Zanim...
Zanim...

Zanim...

Polskie Forum FPV

Forum modelarzy i pilotów FPV
Dzisiaj jest niedziela 24 cze 2018, 23:18

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 516 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 31, 32, 33, 34, 35  Następna
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Głuś pisze:
kuczy, zapodał byś linka do tego bimbala bo jakieś szkolenia UAVO wyskakują :-D

Własnie jeszcze wyedy linki działały, teraz wygląda, że domena została sprzedana i próżno szukać :(
- szkoda, bo... muszę dbać o konstrukcję bo to oznacza brak części zamiennych.

Jakby ktoś chciał kupić - znalazłem to:
https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... otating-LG

- w sumie identyczny zestaw jak mój - tylko moje gumki (których nie stosuję) rozpadały się w rękach, oraz nie mam carbonowych pionowych rur stanowiących nogi - za to mam kontroler :D
- No ale jeśli ktoś z Was ostrzy sobie zęby na ten gimbal (wg mnie mega warto) to można.

Tanner pisze:
Przez "edit" nie widziałem updatu... :) No super wyglada! W 1/100s nagrywasz? Chyba faktycznie nie ma co kombinować w takim razie. Teraz tylko latać i zbierać materiał :) Ew może 360 YAW ogarnij i sterowanie mavlinkiem co by ROI było?

Tak, nagrywam w 50fps (mam 50/25 więc niewiele zdziałam) - więc 1/100s.
ostatnie próby dowiodły że lepiej przełączyć się na ostrość ustawianą manualnie (na nieskończoność) i sporą przesłonę, gdyż wtedy mamy ostry cały obrazek. Oj filmy to nie taka łatwa sztuka - znacznie przyjemniej robi mi się zdjęcia.... ;)
Oczywiście ogarnę sterowanie z Pixhawka razem z 360st - ponieważ to już sporo przewodów leci więc fajnie jakby się nie skręcały. Na razie robię ostatnie dopieszczania PIDów.

Tradycyjnie już - na koniec posta chciałbym Wam przedstawić ostatnie zdjęcie - Gdynia o godzinie 21:30 - kto ma mnie na fejsie to już widział, a kto nie to proszę:
ISO 200;
przysłona: 5,6
czas naświetlania: 0,8s

Gdynia_Noca.jpg
Gdynia_Noca.jpg [ 603.14 KiB | Przeglądany 521 razy ]

Moje quadro TAROT class 780 - w trakcie budowy: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=36286
Moja piękna S-500 [Zakończona]: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=31760

Właśnie z tą firmą to bardzo ciekawa sprawa, po prostu się zamknęła, sprzedawali na cały świat a jakość była naprawdę ekstra... Tutaj, z Krakowa wszystko szło.
Racja, focus manual na nieskończoność i nie ma problemu nawet z obiektami parę metrów od koptera. Fajne zdjęcie, podoba mi się, ale nie jestem specjalistą :)

QuadFrame 800 X8/Pixhawk 2.4.8/Racerstar 30A ESC + Racerstar 4114/1855@4S

Awatar użytkownika

kuczy pisze:
Własnie jeszcze wyedy linki działały, teraz wygląda, że domena została sprzedana i próżno szukać :(
Strona Tarota? :o

Zdjęcia jest boskie! Ale to już Ci pisałem. Dobrze, że taki ciepły balans bieli. Bardzo przyjemnie się na to patrzy.

Filmik po dodaniu trzeciej osi jest super. Ciężka praca przyniosła efekty :)

Awatar użytkownika

kuczy, a zdradź mi taką ciekawostkę. Ramę masz symetryczną, ale rozkład masy już nie. Dokładnie tak jak moja mała maszyna pod noszenie gopro4. Gdy ustawiasz pidy ręcznie, maszyna zachowuje się tak samo w osi pitch jak i roll? Za chlerę nie mogę ustawić pidów tak, aby kopter był tak samo żwawy w pitch, jak jest w roll, ale logika podpowiada mi, że tak musi być...

Awatar użytkownika

Andrzej a mógłbyś zmierzyć mniej wiecej grubość swojej piasty na śmigłach? mam pomysła

tarot.jpg
tarot.jpg [ 49.18 KiB | Przeglądany 370 razy ]

Awatar użytkownika

Oba wymiary które zaznaczyłeś to 3 mm.

