - zmieniłem krzywą na łagodniejszą i zwiększyłem kąt "dead-band" do 5st.

Wczoraj (Niedziela) byłem przejazdem w Gołubiu Kaszubskim - więc mam film na którym widzę co jest jeszcze do poprawki (powoli coraz mniej) ale nie chcę Was już zanudzać ciągłymi "słabymi filmami" ;) - więc tradycyjnie na koniec coś co uwielbiam - chyba nie aż tak słabe zdjęcie ;) ;)
Paradoksalnie - "niezbyt fajna" pogoda zaowocowała genialnymi chmurami - które są czymś, co uwielbiam - niezbyt lubię zdjęcia, gdzie niebo to jedna wieeeeelka niebieska plama... gdzie kompletnie nic się nie dzieje :lol:

Kliknij na miniaturkę:
Obrazek

Tak. Pliki z Mavica Pro. Co mnie zaskoczyło w gimbalu Mavica to bardzo miękkie zawieszenie, wisi niemal w powietrzu. Może to powód stabilności ujęć. Potwierdza to też mój przypadek gdy gimbal z kamerką GitUp wypiął mi się z damperów i wisiał tylko na jednym rozciągniętym, a było bardzo stabilnie i to przy silnym wietrze.

Awatar użytkownika

zed, Tak myślałem, że do DJI.. - i teraz mam pewien kłopot, bo nie wiem co mam z czym porównywać i mogę być mniej miły (najczęściej jestem miły, i przez te kilka dni próbowałem złagodzić moją ew.
odpowiedź, ale chyba nie umiem)

Waga kamery z gimbalem w Mavicu to (strzelam) ok. 50gram, u mnie ok 1kg. w mavicu gimbal wisi na czterech gumkach recepturkach, u mnie aktualnie opiera się na 8 gumach wielkości obiektywu Mavica...
Co mi ma dać takie "porównanie" ? - informację, że budując samemu maszynę od A do Z z oszczędności jakie sobie zbieram, mając na utrzymaniu 4-osobową rodzinę w polskich realiach - jestem w tyle ze stabilnością za DJI która ma miliardy na rozwój badania i bóg wie jakie cuda na kiju ???

Jeśli zrobiłeś cokolwiek w Mavicu oprócz jego kupna w sklepie, co poprawiło stabilność obrazu, to z chęcią poznam sposoby dzięki którym do tego doszedłeś - samo wydanie pieniędzy na dopracowaną maszynę to pójście na łatwiznę i owszem - masz stabilność od ręki, tylko teraz spróbuj wymienić w Mavicu obiektyw na inny, albo wypidować go gdy zacznie "szaleć" lub zamontować inną kamerę...

- Sorki, ale wiele razy w ciągu dnia czytam na fejsie płacze użytkowników że np gimbal "pływa" - wysyłają do serwisu w DE, a ci widząc, że sprzęt zakupiony był w Chinach odpowiadają: Sorry, tak ma być to nie jest wada.... - jakbyś kupił w UE to byśmy ci dali nowy sprzęt, który też pływa.. - bo taki mamy klimat w DJI - jakiś bodajże anglik miał problem i chyba dopiero czwarta przysłana maszyna nie miała kłopotów...

Czujesz różnicę?

Awatar użytkownika

Jeb Andrzej! No nie bądź tak niemiły dla użytkowników DJI. Stresujesz mnie tylko :D

Zdjęcie bajka! Chmurki robią robotę, bo dużo się dzieje dzięki temu.

Cierpliwość, praca i będziesz miał wymarzoną stabilizację :)
Trzymam kciuki jak zawsze bo znam tą drogę ;)

Awatar użytkownika

Saures, Nie jestem niemiły dla użytkowników DJI - po prostu wiem, że obrazki są bardziej stabilne i jakbym wiedział jak to poprawić tak szybko i łatwo jak zakupy w Media Markt - to już dawno bym to poprawił.

Jeśli chodzi o to czym się zajmujesz aktualnie - to zakup Phantoma czy Mavica jest najrozsądniejszym wyborem i nie ma co się oszukiwać, że samemu ciężko dojść do takiej stabilności i może to być niemożliwe.
- przytyk do ZED'a był w tym, że nie trzeba mieć kompletnie o niczym pojęcia aby tą stabilnośc mieć - ale wtedy to żadna zasługa użytkownika - kupujesz dopracowaną zamkniętą technologię która "robi robotę"...

