Platforma AXN FPV by VaderJK

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

vaderjk
Posty: 383
Rejestracja: wtorek 02 lis 2010, 18:29
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: vaderjk »

No mialem juz ja wczesniej - czytalem ogolnie ze jest dobra , dopiero potem pisales o GP.
VaderJK AXN FPV Eagle Tree
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Post autor: jelcyn »

Hehe, ale brzydki :-P Na tych wszytstkich kablach i złączkach będą większe straty niż zysku ma ta vee.
szpachla
Posty: 36
Rejestracja: niedziela 23 maja 2010, 09:13

Post autor: szpachla »

Ja tam widzę jeden kabel i jedną złączkę więc raczej większych strat nie będzie, chyba że na termokurczach :)
vaderjk
Posty: 383
Rejestracja: wtorek 02 lis 2010, 18:29
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: vaderjk »

Czy ja wiem czy taki brzydki, akurat FPV samoloty to widzialem sporo brzydsze.


A co do zlaczek i kabelkow - to jest 1 kabelek zakonczony na Inverted Vee 13cm ma.
Z drugiej jest zlaczka SMA i teraz filtr dolnoprzepustowy.

Za to mam inny problem - moze ktos poradzi - dawniej , bez FPV samolot lanie latal, szybowal itp, aczkolwiek przy dodaniu gazu skrecal mi plasko w prawo .

Teraz ze sprzetem FPV tez skreca w prawo, a dodatkowo w czasie lotu jest nerwowy, macha gora -dol skrzydlami i czasami przepada .

Sklon silnika mam , wyklonu nie ustawialem - jest prosto w lini...
Nie wiem co to moze byc - jak leci bez gazu to raczej prosto.

Srodek ciezkosci jest dosyc sporo na przod.
VaderJK AXN FPV Eagle Tree
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Post autor: jelcyn »

szpachla pisze:Ja tam widzę jeden kabel i jedną złączkę więc raczej większych strat nie będzie, chyba że na termokurczach :)
Jak zobaczysz resztę to będziemy mieli o czym gadać.

vaderjk pisze:Czy ja wiem czy taki brzydki, akurat FPV samoloty to widzialem sporo brzydsze.
Pewnie, nie jest najgorszy, ale na szybowanie nie ma co liczyć z taką wieżą.
vaderjk
Posty: 383
Rejestracja: wtorek 02 lis 2010, 18:29
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: vaderjk »

Witam,

W sobote udalo sie troche polatac - niestety mocno dosyc wialo.

Ale pierwsza sprawa - problemy z przepadaniem na skrzydlo sie nie pojawily - poniewaz inaczej latalem - nie tak jak wczesniej golym axnem - caly prawie lot byl na silniku.
No i pilnowalem predkosci.


Latalem juz na frskyu - a na foxie bez filtra LP. Latalem "przy nodze".

Z apki ESKYowej wysiagnalem po skretce sygnal PPM na jakies 6m kabla i do staywu na samochodzie podlaczylem nadajnik FRSKY. Smieszna taka apka na uwiezi ;-)



Oto filmik, balans bieli niestety nie najlepeij ustawilem - nie na bialym.





Pozdrawiam,

VaderJK
vaderjk
Posty: 383
Rejestracja: wtorek 02 lis 2010, 18:29
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: vaderjk »

Po kilku kolejnych lotach i roznych probach - wnioski:

-- video 1,2GHz700mW fox dosyc mocno ogranicza zasieg frsky - o okolo polowe
-- udalo sie uzyskac przelot na dystans do 1km, ale pojawialy sie tam failsafe'y
-- zamontowanie na nadajniku w samolocie antenki Ground Plate duzo nie zmienilo - nadal frsky mocno zaklocony przez video

Ogolnie zastanawiam sie nad przejsciem z video na 5,8GHz i nad antenkami "koniczynkami" na 5,8GHz - ten system podobno nie ogranicza wogole zasiegu frskya.

Pozdrawiam,

VaderJK
VaderJK AXN FPV Eagle Tree
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Jak zwykle polecam przeczytanie tematu ZAKŁÓCENIA FRSKY bardzo dużo przydatnych wskazówek i porządny zastrzyk wiedzy jest na 3 stronach.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
vaderjk
Posty: 383
Rejestracja: wtorek 02 lis 2010, 18:29
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: vaderjk »

vaderjk
Posty: 383
Rejestracja: wtorek 02 lis 2010, 18:29
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: vaderjk »

Rurek - czytalem ten i wiele innych watkow.

Anteny ile sie da to oddalilem w pionie - bo to lepiej pomaga.
Czy mozesz cos poradzic na te problemy ?

Co do filtrow low pass to uzywalem - nie pomoglo...

Rurek - czy masz jakies rady - dla mnie - co moge jeszcze zrobic?


