NAZA też ucieka bez powodu.

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NAZA też ucieka bez powodu.

Post autor: pawelsky »

Rawen 75 pisze:Nie ioc lock curs-bo to jest żółta, zielona to Atti GPS.
No to ja juz nie rozumiem. Najpierw piszesz za latales w GPS, potem mowisz ze uzbrajasz w ATTI, potem dorzucasz do zestawu ni z gruszki ni z pietruszki IOC. Istotne jest zeby ustalic w jakim trybie faktycznie latales, bo w ioc strobo zielonych niekoniecznie musi oznaczac zapamietanie homepointa ale moze rowniez oznaczac zapamietanie tylko kierunku z kompasu. To czy homepoint zostal zapamietany prawidlowo czy nie ma w konsekwencji wplyw na skutki dzialania FS.

A course lock to nie jest zolta tylko zolta razem z zielona. Sama zolta to jest ATTI.
Rawen 75 pisze: Ja się skupiam nad przyczyną nieodpowiadania na polecenia z apki, ani dlaczego FS nie zadziałał.
A ja sie skupiam na calosci, bo przyczyna problemow zazwyczaj jest splot kilku niekorzystnych okolicznosci. Gdyby Ci tylko nawalil odbiornik a reszta byla ok, to dron wrocil by do domu jak po sznurku.

Wiec nawet jesli nawalil Ci odbiornik, to i tak byl problem z failsafe (albo nie poczekales az zapamietana zostanie pozycja, albo zle ustawiles wysokosc powrotu skoro jak twierdzisz zahaczyl o drzewa). Wazne zeby ustalic co sie tak naprawde stalo i wyciagnac wnioski na przyszlosc.
krisker
Posty: 73
Rejestracja: wtorek 31 paź 2017, 08:02
Lokalizacja: Olsztyn

Re: NAZA też ucieka bez powodu.

Post autor: krisker »

Jeśli nawalił odbiornik (np. problem z zasilaniem), to naza może nawet nie wiedzieć, że coś jest nie tak. Dlatego pytałem o zasilanie odbiornika - czy jest stabilne, czy mogło się coś rozłączyć lub przegrzać, czy zasila tylko odbiornik, czy coś jeszcze.
Pozdrawiam,
Krisker
-------------
S500 / Naza Lite Upgr. V2 / X2212 980kV II / APC1055MR / RacerStar BlHeli 30A
FS-i6X+antena mod+FS-IA10B / GensAce 5300 3S 30C/60C
Rawen 75
Posty: 92
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 20:50

Re: NAZA też ucieka bez powodu.

Post autor: Rawen 75 »

Napisałem że lot w Atti, bo jest jeszcze manual i RTL. Chodzi o AttiGPS. Tak mam ustawione na trzypozycyjnym. Zielona to tryb wg instrukcji AttiGPS-czyli poziomowanie z trzymaniem punktu wg GPS. Ty starasz się wmówić, że było inaczej-ja piszę jak było. Jeżeli nie doczytałeś to co napisałem to wg świadka dron rozpoczął skręt, czyli procedurę RTL w momencie zadziałania FS dopiero nad obiektem, i tu faktycznie potwierdzeniem może być fakt wysuniętego podwozia, bo tak mam ustawione w odbiorniku w razie utraty sygnału. Świadek mówił też, że piszczał-czyli pakiet był na wypompowaniu, a to mogło być powodem, że nie był w stanie wrócić. Zasilanie odbiornika osobno, nie ma wpływu tutaj zasilanie Nazy. Jeżeli siądzie odbiornik-nie wysyła sygnału to Naza właśnie wie o tym. Przechodzi w zawis, później w RTL, jest to jedno z zabezpieczeń oferowanych w Nazie-popatrz instrukcja. Dla mnie wygląda właśnie na zablokowanie kanału po schowaniu podwozia, ale nie mam drona aby sprawdzić dlaczego.
Zawsze są lepsi, mądrzejsi mistrzowie od rozdawania złotych łopat, którzy tylko krytykują i mało wnoszą do tego co robisz. Ot taka nasza cecha narodowa.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NAZA też ucieka bez powodu.

Post autor: pawelsky »