Awatar użytkownika

dzięki Analogowy (sorki po imieniu nie znam)
trochę cienko mi się wydaje. a z drugiej strony musi się zgiąć przy upadku i uratować silnik

Awatar użytkownika

Tanner, Saures, Dziękuję serdecznie za uznanie co do fotek. To bardzo miłe, zwłaszcza, że jeśli póki co jest to hobby - to słowa aprobaty są najlepszą zapłatą i motywacją :)

wrzech pisze:
kuczy, a zdradź mi taką ciekawostkę. Ramę masz symetryczną, ale rozkład masy już nie. Dokładnie tak jak moja mała maszyna pod noszenie gopro4. Gdy ustawiasz pidy ręcznie, maszyna zachowuje się tak samo w osi pitch jak i roll? Za chlerę nie mogę ustawić pidów tak, aby kopter był tak samo żwawy w pitch, jak jest w roll, ale logika podpowiada mi, że tak musi być...

Hmm.. w sumie nigdy nie ustawiałem tak, żeby rama była "tak samo żwawa" w tej czy innej osi... - najczęściej na początek zaznaczam, aby obie osie zmieniały się jednocześnie - miały te same PIDy.. - i jeśli są już w miarę dobre - rozłączam tego "ptaszka" w Mission Planner i próbuję każdą z nich edytować oddzielnie. Nie wiem jak to wyjaśnić :/ :/
- natomiast co do rozłożenia masy..... - zależy jak spoijrzysz - oczywiście masa w osi X (poziomej) oraz Y (pionowej) jest rozłożona różnie - kamera i bateria są załóżmy ułożone w osi Y... - jednak "symetrię" zawsze staram się zachować:
Tarot ma składane podwozie i mechanizm podwozia jest zamontowany centralnie na środku osi Y - po dwóch bokach.
Przy rozłożonych nóżkach mogę swobodnie za pomocą 2 palców podnieść drona za te wystające części mechanizmu. ZAWSZE przy mocowaniu baterii mam już założony aparat na gimbala i baterię montuję w takiej odległości od środka ramy, aby dron był mniej więcej wywazony w tej osi - czyli ani nie przechylał się w stronę aparatu, ani w stronę baterii.

analogowy, Dziękuję za pomoc - nie zwracałem uwagi na wymiary.
Zacharius, Z Tobą mam dzisiaj do pogadania :D :D :D

Zacharius pisze:
trochę cienko mi się wydaje. a z drugiej strony musi się zgiąć przy upadku i uratować silnik

- nie sądzę, aby piasta miała ratować silnik przy upadku - raczej wg mnie - powinna tylko trzymać łopaty na tyle ile musi - ale... nie ukrywam, ciekawa koncepcja i nie myślałem o tym w ten sposób ;)

Kolejna rzecz jaką mam dla Ciebie - to obiecane PIDy i ustawienia mojego gimbala.
Ale od początku. W Sobotę pojechałem do Gdyni centrum zrobić zdjęcie (ta panorama poniżej). podczas lotu gimbal sprawował się prawidłowo, jednak raz zdarzyło mu się "uciec" w roll tak, jakby stracił nagle równowagę.. po czym się wyrównał... - a, że jak nad czymś siedzę, to dopada mnie wada zwana perfekcjonalizmem :D - stwierdziłem, że tak być nie może, zwłaszcza jak będę kręcił jakiś film - bo podczas fajnego ujęcia psułoby to całą pracę. no więc przyjrzałem się, jak to ja mam tego gimbala wyważonego.
mój błąd polegał na tym, że poziome ramiona gimbala trzymające półkę z aparatem - były zamocowane pod kątem prostym w stosunku do pionu - niby takie ustawienie wydaje się logiczne, ale środek ciężkości NEXa był minimalnie powyżej osi obroty Roll - co skutkowało tym, że ustawiając aparat ręcznie owszem - mniej więcej mogłem ustawić prosto i trzymał pozycję, ale przechylając na prawo czy lewo - leciał w danym kierunku.
No więc nie przedłużając - delikatnie pochyliłem ramiona w dół, aby NEX w pozycji neutralnej trzymał się poziomu, ale też można go było przechylić i mniej więcej trzyma pozycję. Więc w wielkim skrócie - nie zawsze wszystko musi być pod kątem 90st, niby oczywiste, że ważniejszy jest środek cięzkości, ale człowiek uczy się zawsze na swoich błędach.
Po tej operacji zmieniło się baaardzo wiele - gimbal nagle totalnie "ucichł" - wcześniej można było wyczuć minimalne wibracje (bardzo delikatne i szybkie, jakby za duże D)...

