Multiplex Easy Star II

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Słowo się rzekło, Izzi na stole - czas zaprezentować wyniki montażu.

Jak na szanującą się firmę przystało do ES'a II będącego modelem dla początkujących dołączona jest instrukcja dla początkujących. Wszystko jasno i klarownie opisane a rysunki nie pozostawiają wątpliwości. Szkoda tylko że szanująca się firma niezupełnie szanuje swoich sąsiadów zza rzeki bo polskiego w tej broszurce nie uświadczysz. Szkoda.....

Bliższa inspekcja części wykazała pierwszego babola. Połówki kadłuba nie są tak całkiem proste.

Obrazek

Obrazek

Nie to żeby to była jakaś wielka tragedia ale należy zwrócić na to uwagę podczas montażu wzmocnień które ostatecznie usztywnią kadłub. Wzmocnienia te otrzymamy dzieląc zewnętrzne osłony bowdenu zgodnie z rozpiską w instrukcji.

Obrazek

Montaż kadłuba rozpoczynamy od wklejenia mechanizmu blokady statecznika poziomego. Trzeba nieźle uważać żeby nie pokleić wszystkiego razem.

Obrazek

Obrazek

Następnie wklejamy wzmocnienia w ogon, spód kadłuba w części nosowej oraz boki komory ładunkowej. Wzmocnienie w ogonie dodatkowo stanowi kanał dla anteny 35MHz oraz zabezpiecza przed wypadnięciem blokady statecznika poziomego. Przy jego wklejaniu należy docisnąć połówkę kadłuba do płaskiej powierzchni tak aby wyeliminować wspomnianą wcześniej krzywiznę.

Obrazek

Obrazek

Jak widać wklejenie wzmocnienia w widoczną po prawej stronie połówkę kadłuba poprawiło sytuację.

Obrazek

Jako że maszyna ma być do katowania dodałem drewnianą listwę przez całą długość ogona.

Obrazek

Obrazek

Następnie zatrzaski kabinki

Obrazek

Oraz mocowania Y-kabla do podłączenia serw lotek

Obrazek

Niestety tu wyszedł kolejny babol bo mocowania są ciut za wąskie

Obrazek

Po potraktowaniu obudowy złącza papierem ściernym wszystko pasuje jak ulał.

Obrazek

Otwory na serwa w kadłubie (ramki mocujące) i skrzydłach gabarytowo odpowiadają serwom typu micro takim jak Emax ES08A. Wzmacniane czarne TowerPro SG91R są już ciut za duże.

Obrazek

Obrazek

Ja zakładałem co miałem (HS-81) przez co musiałem powiększyć nieco otwory w kadłubie i zrobić mocowania z nylonowych śrubek i słupków. Przy okazji wkleiłem popychacze SK i SW.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz można skleić połówki kadłuba znowu dociskając do równej powierzchni.

Obrazek

Następny punkt - stery. Montujemy zaczepy cięgien....

Obrazek

...i wklejamy w przygotowane przetłoczenia w SK, SW i lotkach

Obrazek

Obrazek

Wklejamy wzmocnienie mocowania statecznika poziomego i sprawdzamy czy wszystko razem pasuje

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Łoże silnika. Producent zaleca rozpoczęcie tego etapu od wklejenia "wzmocnienia" z rurki bowdenowej. Tak naprawdę to nie jest wzmocnienie tylko haczyk podtrzymujący kable silnika, niezwykle przydatny w momencie gdy zastosujemy silnik typu Outrunner. Jako że z odzysku mam Inrunnera ten etap pominąłem. Wklejamy wręgę silnika i gwint dla przedniej śruby mocującej klapę komory silnika.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Skrzydła. Wzmocnienia są te same co w "jedynce" czyli za krótkie więc zrobiłem dokładnie to samo co w starym ESie. Rozwierciłem kanały rurki łączącej skrzydła i dałem dłuższą, węglową.

Obrazek

Obrazek

Ostatnim elementem plastikowej galanterii są zatrzaski kabinki

Obrazek

Serwa w skrzydłach wchodzą na wcisk. W przypadku posiadanych przeze mnie czarnych TowerPro SG91R niezbędne było lekkie powiększenie otworu. Dodatkowo dałem taśmę obustronnie klejącą.

Obrazek

Niestety kabelki tych serw są dość krótkie więc musiałem się ratować przedłużaczami. W skrzydłach przewidziane jest miejsce na kołeczek trzymający kabel.