Rawen 75 pisze:Napisałem że lot w Atti, bo jest jeszcze manual i RTL. Chodzi o AttiGPS.
No i znowu mieszasz Naza ma nastepujace tryby lotow:
- manual (nie miga zadna)
- ATTI (miga zolta)
- GPS ATTI (miga zielona)
Oprocz tego masz jeszcze dwa tryby IOC (homelock lub course lock) w takim przypadku miga zielona i zolta. Masz tez mozliwosc wymuszenia trybu RTH (lub jak kto woli RTL lub failsafe).
Rawen 75 pisze:Ty starasz się wmówić, że było inaczej-ja piszę jak było.
Nie staram sie niczego wmowic tylko zrozumiec stan faktyczny bo jak sam widzisz wprowadzasz zamieszanie kiedy raz mowisz o ATTI a raz o GPS ATTI a to 2 rozne tryby i rozne zachowanie drona.
Rawen 75 pisze:Jeżeli siądzie odbiornik-nie wysyła sygnału to Naza właśnie wie o tym.
Otoz nie wie, Naza jest dosc glupia jezeli chodzi o brak sygnalu z PWM z odbiornika, w Nazie Failsafe wykrywane jest w oparciu o stan kanalu U (jesli jest w pewnym konkretnym przedziale - zadziala FS) a to wymaga porawnie ustawionego preset-failsafe w odbiorniku. Dlatego np. jest problem z ustawieniem failsafe w przypadku zaniku sygnalu na oryginalnym odbiorniku np. od Turnigy 9x ktory nie ma preset failsafe - jesli wymusisz failsafe recznie - zadziala, jesli nie zdazysz tego zrobic przed utrata linku latadlo poleci w sina dal. Z tego co sie orientuje Twoj odbiornik ma preset failsafe, wiec w Twoim przypadku akurat ten przypadek mozemy to wykluczyc.
krisker
Posty: 73
Rejestracja: wtorek 31 paź 2017, 08:02
Lokalizacja: Olsztyn

Re: NAZA też ucieka bez powodu.

Post autor: krisker »

Nie wiem jak w Turnigy, ale we flysky po odłączeniu zasilania od odbiornika na wyjściu są przypadkowe i nieregularne dane, którym daleko do ustawionych warunków fs. Przerabiałem to na stole i w takich okolicznościach w zasadzie nie ma szans na wejście w fs.
Pozdrawiam,
Krisker
-------------
S500 / Naza Lite Upgr. V2 / X2212 980kV II / APC1055MR / RacerStar BlHeli 30A
FS-i6X+antena mod+FS-IA10B / GensAce 5300 3S 30C/60C
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NAZA też ucieka bez powodu.

Post autor: pawelsky »

krisker pisze:Nie wiem jak w Turnigy, ale we flysky po odłączeniu zasilania od odbiornika na wyjściu są przypadkowe i nieregularne dane, którym daleko do ustawionych warunków fs. Przerabiałem to na stole i w takich okolicznościach w zasadzie nie ma szans na wejście w fs.
W Turnigy po wylaczeniu radia wyglada to tak
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=337728#p337728

Wylaczenia zasilania to oczywiscie calkowity zanik sygnalu.
Rawen 75
Posty: 92
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 20:50

Re: NAZA też ucieka bez powodu.

Post autor: Rawen 75 »

Konfiguracja Nazy na przełącznik trzy pozycyjny u mnie to Atti GPS-manual-RTL. Odbiornik ustawiany na FS podczas konfigurowania Nazy, sprawdzone zarówno w czasie konfiguracji-po wyłączeniu apki, Naza wchodziła w stan RTL. Oczywiście odbiornik apki ustawiony pod kątem załączenia funkcji RTL, wysuwu podwozia, przepustnica 50%- po utracie linku. Sprawdzone w terenie, jak i raz przypadkowo po rozładowaniu pakietu w apce-ostrzegała o niskim napięciu i siadła-wina pakiet siadał. Dron wrócił i wylądował. Teraz to inna bajka-zero reakcji, wymuszenie RTL-brak reakcji, wysunięcie podwozia-brak reakcji, przepustnica maks w dół-lepiej aby spadł koło mnie-brak reakcji, wyłączenie apki-brak reakcji.
Dodam, że w okresie trzech lat latałem w różnych miejscach, nigdzie nie miałem problemu z Nazą, oczywiście jeżeli warunki temu odpowiadały-burze słoneczne, ale to akurat sprawdzam i nie latam w takich warunkach. Czy to w górach, czy nad morzem, czy jeziorem, uważałem Nazę za dobry, prosty w konfiguracji system, który do drona jest ok. Nie potrzebowałem planowania automisji, wizji FPV gdyż to był sprzęt do lotów przy nodze i szkolenia syna. No niestety wyszło, jak wyszło.
Ostatnio zmieniony sobota 24 lut 2018, 19:57 przez Rawen 75, łącznie zmieniany 1 raz.
Zawsze są lepsi, mądrzejsi mistrzowie od rozdawania złotych łopat, którzy tylko krytykują i mało wnoszą do tego co robisz. Ot taka nasza cecha narodowa.
krisker
Posty: 73
Rejestracja: wtorek 31 paź 2017, 08:02
Lokalizacja: Olsztyn

Re: NAZA też ucieka bez powodu.

Post autor: krisker »

Rawen 75 pisze:Oczywiście odbiornik apki ustawiony pod kątem załączenia funkcji RTL, wysuwu podwozia, przepustnica 50%- po odłączeniu zasilania.
Czyli miałeś ustawiony, działający i przetestowany FS w przypadku odłączenia zasilania ODBIORNIKA?


pawelsky pisze: W Turnigy po wylaczeniu radia wyglada to tak
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=337728#p337728

Wylaczenia zasilania to oczywiscie calkowity zanik sygnalu.
Ale Ty też pisałeś w ww. wątku o odłaczeniu nadajnika lub zerwaniu linka?
Ostatnio zmieniony sobota 24 lut 2018, 18:33 przez krisker, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Krisker
-------------
S500 / Naza Lite Upgr. V2 / X2212 980kV II / APC1055MR / RacerStar BlHeli 30A
FS-i6X+antena mod+FS-IA10B / GensAce 5300 3S 30C/60C
Rawen 75
Posty: 92
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 20:50

Re: NAZA też ucieka bez powodu.