ok - więc mam dla Ciebie Zacharius to, o co prosiłeś - moje wszystkie ustawienia gimbala :
Cały profil: http://multipartner.pl/gimbal/10.06.2018.zip

screeny:
Screenshot - 2018-06-10 , 22_55_41.jpg
Screenshot - 2018-06-10 , 22_55_41.jpg [ 107.42 KiB | Przeglądany 399 razy ]
Screenshot - 2018-06-10 , 22_56_55.jpg
Screenshot - 2018-06-10 , 22_56_55.jpg [ 99.97 KiB | Przeglądany 399 razy ]
Screenshot - 2018-06-10 , 22_57_11.jpg
Screenshot - 2018-06-10 , 22_57_11.jpg [ 102.64 KiB | Przeglądany 399 razy ]
Screenshot - 2018-06-10 , 22_57_33.jpg
Screenshot - 2018-06-10 , 22_57_33.jpg [ 103.8 KiB | Przeglądany 399 razy ]
Screenshot - 2018-06-10 , 22_57_49.jpg
Screenshot - 2018-06-10 , 22_57_49.jpg [ 107.04 KiB | Przeglądany 399 razy ]
Screenshot - 2018-06-10 , 22_58_22.jpg
Screenshot - 2018-06-10 , 22_58_22.jpg [ 96.67 KiB | Przeglądany 399 razy ]

Podczas grzebania - zrobiłem jeszcze jedną rzecz. Otóż:
- jak wiecie mam ramę ze składanymi ramionami, ale tcy ramion nigdy nie składam... - natomiast sam fakt, że są one tylko "wciśnięte" na mocowanie Tarotowe zawsze wzbudzał we mnie pewną obawę, czy aby czasami kiedyś nic mi nagle nie wyskoczy podczas lotu co zapewne skutkowało by kretem. No więc przy pomocy trytytek zacisnąłem 4 ramiona razem z mocowaniami. Mam wrażenie, że konstrukcja się usztywniła - a ja latam bez obawy (serio gdzieś mi zawsze z tyłu głosy to siedziało i przeszkadzało w swobodnym lataniu).

No dobra... się mega rozpisałem, więc nagroda dla tych, którzy wytrwali do końca :D :D

Sobota - panorama Gdyni z dość nietypowej strony, takiej mało popularnej :D
Gdynia_tyl_forum.jpg
Gdynia_tyl_forum.jpg [ 362.27 KiB | Przeglądany 399 razy ]

Niedziela - niedaleko Gdyni jest Rewa - gdzie wieczorem można posurfować na deskach:
WieczornySurfing_forum.jpg
WieczornySurfing_forum.jpg [ 192.13 KiB | Przeglądany 399 razy ]

a na sam koniec.... - film również z Rewy. to chyba ostatecznie jest to, co chciałem uzyskać z tego gimbala. edytowałem jasność kontrast, kolory wyostrzenie i inne bajery, natomiast nie ruszałem w ogóle kwestii drgań - w pliku źródłowym jest dokładnie tak samo:

Moje quadro TAROT class 780 - w trakcie budowy: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=36286
Moja piękna S-500 [Zakończona]: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=27&t=31760

Awatar użytkownika

Dzięki Andrzej, na pewno mi to pomoże jako punkt odniesienia.

fotki też podziwiam. prześwietne są!!!

Awatar użytkownika

Nie lubię pisac postów na siłę, ale za to co zrobiłeś z gimbalem to należą się brawa na stojąco. Po tylu godzinach pracy, nerwów i cierpliwości, nareszcie uzyskałeś to co chciałeś. Powinieneś zostać dronowym coucherem :D
Zdjęcia są piękne. Masz niesamowite miejsca do focenia. Aż zazdroszczę! :P

Wielkie dzięki za udostępnienie Twoich PIDów gimbala. Przydadzą się.
Bardzo ciekawe jest to na co zwróciłeś uwage, że jak przechyliło się na bok to leciał w tym kierunku. Koniecznie muszę u siebie to sprawdzić.