Obrazek

Napęd mieści się bez większych problemów ale mój regiel jest ciut przewymiarowany...

Obrazek

....więc zamontowałem go na zewnątrz a kable poprowadziłem otworem wentylacyjnym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Całości dopełniło składane śmigiełko.

Obrazek

I całość gotowa do regulacji i oblotu.

Obrazek

Oblot wyszedł całkiem pomyślnie tylko kamera szwankowała i zanim ja naprawiłem to zrobiło się ciemno więc obraz jest lichy. W kadr załapał się Twinstar II Kefira.



Wrażenia po oblocie - jak należało się spodziewać maszyna lata identycznie jak ES Mk.I po przeróbkach i w przeciwieństwie do mojego starego modelu lata prosto :mrgreen: Muszę wyregulować lotki bo go ciągnie na lewo i wywalić składane śmigiełko bo z moim silnikiem mocy dawało ledwo ledwo. Wstawię to co miałem poprzednio.
I jeszcze jedno - możliwość zapakowania modelu z powrotem do pudełka w którym przyszedł i transport bez strachu że coś się pogniecie to po prostu coś pięknego.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 09 sty 2012, 22:12 przez Verid, łącznie zmieniany 1 raz.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

No cudownie
a ten fagas przed tobą to kefir ?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

No przecie napisałem że cięgiem pałętał mi się przed nosem drąc się: "widzisz mnie? widzisz mnie??"
Ten wredny...
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: misiekkk »

Verid, silnik to Ray B2835 ?
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Verid, silnik to Ray B2835 ?
Tak, konkretnie B2835/16.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: misiekkk »

O to mamy ten sam silnik - ja zamontowałem identyczny w odbudowywanej Becie.

Jak wrażenia z lotu ? Ze śmigłem składanym chyba nie byłeś bardzo zadowolony - pisałeś, że z e śmigłem stałym latał lepiej - jakie to było śmigło ?

Ja spróbuję z APC 6x4 jak tylko pogoda pozwoli.
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

No u mnie siedzi Aeronaut 6,5x4. Zgapilem 2 lata temu od Kefira i do dzisiaj na tym śmigam. Zachciało się składanych śmigiełek :mrgreen: ale to z kompletu to jakaś bieda z tym silnikiem. Ja mu rura a tu nic, leci jak lecial - tylko ogon Twinstara się oddalał i oddalał. Jak tylko wróciłem do domu składak poszedł won i zainstalowałem z powrotem Aeronauta.
Ten wredny...
jarek556
Posty: 136
Rejestracja: poniedziałek 02 sty 2012, 23:11
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jarek556 »

Mój ES też już całkiem gotowy do latania. Czekam na pogodę i trenuję na symulatorze :)
Co muszę dokupić żeby też mieć lepsze śmigło ? Wystarczy samo śmigło czy coś jeszcze ?
I jakie najlepiej wybrać ?
smootny

Post autor: smootny »

Verid próbowałeś może "zapiąć" gopro na nosie eski ?
Zastanawiam się czy jest sens w ogóle z takim patentem kombinować - by nosa nie było widać.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Smootny - oczywiście, cały czas z nią latam. I niestety (dla ciebie bo ja akurat lubię :mrgreen: ) kiniol jest widoczny. GoPro siedzi w miejscu kabinki.
Ten wredny...
wisnia
Posty: 87
Rejestracja: piątek 08 cze 2012, 21:13
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: wisnia »

Rewelka
Awatar użytkownika
dymarkus
Posty: 215
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 20:20
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: dymarkus »

Musze przyznać że potencjał FPV tego modelu jest całkiem spory i do lotów na spore dystanse, po włożeniu accu 5000mA zaliczyłem 16,3 km i po sprawdzeniu stanu rozładowania accu, wyliczyłem że zasięg tego modelu to 26 km czyli aż za nadto do standardowych lotów.
smootny

Post autor: smootny »

Verid jak porozkładałeś elektronikę FPV w ES2 ?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Obrazek

1)dipol eLeReSa
4)nadajnik Lawmate 500mW
5)Sony 600TVL z securitycamera
6)Remzibi schowany w kabince
7)GPS Remzibiego
9)eLeRes
Ten wredny...
smootny

Post autor: smootny »

Dzięki.
Składam zaraz swojego do końca i oblocik dziś :]


Pozdrawiam
Mariusz
ODPOWIEDZ