A za dobre słowo o zdjęciu dziękuję ;) - ale dodam, że sam podziwiam Twoje produkcje i trzymam gorąco kciuki aby się wszystko rozwinęło po Twojej myśli ;)

Na koniec napiszę czemu tak nerwowo reaguję na DJI (nie wiem czy pisałem kiedyś czy nie)

Najpierw bardzo fajnie zaczęli, w Phantomach były "NAZY" można było albo kupic PH albo złożyć coś na podstawie ich kontrolerów. Następnie zamknęli system, zalali rynek tak, że zaczeły się problemy z idiotami latającymi wszędzie, nieodpowiedzialnie, i mało bezpiecznie - po czym zaczęli wprowadzać BeginnerMode, NFZ i wpierniczać się do regulacji prawnych dotyczących dronów - więc nie dość, że sami właściwie wygenerowali problemy, to jeszcze rykoszetem obrywa się osobom które budują swoje maszyny (i najczęściej są o wiele bardziej ostrożni jeśli chodzi o loty).
Samo NFZ jest bez sensu, bo na facebooku ostatnio jeden z chłopaków poprosił o zdjęcie NFZ z boiska piłkarskiego w Rosji (Mistrzostwa) i DJI mu to zdjął... - ogólnie jakiś "chińczyk" przejmuje kompetencje np. Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej - i sam sobie decyduje, że tu można a tam nie można... - nie mając pojęcia o aktualnym AUP dla Polski - to jest największa paranoja...
Jedyne, co ostatnio trochę ociepliło mój stosunek do tej firmy, to fakt, że idą w stronę coraz mniejszych dronów - co podchwycili ludzie - więc kupują małe latające smartfony z kamerką - i tu przyklaskuję z całych sił, niech sobie Jan Kowalski robi selfie swoim dronikiem na wakacjach, a większe maszyny zostawi operatorom którzy przynajmniej w większości wiedzą jak ich używać...

Przypominają mi się czasy wejścia do użytku aparatów kompaktowych - Czarne chmury nad fotografami... - ale jakoś każdy znalazł swoje miejsce - i ci bardziej "PRO" potrafią wykonać coś genialnego 2kg lustrem, a "fotki u cioci na imieninach" robi się smartfonem....

Także.. jak widzicie (mam nadzieję, ze tak) nie chodzi mi o nic osobistego do tego czy innego użytkownika.. tylko o bardzo drapieżną walkę DJI o rynek - przez co jest coraz więcej bzdurnych zakazów i zmian w prawie - ja wiem... walka o rynek... - ale wg mnie maszyny "Custom" powinny być traktowane inaczej - tak samo jak modelarstwo samolotowe (chociaż uważam siebie bardziej za "składacza" niż za modelarza).

Napiszę tak. Twierdziłem tak jak Ty przez ok.3 lata, walczyłem o stabilność, pewność lotu itp i innymi problemami, co możesz łaskawie sprawdzić. Po tym czasie zakupiłem Mavica którego włączam i lecę filmując i robiąc foty. Brak mi już cierpliwości, kasy i czasu. To też możesz sprawdzić w dziale Sprzedam, gdzie za grosze nie mogę się pozbyć mojego dorobku dronowego.

Awatar użytkownika

zed pisze:
Napiszę tak.

No widzisz - ja podobnie tobie porzuciłem walkę z kopterami i gimbalami na rzecz gotowca ale w żadnym stopniu nie przeszkadza mi to w kibicowaniu projektom Kuczego czy Sauresa i wspieraniu dobrem słowem w dążeniu do doskonałości :mrgreen:

Awatar użytkownika

zed, Verid, Ale ja sobie doskonale zdaję sprawę z tego... - i zgodze się tym razem w zupełności...

Jak mam być szczery - być może też bym kupił Mavica - bo wiele znajomych mi go chwali mają bo się przesiedli na niego wcześniej latając DIY.. - ale to właśnie ZED co napisałeś - szkoda mi sprzedawać za marne grosze maszyny w którą włożyłem mnóstwo serca, kasy i czasu... - nie uda mi się jej sprzedać za równowartość Mavica, a nie mam akurat "drobnych 4 tys" :mrgreen:

Żona by mnie z domu wywaliła jakbym wydał tyle kasy "na kolejnego drona" więc... - wolę dopieszczać powoli to, co mam... - Jeśli jak zaczęło by to na siebie zarabiać to można by pomyśleć - na razie nie chcę zapeszyć - jest jakaś wizja współpracy z biurem nieruchomości - jak się uda i będzie to pi razy oko stały zarobek - to wtedy można myśleć o poważniejszych inwestycjach.

Wcale nie zamierzam Kuczego zniechęcać lecz to walka z wiatrakami. Podejrzewam że drgania obrazu to w niewielkim stopniu kwestia wibracji a bardziej algorytmów w kontrolerze gimbala. Mam możliwość porównać pracę mojej konstrukcji ze Stormem32 i oryginalnego gimbala zhiyun v2. W oryginale przepychając załączony gimbal nie wyczuwa się w ogóle przeskoków pomiędzy biegunami silnika, a w Stormie jest to bardzo wyczuwalne. Kolejna sprawa to zapewne przenoszenie drgań na gyro gimbala i kwestia ich kompensacji. Pisałem wcześniej gdy gimbal niemal wisiał na kablu miałem idealny obraz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 556 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.