Post autor: Rawen 75 »

Tak. Tutaj raczej nastąpiło jakieś zablokowanie, albo pasma, albo odbiornika. Niestety nie mam sprzętu, aby sprawdzić co mogło być przyczyną.
Zawsze są lepsi, mądrzejsi mistrzowie od rozdawania złotych łopat, którzy tylko krytykują i mało wnoszą do tego co robisz. Ot taka nasza cecha narodowa.
krisker
Posty: 73
Rejestracja: wtorek 31 paź 2017, 08:02
Lokalizacja: Olsztyn

Re: NAZA też ucieka bez powodu.

Post autor: krisker »

Dobra, nie mieszam, bo mój odbiornik jednak inaczej się zachowuje po odłączeniu zasilania i nie da się ustawić fs na tę okoliczność.
Pozdrawiam,
Krisker
-------------
S500 / Naza Lite Upgr. V2 / X2212 980kV II / APC1055MR / RacerStar BlHeli 30A
FS-i6X+antena mod+FS-IA10B / GensAce 5300 3S 30C/60C
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 12999
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: NAZA też ucieka bez powodu.

Post autor: Verid »

Panowie, ogarnięcia trochę. Po odłączeniu zasilania każdy odbiornik zachowuje się tak samo i nie ma możliwości ustawienia zachowania. Nie wiem który wpadł na tą rewelację ale to pomysł równoznaczny z "ustawieniem" latarki na wysyłanie ostrzegawczych błysków po wyjęciu baterii.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NAZA też ucieka bez powodu.

Post autor: pawelsky »

krisker pisze:Ale Ty też pisałeś w ww. wątku o odłaczeniu nadajnika lub zerwaniu linka?
Pisalem o braku linka, badz o odlaczeniu odbiornika od kontrolera, nie od zasilania.
Verid pisze:Nie wiem który wpadł na tą rewelację
krisker ma jakies omamy :)
krisker
Posty: 73
Rejestracja: wtorek 31 paź 2017, 08:02
Lokalizacja: Olsztyn

Re: NAZA też ucieka bez powodu.

Post autor: krisker »

Na moje pytanie:
Czyli miałeś ustawiony, działający i przetestowany FS w przypadku odłączenia zasilania ODBIORNIKA?
kolega Rawen odpowiedział: Tak.

Zastanawiam się po prostu w jaki sposób tego dokonał w nazie, gdzie (rozmawialiśmy o tym w innym wątku z Veridem) nie ma możliwości oddzielnego ustawienia tego kontrolera na wypadek braku komunikacji z odbiornikiem (konkretnie chodziło o brak zasilania). Rozumiem, że w jakimś przypadku, kiedy odłączymy zasilanie odbiornika naza może interpretować jakoś ten brak sygnału, ale u mnie na pewno naza nie wchodzi wtedy w FS, tylko w ATTI, GPS lub coś innego, a na poszczególnych kanałach FC widzi wartości nie wiadomo skąd zależne jednak od ostatniej pozycji drążków na aparaturze (i to jest chyba najgorsze) tak, jak na załączonym obrazku (na apce do testu dałem drążki w różnych pozycjach).
Załączniki
1.jpg
1.jpg (142.07 KiB) Przejrzano 2642 razy
Pozdrawiam,
Krisker
-------------
S500 / Naza Lite Upgr. V2 / X2212 980kV II / APC1055MR / RacerStar BlHeli 30A
FS-i6X+antena mod+FS-IA10B / GensAce 5300 3S 30C/60C
Rawen 75
Posty: 92
Rejestracja: czwartek 16 lip 2015, 20:50

Re: NAZA też ucieka bez powodu.

Post autor: Rawen 75 »

Sorki, oczywiście że chodzi o brak linku,wówczas odbiornik jest ustawiony na 50% gaz, funkcja RTL.
Odnośnie FS Nazy to masz ustawienie - zachowania.
Zawsze są lepsi, mądrzejsi mistrzowie od rozdawania złotych łopat, którzy tylko krytykują i mało wnoszą do tego co robisz. Ot taka nasza cecha narodowa.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9749
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: NAZA też ucieka bez powodu.

Post autor: pawelsky »

krisker pisze:kolega Rawen odpowiedział: Tak.
Mowiac o omamach mialem na mysli Twoje stwierdzenie
krisker pisze:po odłączeniu zasilania od odbiornika na wyjściu są przypadkowe i nieregularne dane
Odbiornik po odlaczeniu zasilania nie wysyla nic. Null. Nada.

A to jak sobie kontroler to nic zinterpretuje to juz insza inszosc.
ODPOWIEDZ