Teraz czekam na zmontowany film z tego Twojego pięknego Gdańska :D

Awatar użytkownika

wrzech, u mnie też rozkład jest podobnie jak u Kuczego z tym że kamera klon GP i jest mocno wysunięta do przodu, a bateria 800g tylko nieznacznie z tyłu z środkiem ciężkości. Jak przepisałem pidy z ROL do PITCH to mało kreta nie zaliczyłem :-D Docelowo mam całkowicie inne pidy. Polecam Ci ściągnąć AUTOTUNE_AGR na maksa w dół i zrobić autotune starym sposobem (na Altholdzie), ja praktycznie nic nie musiałem poprawiać.

kuczy, mógł byś coś więcej o tym obiektywie "majke"? Chciałem kupić podobny, ale troszku mnie przestraszyłeś :-P
PS. Czemu się trzymasz mocno tej ogniskowej 35mm?

Pozdrawiam
Wojtek

Awatar użytkownika

Głuś pisze:
wrzech, u mnie też rozkład jest podobnie jak u Kuczego z tym że kamera klon GP i jest mocno wysunięta do przodu, a bateria 800g tylko nieznacznie z tyłu z środkiem ciężkości. Jak przepisałem pidy z ROL do PITCH to mało kreta nie zaliczyłem :-D Docelowo mam całkowicie inne pidy. Polecam Ci ściągnąć AUTOTUNE_AGR na maksa w dół i zrobić autotune starym sposobem (na Altholdzie), ja praktycznie nic nie musiałem poprawiać.

Z tym autotune to cenna uwaga. Wprawdzie nie pamiętam, w jakim trybie robiłem autotune, ale pewnie wg instrukcji, to parametru autotune_agr nie ruszałem. Po tym zabiegu był tak ciapowaty, że po przełączeniu na loiter mało mi samochodu nie rozbił, gdy zacząl się kołysać z taaaaakim lagiem.

Generalnie jeszcze poćwicze, bo tak jak oś roll jest bajka tak pitch jeszcze się dziwnie zachowuje, mniej żwawo, ma laga, przy niskiej prędkości w loiter po kontrze z drążka jak i po puszczeniu go mocno hamuje (przy roll tego nie ma). Nie wiem jak to powiedzieć, ale nie budzi zaufania :)

Sprawdzę, wg Twoich wskazówek, AT trwa u mnie 15 minut, gdzie ręczne szlifwanie zajęło już ładnych parę h ;) Dzięki!

Awatar użytkownika

Jak za bardzo ciapowaty to w górę nie w dół, spróbował bym AUTOTUNE_AGGR w okolicy 0,9. ja mam ściągnięte na maksa czyli 0.050 bo po autotune w domyślnym 0.075 gimbal za "drołnem" nie nadążał, a teraz obrazek jak ta lala jest, chyba :roll:

Ustaw na 60p ;-)

Przestaw sobie też AUTOTUNE_AXES na 2 wtedy będzie Ci robił sam PITH więc jeszcze krócej i możesz pokombinować z różnymi AUTOTUNE_AGGR :-)
Tutaj masz opisane te parametry http://ardupilot.org/copter/docs/autotune.html + na full parameter list http://ardupilot.org/copter/docs/parameters.html

Ja na Loiter prawie wcale nie latam więc nawet go nie ustawiam po 100kroć wolę Poshold :-) Logiki Loitera nie kumam i chyba już mi nie zależy żeby skumać :lol:

PS.Sory Kuczy za offtop :-P

Pozdrawiam
Wojtek

Awatar użytkownika

Głuś pisze:
Jak za bardzo ciapowaty to w górę nie w dół, spróbował bym AUTOTUNE_AGGR w okolicy 0,9. ja mam ściągnięte na maksa czyli 0.050 bo po autotune w domyślnym 0.075 gimbal za "drołnem" nie nadążał, a teraz obrazek jak ta lala jest, chyba :roll:
P

I tak zrobie! Mega jestem ciekaw wyników.
Co do filmu, stabilnie jest, ale roll Ci nie trzyma, czyżby gimbal tarot? :)

Fakt, mały offtop, ale z tych relacji o budowie kopterów, sporo można się o FC dowiedzieć, więc chyba się nie obrażą za fest ;)

Awatar użytkownika

wrzech pisze:
czyżby gimbal tarot?

Tak 3D3 METAL ten sam co kuczy miał, a co one wszyćkie tak mają?

Pozdrawiam
Wojtek

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 516 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 31, 32, 33, 34, 35  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.