Pozdrawiam,

VaderJK
VaderJK AXN FPV Eagle Tree
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

moja rada jest prymitywna ale skuteczna :-) eLeReS :-)
..albo koresponduj z Cholo'em - ta sama platforma i to samo FrSky.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
vaderjk
Posty: 383
Rejestracja: wtorek 02 lis 2010, 18:29
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: vaderjk »

Cholo nie mial frsky - on latal daleko na hk + wzmacniacz - a ja tez wczesniej mialem hk - on wogole nie reagowal na video1,2GHz tylko ogolnie mial zanik zasiegu okolo 600m (poszedlem do granicy zasiegu, wylaczylem video i tez nie dzialal rc HK) w frsku w trybie ograniczonego zasiegu ide z wlaczonym video np 50m, failsafe sie wlacza, wylaczam video 1,2 - i moge jeszcze min kolejne 50m a czasami i 100 przejsc...
VaderJK AXN FPV Eagle Tree
cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

no potem jeszcze latalem na Coronie DSSS (do 5 km) i tez bylo dobrze takze watpie zeby na frsky bylo gorzej.

pokaz teraz zdjecie swojej konfiguracji, czy np. zasilanie odbiornika masz z osobnego stabilizatora liniowego za ktorym jest spory kondensator ?

zrob proste testy, podlacz odbiornik frsky do osobnego zrodla zasilania (niz video), wlacz tryb rangecheck w frsky i zdejmij antenke z nadajnika frsky. potem idz na granice zasiegu (praktycznie 3 sciany powinny wystarczyc). nastepnie wlaczaj i wylaczaj nadajnik video na roznych kanalach i obserwuj czy frsky traci polaczenie.
jezeli na kazdym kanale bedzie tragedia (zmniejszenie zasiegu ponad polowe) to moze ten nadajnik ma jakis odpal i sieje za bardzo a moze antene nadawcza video masz slabo zrobiona.
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Post autor: pbrys »

ja też miałem taki problem z frsky, a teraz bez wzmacniacza wyciągam 3 km i to bez filtra LPF (fox 800 kanał 4)

u mnie był problem z wyprowadzeniem anteny w nadajniku FrSky - gorąca żyła była urwana, siedzi tam dokłądnie taki kabelek - http://www.abc-rc.pl/p/105/2362/rc-ante ... et-rc.html - tylko krótki i przy gnieździe antenowym miałem zonka, tz przejście było ale przy ruszaniu kabelkim zanikało - chyba dobrze nie stykało,

wymieniłem to ustrojstwo i jak rękom odjął

obecnie latam tylko ze wzmacniaczem 1W, zrobiony biquad na nadajnik, bez filtra LPF na video i zasięg 6 km i RSSI max.
vaderjk
Posty: 383
Rejestracja: wtorek 02 lis 2010, 18:29
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: vaderjk »

Ad Cholo - zdjecie zrobie niedlugo - wkleje, odnosnie zasilania frskya - jest prosto z regulatora z becem - ale przeciez jak mam video foxa wylaczonego to zasieg jest o 100% lepszy niz z video wlaczonym.


Zasilanie toru video jest z osobnego pakietu - tylko kamerka i nadajnik fox -nie mam osd i zadnego przejscia do frskya. Kanaly sprawdzalem - najlepszy jaki mi wyszedl to wlasnie 9 - 1280 i od teraz tylko na nim robie testy i latam - na innych bylo tylko slabiej - szybciej sie link zrywal.

Czy uwazasz ze dodatkowo trzeba zasilac odbiornik frsky przez stabilizator i dolaczyc kondensator? Tylko czemu bez video wlaczonego jest dobry zasieg ?

Moze ogolnie akurat fox 700mW tak mocno sieje po frskyu...

Tak jak pisalem - jak byl HK odbiornik to nie mialo zadnego znaczenia czy fox wlaczony czy tez nie.


Co do anteny nadawczej video to na baciku stockowym jest lepiej z zasiegiem niz na antenie zestrojonej (tak mi sie wydaje) typu inverted vee - prawdopodobnie dlatego ze ona lepeij oddaje moc - bardziej zapycha frskya...


Ad pbrys - co do wyprowadzenia antenki z nadajnika frsky - to nie usuwalem tej koszulki termokurczliwej - zeby to ogladac - ale ruszalem antenka przy wyjsciu z niej i patrzylem czy sie rssi zmienia - nic to nie robilo - jakby sie nie stykalo cos to bym chyba widzial roznice.


Zamowilem antenki 60cm zeby na skrzydla daleko wyciagnac i zobacze czy to pomoze.
Drugim pomyslem jest przejscie na 5,8GHz - to video nie sieje po frsku - sprawdzone przez Leszka_k i na innych forach tez czytalem.

Pozdrawiam,

VaderJK
VaderJK AXN FPV Eagle Tree
ODPOWIEDZ